Rogaine (Minoxidil)

Posledná úprava 20.04.2017

Rogaine (Regaine), obchodný názov pre minoxidil, bol prvým liečivom schváleným FDA (US Food and Drug Administration), určeným na liečbu padania vlasov. Rogaine je lokálny roztok, ktorý sa aplikuje priamo na vlasovú pokožku. Dá sa kúpiť bez lekárskeho predpisu a to ako generický prípravok v koncentrácii 5% (pre mužov) a 2% (pre ženy).

Rogaine bol vyvinutý z pôvodne orálneho lieku na krvný tlak s obsahom minoxidilu (Loniten). Orálne užívaný minoxidil má potenciálne vážne vedľajšie účinky na srdce a obehový systém a používa sa iba vtedy, ak boli ostatné lieky určené na liečbu krvného tlaku neúspešné. Bolo pozorované, že u pacientov, ktorí minoxidil užívali, dochádza k rastu telesného ochlpenia. Z tohto faktu bol vyvodený záver, že aplikácia minoxidilu priamo na holú vlasovú pokožku vyvolá rast vlasov aj v tejto oblasti. Štúdie preukázali, že tomu tak skutočne je, hoci bol rast vo všeobecnosti iba mierny.

Pôvodné štúdie zaoberajúce sa Rogainom boli uskutočnené na temene hlavy, čo vyvolalo mylný dojem, že je účinný iba v tejto oblasti. Hoci účinkuje minoxidil najlepšie na temene, funguje v menšej miere aj v iných oblastiach. Napríklad na prednej časti pokožky hlavy, pokým sa tam nachádzajú aspoň jemné (miniaturizované) vlasy. Neúčinkuje, pokiaľ je táto oblasť úplne plešatá. Najväčší prínos medikácie vidno pri používaní od piatoch mesiacov do dvoch rokov, potom dochádza k postupnému poklesu efektivity. Tí, ktorí užívajú minoxidil dlhodobo, budú o vlasy stále prichádzať, no tento proces bude o čosi pomalší.

Mechanizmus účinku

Minoxidil predlžuje trvanie rastového cyklu vlasového folikulu (nazývaného anagén). Tým sa zlepšuje kvalita vlasov, zvyšuje sa priemer a dĺžka jemných (miniaturizovaných) vlasov. Dokáže tiež vyvolať spustenie nového anagénneho cyklu. Minoxidil je priamy stimulátor folikulárneho rastu (prostredníctvom VEGF, t. z. cievneho endotelového rastového faktoru, a prostaglandín syntetázy). Stimuluje tiež proliferáciu v bunkách dermálnej papily. Na rozdiel od finasteridu, nesúvisí jeho účinok s androgénmi. Simultánne užívanie minoxidolu a finasteridu (ktorý priamo zabraňuje tvorbe DHT) môže mať synergický prínos v liečbe padania vlasov, hoci je finasterid výrazne účinnejší.

Nový výskum ukázal, že minoxidil vplýva na folikuly otvorením adenozín senzitívneho draslíkového kanála v dermálnej papile vlasového folikulu. Minoxidil môže na bunky dermálnej papily pôsobiť aj fosforyláciou ERK a AKT, chemikálií zapojených do vysielania bunkových signálov pre génové vyjadrenie a delenie buniek. A tiež zvýšením obvyklého podielu génu BcI-2:Bax. Ďalší mechanizmus je ten, že môže nadregulovať adenozín, ktorý je následne schopný primäť k činnosti rôzne gény súvisiace s rastom vlasov (ako napríklad FGF7), ktoré sa ukázali ako úspešné spúšťače rastu vlasov.

Použitie minoxidilu

Minoxidil sa má aplikovať na vlasovú pokožku raz alebo dva krát denne. Liečba účinkuje iba vtedy, ak je v priamom kontakte s pokožkou, nie s vlasmi. Zároveň účinkuje iba v oblastiach, kde je aplikovaná. Preto je dôležité používať medikáciu v prednej časti vlasovej pokožky, ak je to oblasť rednutia vlasového porastu.

