Padanie vlasov u mužov - domáca liečba

Posledná úprava 03.08.2023

Niektoré z domácich receptov na vypadávanie vlasov u mužov zahŕňa použitie masážnych olejčekov, kokosového mlieka, vajec, avokáda, pomarančovej šťavy, aloe vera, masti zo zederachu indického (nimba, neem), heny, majonézy, medu, čierneho korenia, octu a citrónovej šťavy. Muži tiež prestávajú jesť červené mäso, jedia orechy a hnedú ryžu, zvyšujú príjem vitamínov B-komplexu a dbajú na zdravú štítnu žľazu.

Pre milióny mužov po celom svete je padanie vlasov nevyhnuteľnou súčasťou starnutia. Nezáleží pritom na kultúre, spoločenskom postavení, národnosti, náboženstve alebo farbe pleti. Existujú však aj takí šťastlivci, ktorí neprídu ani o jediný vlas a aj v sedemdesiatke či osemdesiatke majú hlavu plnú vlasov. Veľká väčšina mužov ale problémom s padaním vlasov čelí už v štyridsiatke či päťdesiatke, u niektorých dokonca ešte skôr.

Za mužským padaním vlasov sa skrýva viacero príčin, vrátane mužského vzorového plešatenia, plesňových infekcií, psychologických problémov, dôvodom môže byť tiež chemoterapia, nedostatočná výživa alebo hormonálna nerovnováha. Padanie vlasov u mužov spôsobuje aj nedostatočná cirkulácia vo vlasovej pokožke.

Je dôležité poznamenať, že stratou vlasov trpia aj ženy, či už z podobných alebo odlišných dôvodov. U mužského pokolenia však tento zdravotný problém výrazne prevláda. Obzvlášť, pokiaľ ide o mužské vzorové plešatenie a skorý úbytok vlasov už vo veku 20 až 40 rokov.

Nech je už príčina mužského vypadávania vlasov, ktoré častokrát vedie k plešatosti, akákoľvek, ide o otravnú a nepríjemnú realitu života. Čo ale v prípade, že by existoval spôsob, ako rýchlosť padania vlasov spomaliť? Alebo dokonca stimulovať vlasové folikuly, aby znovu začali tvoriť vlasy? Všetci postihnutí nešťastlivci, ktorých už nebaví prečesávať neustále rednúce vlasy, prípadne tí, ktorí už siahli po tupé, by takéto cenné rady určite prijali s nadšením.

Našťastie toho už o príčinách vypadávania vlasov vieme veľa. To znamená, že tiež vieme, ako padaniu zabrániť. Či už stanovením a vyriešením alebo priamo vyliečením tohto stavu. Vypadávanie vlasov je častokrát vedľajší príznak niečoho iného. Ak teda dokážeme stanoviť základný problém, budeme pravdepodobne schopní vyriešiť aj problémy s padaním vlasov. Nižšie uvedené domáce recepty na zahustenie vlasov sú kombináciou výberu jedálnička a stravovania a činností, ktoré dokážu podporiť rast vlasov a znížiť rýchlosť vypadávania vlasov. Znamená to, že holá hlava vám bude hroziť až o veľa veľa rokov neskôr.

Domáce recepty na zahustenie vlasov

Masáž vlasovej pokožky

Je to jeden z najosvedčenejších receptov na padanie vlasov, pretože jednou z hlavných príčin vypadávania vlasov u mužov je nedostatočný prietok krvi. Krv prináša dôležitý kyslík k vlasovým folikulám, ten je podstatný na stimulovanie a udržanie rastu vlasov. Preto môže pravidelná masáž vlasovej pokožke pomôcť udržať správnu cirkuláciu a doviesť dôležité prvky k samotnej pokožke hlavy. Môže ísť o denný rituál, muži vďaka masáži môžu podporiť rast vlasov v tých oblastiach, kde začínajú pomaly plešatieť.

Kokosové mlieko

Kokosové mlieko je bohaté na živiny a vitamíny, ktoré potrebujú vlasy na rast. Tiež dokáže udržať zdravé ako vlasy, tak aj folikuly, čím pomáha zachovať vlasy, ktoré ešte máte a dokonca vyvolať rast nových vlasov. Kokosový olej a kokosové mlieko môžu byť nanesené na vlasovú pokožku (lokálne), alebo konzumované vo forme jedál a nápojov, takže nie je dôvod, prečo by ste tieto benefity nejakým spôsobom nemohli využiť.

Zábal z vajíčka

Existuje množstvo vecí, ktoré môžete jesť kvôli zdravším vlasom. Existuje však aj množstvo potravín, ktoré môžete na vlasy aplikovať a ktoré takto pomáhajú rastu. Vajíčka obsahujú veľké množstvo bielkovín, tie pomáhajú vlasy zachovať hrubé a silné. Napríklad môžete vyšľahať niekoľko vajec, vytvoriť z nich akúsi pastu a túto votrieť do vlasov, nechať niekoľko minúť pôsobiť a potom zmyť. Je to výborný spôsob, ako do vlasov dostať množstvo proteínov, vlasy nadobudnú načas zdravý lesk a objem.

Antioxidačný potenciál

Niektoré druhy ovocia a zeleniny sú plné antioxidantov, čo je vedúci obranný mechanizmus tela proti voľným radikálom. Niektoré zo zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť voľné radikály, zahŕňajú predčasné starnutie a odumieranie kožných buniek, vrátane buniek vlasovej pokožky. Preto možno na vlasy aplikovať ovocie a zeleninu ako banány, avokádo, pomarančovú šťavu, citrónovú šťavu či dokonca med. Vlasy nimi jednoducho zmyte. Takéto rôzne drene a kaše môžu veľmi rýchlo zvýšiť rastový potenciál vlasov!

Čierne korenie

Ak zmiešate niekoľko čajových lyžičiek čierneho korenia s trochou jogurtu, vytvoríte vynikajúcu pastu pre vaše vlasy. Obe ingrediencie poriadne zmiešajte a votrite ich do vlasov, ako by ste použili normálny šampón. Vlasy po niekoľkých minútach opláchnite vodou a pastu vymyte jemným šampónom.

Ocot

Ocot obsahuje množstvo prínosných výživných látok, vrátane draslíka a niektorých ďalších enzýmov, ktoré podporujú rast vlasov a bránia tvorbe lupín. Lupiny môžu upchať vlasové folikuly a póry, čím znemožnia a zabránia rastu vlasov. Ocot dokáže pomôcť odstrániť problém s lupinami a tak umožniť vlasom znovu začať rásť.

Obmedzenie príjmu červeného mäsa

Maz, ktorý blokuje vlasové folikuly a póry, je veľký problém a navyše spôsobuje vypadávanie vlasov. Údajne existuje súvis medzi príjmom živočíšneho tuku a nárastu tvorby mazu. Mohlo by to teda znamenať, že ak uberiete na červenom mäse, pomôže to znížiť hladiny mazu, takže vlasy budú môcť rásť bez obmedzení.

Biotínová podpora

Biotín dokáže zvýšiť rast vlasov. Medzi potraviny, ktoré obsahujú biotín, patria orechy a hnedá ryža, takže ich pridaním do jedálnička a dennou konzumáciou môžete skutočne napomôcť rastu vlasov.

Zdravá štítna žľaza

Ak trpíte na hypotyreózu, musíte fungovanie štítnej žľazy podporiť. Spôsob, ako zvýšiť hladiny jódu, je pridať do stravy morské rastliny ako chaluha bublinatá, chaluhy nori, kombu a wakame. Nie sú to síce najjednoduchšie zohnateľné potraviny, no ak sa k nim dokážete dostať, postarajte sa o to, aby ste ich jedli pravidelne. Zvýšite tak produkciu hormónov štítnej žľazy. Hormonálna nerovnováha je závažnou príčinou pri strate vlasov. Udržiavanie správnej hormonálnej aktivity je preto pre vzhľad vlasov veľmi dôležitý, obzvlášť s pribúdajúcimi rokmi. Ale samozrejme aj pokým sme mladí!

Čítajte ďalej Liečba vypadávania vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy