Ako prirodzene zabrániť tvorbe vrások - 12 tipov a domácich receptov

Posledná úprava 16.01.2023

Vrásky sú neodvratným znakom starnutia, ktorému sa nedá vyhnúť. Keď pokožka starne, stráca kolagén, ktorý je hlavným spevňujúcim proteínom, zodpovedným za tvorbu hladkého pevného povrchu pokožky. To robí každého citlivým na vznik jemných línií, ovisnutej a prepadnutej pokožky, ktorá sa objavuje na tvári. Efekty starnutia povrchu pokožky sú významné. Nielen že sa dermálna vrstva stenčuje, ale taktiež produkuje menej kolagénu. Ako sa s takouto pravdepodobnosťou, ktorá hrá proti vám, ochránite pred vráskami?

Gény hrajú určitú rolu v procese starnutia, môžete však čiastočne prevziať kontrolu nad rýchlosťou procesov, ktoré prebiehajú alebo úrovňou poškodenia. Skúste lacnú banánovú masku alebo si nájdite čas na 30 sekundovú masáž tváre každé ráno na ochranu a starostlivosť pred jemnými líniami a vznikom vrások.

12 tipov a domácich receptov bojujúcich proti vráskam

Oleje

Kokosový olej je bohatý na antioxidanty a môže vás ochrániť pred formáciou voľných radikálov, ktoré sú jedny zo základných príčin predčasného starnutia. Prirodzene zjemňuje a hydratuje pleť a obsahuje upokojujúce zložky, ktoré pomáhajú redukovať vrásky, ktoré už vznikli. Vmasírujte olej do pokožky každú noc pred spaním, pomôžete zredukovať jemné línie a vrásky počas spánku.

Olivový olej bol prvýkrát použitý pred 5000 rokmi, keď bol získavaný z olivového stromu, ktorý Egypťania rýchlo začali využívať ako kozmetický prípravok. Často je používaný ako hydratačný prostriedok, pretože je bohatý na antioxidanty, vitamín A a E, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom poškodzujúcim pokožku. Vezmite čajovú lyžičku olivového oleja a jemne ho vmasírujte do pokožky dvakrát do dňa. Taktiež funguje ako ochrana pred poškodením od slnka a ako krém po opaľovaní.

Superpotraviny

Vaša pokožka je kombináciou proteínov, vody a tukov a potrebuje zdravé potraviny ako podporu pre regeneráciu. Balíček mandlí je plný prospešných a hydratujúcich tukov a vitamínu E, kým silné antioxidanty pomáhajú zneškodniť poškodenie UV lúčmi. Čučoriedky majú vysokú koncentráciu kombinácie antioxidantov spolu s vitamínom C. Paradajky sú taktiež nabité vitamínom C, ale obsahujú aj dôležitú zložku lykopén, ktorý chráni pokožku od poškodenia od slnka a zlepšuje cievny obeh, čo dá pokožke prirodzenú žiarivosť, vďaka lepšej cirkulácii krvi.

Banánová maska

Toto mocné a zdravé ovocie je nielen dobré na jedenie, ale taktiež môže byť použité ako krémová maska na tvár (pozri viac o maskách z banánu). Rozpučte jeden banán s čajovou lyžičkou pomarančového džúsu a lyžičkou bieleho jogurtu, nechajte pôsobiť na 15 až 20 minút. Vitamín A pomáha odstraňovať tmavé škvrny, kým vitamín B zabraňuje starnutiu, a draslík hydratuje a zvláčňuje kožné bunky. Vitamín E je tiež známy ako „ochranca“, kvôli jeho sile v boji proti poškodeniu od voľných radikálov a posilňuje odolnosť pokožky pred UV žiarením.

Vitamín C

Keď ste mladý, vaša pokožka je plná tohto dôležitého vitamínu. Ale ako pokožka starne, časom ho stráca, no stále ho potrebuje a hrá rozhodujúcu úlohu v udržiavaní zdravej, elastickej pokožky. Regeneráciou pokožky vitamínom C, ústnym podaním alebo aplikáciou krému s vitamínom C každé ráno, môžete napraviť poškodenie od slnka, ako je pigmentácia a jemné línie. Vzácnym vedľajším efektom môže byť vyschnutá, odlupujúca sa pokožka, ktorá môže byť vyvážená dennou aplikáciou hydratačného krému s vitamínom C, najlepšie večer.

Minerály

Selén môže byť použitý ako preventívna starostlivosť o vrásky a funguje ako silný antioxidant. Neutralizuje voľné radikály v pokožke pred tým, ako spôsobia škodu a obnovuje všetku elasticitu, ktorú mohla pokožka starnutím stratiť.

Meď je esenciálny minerál používaný na tvorbu kolagénu, elastínu a formovanie a podporu štruktúry pokožky. Neodporúča sa konzumovať meď, pretože je potrebná len v malom množstve. Krémy obsahujú dostatočné množstvo zložiek medi, pomáhajú zlepšovať čistotu pleti, znižujú jemné línie a vrásky a poškodenie od slnka.

