Aké sú výhody užívania kokosového oleja?

Posledná úprava 20.12.2022

Kokosový olej sa kedysi považoval za nezdravý olej kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov. Novšie štúdie však zistili, že kokosový olej vôbec neškodí ani srdcu, ani hladinám cholesterolu. V skutočnosti poskytuje dokonca mnoho zdravotných prínosov.

Zdravotné prínosy kokosového oleja

Okrem toho, že je vynikajúcou príchuťou do mnohých receptov a nemliečnou alternatívou nátierky na chlieb, má kokosový olej mnohé prekvapujúce zdravotné prínosy.

Prínosy pre srdce

Výskumníci zistili, že kokosový olej je najväčší vegánsky zdroj triglyceridov so stredne dlhým reťazcom. Polovica z nich je vytvorená z najdôležitejšej mastnej kyseliny používanej na udržiavanie imunitného systému, známeho ako kyselina laurová. Kokosový olej má podobné percentuálne zastúpenie kyseliny laurovej ako je v materskom mlieku. Nie je známa žiadna iná zelenina, ktorá by obsahovala kyselinu laurovú.

Práve preto má kokosové mlieko nasledovné prínosy pre srdce:

  • môže zvýšiť dobrý cholesterol u niektorých jedincov,
  • pomáha v prevencii aterosklerózy.

Prínosy pre imunitný systém

Chemická látka nazývaná monolaurín je prekurzorom kyseliny laurovej. Nachádza sa v kokosovom oleji a pomáha v boji s množstvom vírusov, baktérií, kvasiniek a plesní. Deje sa tak vytvorením negatívneho vplyvu na lipidové membrány týchto buniek. To vyúsťuje do ochrany pred mnohými mikróbami a ochoreniami vrátane nasledovných:

  • rakovina: zistilo sa, že kokosový olej spomaľuje rast nádorov, pričom ale napomáha priberaniu u pacientov s ochorením hrubého čreva,
  • voľné radikály: štúdia zahŕňajúca testy na potkanoch zistila, že antioxidanty v kokosovom oleji pomáhajú spomaliť poškodenie voľnými radikálmi,
  • HIV: monolaurín v kokosovom oleji sa ukázal ako antivirotikum schopné znížiť vírusovú záťaž u pacientov s HIV,
  • osýpky: monolaurín je tiež efektívny pri znižovaní vírusovej záťaže pri osýpkach, takže pacientom pomáha rýchlejšie sa zotaviť,
  • herpes simplex: kokosový olej je schopný deaktivovať vírus herpes simplex, čo môže pomôcť pri znížení vírusovej záťaže a zredukovať jeho výskyt,
  • chrípka: kokosový olej dokáže zničiť vírus chrípky, čo môže pomôcť pri rýchlejšom zotavení alebo pri prevencii,
  • stafylokoky a iné baktérie: okrem toho, že je antivirotikom, pôsobí kokosový olej aj antibakteriálne. Dokáže zahubiť stafylokoky a iné baktérie.

Prínosy pre metabolizmus

Vzhľadom na to, že mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom telo posiela priamo do pečene, sú rýchlo metabolizované a využívané ako zdroj energie. Ostatné tuky cirkulujú v krvnom obehu a usádzajú sa na neželaných miestach. Kokosový olej, ktorý je tvorený prevažne z mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, v skutočnosti podporuje chudnutie urýchlením metabolizmu.

Ďalšie prínosy

Kokosový olej má aj nasledovné prínosy:

  • poskytuje ochranu pečeni, odvracia možné poškodenie pečene vyvolané rôznymi príčinami,
  • vylepšuje vstrebávanie minerálov a prvkov do tela,
  • pomáha pri kontrole hladín cukru v krvi pri cukrovke 2. typu,
  • lieči akné tým, že na pokožku pôsobí antibakteriálne,
  • efektívne ničí plesňové infekcie ako sú plesňové ochorenie nôh, kandida a zapareniny.

Spôsob spracovania kokosového oleja je pre zachovanie benefitov veľmi dôležitý

Dôležitá vec, na ktorú nemožno zabúdať je fakt, že je veľký rozdiel medzi organickým, panenským kokosovým olejom a hydrogenovaným kokosovým olejom. Aby v kokosovom oleji zostali látky, ktoré sú pre zdravie najprínosnejšie, mal by byť kokos spracovaný jedným z nasledovných dvoch spôsobov:

  • rýchlo vysušiť kokosovú dužinu a následne ju vytlačiť, aby sa z nej mohol vyťažiť olej,
  • za vlhka rozomlieť a vytlačiť čerstvý kokos a tak získať kokosové mlieko, následne oddeliť olej od kokosovej vody.

Vyskúšajte si výhody kokosového oleja na sebe

Aby ste videli jeho prínosy a výhody, mali by ste prehltnúť približne štyri polievkové lyžice organického panenského kokosového oleja denne. Zdravotných prínosov kokosového oleja je mnoho, a objavujú sa stále nové a nové. Napriek tomu to nie je zázračný všeliek. Síce dokáže ustrážiť telo pred chorobami a dokáže podporiť schopnosť tela hojiť poranenia, nezačne však pôsobiť z noci do rána. Svoje ťažkosti a zdravotné problémy vždy prediskutujte s vaším lekárom. Ak užívate lieky, nerobte žiadne zmeny bez toho, aby ste sa o tom poradili s lekárom alebo lekárnikom.

Čítajte ďalej Chudnutie
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac