Máte už zase mastné vlasy? 9 chýb, ktorých sa bežne dopúšťame

Posledná úprava 25.07.2016

Ak máte pocit, že máte mastné vlasy už pár hodín po umytí, môže byť problém v tom, ako sa o ne staráte, akým spôsobom ich umývate a ošetrujete. Riešením určite nie je umývať vlasy častejšie, či používať tony suchého šampónu. Miesto toho si prečítajte o bežných omyloch a ich riešeniach.

Chyba 1: Nepoužívate dostatočné množstvo šampónu

„Bezšampónová metóda“ je stále dosť trendy, ale práve to môže byť dôvodom, prečo sa vaše vlasy tak mastia. Ak šampón nepoužívate vôbec, môžu byť vlasy oveľa mastnejšie. Deje sa to preto, že mastné, odumreté kožné bunky a lupiny sa na hlave hromadia a vlasy utláčajú.

Chyba 2: Vlasy si umývate šampónom až príliš často

Na druhú stranu, peniť vlasy pričasto je rovnaká chyba. Pokožku tým pravidelne zbavujete prirodzeného mazu. A tak ako pokožka po celom tele, aj tá hlavová začne produkovať viac mazu, aby nahradila ten stratený. Výsledkom sú mastné vlasy, ktoré sa zdanlivo nedajú poriadne umyť, nech sa akokoľvek snažíte.

Odborníci odporúčajú prispôsobiť sa aj prostrediu, v ktorom žijete. Ak ste napríklad z vidieka, kde je čerstvý vzduch a nízka vlhkosť vzduchu, môžete používať šampón až po niekoľkých dňoch. Ak ste ale v meste, prípadne pravidelne cvičíte, mali by ste si vlasy umývať denne.

Chyba 3: Kondicionér aplikujete nesprávne

Vlasy potrebujú kondicionér, aby boli hydratované a zdravé. Ale aj tu platí staré dobré „všetkého veľa škodí“. Ak si dáte kondicionér už na tak mastnú pokožku, iba pridávate mazu, pretože kondicionéry obsahujú zvláčňujúce prísady. A vám zostanú mastné vlasy hneď po umytí. Vhodnejšie je umyť vlasy šampónom, opláchnuť ich a kondicionér aplikovať až od stredu vlasov ku končekom.

Chyba 4: Voda, ktorou si zmývate vlasy, je príliš horúca

Smolu majú fanúšičky horúcej sprchy. Vlasová pokožka sa môže vysúšať, ak je nadmerne vystavovaná horúcej vode. Výsledkom je suchá pokožka a prílišná tvorba mazu, ktorá má tento stav kompenzovať. Nepoužívajte príliš horúcu vodu. Ak nechcete mastné vlasy, mali by ste si vystačiť so stredne teplou. Odborníci skôr naopak odporúčajú, prepláchnuť si vlasy na záver studenou vodou, docielite tak žiarivejšie vlasy, pretože chlad uzatvára kutikuly. A navyše, menej horúčavy počas kúpeľa je dobré aj pre vašu pokožku.

Chyba 5: Stylingové prípravky, ktoré používate, sú príliš ťažké

Produkty ako vosky, krémy a oleje tiež môžu vaše vlasy príliš premastiť. Sú totiž tvorené emolienciami na báze prírodných olejov. Pohľadajte nejaké ľahšie prípravky a dávajte dobrý pozor na to, aké sú po nich vaše vlasy na dotyk a na pohľad. Ak sú príliš hladké alebo „šmykľavé“, produktu sa vyhýbajte.

Chyba 6: Vlasy si každý deň vyrovnávate

Zlé správy pre milovníčky žehličiek na vlasy. Váš zvyk, žehliť si vlasy, môže s vlasmi urobiť to, že pôsobia mastnejšie, než by ste chceli. Ak si vlasy vyrovnávate, uložia sa bližšie k pokožke, dostanú sa do kontaktu s väčším množstvom mazu a vyzerajú mastnejšie. Výsledkom sú na pohľad mastné vlasy.

Chyba 7: Natáčky, žehlička a hrebene, ktoré používate, sú špinavé

Tak, ako vám môžu narobiť problémy špinavé štetce na make-up, majú ničivý dopad na pokožku špinavé nástroje na vlasový styling. Môžete nimi prenášať maz a špinu na vlasy. Prečítajte si v návode na použitie žehličiek a kuliem, ako sa dajú najlepšie vyčistiť.

Chyba 8: Vlasy si češete príliš často

Veľký mýtus je, že ak si vlasy denne stokrát prečešete, budú zdravé a nadýchané. V skutočnosti ich iba viacej zamastíte. Nadmerné česanie môže stimulovať zvýšenú produkciu mazu. Najlepšie riešenie je, rozčesať vlasy zdola nahor a upraviť ich do želaného účesu. Ale neseďte pri toaletnom stolíku a nekefujte si vlasy ako dvorná dáma.

Chyba 9: Príliš sa spoliehate na suchý šampón

Je to veľmi dobrá pomôcka, ale to neznamená, že je zdravé, ak suchý šampón používate päť dní za sebou. Používať ho samozrejme môžete, ale dbajte na to, aby ste si vlasy pravidelne umývali vodou, inak sa bude suchý šampón vo vlasoch hromadiť. Navyše, nikto netúži po pudrovom, matnom vzhľade, ktorý vzniká ako dôsledok prílišného vrstvenia suchého šampóna.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom