Opuchnuté oči po zobudení? Možno by ste mali upraviť svoj životný štýl

Posledná úprava 18.05.2023

Pamätáte si tie rána, kedy ste si boli istý, že ste sa vyspali doružova, spali ste aspoň 8 hodín, ale keď ste sa zobudili a pozreli do zrkadla, boli vaše oči opuchnuté a s tmavými kruhmi pod očami?

Prečo teda máte opuchnuté oči? Skúsme tomu prísť na kĺb. Väčšinou je príčinou opuchnutých očí zadržiavanie vody. Ide o bežnú záležitosť, ktorá je zvyčajne neškodná. Opuchnuté oči môžu mať však aj závažnejší dôvod. Dobrou správou je, že ak pozorne sledujeme drobnosti, ktoré k nám naše telo vysiela, tým skôr môžeme väčším problémom zabrániť.

Príliš veľký príjem sodíka

Príliš veľa soli v tele spôsobuje opuchy. Aby sa množstvo vyrovnalo, je potrebné piť dostatočné množstvo vody a súčasne obmedziť príjem soli. Ak máme mnoho sodíka a nedostatok vody, telo zadržiava nadmerné tekutiny, aby zabránilo dehydratácii, čo spôsobuje opuchnuté oči. Opuchnuté oči spôsobené príliš veľkým množstvom sodíka nás môžu postihnúť veľmi ľahko. Sodík máme vždy v dosahu. Väčšina príjmu sodíka je z hotového jedla, ktoré stačí ohriať v mikrovlnke, z chleba, slaniny a nápojov. Čím menej hotových jedál jeme, tým menší je príjem sodíka. Sodík je ľahko dostupný v pizze, hydine, polievkach, syre. Znížte príjem sodíka a pite veľa vody.

Nedostatok proteínov

Nedostatok proteínov v krvi, čo môže byť spôsobené podvýživou, ochorením obličiek alebo pečene, spôsobuje opuchnutie tela. Je to kvôli nízkemu množstvu albumínu, čo je proteín v krvi. Úlohou albumínu je odbúravanie nadbytočnej tekutiny. Uistite sa preto, že jete zdravú stravu, aby bolo vaše telo schopné produkovať toľko albumínu, koľko potrebujete.

Zlá funkcia obličiek

Opuchnuté oči, hlavne ráno, môžu byť znamením ochorenia obličiek. Prečo sa zlá funkcia obličiek prejaví na očiach opuchom? Je to preto, že obličky nedokážu odstrániť dostatok sodíka z krvi. Ako bolo spomenuté vyššie, príliš veľa sodíka spôsobuje opuch. Obličky sú zodpovedné aj za odbúravanie albumínu, čo spôsobuje ešte viac problémov s prebytočnou tekutinou.

Ďalšie príznaky chronického ochorenia obličiek zahŕňajú nevoľnosť, pocit únavy, zvracanie, opuchy nôh a kĺbov, strata apetítu, suchá a svrbivá koža, bolesť chrbta a bolesť pri močení. Ak vás trápi jeden alebo viacero zo spomenutých problémov spolu s opuchnutými očami, navštívte lekára.

Konzumácia priveľkého množstva uhľohydrátov

Diéty s vysokým obsahom uhľohydrátov ústia do väčšieho vylučovania inzulínu a zadržiavania sodíka. A čím viac sodíka máme v tele, tým viac vody zadržiavame. Ak sa teda budeme vyhýbať hotovým jedlám a uhľohydrátom, znížime šance na vznik opuchu. Uhľohydráty treba prijímať v čo najprirodzenejšej forme, napríklad získavaním uhľohydrátov zo zemiakov miesto z chleba.

Sme to, čo jeme. A to čo jeme, ovplyvňuje to ako vyzeráme a tiež to ako sa cítime. Aj malé zmeny na našom vzhľade môžu predznačovať nedostatok alebo naopak nadbytok toho, čo jeme. Sledujme si preto signály, ktoré k nám naše telo vysiela, pretože je to súčasť starostlivosti o svoje telo.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac