Ako odstrániť mazové zátky z vlasovej pokožky?

Posledná úprava 14.07.2022

Mazové žľazy na pokožke hlavy vylučujú prírodný olej, ktorý sa nazýva maz (sebum). Maz pomáha hydratovať a chrániť vlasovú pokožku (skalp), a zároveň tvorí povlak na vlasoch, čím im dodáva lesk a jas. Niektorí ľudia majú nadmerne mastnú pokožku hlavy a teda aj upchaté mazové žľazy. Mastná pokožka pôsobí neatraktívne a môže spôsobovať svrbenie hlavy a s tým spojený pocit nepohodlia. Aby ste „odopchali“ a uvoľnili mazové žľazy a zachovali si pokožku na hlave zdravú, musíte si kožu prečistiť a nadbytočný tuk rozpustiť.

Čo budete potrebovať

  • čistiaci šampón
  • vlasový kondicionér
  • šampón na kontrolu mazu
  • jablčný ocot

Vlasy a vlasovú pokožku si zmyte pod teplou vodou, dôkladne namočte vlasovú pokožku aj celé vlasy. Prstami trite a masírujte pokožku hlavy, tak pomôžete uvoľniť zvyšky mazu a zvýšite cirkuláciu krvi ku koži.

Aplikujte čistiaci šampón na odstránenie mazu. Štandardný čistiaci šampón rýchlo zbaví kožu a vlasy nahromadeného mazu a zvyškov produktov na vlasy, ako je gél alebo lak na vlasy.

Používajte šampón na reguláciu mazu ako alternatívu k štandardnému čistiacemu šampónu. Tento dokáže pomôcť jedincom s nadmerne aktívnymi mazovými žľazami, ktoré sú náchylné na upchávanie. Takéto produkty nielenže odstraňujú nadmerný maz, ale môžu po nejakej dobe používania zmierniť aj samotnú tvorbu mazu.

Vlasy zmyte čistou vodou. Prstami si prejdite po vlasoch aj medzi vlasmi, aby ste pomohli vymyť všetko šampón. Aplikujte štandardný kondicionér, tak nahradíte vlhkosť, ktorá sa mohla zmyť počas šampónovania.

Vlasy a vlasovú pokožku opláchnite raz týždenne jablčným octom, vždy po tom, ako si ich štandardne umyjete šampónom a ošetríte kondicionérom. Jablčný ocot pomôže rozpustiť mazové zátky a tuk z vlasov. Tiež tak môžete oživiť prirodzený lesk vašich vlasov. Nalejte ho na vlasy a dôkladne premasírujte. Ocot z vlasov nesplachujte.

Tip

Pri šampónovaní nepoužívajte nechty. Nechty môžu poškriabať vlasovú pokožku a tiež zvyšujú šance na lámanie vlasov. Namiesto toho jemne premasírujte vlasy a pokožku hlavy bruškami prstov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy