Domov / / Typy vrások na tvári

Typy vrások na tvári

Posledná úprava 09.11.2017

Podľa odborníkov starnutie zapríčiňuje kombinácia niekoľkých faktorov: genetika, vonkajšie vplyvy a výrazy tváre. V závislosti na Vašich génoch a tom ako dobre ste chránili svoju kožu, keď ste boli mladší, nemusíte vidieť výrazné vrásky na tvári až do päťdesiatky alebo dokonca šesťdesiatky. Avšak, nakoniec sa niektoré známky starnutia tváre ukážu u každého, pričom rozoznávame viaceré typy vrások.

Povrchové vrásky

Jemné linky sú prvým viditeľným znakom starnutia tváre a sú často ťažko viditeľné, pokiaľ pri Vás človek nestojí veľmi blízko. Povrchové vrásky často zmiznú, keď sa koža natiahne a sú jednoducho prekryteľné ľahkým makeupom. Povrchové vrásky sú následkom počiatočných fáz vnútorného, alebo prirodzeného, procesu starnutia.

Opakovaná mimika môže tiež spôsobiť jemné linky. Častejšie sú ale povrchové vrásky spôsobené vonkajšími faktormi, ako je fajčenie alebo fotostarnutie - poškodenie kože slnkom. Ťažkí fajčiari majú často na tvári v štyridsiatke toľko vrások koľko nefajčiari v šesťdesiatke, uvádzajú mnohé výskumy.

Viditeľné vrásky

Ako proces starnutia pokračuje, vrásky sa stanú výraznejšími a môže byť ťažké alebo nemožné ich  prekryť makeupom. Tieto hlboké vrásky sú často najnápadnejšie okolo očí, úst a krku. Tieto vrásky sú často dôsledkom úbytku tuku pod povrchom kože súvisiacim s vnútorným starnutím, ktoré spôsobuje stratu plnosti tváre a ovisnutú kožu.

Fotostarnutie rozkladá kolagénové a elastínové vlákna v zamši - podpovrchovej vrstve kože. To tiež vedie k hlbokým vráskam. Fajčenie prispieva k výrazným vráskam okolo úst znížením prekrvenia kože.

Výrazné vrásky a záhyby

Ďalším znakom vnútorného a vonkajšieho starnutia tváre sú vrásky, ktoré sa tvoria medzi nosom a kútikmi úst ako koža poklesne a tukové zásoby spod kože zmiznú. Tieto vrásky sa nazývajú nosovo-ústne záhyby. Spolu s voľnou kožou pozdĺž čeľuste, môžu tieto záhyby spôsobiť “lalokový” efekt v dolnej polovici tváre. Môžu sa tiež objaviť hlboké vrásky čela a vpadnuté oči a líca. Vrásky spôsobené opakovaným vystavením sa slnku môžu koži dodať vzhľad “cestovnej mapy” najmä pozdĺž zadnej časti krku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Typy vrások na tvári Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac