Príčiny svrbenia hlavy

Posledná úprava 21.04.2020

Ak Vás svrbí hlava, príčin môže byť viacero. Najčastejšia príčina sú lupiny. Dobrou správou je, že svrbenie sa dá vyliečiť. Podstatné je však správne diagnostikovať, čo ho spôsobuje.

Diagnostika

Svrbenie na hlave na hlave môže spôsobovať napríklad seboroická dermatitída, suchá pokožka, lupiny, psoriáza alebo huba malassezia. Pokožka hlavy s lupinami (biele kúsky odumretej kože) môže byť veľmi svrbiaca, podráždená a začervenaná. Na druhej strane, ak je pokožka suchá, tiež to často vyústi do svrbenia. Malassezia je huba, ktorá sa na pokožke nachádza bežne. Problém nastáva pri premnožení tejto huby – to môže viesť k svrbiacej pokožke. Spomeňme aj seboroickú dermatitídu a psoriázu, ktoré patria medzi zápalové ochorenia s následkami začervenanej a často svrbiacej pokožky.

Príčiny

Svrbenie je často spájané so suchou pokožkou. V pokožke sú vedľa vlasových folikulov aj mazové žľazy, ktoré produkujú maz na premastenie pokožky a hydratovanie samotných vlasov. Pokiaľ tento proces z nejakej príčiny nefunguje správne, pokožka je suchá a môže začať svrbieť. Na druhej strane, lupiny, ktoré sú často zamieňané za suchú pokožku, sú spôsobené infekciou rovnako ako seboroická dermatitída. Psoriáza je spôsobená poruchou auto-imunity.

Liečba

V závislosti od príčiny svrbenia existuje viacero spôsobov liečby. Často používaná látka je ketokonazol. Vyskytuje sa v šampónoch proti lupinám ale aj šampónoch proti vypadávaniu vlasov ako napríklad v šampóne Revita. Rovnako sú pre suchú pokožku vhodné liečivé kondicionéry alebo bio šampóny zložené z liečivých extraktov rastlín ako šampón so saw palmettom, ktoré pomôžu na množstvo problémov s pokožkou na hlave.
Správna životospráva a strava s dostatočným prísunom tekutín môže priniesť veľkú zmenu pre zdravie pokožky a vlasov. Pokiaľ však jednoduchá liečba nie je účinná, bude najlepšie sa o najvhodnejšej liečbe poradiť s lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy