Všetko o holení hlavy - a kedy je na to najvyšší čas

Posledná úprava 18.09.2023

Čelíte ťažkému rozhodnutiu. Vaše husté vlasy, ktoré vám kedysi zdobili hlavu, vám priamo pred očami miznú. Zrkadlo neklame, a ak sa chytíte za hlavu, cítite pokožku. Vaša vlasová línia ustupuje...

V tejto situácii máte viacero možností. Ak majú vaše vlasy ešte dobrú vitalitu, môžete ich takto nechať. Možno si zvolíte možnosť liečby vypadávania vlasov. Alebo skúsite nejaký trik, ako je napríklad staromódny účes „prehadzovačka“. Ale to prosím nerobte, tento účes nikdy nedopadol dobre a na cti nikomu nepridá.

Alebo si možno oholíte hlavu. Ale pozor, nie iba ledajako oholiť, ale oholiť dohladka. Mnoho mužov si zvolilo túto možnosť, a výsledok bol skutočne pozitívny. Skombinujte vašu oholenú hlavu s krásne vyzerajúcou bradou a vytvoríte niečo efektívne! Dôležitá otázka však je – kedy sa dať na holenie hlavy? A mali by ste sa vôbec na holenie hlavy dať? Začnime pekne od začiatku.

1) Vypadávajú mi vlasy, mal by som si oholiť hlavu?

Krok jeden znie - nepanikárte. Áno, vypadávanie vlasov je pre mužov krutý žart prírody, ale určite nie ste jediný, keďže každých 7 z 10 mužov sa počas ich života stretne s vypadávaním vlasov. [1] [2]

Na nejaký čas sa môžete pohrať s tým čo máte, ale je pravdepodobné, že sa ocitnete v situácii, kedy oholenie hlavy bude pre vás tou najlepšou voľbou – a nielen pre vás, ale aj pre vašu vlastnú bradu (pamätajte, dôležitý je celkový výzor) a vašu polovičku.

V tomto prípade sa nechajte riadiť Norwoodovou stupnicou.

Čo je to Norwoodova stupnica?

Oficiálne známa ako Norwood Hamilton stupnica, je spôsob, ako merať rozsah mužského plešatenia. Túto stupnicu vytvoril Dr. James Hamilton v 50. rokoch a neskôr bola vylepšená Dr. O’Tar Norwoodom. Je považovaná za akýsi zlatý štandard, pokiaľ ide o identifikáciu celkového vypadávania vlasov. [3] Funguje asi takto…

Čím väčšie množstvo, tým väčší problém

Norwoodova stupnica priraďuje stupňom plešatenia číselne hodnotenie. Napríklad, typ norwoodovho vypadávania vlasov 2 charakterizuje malé množstvo stratených vlasov a v tom prípade nemusíte čeliť rozhodnutiu, či si máte vašu hlavu oholiť alebo nie. Ak ste na úrovni 1, potom vám patrí gratulácia – vaše vlasy vôbec nevyzerajú zle a akákoľvek strata vlasov, ktorú zažijete, nepredstavuje nič iné ako iba prirodzený proces starnutia.

Norwood 3 sa pripisuje málo závažnému alebo miernemu vypadávaniu vlasov, kedy môžete s vašimi vlasmi stále vyzerať dobre, avšak niektoré časti vašej hlavy vyzerajú určite lepšie než ostatné. V tomto prípade nie je zlý nápad navštíviť lekára, ktorý vám určí, či vaše vypadávanie vlasov je náznak plešatosti.

Avšak, ak už sa dostanete vyššie ako je Norwoodova úroveň 3...ide už o seriózny problém. Na úrovni 5 je dokonca aj liečba vypadávania vlasov celkom zbytočná. Oholenie hlavy preto môže a možno by aj malo byť vašou nasledujúcou voľbou.

2) Holenie hlavy a jeho 7 výhod

Ak prídete o vlasy, sranda to určite nie je. Ničivý dôsledok je viditeľný, je všetkým na očiach a v závislosti na vašom egu môže byť pomalou ale účinnou zbraňou na vašu psychiku.

Avšak dobrou správou je, že muži majú šťastie, že žijeme v dobe, kedy môže byť plešatosť dobrá vec. Vlastne veľmi dobrá vec. Spomeňte si na pár slávnych plešatých mužov - Bruce Willis, Patrick Stewart, Michael Jordan, Van Diesel. Plešina im vážne svedčí. Skúste sa pozrieť na fotku Brucea Willisa s vlasmi. Vaša reakcia bude pravdepodobne takáto: „Počkať. Čo? On vyzeral takto?!“

Je dôležité poznamenať, že pre mnohých ľudí je holenie hlavy jediným riešením. Je to účes, ktorý nie je šálkou kávy pre každého, ale vďaka nemu môžete vyzerať viac sexy, mužsky a dokonca aj dominantne.

Je mnoho dôvodov pre, pokiaľ ide o holenie hlavy. Nemusia však platiť pre každého. Niektoré z týchto pozitívnych dôvodov sú:

Holenie hlavy zakrýva príznaky plešatenia

Mužská plešatosť je najväčším dôvodom, ktorý sa skrýva za stratou vlasov. Oholenie hlavy odstraňuje potrebu prehnanej kompenzácie príznakov plešatenia – vrátane obávaného účesu „prehadzovačka“ alebo rôznych foriem liečby straty vlasov.

Už žiadne márne pokusy o vytvorenie elegantného účesu

Spomeňte si na všetok čas premárnený pred zrkadlom, kedy ste sa snažili vytvoriť čo najlepší výsledok aj z toho mála čo vám na hlave ostalo. Zabudnite na to. Oholením hlavy odstránite jedného z najväčších požieračov času, pokiaľ ide o rannú hygienu a úpravu.

S oholenou hlavou budete vyzerať mladší

Mnoho mužov, najmä tých starších, odrazu po oholení hlavy pôsobia mladšie. Zvyšné vlasy na vašej hlave, ktorých sa držíte zubami-nechtami, na druhej strane spôsobia, že budete vyzerať primerane vášmu veku alebo dokonca staršie.

Rozlúčte sa s problémami s vlasmi

Všetci sme si už museli prejsť svojimi nepodarenými účesmi a dňami, kedy si jednoducho naše vlasy zmysleli, že nás nebudú poslúchať. Ohoľte si hlavu a rozlúčte sa s takýmto typom nepríjemností.

Oholenie hlavy je pohodlné

Ak ste aktívny, určite sa budete cítiť lepšie s holou hlavou ako s hustou hrivou. Z holej hlavy budete mať určite lepší pocit aj v lete – ale pozor na spálenie holej hlavy od slnka. A ak je chladno, tak to stále môžete vyriešiť so skvelo vyzerajúcou čiapkou.

Už žiadne umývanie a upravovanie

Tento krok súvisí s krokom 2, spomenutým vyššie – keď niečo nemáte, nemusíte sa trápiť jeho každodenným udržiavaním. Šampónovanie, česanie, kefovanie a upravovanie vašich vlasov je súčasťou vašej každodennej existencie už snáď od nepamäti. Umývanie a sušenie oholenej hlavy je na druhej strane rozhodne ľahšie. Budete prekvapení, koľko času ušetríte po tom, čo si oholíte hlavu.

Vďaka oholenej hlave budete pôsobiť viac sebavedomo

Stratu vlasov sprevádza i strata určitého množstva sebavedomia. Môžete mať pocit, že vaša mladistvá mužnosť a sila je napadnutá.

Na druhej strane ak stratu vlasov prijmete, že je to jednoducho tak, ako to je, môže byť pre vás holenie hlavy naozaj oslobodzujúce. A navyše, bude z vás vyžarovať sebavedomie. Predvediete, že ste sebaistí a prijmete, čo vám príroda nadelila. Rovnaké je to s ochlpením tváre – slúži na to, aby sa nosilo so sebavedomím.

3) Ako môžem vedieť, že oholenie hlavy je pre mňa to správne rozhodnutie?

Je šanca, že sa vám váš nový účes bez vlasov bude páčiť, ale príroda je nevyspytateľná a je možné, že máte hlavu, ktorá je trochu hrboľatejšia alebo viac zdeformovaná, než hlava iného človeka.

Poraďte sa s kaderníkom a spýtajte sa ho na jeho názor. Zvyčajne pozná tvar vašej hlavy a snáď vám aj bude vedieť poskytnúť užitočnú radu.

4) Ako skombinovať holú hlavu s bradou?

Predpokladajme, že ste sa odhodlali a dali ste si oholiť hlavu. Nevyzerá to vôbec zle, dokonca to vyzerá veľmi dobre a snáď aj lepšie ako účes so strácajúcimi sa vlasmi, ktorý vám spôsoboval toľko úzkosti. Samotná oholená hlava môže byť trochu nevýrazná, ale dodajte jej trochu života a nechajte si narásť bradu, teda ak ste tak už neurobili.

Samozrejme je viacero možností, ako skombinovať bradu s oholenou hlavou. Môžete si nechať vyrásť fúzy, koziu briadku, strnisko alebo bradu. Nemôžte to pokaziť ani s jednou z týchto možností, ale s bradou a holou hlavou vytvoríte tú najlepšiu kombináciu.

Funguje to s hocijakým typom tváre, hlavy atď. Vlastne si ani nepotrebujete oholiť hlavu. Dokonca aj strácajúca sa vlasová línia alebo plešatenie na nebezpečnej Norwoodovej úrovni pôjde s bradou ruka v ruke. Ba čo viac, skvelo vyzerajúca brada odpúta pozornosť od plešatej hlavy.

5) Ak sme vás presvedčili, ako si teda oholíte hlavu?

V podstate máte 3 možnosti, pokiaľ ide o oholenie hlavy: použitím žiletky, elektrického strojčeka alebo použitím zastrihávača.

Pripravte sa na holenie

Najlepší čas na oholenie hlavy je po horúcej sprche, kedy sú vaše vlasy jemnejšie. Ak si holíte hlavu po prvý krát, osušte si vlasy uterákom tak, aby vlasy boli vlhké a použite zastrihávač, pomocou ktorého vlasy skrátite a vytvoríte strnisko. Najlepšie spravíte, ak si na zastrihávači zvolíte možnosť nastavenie 1 alebo 2.

Následne na hlavu aplikujte krém na holenie alebo olej na holenie a nechajte pôsobiť pár minút, aby sa vlasové folikuly zjemnili. Upozornenie: mentolové gély na holenie vašu pokožku vysušia a uzatvoria póry.

Páni, vytiahnite žiletky!

Použite čistú, ostrú žiletku s najmenej tromi čepeľami. Uistite sa, že pri holení vždy žiletku opláchnete.

Začnite s holením v smere rastu chĺpkov, ale buďte mierny a zvoľte pomalé rovnomerné ťahy. Ak by ste sa holili v protismere rastu chĺpkov, umožnilo by vám to hladšie oholenie, ale taktiež by ste riskovali podráždenie a zarastené chĺpky. Nechajte si hustejšie, hrubšie časti vlasov nakoniec, aby mal krém na holenie dodatočný čas na ich zjemnenie.

Jednou z týchto častí je zadná časť hlavy, preto hlavu skloňte tak, aby pokožka hlavy v tejto časti bola napnutá, ak príde na rad jej oholenie. Ak sa vám pri holení v smere rastu chĺpkov nepodarí zbaviť všetkých chĺpkov, môžete skúsiť holenie zo strany na stranu.

Čo robiť, keď ste s holením hotoví

Ak ste už hotoví s holením, opláchnite si hlavu studenou vodou, čím uzatvoríte póry anásledne si ju osušte uterákom. Aplikujte balzam po holení – bez alkoholu ak máte citlivú pokožku – a pokožku každý deň hydratujte.

Ak sa holíte s použitím zastrihávača

Použitie zastrihávača namiesto žiletky má svoje výhody, ako je napríklad to, že sa vyhnete podráždeniu a zarasteným chĺpkom. Takýto spôsob je tiež rýchlejší (nepotrebujete prípravu aplikáciou krému alebo gélu na holenie) a zanecháva strnisko, ktoré je atraktívne samo o sebe.

Zastrihávač na hladké oholenie je stvorený práve pre túto úlohu, keďže má čepele, ktoré zastrihávajú blízko pokožky hlavy. Je však dôležité spomenúť, že zastrihávače pre hladké oholenie môžu mať omnoho ostrejšie čepele ako obyčajné zastrihávače, preto s nimi pri holení hlavy buďte opatrní. Ak ste už hotoví s holením, prejdite si rukou po hlave, aby ste skontrolovali, či ste nezabudli na nejaké časti vlasov.

6) Na holú hlavu ešte nie som pripravený. Ako je to s liečbou vypadávania vlasov?

Trh je plný rôznych prípravkov na vypadávanie vlasov, niektoré z nich nemajú žiaden skutočný účinok avšak je mnoho prípravkov, ktoré sú dôveryhodné. Ak ste stále v ranom štádiu vypadávania vlasov, potom vám liečba vypadávania vlasov a preventívne šampóny na vypadávanie vlasov stoja za zváženie.

Mnoho odborníkov však tvrdí, že čím skôr začnete s liečbou vypadávania vlasov, tým efektívnejšia vaša liečba bude. Avšak majte na pamäti, že žiaden „liek“ na vypadávanie vlasov neexistuje. Poďme sa pozrieť na najlepšie prípravky na vypadávanie vlasov.

Finasterid

Najčastejšie známy ako Propecia, finasterid potláča dihydrotestosterón, hormón, ktorý zmenšuje vlasové folikuly. Dokáže spomaliť a zastaviť vypadávanie vlasov a dokonca aj podporiť opätovný rast vlasov. [4]

Minoxidil

Je možné, že ste o tomto prípravku počuli pod názvom – Rogaine. Minoxidil sa začal používať ako liek na vysoký krvný tlak, avšak jedným z jeho vedľajších účinkov bolo rast vlasov na hlave a tele. A tak vznikol prípravok na vypadávanie vlasov.

Tajomstvo Minoxidilu spočíva v tom, že rozširuje krvné cievy a umožňuje prísun kyslíka, živín a krvi do folikulov, a tak stimuluje vlasové folikuly k rastu. Na rozdiel od Finasteridu, Minoxidil nezabraňuje dihydrotestosterónu zmenšovať vlasové folikuly. [5] [6]

Nizoral

Nizoral je antimykotický šampón, ktorý bol pôvodne uvádzaný na trh ako antimykotický šampón proti lupinám. V priebehu času štúdie ukázali, že aktívna ingrediencia Nizoralu, ketokonazol, dokáže spomaliť a dokonca aj zastaviť vypadávanie vlasov u mužov. [7] Avšak nepovažuje sa za tak účinný ako je finasterid alebo minoxidil.

Je dôležité mať na pamäti, že nech už si zvolíte akúkoľvek liečbu vypadávania vlasov, ani jedna vám nezaručuje stopercentnú účinnosť a môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami. Minoxidil sa považuje za dočasné riešenie, pretože nepôsobí priamo na hormonálny aspekt vypadávania vlasov. Pri finasteride je šanca, aj keď malá, že spôsobí erektilnú dysfunkciu.

7) Prečo mi vlastne vypadávajú vlasy?

Pozrime sa spätne na to, čo už vieme. Dotkli sme sa už témy, lepšie povedané faktu, že všetci muži majú skúsenosť s vypadávaním vlasov a že vypadávanie vlasov sa dá zmerať (Norwoodová stupnica). Na otázku „prečo mi vypadávajú vlasy“ neexistuje iba jednoduchá odpoveď, ktorá vysvetlí všetko. Neplatí jednoduché konštatovanie, že starnete a preto vám vypadávajú vlasy.

Pozrime sa na pár faktorov, ktoré určujú, prečo vám vaše vlasy vypadávajú rýchlejšie ako inému mužovi.

Mužský typ plešatenia

Všetky závažné vypadávania vlasov môžeme zaradiť pod kategóriu známu ako mužský typ plešatenia, teda androgénna alopécia, a predstavuje závažný problém. Všeobecný konsenzus je, že k tomuto typu plešatenia dochádza v dôsledku nasledujúcich faktorov.

Gény

Mnoho lekárov tvrdí, že mužské vzorové plešatenie je len vec génov. Inými slovami, ak váš otec stratil vlasy, je tu veľká pravdepodobnosť, že vy stratíte tiež. Vlasové folikuly na pokožke hlavy majú DNA stopu po vašich rodičoch.

Hormóny

Muži, ktorí majú rednúce vlasy, zdedili vlasové folikuly, ktoré sú príliš citlivé na dihydrotestosterón. Ako sa testosterón prevedie na DHT, zmenší vlasové folikuly. Vlasy sa tak stanú redšími a jemnejšími, až kým prestanú rásť úplne.

Vek

Ako starneme, rast našich vlasov sa spomalí. Na tom nie je nič komplikované.

Nezáleží na tom, prečo vám vypadávajú vlasy a akú liečbu si zvolíte na spomalenie alebo podporu procesu, vašou najlepšou voľbou môže byť práve oholenie hlavy. Ak má vaša hlava pekný tvar, tak prečo čakať? Holá hlava je krásna. Holá hlava predstavuje odvážnosť. Rovnako ako brada, aj holá hlava vám môže zmeniť život takým spôsobom, aký by ste nikdy neočakávali.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy