Prečo sa holá hlava tak leskne?

Posledná úprava 28.09.2017

Takmer každý, kto kedy poznal naozaj holohlavého muža si všimol, že jeho hlava žiari ako keby bola navoskovaná (možno ste sa stretli s výrazom “hádže prasiatka” :-)). Zatiaľ čo sa nájdu aj takí, ktorí si hlavu voskujú aby sa viac leskla, nie je to naozaj ten hlavný dôvod.

Existujú dva faktory, ktoré určujú, či bude mať človek lesklú hlavu:

Jedným z nich je hladkosť jeho hlavy. Tí, ktorí sú prirodzene plešatí majú tendenciu dosiahnuť lesknúci vzhľad oveľa jednoduchšie, než tí, ktorí si hlavu holia alebo strihajú. Je to preto, lebo na oholenej hlave často zostane jemné strnisko, ktoré nemusí byť ľahko viditeľné, ale jeho existencia dodáva  hlave matný – nelesknúci  vzhľad.

Druhým faktorom je zdravotný stav pokožky hlavy. Vlasové vačky produkujú prírodný olej - maz. Maz v určitom množstve je pre vlasy potrebný – ochraňuje ich a dodáva zdravý, prirodzený lesk. U ľudí bez vlasov sa maz nedostáva do vlasov ale zostáva na povrchu hlavy. To je známka toho, že pokožka je zdravá, ale maz spôsobí, že sa leskne.

Seboroická dermatitída

Ľudia, ktorí majú však suchú pokožku hlavy, budú s väčšou pravdepodobnosťou mať matný vzhľad na svojich hlavách. V tomto prípade by sa mal použiť hydratačný krém, ktorý odstráni suchú pokožku . Pre úplne holú hlavu je vhodné používať opaľovací krém pre lepšiu ochranu pokožky. Koža na hlave je naozaj citlivá na poškodenie slnečnými lúčmi.

Suchá pokožka na hlave môže byť aj signálom pre zdravotný problém, najmä ak je spojená s odlupovaním a lupinami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac