Zdravotné prínosy kokosového oleja

Posledná úprava 20.12.2022

Kokosový olej poskytuje celý rad zdravotných prínosov. Okrem iného je nápomocný pri starostlivosti o pleť, starostlivosti o vlasy, zlepšuje trávenie a podporuje imunitu pri boji s množstvom infekcií a chorôb. Olej sa nevyužíva iba v tropických krajinách, kde sa kokos pestuje na plantážach, poznajú ho a používajú ľudia po celom svete. Ľudia objavujú čaro oleja, ktorého popularita neustále narastá. Tak sa pozrime na to, aké prínosy nám kokosový olej ponúka.

Prínosy kokosového oleja pre zdravie

Kokosový olej na pleť

Kokosový olej je vynikajúcim masážnym olejom. Slúži ako efektívna hydratačná látka pre všetky typy pleti, vrátane suchej pleti. Na rozdiel od minerálnych olejov nemá žiadne negatívne vplyvy na pokožku. Práve preto je kokosový olej bezpečným riešením pri prevencii vzniku suchej a fľakatej pokožky. Tiež spomaľuje vznik vrások a ovísajúcej pokožky, čo sú bežné prejavy starnutia.

Pomáha pri prevencii vzniku degeneratívnych ochorení ako napríklad predčasné starnutie, a to vďaka jeho známym antioxidačným vlastnostiam. Pomáha tiež pri ošetrovaní rôznych kožných problémov vrátane psoriázy, dermatitídy, ekzému a iných kožných infekcií. Presne z tohto dôvodu je kokosový olej základnou zložkou rôznych produktov starostlivosti o pleť ako sú mydlá, pleťové vody a krémy, ktoré sa používajú pri starostlivosti o pokožku.

Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej pomáha pri zdravom raste vlasov a dodáva im lesk. Je tiež veľmi účinný pri znižovaní úbytku proteínov, čo môže viesť k poškodeniu a nezdravej kvalite vlasov. Používa sa ako olej pre starostlivosť o vlasy. Pridáva sa do rôznych kondicionérov a krémov proti lupinám. Aplikuje sa lokálne.

Kokosový olej sa na starostlivosť o vlasy široko využíva v Indii. Je to vynikajúci kondicionér a pomáha pri opätovnom raste poškodených vlasov. Tiež poskytuje esenciálne proteíny potrebné na vyživenie a ošetrenie poškodených vlasov. Výskumy indikujú, že kokosový olej ponúka vlasom lepšiu ochranu pre poškodením spôsobeným lámavosťou vlasov.

Pravidelnými masážami hlavy kokosovým olejom možno zabezpečiť, aby bola vaša pokožka na hlave bez lupín a to aj v prípade, že je chronicky suchá. Tiež dokáže zabrániť, aby vlasy a vlasovú pokožku napadli vši a nakládli do vlasov vajíčka.

Kokosový olej na srdce

Mnohí ľudia veria rozšírenej mylnej predstave, že kokosový olej nie je vhodný pre zdravie srdca. A to kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov. V skutočnosti sú však pre srdce prínosom. Obsahuje okolo 50% kyseliny laurovej, ktorá pomáha pri aktívnej prevencii rôznych srdcových problémov ako napríklad vysoké hladiny cholesterolu a vysoký krvný tlak. Kokosový olej nespôsobuje nárast hladín LDL, znižuje výskyt poranenia a poškodenia artérií a tým pomáha v prevencii ateroskleróze. Podľa odborných výskumov príjem kokosového oleja môže pomôcť pri udržiavaní zdravého profilu lipidov u žien pred menopauzou.

Kokosový olej na chudnutie

Kokosový olej je veľmi užitočný pri chudnutí. Obsahuje mastné kyseliny s krátkym a so stredne dlhým reťazcom, ktoré pomáhajú pri odbúravaní nadmernej hmotnosti. Podľa výskumu pomáha kokosový olej zredukovať abdominálnu obezitu u žien. Je ľahko stráviteľný a pomáha pri zdravom fungovaní štítnej žľazy a endokrinného systému. K tomu zvyšuje rýchlosť metabolizmu tela odstránením namáhania pankreasu, čím spaľuje viac energie a pomáha obéznym a ľuďom s nadváhou schudnúť. Z tohto dôvodu ľudia, ktorí žijú v tropických oblastiach a využívajú kokosový olej denne ako olej na varenie, nie sú za normálnych okolností tuční, obézni ani netrpia nadváhou.

Kokosový olej na imunitu

Kokosový olej posilňuje imunitný systém, pretože obsahuje antimikrobiálne lipidy, kyselinu laurovú, kyselinu kaprinovú a kyselinu kaprylovú, ktoré majú protiplesňové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ľudské telo mení kyselinu laurovú na monolaurín, čo je podľa výskumov efektívny spôsob, ako bojovať proti vírusom a baktériám, ktoré vyvolávajú ochorenia ako je herpes, chrípka, cytomegalovírus a dokonca aj HIV. Kokosový olej pomáha v boji proti baktériám ako Listeria monocytogenes a Helicobacter pylori, a tiež škodlivým prvkom ako je napríklad Giardia lamblia.

Kokosový olej na trávenie

Význam kokosového oleja pre trávenie a vnútornosti sa objavujú primárne kvôli jeho využitiu ako stolového oleja na varenie. Pomáha pri zlepšení stavu tráviaceho systému, čím sa z neho stáva prevencia rôznych problémov so žalúdkom a trávením, vrátane syndrómu dráždivého čreva. Nasýtené tuky nachádzajúce sa v kokosovom oleji majú antimikrobiálne vlastnosti a pomáhajú pri odstraňovaní a tlmení rôznych baktérií, húb a parazitov, ktoré by mohli vyvolať zažívacie ťažkosti. Pomáha tiež pri vstrebávaní iných živín, ako sú vitamíny, minerály a aminokyseliny.

Kokosový olej na kvasiny

Candida, známa aj ako systémová kandidóza, je ochorenie spôsobené nadmerným a nekontrolovaným rastom kvasiniek v žalúdku, nazývaných Candida albicans. Kokos poskytuje úľavu od zápalu spôsobeného kandidou, a to externe aj interne. Vysoká kapacita kokosového oleja zadržania vlhkosti chráni pokožku pred popraskaním alebo odlupovaním. Kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina hexánová, kyselina myristová a kyselina laurová, ktoré sa nachádzajú v kokosovom oleji, pomáhajú pri odstraňovaní Candidy albicans.

Navyše, na rozdiel od farmaceutického spôsobu liečby kandidy, účinok kokosového oleja je postupný a nie drastický alebo náhly. Pacient tak získa dostatok času na to, aby si zvykol na abstinenčné príznaky alebo Herxheimerovu reakciu (toto pomenovanie označuje symptómy, ktoré sprevádzajú odmietnutie toxínov, ktoré vznikajú pri odstraňovaní týchto plesní). Pri liečbe tohto stavu by však ľudia mali systematicky a postupne zvyšovať dávkovanie kokosového oleja a nemali by hneď od začiatku užívať vysoké množstvá.

Kokosový olej na infekcie

Keď sa aplikuje na infikované oblasti, kokosový olej vytvorí chemickú vrstvu, ktorá chráni infikovanú časť tela pred vniknutím externého prachu, vzduchu, húb, baktérií a vírusov. Kokosový olej je vysoko účinný pri modrinách, pretože urýchľuje liečbu poškodeného tkaniva.

Kokosový olej údajne zabíja vírusy, ktoré spôsobujú chrípku, osýpky, hepatitídu, herpes, SARS a ďalšie závažné zdravotné riziká. Tiež zabíja baktérie, ktoré spôsobujú vredy, krčné infekcie, infekcie močových ciest, zápal pľúc a kvapavku. A nakoniec, kokosový olej je účinný aj pri eliminovaní plesní a kvasiniek, ktoré spôsobujú pásový opar, plesne nôh, afty a zapareniny.

Iné prínosy

Kokosový olej je silne odporúčaný kvôli množstvu ďalších prínosov. Užívanie kokosového oleja mierne pomáha aj pri nasledovných problémoch:

Pečeň: prítomnosť triglyceridov so stredne dlhým reťazcom a mastných kyselín pomáha pri prevencii ochorení pečene, pretože tieto látky sa ľahko menia na energiu, keď sa dostanú do pečene. Takto sa znižuje zaťaženie pečene a tiež sa zabraňuje hromadeniu tukov.

Obličky: pomáha pri prevencii ochorení obličiek a žlčníka. Pomáha aj pri odstraňovaní obličkových kameňov.

Pankreatitída: kokosový olej sa považuje za užitočný pri liečbe pankreatitídy.

Odbúravanie stresu: kokosový olej je veľmi upokojujúci a tiež pomáha tlmiť stres. Aplikujte ho na hlavu a jemne vmasírujte. Toto pomôže eliminovať psychickú únavu. Podľa výskumu uvoľňuje panenský kokosový olej od stresu a má antioxidačné vlastnosti.

Cukrovka: kokosový olej pomáha kontrolovať krvný cukor, zlepšuje vylučovanie inzulínu. Tiež podporuje efektívne využívanie glukózy v krvi. Práve týmto spôsobom funguje ako prevencia a liečba cukrovky.

Kosti: ako bolo spomenuté vyššie, kokosový olej zlepšuje schopnosť nášho tela absorbovať dôležité prvky. Patrí sem vápnik a horčík, ktoré sú potrebné a dôležité pre tvorbu kostí. Preto je veľmi užitočný pre ženy v stredných rokoch, ktoré sú náchylné na osteoporózu.

Starostlivosť o chrup: vápnik je dôležitá zložka našich zubov. Vzhľadom k tomu, že kokosový olej napomáha vstrebávaniu vápnika v tele, pomáha pri tvorbe silných zubov. Tiež dokáže zastaviť tvorbu zubného kazu. Nedávny výskum naznačuje, že kokosové orechy sú prospešné pri znižovaní tvorby zubného povlaku a zubného plaku, ktorý vyvoláva zápal ďasien.

HIV a rakovina: predpokladá sa, že kokosový olej je nápomocný pri redukcii vírusovej náchylnosti človeka k HIV a u pacientov s rakovinou. Predbežný výskum preukázal indikáciu tohto účinku kokosového oleja pri znižovaní vírusovej záťaže u HIV pacientov.

Kokosový olej často využívajú atléti, kulturisti a ľudia na diéte. Dôvodom je, že obsahuje menej kalórií než iné oleje, jeho obsah tuku sa poľahky mení na energiu. Nevedie k akumulácii tuku v srdci a na artériách. Kokosový olej pomáha podporiť energiu a výdrž a vo všeobecnosti zvyšuje výkonnosť atlétov.

Kokosový olej a Alzheimerova choroba: podľa jednej štúdie je kokosový olej užitočný pri liečbe Alzheimerovej choroby. Okrem nej ale neexistuje žiaden vedecký dôkaz, že by sa kokosový olej využíval pri liečbe Alzheimerovej choroby. V skutočnosti nie je známe nič o tom, že by olej pomáhal podporiť mozog v akejkoľvek forme.

Prečo užívať kokosový olej v tabletkách?

Výhody tabletiek s kokosovým olejom

Kokosový olej v tabletkách prináša nasledovné výhody:

  • je ľahko prenosný a konzumovateľný,
  • dávkovanie je jednoduché, pretože každá tabletka obsahuje presné množstvo a výživovú hodnotu.

Použitie kokosového oleja v tabletkách

Tabletky s kokosovým olejom sú dobré na:

  • chudnutie,
  • liečbu kvasinkových ochorení (candida),
  • zníženie hladín zlého cholesterolu,
  • zvýšenie hladín dobrého cholesterolu,
  • liečbu pri padaní vlasov,
  • zlepšenie metabolizmu,
  • udržanie žiarivej a zdravej pokožky,
  • liečba zažívacích problémov,
  • boj s mikrobiálnymi infekciami.

Použitie ako nosný olej

Nosné oleje sú oleje, ktoré ľahko prenikajú, prípadne sa ľahko vstrebávajú do kože a tak uľahčujú presakovanie či absorpciu ostatných olejov (ako napríklad esenciálnych olejov) a bylinných výťažkov cez pokožku, keď sa spolu premiešajú. Jednoducho sa vstrebáva cez kožné póry, a práve preto sa využíva ako nosný olej. Navyše je jedným z najstabilnejších olejov, nestuchne a nedovolí to ani ostatným olejom či bylinným výťažkom či primiešaným liečivám. Nemení vlastnosti olejov a bylín, s ktorými je zmiešaný. Tiež chráni byliny a oleje pred mikrobiálnymi alebo plesňovými interakciami. Kokosový olej je v mnohých krajinách drahý, avšak v tropických krajinách je dostatočne lacný na to, aby bol využívaný ako nosný olej.

Na konzumné a terapeutické účely je najlepší rafinovaný olej, pretože je hygienický a čistý. Nerafinovaný olej je dobrý na vonkajšie použitie, napríklad na vlasy a pokožku.

Ako ho používať a uskladňovať?

Na rozdiel od iných olejov, kokosový olej má vysoký bod topenia, približne 24 až 25 stupňov Celzia. To znamená, že pri izbovej teplote je tuhý a topí sa iba vtedy, ak teplota značne stúpne. Často je v tejto forme a netreba ho skladovať v chladničke.

Ak používate kokosový olej lokálne, obzvlášť pre potreby starostlivosti o vlasy, jednoducho ho roztopte (ak je tuhý) na slnku alebo ponorte fľašu do teplej vody. Môžete tiež časť oleja vybrať a zohriať ho v hrnci nad plameňom (nepoužívajte mikrovlnnú rúru). Potom vezmite olej do prstov a naneste ho na vlasy. Ak ho chcete použiť na konzumáciu, jednoducho nahraďte maslo alebo rastlinné oleje vo vašich receptoch olejom kokosovým. Pamätajte, nemusíte úplne prejsť na kokosový olej, pretože tak prídete o výhody tradičnejších olejov a mliečnych produktov.

V chladnejších krajinách možno kokosový olej kúpiť v rôznych nádobách. Ak ho ale kúpite v plaste, uchovávajte olej v nádobe s tesným vekom a širokým hrdlom, aby ste ho mohli nabrať lyžicou v prípade, ak stuhne. Je dôležité, aby zostal hermeticky uzavretý, prípadne so zatiahnutým vekom, pretože kokosový olej milujú aj mravce, šváby, ďalší hmyz a aj hlodavce…

Čo robiť, ak vám nevyhovuje chuť kokosového oleja?

Vyskúšajte ho vo viacerých receptoch. Ak vám bude po zjedení kokosového oleja nevoľno, dokonca na zvracanie, nenúťte sa do jeho konzumácie. Môže sa vám to stať pri každom jedle, vaše telo môže byť na kokosový olej alergické a bude najlepšie, aby ste ho nejedli.

Koľko ho kúpiť?

Kúpte iba toľko kokosového oleja, koľko dokážete použiť v priebehu niekoľkých mesiacov. Pretože napriek faktu, že kokosový olej netuchne, nie je múdre zbytočne ho skladovať. Lepšie výsledky dosiahnete vďaka čerstvému kokosovému oleju.

Zloženie kokosového oleja

Viac ako 90% kokosového oleja pozostáva z nasýtených tukov. Žiadna panika, nie je to také zlé, ako to znie. Prečítajte si celú kapitolku a možno sa váš názor zmení. Kokosový olej obsahuje aj stopové množstvá niekoľkých nenasýtených mastných kyselín, ako mononenasýtené mastné kyseliny a polynenasýtené mastné kyseliny. Panenský kokosový olej sa v tomto nelíši.

Nasýtené mastné kyseliny: väčšina z nich sú triglyceridy so stredne dlhým reťazcom, o ktorých sa predpokladá, že sa v telesných systémoch dobre vstrebáva.

  • Kyselina laurová je hlavnou zložkou, tvorí viac ako 40%. Nasleduje kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina myristová a palmitová. Ľudské telo mení kyselinu laurovú na monolaurín. Kyselina laurová pomáha pri boji s vírusmi a chorobami.
  • Kyselina kaprinová reaguje s určitými enzýmami vylučovanými inými baktériami, ktoré sa následne menia na silný antimikrobiálny agent, monokaprín.
  • Kyselina kaprylová, kyselina hexánová a kyselina myristová sú bohaté na antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti.

Nenasýtené mastné kyseliny: polynenasýtené mastné kyseliny – kyselina linolová, mononenasýtené mastné kyseliny – kyselina olejová.

Polyfenoly: kokos obsahuje kyselinu gálovú, ktorá je tiež známa ako kyselina fenolová. Tieto polyfenoly sú zodpovedné za vôňu a chuť kokosového oleja a panenský kokosový olej je na tieto polyfenoly bohatý.

Deriváty mastných kyselín: betaíny, etanolamid, etoxyláty, estery mastných kyselín, mastné polysorbáty, monoglyceridy a estery polyolu.

Deriváty mastných alkoholov: mastné chloridy, sírany mastných alkoholov a éter sulfát mastného alkoholu.

Vitamíny a minerály: vitamín E, vitamín K a prvky ako napríklad železo.

Čítajte ďalej Typy vrások na tvári
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac