17 masiek na tvár z banánu, ktoré s vašou pleťou dokážu spraviť divy

Posledná úprava 31.08.2023

Toto žlté podlhovasté ovocie, dostupné po celý rok, je v skutočnosti superpotravinou, ktorá pôsobí priaznivo na pleť, keďže jej ponúka vitamín B 6 a B 12, a tým je skvelým obranným systémom proti vráskam, jemným líniám a ovisnutej pokožke. Banán môžete užívať pre podporu krásy ale aj výživy vašej pleti. Ľahko si poradí s každým typom pleti; dokonca ani ľudia s citlivou pleťou sa nemusia s týmto ovocím obávať problémov.

Banány sú bohaté na antioxidanty a fytochemikálie, ktoré ošetrujú drsnú a starnúcu pokožku. Keď zistíte pozitívne účinky masiek na tvár z banánu, pri ďalšom vyhadzovaní banánových šupiek sa určite zamyslíte dvakrát. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o rôznych pleťových maskách z banánu, ktoré môžete skúsiť pre získanie žiarivej a vysnívanej pleti.

Masky na tvár z banánu

1) Klasická banánová maska na tvár

Banány sú zdrojom mnohých živín a vitamínov ako je vitamín E, B1, B2, C a karotén. Táto maska na tvár si iba vyžaduje roztlačenie banánu a jeho následnú aplikáciu na pleť. Nechajte masku na tvári pôsobiť 15 minút a následne zmyte studenou vodou. Po zmytí masky si po pleti prejdite kockami ľadu. Táto maska vám zaručí vyhladenie drsnej pokožky a žiarivý lesk.

2) Maska na tvár z banánu na zosvetlenie pleti

Pomocou tejto pleťovej masky zmiernite tmavé škvrny a nedokonalosti na pleti. Prítomnosť medu v pleťovej maske zosilňuje zosvetľujúce účinky a odstraňuje baktérie, ktoré môžu spôsobiť vyrážky alebo akné. Okrem toho hydratuje pleť, ale nespôsobuje jej mastnotu. Šťava z citrónu zjednocuje tón pleti a zosvetľuje tmavé škvrny.

Potrebné ingrediencie

 • Med – 1 ČL
 • Šťava z citrónu – 1 ČL
 • Banán – 1

Postup prípravy

Roztlačte pomocou lyžice v miske 1 zrelý banán, pokým nedostanete jemnú konzistenciu. Pridajte k nemu med a šťavu z citrónu. Pred aplikáciou pleťovej masky na tvár si tvár umyte mydlom a vysušte. Jemne aplikujte pleťovú masku na tvár. Môžete aplikovať ešte jednu vrstvu, pre lepšie vstrebanie. Nechajte zmes na tvári pôsobiť 15 minút a následne zmyte vlažnou vodou a pleť osušte uterákom.

3) Maska na tvár z banánu na akné a vyrážky

Znečistené prostredie nešetrí nikoho. Akné a vyrážky objavujúce sa na pokožke sú problémom, ktorému v súčasnosti čelí skoro každý (pozri tiež akné na vlasovej pokožke). Zbaviť sa ich však nemusí byť ťažké, siahnite iba po nižšie spomenutých ingredienciách z kuchyne a vytvorte si pleťovú masku, ktorá vám môže pomôcť zbaviť sa tejto ťarchy.

Potrebné ingrediencie

 • Sóda bikarbóna – ½ ČL
 • Korenie kurkuma – ½ ČL
 • Banán – 1

Postup prípravy

Roztlačte 1 banán a pridajte k nemu sódu bikarbónu a korenie kurkuma. Zmes dôkladne zmiešajte a pridajte k nej trochu vody, čím sa vytvorí dokonalá konzistencia. Umyte si tvár mydlom a usušte ju uterákom.

Aplikujte vrstvu vyššie spomenutej vytvorenej pleťovej masky na tvár a masku z tváre zmyte po 15 minútach pôsobenia. Tvár dôkladne osušte a pomasírujte použitím hydratačného krému, aby ste sa zbavili suchosti, ktorá môže túto pleťovú masku sprevádzať. Kurkuma je antiseptická a antibakteriálna, zatiaľ čo sóda bikarbóna pleť zbavuje mastnoty z tváre. Nie je dôvod na to, prečo by ste túto pleťovú masku nemali skúsiť, je ideálna najmä na leto.

Poznámka:

1) Používajte túto pleťovú masku 3 krát týždenne. Sóda bikarbóna pleť exfoliuje, ale prílišne exfoliovanie môže pleti uškodiť.

2) Po aplikácie tejto pleťovej masky si na tvár priložte kocky ľadu obalené v utierke. Takto stiahnete póry na tvári a zabránite vstupu prachu a nečistôt.

4) Pleťová maska na vrásky

Táto pleťová maska je posilnená silnými ingredienciami ako je pomarančová šťava, ktorá pleti poskytuje vitamín C, ktorý zase produkuje nové kožné bunky a znižuje výskyt vrások a jemných liniek. Jogurt na druhej strane sťahuje póry a dodáva pleti mladistvý vzhľad.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Hustý jogurt – 1 ČL
 • Pomarančová šťava – 1 ČL

Postup prípravy

Vezmite si 1 zrelý banán a roztlačte ho. Pridajte k nemu jogurt a pomarančovú šťavu. Tvár si umyte mydlom a aplikujte vrstvu tejto pleťovej masky rovnomerne po celej pleti. Minútu masírujte a následne na tvár aplikujte druhú vrstvu. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. Masku z tváre zmyte studenou vodou, pre spevnenie pleti a zabráneniu vstupu špiny, ktorá upcháva póry. Tento postup zakončite aplikáciou hydratačného krému podľa vlastného výberu.

Poznámka: Ak k zmesi pridáte ½ čajovej lyžičky olivového oleja, nemusíte následnej aplikovať hydratačný krém.

5) Banánová maska na tvár na vyčistenie pleti

Táto pleťová maska vašu pleť vyčistí a zbaví špiny, ktorá je usadená na pleti mliekom, ktoré je odporúčané dermatológmi ako prírodný hydratačný a čistiaci prostriedok. Okrem toho mlieko upokojuje podráždenú pokožku.

Potrebné ingrediencie:

 • Banán – 1
 • Mlieko – 1 PL
 • Citrónová šťava – 1 ČL

Postup prípravy

Banán roztlačte tak, aby ste sa zbavili všetkých hrudiek. Pridajte k nemu polievkovú lyžicu mlieka a dôkladne zmiešajte pre vytvorenie pasty. Aplikujte túto pleťovú masku na tvár a krk a nechajte pôsobiť 20 minút. Zmyte vodou.

Poznámka: Ak je vaša pleť na citrónovú šťavu citlivá, môžete ju vynechať.

6) Pleťová maska z banánu na mastnú pleť

Táto pleťová maska je skvelá na mastnú pleť. Je obohatená o upokojujúce účinky ovsených vločiek a je jemným exfoliatórom, ktorý z pleti odstraňuje nečistoty, ktoré sa akumulujú na pokožke. Taktiež pleti poskytuje úľavu od kožných problémov ako je ekzém a bodnutie hmyzom, a pritom oslabenej pleti dodá lesk. Citrón, bohatý na antioxidanty, tiež pleti dodáva potrebné oživenie.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Med – 1 ČL
 • Šťava z citrónu – 1 ČL
 • Ovsené vločky – ¼ šálky

Postup prípravy

Roztlačte kúsky banánu v miske. Pridajte k nemu citrónovú šťavu, med a ovsené vločky. Nechajte zmes stáť 10 minút a potom rovnomerne aplikujte na celú pleť. Po 15 minútach pleťovú masku z tváre zmyte vodou a tvár osušte.

7) Maska na tvár z banánu a avokáda

Banán pleť zbavuje nečistôt, zatiaľ čo avokádo tejto pleťovej maske dodáva hydratačný účinok a pleť dôkladne hydratuje a zjemňuje.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Avokádo – ½

Postup prípravy

Avokádo zbavené kôstky roztlačte spoločne s banánom. Aplikujte pleťovú masku na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút. Tvár prekryte vlhkou utierkou. Nakoniec zmes zmyte a tvár osušte.

8) Pleťová maska z banánu a kokosového oleja

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá ničí baktérie zodpovedné za akné. Okrem toho obsahuje tiež vitamín E a vitamín C, ktoré pomáhajú pleti stimulovať produkciu kolagénu a podporiť elasticitu pokožky. Kyselina kaprylová poskytuje oleju antioxidačnú ochranu. Malé molekuly kokosového oleja sa vstrebajú do kožných buniek a dodajú im hydratáciu.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Kokosový olej – 1 PL

Postup prípravy

Roztopte 1 PL kokosového oleja a pridajte k nemu roztlačený banán. Rozotrite si masku na celú plochu tváre a nechajte pôsobiť pol hodinu. Následne zmes z tváre zmyte a osušte. Môžete taktiež pridať štipku kurkumy, pre jej antiseptický a antibakteriálny účinok.

Poznámka: Ak vám kurkuma poškvrní nechty, na odstránenie škvŕn použite citrónovú šťavu.

9) Pleťová maska z banánu na suchú pokožku

Banán omladzuje pleť a dodáva jej mnoho vitamínov a živín. Toto ovocie taktiež zjemňuje drsnú pokožku a hydratuje kožné bunky. Med zase pôsobí ako prírodné zvlhčovadlo, ktoré zanecháva pleť vyživenú. Jeho antibakteriálne účinky zmierňujú pupienky a liečia pleť. Ovsené vločky pomáhajú v zbavení sa čiernych bodiek a upchatých pórov.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – ½
 • Med – 1 ČL
 • Vaječný žĺtok – 1
 • Uvarené ovsené vločky – ½ šálky

Postup prípravy

Vezmite si 1 zrelý banán a zbavte sa hrudiek jeho roztlačením. Pridajte k nemu uvarené ovsené vločky, vaječný žĺtok a med. Dôkladne zmiešajte, čím získate konzistenciu pasty. Aplikujte danú zmes rovnomerne na celú tvár a zmyte po 15 minútach.

10) Pleťová maska z banánu na svetlú pleť

Pomocou tejto pleťovej masky sa zbavíte opálenia a pleť zjemníte. Pravidelná aplikácia tejto pleťovej masky váš tón pleti zosvetlí. Vaječný žĺtok obsahuje vitamín B1, ktorý údajne zbavuje človeka stresu, jedného z najčastejších dôvodov akné. Vitamín B3 vo vaječnom žĺtku zase podporuje cirkuláciu krvi, zatiaľ čo pleti dodá žiarivý lesk a zinok obsiahnutý v žĺtku podporuje imunitu. Citrusové ovocie má veľmi pozitívne účinky na pleť a maska z citrónu sa používa na zosvetlenie pokožky.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – ½
 • Med – 1ČL
 • Citrónová šťava – 1ČL
 • Vaječný žĺtok – 1

Postup prípravy

Túto pleťovú masku môžete pripraviť vytvorením banánového pyré, ktoré zmiešate s medom, citrónovou šťavou a vaječným žĺtkom. Zmes dôkladne premiešajte a aplikujte na tvár a krk a nechajte pôsobiť 20 minút. Nakoniec zmyte vodou.

11) Pleťová maska z banánu pre žiarivú pleť

O santalovom dreve je známe, že zmierňuje úzkosť a stres, ktoré majú na pleť nepriaznivý účinok. Je taktiež účinný na liečbu kožných vyrážok, čiernych bodiek, akné a zbavuje pleť nadmernej mastnoty. Odborníci ájurvédy odporúčajú med na liečbu kožných ochorení.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Santalové drevo – 1 PL
 • Med – 1 ČL

Postup prípravy

Roztlačte 1 banán a pridajte k nemu vyššie spomenuté ingrediencie na vytvorenie konzistencie pasty. Aplikujte pleťovú masku na tvár a nechajte pôsobiť 20 minút pre žiarivý efekt.

12) Banánová maska na tvár proti príznakom starnutia

Banán pleť hydratuje a zabraňuje mastnému vzhľadu. Okrem toho odstraňuje starecké škvrny, drobné čierne znamienka a vyrovnáva farebný tón pleti. Ružová voda hojí rany, jazvy a regeneruje kožné tkanivá. Lupienky ruže dodávajú pleti hydratáciu a výživu. Táto kombinácia je skvelá na podporu kvalitu pokožky. Aplikujte pleťovú masku na tvár dvakrát týždenne pre získanie pozitívnych výsledkov.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – ½
 • Ružová voda – 1 PL

Postup prípravy

Táto pleťová maska je pomerne ľahká na prípravu a nevyžaduje si mnoho ingrediencií. Jednoducho pridajte iba menšie množstvo ružovej vody k roztlačenému banánu a vaša maska na tvár je hotová. Aplikujte zmes na tvár a nechajte pôsobiť 20 až 25 minút a nakoniec zmyte studenou vodou.

13) Pleťová maska z banánu a masla

Biele maslo je prírodná organická ingrediencia, ktorá neobsahuje žiadne chemikálie a je prospešná pre naše zdravie. Je účinná na citlivú a slnkom spálenú pokožku. Maslo taktiež pleť účinne zbavuje vrások a jemných liniek. Aminokyseliny obsiahnuté v banáne udržujú elasticitu a silu pokožky. Ak nemáte biele maslo, môžete použite plnotučné mlieko.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – 1
 • Biele maslo – 2PL

Postup prípravy

Roztlačte v miske banán a pridajte k nemu biele maslo. Dôkladne zmiešajte a aplikujte rovnomerne na celú plochu tváre. Po zaschnutí zmyte vodou. Táto pleťová maska vašim kožným bunkám dodá potrebnú hydratáciu.

Poznámka: Namiesto bieleho masla môžete použiť plnotučné mlieko.

14) Pleťová maska na suchú pokožku

V zime pleť stráca hydratáciu a objavujú sa na nej šupinky a popraskanie. Táto pleťová maska vašu pleť ochráni pred poškodením. Lupienky ruže sa v ájúrvedskej medicíne používajú na detoxikáciu a upokojenie tela. Dokážu tiež sťahovať póry a zanechať pokožku flexibilnú a jemnú. Lupienky bielej ruže potláčajú produkciu enzýmov, ktoré vedú k starnutiu pokožky. Maslo pleti dodáva vitamín A a prirodzený lesk.

Potrebné ingrediencie

 • Plnotučné mlieko – 2 PL
 • Zrelý banán – 1
 • Ružové lupienky
 • Maslo – 1 PL

Postup prípravy

Vyššie spomenuté ingrediencie rozmixujte, čím vytvoríte jemnú konzistenciu pasty. Aplikujte pleťovú masku na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Zmyte studenou vodou a osušte.

15) Pleťová maska z banánu a ananásu

Ananás obsahuje enzýmy, ktoré sú prospešné pleti, hydratujú ju a zanechávajú ju elastickú. Táto pleťová maska je taktiež vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s vráskami a jemnými linkami. Jej aplikácia vašu pleť zbaví nedokonalostí, tmavých škvŕn a vrások.

Potrebné ingrediencie

 • Ananás – malé množstvo
 • Banán – ½

Postup prípravy

Rozmixujte banán, čím sa zbavíte hrudiek. Osobitne rozmixujte tiež ananás a odšťavte z neho jeho šťavu. Pridajte šťavu k banánovej dužine a dôkladne zmiešajte. Aplikujte danú zmes na tvár a krk a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Nakoniec zmyte vodou.

16) Pleťová maska z banánu a uhorky

Táto pleťová maska pleť čistí, odstraňuje špinu a prachové častice. Pleť taktiež hydratuje a dodáva jej potrebný lesk. Uhorka pleť omladzuje a dodáva jej antioxidanty a oxid kremičitý. Táto zelenina taktiež odstraňuje mŕtve bunky a opravuje tie poškodené. Pôsobí ako prírodný zosvetľujúci prostriedok, odstraňuje opálenie a zmenšuje jazvy. Okrem toho je uhorka vysoko účinná v zbavení sa tmavých kruhov pod očami a opuchnutých očí.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – ½
 • Uhorka – ½
 • Citrónová šťava – 4 ČL

Postup prípravy

Všetky vyššie spomenuté ingrediencie vložte do mixéru a dôkladne zmixujte pre získanie jemnej konzistencie. Aplikujte danú zmes rovnomerne na celú tvár a po 30 minút od aplikácie zmyte vlažnou vodou.

17) Pleťová maska z banánu a kivi

Táto pleťová maska podporí kvalitu vašej pleti. Banán obsahuje kaempferol a quercetin, ktoré chránia pleť pred zápalmi. Kivi má pod kontrolou nadbytočný maz a neutralizuje voľné radikály, čím spomaľuje príznaky starnutia. Výskumy ukázali, že ovocie kivi odstraňuje mŕtve tkanivá omnoho rýchlejšie ako komerčne dostupné masti.

Potrebné ingrediencie

 • Banán – ½
 • Kivi – ½
 • Surové mlieko

Postup prípravy

Odstráňte z kivi šupku a roztlačte ho spoločne s banánom. Pridajte k tomuto ovociu mlieko a dôkladne zmiešajte. Aplikujte vytvorenú zmes na tvár a potom zmyte teplou vodou. Táto pleťová maska môže vašu pleť vysušiť, preto k nej môžete pridať aj pár kvapiek olivového oleja.

Tipy na používanie pleťovej masky

 • Vlasy si zopnite do drdola a upevnite gumičkou na vlasy.
 • Nepoužívajte prezreté banány, keďže takéto banány strácajú účinnosť.
 • Banánové šupky hrajú v odstraňovaní akné a bradavíc dôležitú úlohu a dodávajú vašej pleti prirodzený lesk.
 • Vytvorená pleťová maska môže byť lepkavá a na niektorých miestach tváre sa môže prilepiť. Namiesto odlupovania použite vodu a jemne dané miesto pomasírujte.
Čítajte ďalej Sérum na tvár a typy pleti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac