Komplikácie pri liečbe botoxom

Posledná úprava 28.10.2017

V roku 1989 bol botox schválený na liečbu kŕčov očných svalov. Jeho popularita od tej doby vzrástla – spolu s jeho kontroverziou - ako kozmetické riešenie proti vráskam a starnutiu. V roku 2009 je Botox najčastejšie spájaný s opravou a zabraňovaním viditeľným známkam starnutia, zvyčajne jemným linkám a vráskam, voči ktorým botoxové injekcie pôsobia ako "výplne". Ošetrenie botoxom, však nesie so sebou aj riziko komplikácií.

Botox z vedeckého hľadiska

Technickým názvom botulotoxín, Botox je silný jed získaný zo vzácnych, toxických baktérií. Baktéria Clostridium botulinum, môže rásť a množiť sa aj v nedovarených alebo nesprávne uskladnaných potravinách v chladničke, infikovaných ranách alebo črevách dojčiat a môže potenciálne spôsobiť smrteľné alebo takmer-smrteľné ochorenie. Toxín blokuje nervy, ktoré riadia žľazy a svaly, čo spôsobí kompletné zastavenie sekrécie a – čo je ešte horšie - celkovú svalovú paralýzu.

Použitie Botoxu

Pri bežnom kozmetickom použití sú do oblastí tváre s nežiaducimi linkami a záhybmi aplikované injekcie obsahujúce priehľadný gél. Používa sa aj na liečbu ochorení ako je nadmerné potenie (alebo hyperhidróza), pretože Botox môže zastaviť sekréciu z potných žliaz. Vďaka tomuto paralyzujúcemu účinku, sa používa aj na liečbu porúch močového mechúra a u detí s detskou mozgovou obrnou, ktoré majú ťažkosti kontrolovať náhle kontrakcie svalov. Okrem toho, aj keď dôvody sú neznáme a tento objav bol náhodný, Botox zmierňuje aj migrény.

Komplikácie

Počet žiadostí o vykonanie procedúry, po ktorej vrásky "zmiznú" sa prudko zvýšil po tom, čo bol schválený na kozmetické použitie v roku 2002. Ak procedúru vykonáva kvalifikovaný lekár alebo chirurg, komplikácií by malo byť málo.

Po aplikácii Botoxu môže dôjsť k opuchu. Do hodiny by mal najväčší opuch ustúpiť. Po niekoľkých hodinách by mali zmiznúť aj ostatné zvyšky opuchu. Ďalšou možnosťou nepríjemného vedľajšieho účinku po aplikácii je vznik podliatín či modrín. Ak však Botox aplikuje skúsený odborník, riziko je minimálne. Či po injekcii máte alebo nemáte modrinu, je niekedy vecou obyčajného šťastia. Možnosť sa však minimalizuje správnou technikou aplikácie. Ak sa injekcia vpichne prihlboko, môže sa dostať až k žile a spôsobiť modrinu či podliatinu. Záleží tiež na tom, čo robí pacient po podaní injekcie. Nie je vhodné trieť ani masírovať ošetrené miesto, pretože vtedy si toxín presúvate na iné miesto.

Medzi hlásené komplikácie patria tiež príznaky podobné chrípke, bolesť hlavy, infekcie dýchacích ciest a nevoľnosť, ktorá môže trvať od niekoľkých hodín do týždňa alebo dvoch po liečbe. Pacienti, ktorí užívajú Botox na liečbu vrások okolo očí tiež hlásil "poklesnuté" oko, čo znamená, že nemohli pohybovať spodným viečkom a preto nemohli správne zavrieť oči.

Varovanie

Najväčším nebezpečenstvom Botoxu je možnosť, že by sa mohol rozšíriť z miesta, kde bola injekcia podaná do svalov, ktoré ovplyvňujú dýchanie.

Nelegálne podávanie

Liečba Botoxom by mala byť vykonávaná iba dermatológom, plastickým chirurgom alebo iným špecializovaným lekárom, aby sa zabránilo rizikám a komplikáciám. Vysoký dopyt po Botoxe napríklad v USA viedol k nárastu jeho nelegálneho podávania a množstvu falšovaných Botoxových výrobkov. Spotrebitelia sa musia mať na pozore pred príliš nízkymi cenami za injekciu a procedúrami, ktoré ponúkajú nemedicínski pracovníci.

Pre viac informácií čítajte aj Čo sa stane s Botoxom v tele.

Čítajte ďalej Kolagénové sérum na pleť
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy