Domov / / / Z čoho sa vyrába Botox?

Z čoho sa vyrába Botox?

Posledná úprava 05.04.2018

Botox je komerčný názov pre botulotoxín typu A, ktorý sa používa v kozmetickom priemysle. Existujú však aj ďalšie produkty pod inými názvami. Napríklad Vistabel, Azzalure (predtým Dysport), Bocouture. Medzi nimi sú drobné rozdiely v chemickom zložení. Podľa toho sú napríklad aj rôzne požiadavky na skladovanie a podávanie. Napríklad Botox je potrebný vždy skladovať v chladničke. Rozdiely sú samozrejme aj v cene či účinnosti produktu.

Hoci sú všetky komerčné produkty tvorené na rovnakom princípe – môže ísť o proteíny buď produkované baktériou Clostridium botulinum alebo vyrábané synteticky, Botox obsahuje najviac botulotoxínu a jeho účinky pretrvávajú najdlhšie.

Môže byť tiež rozdiel vo veľkosti molekúl. Lekári zvyčajne uprednostňujú produkty s väčšími molekulami, pretože ich dokážu presnejšie dostať na danú pozíciu (čo je výhodou hlavne pri aplikácii v oblasti očí). Menšie molekuly sa ľahšie rozptýlia a presunú do oblastí, kde produkt mať nechcete.

Tiež doba pôsobenia a trvania účinku je pri niektorých dlhšia a pri niektorých značkách kratšia.

Celkovo sú v tomto porovnaní najvýhodnejšie značky Botox a Vistabel.

Je Botox otrava?

Botox je v podstate čistený (purifikovaný) proteín botulotoxínu. Boli hlásené prípady, kedy sa u ľudí objavili symptómy botulizmu po podaní veľkých dávok Botoxu, ktoré sa používajú pri ošetrení svalových kŕčov. Niektoré vyžadovali aj hospitalizáciu. Neboli však hlásené žiadne prípady, kedy by došlo k botulizmu po aplikácii Botoxu pre kozmetické účely ako je napríklad odstránenie vrások.

Pri správnom použití je Botox pre kozmetické účely bezpečný a účinný. Používaná dávka je veľmi malá v porovnaní s prípadnou nebezpečnou dávkou.

Fakty o Botoxe

  • Vedecký názov Botoxu je botulotoxín A (botulínový toxín).
  • Jeden gram botulotoxínu stačí na celoročnú dávku Botoxu.
  • Botox v porovnaní s komerčnými značkami Vistabel, Azzalure či Bocouture obsahuje najviac botulotoxínu a jeho účinky pretrvávajú najdlhšie. Botox je teda najsilnejší a najúčinnejší.
  • Účinky Botoxu pretrvávajú 12 až 16 týždňov.
  • Botox sa používa aj na liečbu nadmerného potenia, chronickej migrény, mozgovej obrny, inkontinencie, škúlenia, nadmerného žmurkania a svalových kŕčov.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy