Vačky a opuchy pod očami - 8 domácich liekov

Posledná úprava 24.08.2023

Vyzeráte po prebudení ako by ste celú noc preplakali? Sú Vaše oči tak opuchnuté keď prídete domov z práce, že si Vaša polovička myslí, že ste deň strávili v krčme a nie v práci? Opuchnuté, červené oči Vám môžu robiť zo života peklo, nehovoriac o tom, že ostatní môžu dezinterpretovať Váš životný štýl. Pár dobrých rád Vám však môže pomôcť určiť príčinu opuchnutých vačkov pod očami a domáce prostriedky uvedené v tomto článku Vám ich ľahko môžu pomôcť vyliečiť.

Ako na zmenšenie opuchov pod očami?

Dve najčastejšie príčiny opuchu očí sú strava, v ktorej dominujú slané potraviny a potom alergie a chronické zápaly vedľajších nosových dutín. To, čo nie je vidieť môže často spôsobovať problémy. Dráždivé látky a chemikálie nachádzajúce sa v make-upe, parfumoch a čistiacich prostriedkoch môžu mať na oči zápalové účinky. A očiam rozhodne neprospievajú dnešné pracoviská plné počítačov - protestujú začervenaním.

Opuchnuté oči sú pre väčšinu ľudí len dočasný problém. Mnohé prípady možno liečiť pomocou jednoduchých domácich liekov a odstránením látok, ktoré môžu spôsobiť opuchy pod očami. Niektoré užitočné tipy sú k dispozícii v ďalšej časti.

Domáce lieky uvedené nižšie je jednoduché nájsť a zbavia Vás časti nepohodlia spôsobeného opuchnutými očami.

Čaj

Zelený alebo čierny čaj? Oba dobre upokoja opuchnuté, podráždené oči. Rozdiel? Malý. Čaj s obsahom kofeínu pomôže stiahnuť cievy a zmierniť opuchy, zatiaľ čo bylinné čaje (najmä harmanček) obsahujú protidráždivé látky, ktoré upokoja začervenanie a zápal. Zaparte 2 sáčky čaju podľa Vášho výberu v horúcej vode po dobu troch až piatich minút. Nechajte ich vychladnúť, pokým sáčky nie sú príjemne teplé na dotyk. Ľahnite si, zatvorte oči a na každé oko si položte jeden sáčok. Potom oči zakryte mäkkou handričkou. V horúcich mesiacoch dajte zaparené čajové sáčky do chladničky a aplikujte na oči, keď potrebujete osvieženie.

Lyžičky

Čajové lyžičky sú tým pravým príborom, ktorý dočasne pomôže zmenšiť opuchy pod očami na normálne rozmery. Dajte do chladničky 4 alebo 6 lyžičiek. Keď potrebujete aby Vám vačky pod očami odpuchli, ľahnite si, zatvorte oči a na každé oko položte jednu lyžičku (zakrivenou stranou nadol). Keď sa lyžička zohreje, vymeňte ju za novú chladnú z chladničky.

Uhorky

Známy liek – uhorka.. Uhorky sú nielen príjemne chladné a upokojujúce na dotyk, ale ich adstringentné vlastnosti spôsobia, že sa krvné cievy stiahnu. Zakloňte hlavu, položte plátok na zavreté oko a odpočiňte si päť až desať minút, zatiaľ čo uhorka lieči opuchnuté vačky pod očami.

Vaječné bielky

Tento kuchynský liek nazvime suflé pre tvár. Vyšľahajte 1 alebo 2 bielky dotuha a aplikujte štetcom alebo mäkkou handričkou pod oči. Vaša pokožka bude na pocit pevnejšia a menej nafúknutá.

Zemiaky

Obyčajný zemiak tiež rozmaznáva opuchnuté oči. Tieto hľuzy sú pravý a vyskúšaný prostriedok európskej ľudovej medicíny na upokojenie bolesti kĺbov, bolesti hlavy a iných zápalových stavov. Zemiakový škrob pôsobí ako protizápalový prostriedok na zmiernenie podráždenia očí. Začnite ako by ste robili zemiakové placky. Ošúpte jeden zemiak, potom ho umyte a osušte. Nastrúhajte ho na čo najjemnejšie. Túto hmotu dajte do čistej utierky a zložte, aby ste vytvorili obklad. Umiestnite obklad na očné viečka po dobu 15 minút.

Studená voda

Oči bývajú opuchnuté aj v dni, keď máte iba 30 minút na to, aby ste sa vychystali. Nie je čas na čajové vrecúška a plátky uhorky, no nezúfajte. Studená voda v núdzi tiež pomôže. Opláchnite si tvár niekoľkými dlaňami plnými studenej vody. Môže to byť hrubé prebudenie, ale chlad sťahuje cievy a znižuje opuchy pod očami. Navyše, trvá to len desať sekúnd. Opakujte po celý deň, ak je to možné.

Pitná voda

Pokiaľ ide o zníženie opuchov očí, voda je Váš záchranca. Uistite sa, že každý deň vypijete aspoň osem 250ml pohárov vody a nenahrádzate ju limonádami, kávou alebo sladkými nápojmi. Keď je telo dehydrované, chová sa podobne ako ťava: zadržiava vodu na dlhé putovanie cez púšť. Namiesto ťavieho hrbu si však budete ukladať zásoby vody okolo očí v podobe vačkov pod očami. Ak budete dostatočne hydratovaní, Vaše telo sa neprepne do režimu prežitia a nebudete nafúknutí na tých nesprávnych miestach.

Soľ

Veľké hranolky, feferónková pizza a ďalšie potraviny bohaté na soľ môžu zapríčiniť opuchnuté vačky pod očami. Samotná soľ však robí očiam dobre. Zbavte sa opuchnutých vačkov pod očami vmiešaním 1/2 lyžičky soli do 1 litra teplej vody. Namočte vatu alebo kozmetické tampóny do tohto roztoku, ľahnite si a aplikujte ich na očné viečka. Odpočívajte v tejto polohe po dobu aspoň desiatich minút, zatiaľ čo necháte tampóny na očiach. Vstanete s odpuchnutými očami.

Pamätajte si

  • Doprajte si ľahkú masáž, ktorá môže pomôcť zmierniť opuchnuté vačky pod očami. Zatvorte oči a oblasť pod okom jemne zatlačte prstenníkom, pohybujúc sa v tvare oblúka od vnútorného kútika k vonkajšiemu. Masírujte 10-15 krát. Potom opakujte na druhom oku. Je skvelé masáž urobiť pred tým, než vstanete z postele.
  • Použite dva vankúše, aby bola Vaša hlava počas spánku vo vyvýšenej polohe. Pod očami sa potom nebude hromadiť tekutina.
  • Svoje oči dopoludnia silno netrite. Nedotýkajte sa ich po celý deň.
  • Dávajte si pozor na to, aké prípravky používate. Opúchajú Vám oči okolo obeda? U žien môžu byť na vine kozmetické výrobky. Mnoho lakov na nechty, lakov na vlasy a make-upu obsahuje formaldehyd, ktorý môže spôsobiť, že oči opuchnú. Našťastie, módny priemysel prichádza na trh aj s kozmetickými výrobkami bez obsahu formaldehydu. Pomocou procesu eliminácie prestaňte používať každý produkt po dobu jedného až dvoch týždňov, aby ste určili, ktorý z nich spôsobuje opuch.
  • Doprajte svojim očiam pauzu! Za každú hodinu, ktorú trávite za počítačom si oddýchnite päť až desať minút. Pozerajte z okna, zatvorte oči a meditujte alebo sa choďte napiť. Pri práci na počítači tiež skúste každých pár minút odhliadnuť od monitora.
  • Udržujte svoju spálňu bez prachu, peľu a zvieracej srsti. Odstráňte všetky predmety, na ktorých sa ukladá prach a raz týždenne operte obliečky vo veľmi horúcej vode, zakryte matrace a vankúše pokrývkami proti roztočom a zakážte domácim zvieratám chodiť na posteľ. Počas peľovej sezóny si vlasy umyte pred tým, než pôjdete do postele.
  • Používajte hypoalergénne mydlá a čistiace prostriedky bez farbív a vôní.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac