Príčiny vypadávania vlasov u mužov

Posledná úprava 22.03.2018

Androgenetická alopécia alebo mužské ložiskové vypadávanie vlasov je zodpovedné za veľkú väčšinu vypadávania vlasov u mužov. I keď existuje veľa možných dôvodov, prečo ľudia strácajú vlasy, vrátane závažných ochorení, reakcií na určité lieky a vo vzácnych prípadoch extrémne stresujúce udalosti. O všetkých typoch vypadávania vlasov si môžete prečítať v sekcii typy vypadávania vlasov. Za väčšinu vypadávania vlasov u mužov však môžu gény, hormóny a vek.

Dedičné vypadávanie vlasov zapríčiňujú špecifické zdedené gény. Tieto gény môžu pochádzať od hociktorého z rodičov. Ak človek zdedí takéto gény, neznamená to však, že sa vypadávanie vlasov prejaví. Počiatok vypadávania vlasov je naviazaný na množstvo faktorov ako napríklad hormóny, vek alebo stres. Gény, ktoré spôsobujú dedičné vypadávanie vlasov, však zatiaľ neboli ešte identifikované.

Hormóny sú látky, ktoré sú vytvárané v žľazách v ľudskom tele. Žľazy ich vylučujú priamo do krvného obehu a tak sa dostanú do celého tela. Hormóny sú veľmi účinné látky a majú výrazný vplyv na fungovanie ľudského tela. Najdôležitejší mužský hormón je testosterón. Je vytváraný v semenníkoch a je príčinou mnohých zmien v období puberty na tele muža, zmeny hlasu, rastu ochlpenia alebo nárastu svalov. Tento hormón je však aj jeden z dôvodov vypadávania vlasov u mužov.

Pôsobením enzýmu 5-alfa reduktáza sa testosterón premieňa na aktívnejšiu formu – dihydrotestosterón (DHT). DHT sa naviaže na receptory buniek vlasových folikulov. U folikulov, ktoré sú geneticky citlivejšie na DHT, spôsobuje ich zmenšovanie a skracovanie rastového cyklu. V každom cykle teda vlas vyrastie jemnejší až nakoniec vlasový folikul môže úplne zaniknúť. DHT je vo veľkom množstve obsiahnuté aj v maze, ktorý produkuje mazová žľaza napojená na vlasový folikul. Maz sa dostáva na povrch pokožky, kde sa hromadí a spätne negatívne vplýva na vlas. Je preto veľmi dôležité umývať hlavu kvalitnými šampónmi, ktoré dokážu DHT z pokožky odstrániť. Nadmerné množstvo DHT spôsobuje napríklad aj akné alebo zväčšenie prostaty u starších mužov. Je zaujímavé, že testosterón je u mužov príčinou rastu všetkého ochlpenia na tele. Rast vlasov však nie je ovplyvnený hormónmi. Naopak vypadávanie vlasov hormónmi ovplyvnené je.

Prítomnosť génov a hormónov nie je sama o sebe postačujúca na spustenie procesu vypadávania vlasov. Je tu ešte časové hľadisko - vek, ktoré zapríčiňuje, v náväznosti na genetickú predispozíciu alebo množstvo testosterónu v krvi, že u každého človeka vypadávanie začne v inom veku.

To, čo muži trpiaci ložiskovým vypadávaním vlasov skutočne zdedia, sú vlasové folikuly s genetickou precitlivenosťou na dihydrotestosterón (DHT). Vlasové folikuly, ktoré sú citlivé na DHT začnú miniaturizovať, čím sa skráti ich životnosť. Tieto zasiahnuté folikuly nakoniec zastavia výrobu kozmeticky prijateľných vlasov.

Ložiskové vypadávanie vlasov je všeobecne charakterizované nástupom ustupujúcej vlasovej línie a rednutím vlasov. Vlasy v týchto oblastiach, vrátane spánkov a strednej časti hlavy sa zdajú byt najviac citlivé na DHT. Toto vypadávanie neskôr postupuje ďalej a spôsobí plešatosť celého vrchu hlavy, V pokročilejších fázach ložiskového vypadávania vlasov zostanú vlasy len po okraji hlavy, čím sa vytvorí vzhľad “podkovy”. U niektorých mužov môžu byť ovplyvnené DHT aj tieto zostávajúce vlasy.

Čo je to DHT?

Dihydrotestosterón (DHT) je derivát alebo vedľajší produkt testosterónu. Testosterón sa premieňa na DHT pomocou enzýmu typu II 5-alfa-reduktázy, ktorý sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Hoci celý genetický proces vypadávania vlasov nie je úplne známy, vedci vedia, že DHT zmenší vlasové folikuly, a že keď je DHT potlačené, vlasovým folikulom sa darí. Vlasové folikuly, ktoré sú citlivé na DHT, musia byť vystavené tomuto hormónu po dlhšiu dobu na to, aby sa proces miniaturizácie dokončil. V dnešnej dobe je tento proces možné spomaliť, dokonca aj zastaviť ak sa zasiahne dostatočne skoro.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

 • Šampón proti vypadávaniu vlasov Revita

  Akcia!: Využite zľavový kupón

  • Používaný na liečbu vypadávania vlasov celosvetovo
  • Najviac účinných látok obsiahnutých v šampóne

  Liek na predpis? : Nie

 • Saw Palmetto extrakt 2500mg

  • Super silný extrakt zo Saw palmetta
  • Najrozšírenejší prírodný liek na liečbu vypadávania vlasov 

  Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Blízke témy