Päťpercentný prípravok je efektívnejší, než dvojpercentný roztok, no obsahuje propylénglykol, zložku, ktorá dráždi vlasovú pokožku a môže vyvolať dojem zlepených vlasov, ktoré sa ťažko udržiavajú. Ak by to mal byť problém, mali by ste zvážiť užívanie 5% roztoku večer a 2% roztoku ráno (tam je základom alkohol, takže je roztok menej lepivý). Pri užívaní minoxidilu sa badateľný výsledok dostaví až po šiestich až dvanástich mesiacoch. Väčšina pacientov, u ktorých sa prejaví vplyv minoxidilu, udáva zníženie rýchlosti vypadávania vlasov, prípadne oneskorenie vo vypadávaní vlasov. Lieky zároveň slúžia na posilnenie existujúcich vlasov. Výsledky vidno u pacientov, ktorým rástli krátke, jemné chĺpky. Na úplne plešatej hlave nové vlasy nevyrastú.

Rogaine pena je druh 5% minoxidilu v glycerínovej a alkoholovej báze. Penová technológia je tradičný spôsob dodania minoxidolu do vlasovej pokožky, a to bez lepivého a dráždivého vplyvu propylénglykolu, zložky používanej v pôvodnom 5% roztoku. Po uvoľnení z plechovej nádoby vyzerá nový produkt ako pena na holenie, no rýchlo sa „topí“, keď dosiahne telesnú teplotu. Aplikácia rogainu v penovej forme umožňuje pohodlné nanesenie na vlasovú pokožku bez stekania po čele alebo krku, a tiež bez zanechania lepkavých zvyškov vo vlasoch. Mnoho pacientov ale považuje aplikáciu tohto prípravku priamo na vlasovú pokožku, kde liek účinkuje, za zložitú.

Lokálna aplikácia Rogainu raz denne (lokálny minoxidil 2% a 5%) sa zdá byť takmer rovnako efektívny, ako jeho používanie dva krát denne. Dôvodom je, že hoci má minoxidil relatívne krátky polčas rozpadu, pokiaľ sa užíva orálne (ide o niekoľko hodín), ak ho aplikujete lokálne, je jeho polčas rozpadu na pokožke až 22 hodín. Z toho vyplýva, že dávkovanie raz denne je rozumné riešenie. Je ale dôležité uvedomiť si, že firma, ktorá vyrába Rogaine (Pfizer), udáva, že je menej efektívny, ak sa použije iba raz denne.

Ak sa používanie minoxidilu preruší, efekt lieku sa do troch mesiacov vytratí a dostaví sa predchádzajúca schéma padania vlasov. Ak sa začne minoxidil opätovne užívať, vypadnuté vlasy to už nedokáže navrátiť. Preto je lepšie kúru neprerušovať, ale používať ju pravidelne.

Minoxidil bol predpisovaný v kombinácii s inými liečivami, ako napríklad lokálna kyselina retinová (retin-A), aby sa podporilo jeho vstrebávanie do pokožky, a tým sa zároveň zvýšila jeho efektivita. Takáto kombinácia liekov však môže výrazne zvýšiť absorpciu minoxidilu do krvného obehu a zvýšiť riziko potenciálnych vedľajších účinkov, vrátane zmien krvného tlaku a vážneho podráždenia vlasovej pokožky, ktoré môže viesť až k zjazveniu.

Použitie u žien

Použitie 2% roztoku aj 5% penového prípravku minoxidilu je v prípade žien overené. Ženy sú všeobecne citlivejšie na vedľajšie účinky minoxidilu, pokiaľ ide o riziko zníženia krvného tlaku (hypotenzia) a liečba na ne môže pôsobiť utlmujúco. U žien je tiež zvýšené riziko vytvorenia alergickej kožnej reakcie (kontaktná dermatitída).

Nepríjemnou lokálnou reakciou, ktorou po aplikácii minoxidilu niekedy ženy trpia, je vznik ochlpenia na tvári. Hoci ochlpenie po prerušení liečby postupne vymizne, bude potrebné z času na čas chlpy odstrániť. Je potrebné s liekom zaobchádzať opatrne a vyhnúť sa stekaniu minoxidilu na spánky a čelo. Takto problém aspoň čiastočne obmedzíte, no jeho vzniku úplne nezabránite. Podstatne väčšie riziko prejavenia týchto vedľajších účinkov hrozí pri použití 5% roztoku, obzvlášť, ak je aplikovaný dva krát denne.

Čítajte ďalej Minoxidil - alternatívy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Blízke témy