Mastenie a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 27.06.2023

vypadávanie vlasov postihne počas života mnoho mužov aj žien. Má rôzne štádiá a je spôsobené mnohými faktormi. Stav pokožky na hlave má obrovský súvis s celkovým zdravím vlasov. Mastné vlasy alebo mastiace sa vlasy a mastná pokožka hlavy môže viesť k tvorbe lupín, ktoré môžu mať za následok vypadávanie vlasov - našťastie sa však dajú liečiť.

Vypadávanie vlasov

Vlasy počas svojho rastu prechádzajú cyklami pozostávajúcími z 3 fáz. Môžu začať vypadávať, ak je tento cyklus prerušený. Anagén je aktívna fáza rastu vlasu a môže trvať až do 6 rokov. Katagén je omnoho kratšia fáza - vlas odpočíva. Vo fáze Telogén vlas vypadne a celý cyklus sa opakuje. Pokiaľ majú vlasové folikuly problém naštartovať opäť fázu rastu, postupne sa stávajú neaktívnymi a dochádza k postupnému rednutiu vlasov.

Mastná pokožka a mastné vlasy

Mastenie vlasov môže byť spôsobené prílišnou aktivitou mazových žliaz na pokožke hlavy. Okrem príliš lesknúcich sa vlasov, maz zachytáva aj viac prachu a spôsobuje zlepenie vlasov a často aj lupiny. Prílišné mastenie vlasov môže byť vyvolané hormonálnou nerovnováhou rovnako ako počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy. Aktivitu mazových žliaz a následné lupiny môžu ovplyvňovať aj ochorenia ako seboroická dermatitída, psoriáza alebo huba malassezia.

Liečba nadmerného mastenia vlasovej pokožky

Existuje množstvo šampónov, ktoré liečia nadmerné mastenie pokožky, lupiny a aj vypadávanie vlasov. Napríklad aj šampóny s obsahom látky pirocton olamine alebo ketokonazol, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Často odporúčaný je šampón Folivital Pro a šampón Revita pre jeho zloženie a liečivé účinky. Tieto infekcie sú spôsobené serboroickou dermatitídou a hubou malasseziou. Ak sa neliečia, môžu viesť dokonca až k vypadávaniu vlasov. Nápomocné proti vypadávaniu vlasov sú aj prírodné bio šampóny s účinkami liečivých rastlín ako napríklad bio šampón so saw palmettom.

Mastné vlasy ale suchá vlasová pokožka

Ak máte suchú vlasovú pokožku, musí telo robiť nadčasy, aby jej poskytlo oleje a výživu, ktoré potrebuje. Nanešťastie, tým sa môžu tieto oleje hromadiť a to znamená mastné vlasy. A čo je ešte horšie, vlasová pokožka zostáva suchá.

Príčiny vzniku suchej vlasovej pokožky

Ak chcete riešiť a liečiť akýkoľvek zdravotný problém, musíte poznať jeho príčinu. Preto musíte zistiť, prečo je vaša hlava suchá. Je mnoho dôvodov, prečo sa stane vlasová pokožka suchou. Najbežnejšie z nich sú nasledovné…

Psoriáza na hlave

Psoriáza je ochorenie kože, ktoré sa môže týkať ktorejkoľvek časti tela. Ľudia so psoriázou trpia nadmernou tvorbou kožných buniek. Preto vznikajú šupinaté, suché a svrbivé miesta na koži. Mnohí ľudia si zamieňajú psoriázu na hlave za lupiny. Lupinky a šupinky vytvárané pri každom z týchto problémov sa od seba líšia.

Ak si nie ste istý, či trpíte na psoriázu na hlave alebo bežné lupiny, sledujte nasledovné symptómy.

  • Červené, šupinaté škvrny na vlasovej pokožke.
  • Pálenie na koži, ktoré môže byť dokonca veľmi bolestivé.
  • Pri poškriabaní pokožky koža krváca. Lupiny nezvyknú spôsobiť natoľko intenzívne svrbenie, pri ktorom by ste sa rozškriabali do krvi.
  • Striebristé šupinky. Lupiny sú čisto biele, šupinky spôsobené psoriázou majú mnohokrát striebristý nádych.
  • Vypadávanie vlasov. Psoriáza vlasovej pokožky môže viesť k dočasnej strate vlasov. Záleží od závažnosti ochorenia.

Ľudia trpiaci psoriázou vlasovej pokožky nemusia pociťovať všetky zo spomínaných symptómov. Je však pravdepodobné, že zaznamenajú aspoň dva či tri z nich. Táto forma psoriázy môže na niekoľko týždňov alebo mesiacov zmiznúť, následne znovu a nečakane vzplanúť. Medzi jej spúšťače patrí stres, suchý vzduch (v miestach s klimatizáciou) a hlavne studené počasie.

Ekzémy

Ekzém je podobné ochorenie ako psoriáza. Príčina vzniku ekzémov je stále nejasná, postihnúť však môžu každého, na akejkoľvek časti tela.

Ekzém spôsobuje symptómy, ktoré sa veľmi podobajú na psoriázu. Oboje sa mnohokrát omylom zamieňajú. Príznaky a symptómy ekzémov zahŕňajú suchú kožu, začervenanie, svrbenie a drsné miesta na koži – a to kdekoľvek na tele.

Najbežnejším typom ekzému na vlasovej pokožke je takzvaná seboroická dermatitída. Žiaľ, najbežnejším príznakom bývajú práve lupiny. Takže ľudia váhajú medzi ekzémom a psoriázou. Je preto dôležité dokázať rozhodnúť, ktoré z nich to je. Až potom môžete liečiť vlasovú pokožku účinne.

Ak si nie ste istý, či trpíte na ekzém alebo psoriázu na vlasovej pokožke, navštívte lekára. Môže vykonať testy na určenie ochorenia.

Príliš veľa produktov na vlasy

Mnohé z populárnych produktov na vlasy, ktoré sú dostupné na trhu, obsahuje chemické a umelé látky. Takéto prísady – silikóny, parabény, SLS – môžu z vlasov a vlasovej pokožky odstrániť všetky živiny, ktoré sú potrebné pre to, aby bol vlas zdravý a vyživený.

Ak máte suchú vlasovú pokožku, môže vás to lákať umývať si vlasy častejšie so zámerom dodať vlahu z produktov na vlasy. Nanešťastie, urobíte tak viac škody ako úžitku. Z vlasov zmyjete prirodzené oleje a zostanú suché.

Podobne, priveľa upravovania vlasov teplom môže prispievať k vysúšaniu vlasovej pokožky. Vyfúkanie vlasov môže mať za následok skvelé, lesklé vlasy. Ak ich ale budete fúkať príliš často, môžete si privodiť suchú a podráždenú pokožku na hlave. Preto je vhodnejšie sušiť vlasy bez použitia tepla.

Extrémne poveternostné podmienky

Či žijete v obzvlášť chladnom alebo horúcom podnebí môže mať vplyv na vlasovú pokožku. Chladné podnebie môže mať vplyv na množstvo vlahy na vlasovej pokožke. Vlastne rovnako, ako ovplyvňuje aj zvyšok tela. Určite ste už niekedy mali popraskané pery či suché ruky kvôli zime. A to isté platí aj pre vaše vlasy.

Na opačnej strane spektra môže aj horúce počasie narobiť s vlasovou pokožkou riadny chaos. Vystavovanie sa slnku bez dobrého krému môže mať za následok spálenie vlasovej pokožky a suchosť vlasovej pokožky. Ide častokrát o bolestivý stav a hojenie vlasovej pokožky po spálení s návratom do normálu môže trvať dosť dlho.

Príčiny vzniku mastných vlasov

Pozreli sme sa na niektoré z príčin suchej vlasovej pokožky. Teraz sa pozrieme, prečo sa mastia vlasy.

Každé telo tvorí látku známu ako sebum, čo je druh oleja. To nie je vôbec zlá vec. Telo tento maz potrebuje v malých množstvách. Sébum totiž udržiava vlasy aj pokožku mäkkú a hebkú, chráni ich pred prírodnými elementami. Ak však telo tvorí príliš veľa mazu, môže to vyústiť aj do neželaných účinkov. Patrí sem mastná pleť, zvýšený predpoklad pre vznik pupienkov. A tiež mastné vlasy.

Produkcia mazu je kontrolovaná vnútorne a riadi ju množstvo faktorov, vrátane nasledovných.

Genetika

Ak máte v rodine problémy s nadmerným mazom, bude sa to pravdepodobne týkať aj vás.

Používanie nesprávnych produktov na vlasy

Ak používate výrobky s umelými čistiacimi prísadami, môžete zbaviť vlasy prírodných a prirodzených olejov. Znamená to, že telo začne tvrdo pracovať na tom, aby ich nahradilo. To môže vyústiť až do nadmernej tvorby mazu.

Hormonálna nerovnováha

Vaše hormóny zohrávajú pri tvorbe mazu dôležitú úlohu. Práve preto toľko tínedžerov trpí na akné (pozri tiež akné vo vlasoch). Príval hormónov spôsobuje zvýšenie produkcie kožného mazu. Výsledkom môžu byť aj pupáčiky a vyrážky, mastné vlasy a ďalšie. Kontrola hormónov a vyváženie jednotlivých hladín je kľúčom k riadnej produkcii kožného mazu.

Nevhodné čistenie a umývanie vlasov

Paradoxne, vaše vlasy sa môžu začať mastiť, ak ich umývate príliš často. A ak ich neumývate dostatočne. Znečistená vlasová pokožka sa môže veľmi ľahko zmeniť na mastnú. Všetko je to o tom, nájsť tú správnu rovnováhu.

Čo je príčinou pre mastné vlasy a súčasne suchú vlasovú pokožku?

Keďže existuje toľko príčin, prečo vás môže trápiť suchá vlasová pokožka či mastné vlasy, môže byť ťažké určiť ju. Ak však narazíte na oba problémy, príčiny sa zužujú.

Ak vás trápia oba problémy súčasne, je pravdepodobné, že problém leží v produktoch na vlasy, ktoré používate. Je tiež dôležité nájsť si taký produkt, ktorý je vhodný pre váš typ vlasov. Nie všetky sa totiž hodia na každý typ vlasov. Napríklad, husté kondicionéry nie sú vhodné pre jemné vlasy. Môžu ich zaťažiť, takže vlasy potom pôsobia mastne.

Ak vaše vlasy pôsobia mastne, bude vás to tlačiť do častejšieho umývania. Z vlasovej pokožky potom zmývate prirodzené oleje, ktoré pokožka potrebuje. A práve to spôsobuje problém. Ak nezasiahnete, dostanete sa do začarovaného kruhu, ktorý možno iba ťažko prelomiť.

Čo teda môžete urobiť? Tu je ponuka niektorých z najlepších spôsobov, ako problém so suchou vlasovou pokožkou a mastnými vlasmi vyriešiť.

Najlepšie formy ošetrenia a liečby, ak sa vás týka suchá vlasová pokožka a mastné vlasy

Liečba tohto problému začína výberom produktov, ktoré používate na očistu a starostlivosť o vlasy. Najskôr musíte vybrať ten správny šampón, aby ste si pri každom umývaní vlasy aj vlasovú pokožku skutočne umyli.

Môžete zvoliť aj horúce ošetrenie na vlasy, napríklad s jojobovým olejom. Stačí použiť raz do týždňa, uľavíte si od suchej a svrbivej vlasovej pokožky. Úplne postačí zohriať jojobový olej a pomasírovať si ním hlavu.

Najskôr si umyte vlasy šampónom, potom riadne vmasírujte zahriaty olej. Hlavu zakryte čiapkou do sprchy, zaviňte do uteráka. Zachováte tak teplo. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom riadne vymyte. Ak sa chcete uistiť, že z vlasov vymyjete všetok olej, môžete si vlasy umyť znovu šampónom.

Miesto jojobového oleja, ktorý je pre vlasy najlepší, môžete použiť aj kokosový olej, mandľový olej, olej z jadierok hrozna či mrkvový olej.

Na korienky používajte suchý šampón, vyhnete sa splihnutým vlasom, ktoré budú pôsobiť ako bez života. Jednoducho nasypte malé množstvo prášku na korienky vlasov potom, čo ste si vysušili vlasy. Takto sa so cťou dostanete aj cez dni, kedy si vlasy neumývate. Potom si ale vlasy musíte umyť skutočne dôsledne, aby ste odstránili akékoľvek zvyšky prášku (suchého šampónu).

Ďalšou možnosťou ošetrenia, ktoré by ste mohli vyskúšať, je šampón s obsahom kyseliny salicylovej. Takýto šampón pomáha zmäkčiť a odstrániť nánosy a znečistenie na vlasovej pokožke. Takto sa jemne odstránia šupinky a zmierni sa odlupovanie. Kyselina salicylová v šampóne pomáha pripraviť vlasovú pokožku na ďalšie ošetrenie. Ak teda zvažujete ošetrenie horúcim olejom, mali by ste najskôr použiť takýto šampón.

Užitočné tipy a odporúčania

Ak použijete ten správny produkt starostlivosti o vlasy spolu s ošetrením horúcim olejom, určite pomôžete svojej suchej vlasovej pokožke a mastným vlasom. Existujú však aj ďalšie tipy a triky, ktoré môžete na urýchlenie procesu vyskúšať. Tu je niekoľko z nich:

  • Kondicionér používajte iba na koncoch vlasov, až kým sa vaše mastné vlasy nezmiernia. Ak dáte ťažký kondicionér na korienky, zaťažíte vlasy. Ak ho navyše riadne nevymyjete, môžu pôsobiť korienky mastne hneď po umytí.
  • Používajte šampón s čajovníkovým olejom. Tento zázračný olej môže pomôcť obnoviť rovnováhu pH vlasovej pokožky. Vytvorí sa tak veľmi nevhodné prostredie pre rast baktérií. Vlasová pokožka zostane zdravšia, čo vedie samozrejme k zdravším a menej mastným vlasom.
  • Vyhýbajte sa prehrabávaniu vo vlasoch a hraniu s vlasmi. Ako už bolo spomenuté, sébum sa tvorí po celom tele. Je to kvôli tomu, aby chránilo a hydratovalo pokožku. Možno si to neuvedomujete, ale aj vaše prsty obsahujú drobné množstvá tohto oleja. Ak sa vlasov dotýkate, alebo sa s nimi príliš hráte, môžete si tento maz prenášať na vlasy.
  • Vyhýbajte sa príliš horúcej sprche. Vlasová pokožka je prirodzene senzitívna časť tela. Horúca voda jej preto môže škodiť.
  • Snažte sa neumývať si vlasy denne. Aj keď používate prírodný šampón. Môže to byť spočiatku ťažké, najmä ak ešte iba čakáte, kým liečba zaberie. Nakoniec si možno zvyknete vlasy umývať obdeň, prípadne po troch dňoch. Je to pre vašu vlasovú pokožku aj vlasové folikuly oveľa lepšie.
  • Používajte domáce prípravky na obnovu pH. Jednoducho primiešajte čajovú lyžičku sódy bikarbóny do bežného šampónu a umyte si vlasy ako inokedy. Vlasy si môžete opláchnuť vodou a jablčným octom. Má totiž mnoho prospešných vlastností vynikajúcich pre obnovu pH na vlasovej pokožke.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy