Jablčný ocot na vlasy – ocot na rast vlasov

Posledná úprava 12.04.2023

Pomocou jablčného octu môžete liečiť takmer každý zdravotný problém. Možno ho považovať za všeliek. Pomôže od chudnutia až po srdcové choroby. Je prínosom aj pri bradaviciach, nevoňajúcom dychu, cukrovke, pálení záhy, akné na chrbte a ďalších problémoch. Nie je preto prekvapením, že dokáže podporiť rast vlasov. Vypadávanie vlasov môže byť spôsobené rôznymi príčinami, napríklad nevhodná výživa a stres. Jablčnému octu nevďačíte iba za dlhé vlasy, ale aj za zdravé, žiarivé vlasy bez lupín. Aby ste mali nádhernú korunu krásy, zaraďte do starostlivosti o vlasy aj jablčný ocot. Ako pomáha jablčný ocot na vlasy? Čítajte ďalej.

Má jablčný ocot skutočne vplyv na rast vlasov?

Jablčný ocot má mnoho prínosov aj pre vlasy – má viacero medicínskych vlastností. Pôsobí proti zápalom, proti plesniam aj proti vírusom. To znamená, že dokáže bojovať s infekciami na vlasovej pokožke, ktoré sú vyvolané plesňami alebo inými mikroorganizmami. Je navyše plný esenciálnych výživných látok a minerálov ako je draslík, vitamín A, B1, B6 a C. Obsahuje tiež železo. Práve preto dokáže dodať tú správnu výživu vlasom, takže sú pevnejšie a dlhšie. Jablčný ocot obsahuje aj prínosné enzýmy a baktérie, ktoré zabezpečujú zdravú vlasovú pokožku a rast vlasov.

Jablčný ocot na vlasy a podpora rastu vlasov – ako to funguje?

Jablčný ocot proti plesniam a baktériám

Jablčný ocot je už vo svojej podstate vhodný proti plesniam. To znamená, že bráni rastu škodlivých hubovitých a plesňových infekcií na vlasovej pokožke. Odstránenie týchto plesní zase zmierňuje svrbenie a vysušovanie vlasovej pokožky. Tiež znižuje šírenie baktérií, a to kvôli svojim antibakteriálnym vlastnostiam. Takto dokáže odstrániť pocit pálenia a podráždenia na pokožke hlavy.

Jablčný ocot ako antiseptikum

Antiseptické vlastnosti jablčného octu dokážu zastaviť ďalšie šírenie infekcií. Preto bráni aj šíreniu kvasiniek vo vlasovej pokožke a tým podporuje rast zdravých vlasov.

Jablčný ocot na vlasy a jeho kyslá povaha

Jablčný ocot je typ octu, ktorý je kyslý. Táto jeho vlastnosť pomáha udržať pH rovnováhu na vlasovej pokožke. Deje sa tak bez odstránenia prírodných olejov z hlavy. Nerovnováha hladiny pH kvôli nadmernému používaniu šampónu môže spôsobiť, že bude vlasová pokožka suchá. To môže vyústiť do vzniku lupín, šupiniek a mnohých ďalších problémov. A práve tieto problémy na vlasovej pokožke môžu brániť v raste vlasov. Jablčný ocot vyrovnáva alkalicitu vlasovej pokožky a tým otvára cestu pre prekvitajúci rast vlasov.

Jablčný ocot odopcháva vlasové folikuly

Jablčný ocot na vlasy možno použiť aj ako kondicionér. Poskytne vlasom potrebný jas a výživu a súčasne odopcháva upchaté vlasové folikuly. Zablokované vlasové folikuly spôsobujú vypadávanie vlasov. Tento proces dokáže zbaviť vlasovú pokožku infekcií a podporuje tak zdravý rast vlasov.

Jablčný ocot ako prírodná čistiaca látka

Umývanie vlasov je dôležitá súčasť starostlivosti o vlasy. Ak si ich čistíte a umývate prirodzenými neškodlivými prípravkami, môžete sa tešiť na zdravú korunu krásy. Jablčný ocot dokáže odstrániť aj pozostatky šampónov a gélov na úpravu vlasov, výsledkom sú potom žiarivejšie a hebkejšie vlasy.

Jablčný ocot ako prevencia psoriázy

Jablčný ocot obsahuje alfa hydroxykyseliny, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní odumretých kožných buniek z vrchnej vrstvy vlasovej pokožky. Vďaka odstráneniu mŕtvej kože môžete zabrániť objaveniu a šíreniu psoriázy, čo je kožné ochorenie. Aj psoriáza je príčinou nadmerného padania vlasov. Práve použitím jablčného octu na vlasy môžete zastaviť ochorenie ešte pred jeho prepuknutím.

Jablčný ocot opravuje ochrannú vrstvu vlasov a kože

Tento typ octu dokáže tiež zahojiť poškodenú vlasovú pokožku a vlasy. Vlasy majú prirodzenú ochrannú vrstvu, ktorá ich chráni pred škodlivými látkami. UV lúče, nadmerné používanie šampónu aj znečistenie z ovzdušia túto vrstvu oslabujú a tým sa vlasy oslabujú. Jablčný ocot ošetruje poškodené vlasy obnovením tejto ochrannej vrstvy vlasov, a tým vlasy zároveň posilňuje.

Jablčný ocot bráni štiepeniu končekov a prirodzene rozmotáva vlasy

Vďaka schopnosti vyhladiť vrchnú vrstvu vlasu, kutikulu, dokáže obmedziť štiepenie končekov aj lámanie vlasov. Hladšie konce vlasov znamenajú zdravšie vlasy. A zdravý rast vlasov znamená menej chuchvalcov vo vlasoch a menej rozštiepených končekov. Jablčný ocot môže nahradiť kondicionér na vlasy, pretože dokáže výborne uhladiť vlasy. Vlasy odmotáva a prirodzene bráni tvorbe uzlíkov. Tým tiež bráni vo vypadávaní vlasov spôsobenom česaním zamotaných vlasov.

Ako použiť jablčný ocot na rast vlasov?

Ako bolo spomenuté už vyššie, má jablčný ocot mnoho kvalít a prínosov, potrebných pre zdravší rast vlasov. Ako presne ho ale treba na tento účel používať? Ukážeme si niekoľko spôsobov, ako použiť jablčný ocot na rast vlasov, ktoré budú hebké, pevné a plné objemu.

Jablčný ocot s vodou

Aby ste mali zdravú vlasovú pokožku bez šupiniek alebo svrbenia, mali by ste si vlasy oplachovať jablčným octom. Častokrát sa používa zriedená zmes jablčného octu a vody. Zmiešajte ¼ šálky jablčného octu a ¾ šálky vody. Vezmite si nádobku s rozprašovačom a vlejte do nej octovú zmes. Týmto roztokom si vlasy opláchnite po použití šampónu a pred použitím kondicionéru. Zmesou pokropte korienky vlasov a nechajte na hlave pôsobiť 3 až 5 minút. Jemne pomasírujte a potom zmyte vodou. Potom naneste kondicionér a vlasy jemne vysušte.

Jablčný ocot s vodou a šalviovým olejom

Jablčný ocot môže byť účinný aj proti lupinám. Bojuje s mikroorganizmami, a to vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam. Zmiešajte ½ šálky jablčného octu s 2 šálkami teplej vody. Riadne premiešajte. Do zmesi pridajte ešte zopár kvapiek šalviového oleja. Rovnomerne nasprejujte na vlasovú pokožku hneď po umytí vlasov šampónom. Nechajte pôsobiť pol hodinu. Riadne opláchnite. Aby sa dostavili želané výsledky, treba postup opakovať raz týždenne.

Jablčný ocot s avokádom a kokosovým olejom

Kokosový olej je výborný prírodný kondicionér a hydratačný prípravok. Avokáda obsahujú tiež veľa výživných látok. Na použitie na vlasovú pokožku použite rovnaký diel jablčného octu a vody. Riadne premiešajte a zmes vlejte do nádobky s rozprašovačom. Rovnomerne nastriekajte na vlasovú pokožku aj na vlasy. Zmes aplikujte dôsledne, treba si vlasy rozdeliť na časti a pokryť ich roztokom. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Pripravte si zmes čajovníkového oleja a šampónu. Použite ju na zmytie jablčného octu. Šampón nechajte pôsobiť 2 až 3 minúty, potom zmyte vodou. V treťom kroku si urobte zmes z roztlačeného avokáda a 2 polievkových lyžíc kokosového oleja. Riadne premiešanú zmes naneste na vlasy a jemne premasírujte. Nechajte pôsobiť pod kúpacou čiapkou, stačí pol hodina. Zmes potom vymyte z vlasov jemným šampónom a čistou vodou. Aby bola vaša pokožka na hlave hydratovaná, postupujte takto raz do týždňa.

Jablčný ocot a sóda bikarbóna

Táto kombinácia môže urobiť s vlasmi zázraky, pretože sóda bikarbóna má úžasné antibakteriálne vlastnosti. Preto dokáže zabrániť prepuknutiu rôznych problémov. Vyrobte si roztok z vody a zodpovedajúce množstva sódy bikarbóny. Zmesou pokryte celú hlavu a vlasy, od korienkov až po končeky. Vlasovú pokožku premasírujte krúživými pohybmi. Potom zmyte hlavu teplou vodou. Potom zmiešajte jeden diel jablčného octu a 4 diely vody. Na prekrytie pachu octu môžete pridať aj éterický olej podľa vášho výberu. Znovu naneste na vlasovú pokožku a na vlasy. Počkajte 5 minút a zmyte.

Jablčný ocot s čajovníkovým olejom

Jablčný ocot aj čajovníkový olej pôsobia antibakteriálne. Znamená to, že dokážu zničiť baktérie, ktoré sú zodpovedné za rôzne problémy s vlasmi, vrátane vypadávania vlasov, lupín a šupiniek. Aby ste si vytvorili požadovaný roztok, zmiešajte 5-6 kvapiek čajovníkového oleja s pol šálkou jablčného octu. Riadne premiešajte. Naneste na vlasy a jemne votrite do pokožky. Počkajte 5 minút. Zmyte šampónom a vodou.

Jablčný ocot s aloe vera a medom

Aloe vera je výborný prostriedok proti vypadávaniu vlasov. Preto je aj táto zmes účinná na ošetrenie svrbivej a nezdravej vlasovej pokožky. Zmiešajte 3 polievkové lyžice šťavy z aloe vera, jednu polievkovú lyžicu rozmarínového oleja a medu v pol šálke jablčného octu. Zmes riadne rozotrite a vlejte do fľašky s rozprašovačom. Zmes nastriekajte na vlasovú pokožku a niekoľko minút jemne masírujte. Potom si hlavu prikryte kúpacou čiapkou. Po 20 minútach zmyte studenou vodou a vlasy umyte šampónom a ošetrite kondicionérom.

Jablčný ocot s olivovým olejom

Ak máte šupinatú pokožku na hlave, bude táto zmes určená presne pre vás. Vyrovná pH pokožky a zaistí tvorbu prirodzených olejov na hlave. Olivový olej dokáže ošetriť škody spôsobené UV lúčmi. Zohrejte 2 polievkové lyžice olivového oleja, stačí iba niekoľko sekúnd. Naneste na vlasovú pokožku a jemne premasírujte. Počkajte pol hodinu a vlasy rovnomerne prečešte. Jablčný ocot rozrieďte vodou. Touto vodou opláchnite vlasy. Potom riadne zmyte pod tečúcou vodou.

Jablčný ocot s rozmarínom

Aby ste dopriali vlasom potrebné živiny, môžete použiť túto zmes jablčného octu a rozmarínu. Podporíte tak rast vlasov. Vlejte 3 šálky vody a hrsť rozmarínu do hrnca a varte. Priveďte do varu a varte ďalších 45 minút. Zmes sceďte a nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Pridajte pár kvapiek rozmarínového a mätového oleja a pol šálky jablkového octu. Zmes prelejte do nádobky s rozprašovačom a riadne potraste. Po šampónovaní ju naneste na vlasovú pokožku. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Zmyte vodou a vlasy jemne vysušte.

Jablčný ocot s pivom

Pivo dokáže divy, pokiaľ ide o podporu rastu vlasov a holú hlavu. Ak ho navyše zmiešate s jablčným octom, jeho účinok sa ešte rozšíri. Nalejte 2 polievkové lyžice jablčného octu a 2 šálky piva do väčšej nádoby. Riadne premiešajte a po použití šampónu naneste na vlasovú pokožku. Niekoľko minút nechajte pôsobiť. Potom približne 10 minút masírujte bruškami prstov. Zmyte vodou. Procedúru opakujte dvakrát do týždňa a zbavíte sa suchých vlasov.

Upozornenie týkajúceho sa jablčného octu a jeho použitia na vlasy

Jablčný ocot je vynikajúcou prísadou starostlivosti o vlasy. Treba však upozorniť, že nie je celkom neškodný. Ak používate jablčný ocot na vlasy, treba postupovať opatrne.

  1. Jablčný ocot treba používať rozriedený. Koncentráciu treba ešte viac rozriediť aj vtedy, ak máte na koži pocit pálenia.
  2. Jablčný ocot by ste nemali používať, ak ste už na vlasy naniesli olej. Olej by totiž zabránil prieniku jablčného octu na vlasovú pokožku.
  3. Surový jablčný ocot je bohatý na pektín, kyselinu jablčnú, draslík, sodík, železo a vápnik. Preto používajte jablčný ocot, ktorý je nepasterizovaný a nefiltrovaný.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy