Domov / / Tmavé kruhy pod očami - čo ich...

Tmavé kruhy pod očami - čo ich spôsobuje?

Posledná úprava 03.07.2016

Čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami, keď sme unavení? Často sa tvrdí, že periorbitálne tmavé kruhy sú spôsobené únavou, príliš tvrdou prácou alebo len tým, že zostávate dlho hore. Aj keď to môže byť pravda, pravdou je tiež, že obrovskú úlohu tu zohrávajú aj Vaše gény. Takže, čo presne sa deje, keď máte tmavé kruhy pod alebo okolo očí?

Jednoducho povedané, periorbitálne tmavé kruhy sú výsledkom tenkej vrstvy kože pod Vašimi očami, cez ktorú presvitajú krvné cievy a krv, ktoré obsahujú jasnejšie, než kdekoľvek inde na tele. (Pre porovnanie, táto koža okolo očných viečok, nazvaná periorbitálna koža, je v priemere asi 0,5 mm hrubá v porovnaní s priemerom s hrúbkou kože asi 2 mm na väčšine zo zvyšku tela.)

Ako už možno viete, dôvod, prečo žily často vyzerajú modré, nie je preto, že krv v nich je modrá; je to preto, že Vaša pleť / podkožné tkanivo prepúšťa iba modré a fialové svetlo. V dôsledku toho sa späť odráža iba modré svetlo sa a žily vyzerajú modrasté. (Žily často nevyzerajú modré, ak má dotyčná osoba tmavšiu alebo svetlejšiu pokožku. V tom prípade majú žily tendenciu vyzerať zelené alebo hnedé. Na druhej strane, ľudia s extrémne svetlou kožou, ako sú albíni, budú mať obvykle žily, ktoré vyzerajú tmavo fialové alebo tmavo červené, bližšie pripomínajúce skutočnú farbu krvi pretekajúcej žilami.)

Pri koži pod Vašimi očami ide o to isté. Tieto tmavé kruhy sú modrasté (zvyčajne) len následkom svetla, ktoré sa odráža späť od ciev sediacich tesne pod povrchom tohto neuveriteľne tenkého kúsku kože. Z rovnakého dôvodu sú modriny na tvári výraznejšie pod alebo okolo očí: tenká pokožka len ukazuje krv z prasknutých ciev trochu jasnejšie.
Ako možno viete, ako starneme, naša koža stráca pružnosť a schopnosť regenerácie a v dôsledku toho sa stáva tenšia. To je dôvod, prečo majú starší ľudia často pomerne výrazné opuchy okolo očí a tmavé kruhy pod očami, bez ohľadu na to, ako dlho spávajú. Rovnako ako pri ľuďoch, ktorí sú geneticky predurčení k mať tenšiu kožu pod očami, je to len biológia.
Ďalšia vec, ktorá môže spôsobiť aj tmavé kruhy pod očami, je periorbitálna hyperpigmentácia, čo je v podstate stav, ktorý vedie k tvorbe vyššieho množstva melanínu v koži pod očami, čo má za následok to, že sa javí tmavšia. Je to väčšinou stav, ktorý ovplyvňuje (alebo je aspoň výraznejší u) ľudí s tmavšou pleťou.

Na druhej strane, existuje viacero faktorov, ktoré môžu tmavé kruhy pod očami ešte zhoršiť, aj keď k nim nie ste geneticky predurčení. Jeden z tých vážnejšie znejúcich je oxidácia krvi vytekajúcej z periorbitálnych krvných ciev, čo je len zložitejší spôsob, ako povedať, že niekedy môže dôjsť k poškodeniu krvných ciev okolo očí, vytečeniu krvi, čo spôsobí opuchnuté tmavé kruhy pod očami. Je to relatívne neškodný problém a dokonca i tí, ktorí chronicky trpia týmto druhom úniku krvi sa nemusia príliš obávať. Je tiež technicky reverzibilný pomocou správnej liečby, hoci sa najprv odporúča vykonať zmeny v životnom štýle pred tým, než sa pristúpi k operácii.

Ďalším problémom, ktorý ide ruka v ruke s periorbitálnymi tmavými kruhmi sú periorbitálne opuchy, t.j. vačky pod očami. U mladých ľudí to je takmer vždy spôsobené nahromadením tekutiny pod očami a to buď z dôvodu choroby, alergie alebo jednoducho nadmernej spotreby soli, čo môže viesť k zadržaniu väčšieho množstva telesných tekutín, ako je obvyklé. To môže spôsobiť zvýšený tlak na kožu a krvné cievy okolo očí, čo môže vytlačiť cievy bližšie k povrchu kože, takže tmavé kruhy sa javia výraznejšie. Očné opuchy sa môžu tiež jednoducho objaviť následkom vysokého veku.

Toto všetko je (snáď) pre Vás zaujímavé, ale stále sme konkrétne neodpovedali na otázku: Môžu tieto tmavé kruhy byť spôsobené únavou, a ak áno, prečo? Odpoveď na prvú z nich je: niekedy. Takže, prečo tomu tak je? Nedostatok spánku predsa nespôsobí, že Vaša pokožka sa stane tenšia, nie?

No odpoveď má spočívať v tom, ako sa telo chová, keď má málo energie. Keď je telo unavené, výroba chemikálie kortizol sa dramaticky zvýši, aby pomohla dodať energiu, ktorú potrebujete, aby ste zostali hore. Okrem mnohých iných vecí, kortizol zvyšuje objem krvi v tele, čo spôsobuje, že krvné cievy (vrátane tých pod vašimi očami) sa zväčšia aby sa tejto zmene prispôsobili. Ako sme už spomenuli, tmavé kruhy sú väčšinou spôsobené presvitaním našich krvných ciev / krvi cez kožu, takže je logické, že keď sú tieto cievy preplnené, by malo by ich byť lepšie vidieť a to aj u ľudí, ktorí môžu byť požehnaní hrubšou kožou pod očami.
Takže, nech už je to tým, že Vám odovzdali svoje gény, alebo tým, že Vás nenechali ráno vyspať po prebdenej noci hrania počítačových hier v mladosti, je to všetko vina Vašich rodičov. ;-) To, čo je / bolo od nich o to viac nezodpovedné, keďže kortizol podporuje ukladanie tuku. Váš nedostatok spánku teda pravdepodobne prispieva k viac než len kozmetických problémov pod očami.

Náš tip: Problém tmavých kruhov sa snaží riešiť aj zaujímavý produkt - Krém na tmavé kruhy pod očami. Výrobca uvádza veľmi pôsobivé výsledky. Vyskúšajte.

Bonusové Fakty:

Ďalšie veci, ktoré môžu prispieť k tmavým kruhom pod očami, patria: lieky, ktoré spôsobujú rozšírenie krvných ciest; prílišné poškriabanie alebo šúchanie očí, napríklad počas alergickej sezóny, pravidelný spánok na bruchu, a podľa nášho názoru by ste mali vedieť, že môžu byť spôsobené ochorením pečene ...A keď hovoríme “môžu”, máme na mysli s najväčšou pravdepodobnosťou sú. Prežili ste dobrý život. Ale teraz máte tmavé kruhy pod očami a tie jasne naznačujú, že máte život ohrozujúce ochorenie pečene. ;-)
K podobnému rozptylu svetla dochádza, keď vidíme ľudí, ktorí sa dusia a majú fialové pery a končeky prstov. V tomto prípade je krv je tak zbavená kyslíka, že je tmavo červená. Keď sa svetlo šíri cez kožu pier alebo cez nechty, potom často sa javí tmavo modrá alebo fialová.
Vačky pod očami môžu spôsobiť, že tmavé kruhy budú vyzerať tmavšie, jednoducho kvôli tieňu, ktorý vrhajú pod určitých svetlom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa

Tmavé kruhy pod očami - čo ich spôsobuje? Priemerné hodnotenie: 4.8 (6 hodnotení­)

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Krém na vačky pod očami

    Krém s látkou Eyeseryl, bezbolestne odstráni vačky pod očami v priebehu niekoľkých týždňov.

Čítajte viac