Zinok je dôležitý ak máte sklon na tvorbu akné alebo vyrážok, pretože pomáha čistiť pleť a potláčať tvorbu mastnoty. Rovnako pomáha liečiť jazvy od akné alebo zranenia, ktoré sa už vytvorili.

Maska z vaječného bielka

Zmixujte spolu jedno vaječné bielko s čajovou lyžičkou čerstvej citrónovej šťavy a polovicou lyžičky medu, aby ste vyťažili maximum z antiseptických a antibakteriálnych výhod medu, a rovnako sťahujúcich účinkoch citrónovej šťavy, používanej na boj proti baktériám. Najväčší úžitok z týchto silných ingrediencií z vaječného bielku budú mať ľudia s mastnou pokožkou. Pomáha spevňovať, tónovať a zmenšovať póry, redukovaním nadbytočného mazu, oleja vylučovaného z pórov.

Vaječné bielka sú plné proteínov, na opravu a rast tkaniva, draslíka na ochranu hydratácie v kožných bunkách, fiboflavínu na eliminovanie toxínov a voľných radikálov, ktoré spôsobujú vrásky, a magnézia, ktorý spomaľuje proces starnutia a robí pokožku žiarivou. Vaječné bielka taktiež obsahujú lyzozým, ktorý trávi bunkové steny baktérií spôsobujúcich akné.

Pohodlný spánok

Vankúše vyrobené zo saténu sú, čo sa týka redukcie vrások, investíciou, ktorá sa oplatí. Tretinu nášho života strávime spaním a jemný, hladký vankúš na odpočinok pre našu vnímavú pokožku, môže zmeniť spôsob akým naša pokožka odpočíva alebo vytvára vrásky. Dermatológovia odporúčajú spanie na chrbte, aby ste sa vyhli spánkovým líniám, ktoré môžu byť vryté do povrchu vašej pokožky. Spanie na boku zvyšuje vznik vrások na lícach a brade a spanie tvárou dolu môže spôsobiť zvraštené čelo.

Masáž

Doprajte si masáž svojpomocne s liečbou akupresúrou. Použite ukazovák a prostredník na masírovanie 20 rotáciami medzi obočím. Jemne zatlačte na každý spánok na 10 sekúnd a potom na kĺb čeľuste na ďalších 10 sekúnd, kým budete mať jemne zovreté zuby. Vyhladí to pleť a zrelaxuje svaly od rôznych nepotrebných „mikro“ pohybov tváre, ktoré spôsobujú vrásky od napätia a stresu. (viď aj tvárová jóga)

Kvapka citrónovej šťavy s medom

Jednoduchý recept na redukciu vzhľadu vrások, tesne pred tým ako niekam vyrazíte, nanesiete make-up, alebo si umyjete tvár. Naneste tenkú vrstvu citrónovej šťavy zmixovanej s medom pre spevnenie pokožky, na vašu tvár na 10 minút, následne opláchnite a pocítite čerstvú a voňavú pokožku. Med obsahuje zvlhčujúce zložky, ktoré udržujú hydratáciu v bunkách pokožky, kým citrón urýchľuje tvorbu kolagénu.

Zmes jogurtu a uhorky

Pyré z polovice uhorky s lístkami mäty, zmixované s polovicou šálky gréckeho jogurtu, pred aplikáciou odložte nachvíľu do chladničky, pre osviežujúcu, prírodnú hydratačnú masku na tvár. Jedna uhorka obsahuje B1, B2, B3, B5, B6, kyselinu listovú, vitamín C, kalcium, železo, magnézium, fosfor a zinok. Spevňuje, zosvetľuje, hydratuje a tónuje pokožku, súčasne ju chráni pred suchom, či praskaním. Rozmanitosť vitamínov pomáha chrániť pred zápalom a neutralizuje voľné radikály, ktoré spôsobujú predčasné starnutie.

Aloe vera

Čistý gél vo vnútri rastliny aloe vera má hojivé účinky pri drobných rankách a upokojujúce účinky pri aplikácii na pleť, najmä po pobyte na slnku a to vďaka vitamínom a minerálom, ktoré obsahuje. Vlastniť rastlinu aloe vera doma je výhodné a menej drahé ako kupovať gél, pretože lístky po odstrihnutí dorastú. Spálenie od slnka je jedným z najrýchlejších spôsobov ako poškodiť pokožku a spôsobiť vznik vrások, takže aplikáciou gélu môžete uľahčiť liečebný proces aj vďaka jej protizápalovým účinkom.

Čistenie šťavami

Pokožka funguje na vitamínoch, mineráloch, hydratácii, takže aký je lepší spôsob ako sa starať o pokožku správne, než ju kŕmiť tým, čím chce? Čistenie šťavami zahŕňa trojdňový očistný program, ktorý obsahuje pre pokožku najlepšie vyživujúce vitamíny a minerály, získavané z rôzneho ovocia a zeleniny. Existuje dlhý zoznam smoothies, nápojov, a receptov na nápoje, ktorými môžete uhasiť smäd a naplniť pokožku tým, čo potrebuje na boj proti vráskam.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac