Odstráňte kruhy pod očami a uľavte opuchnutým očiam

Posledná úprava 30.11.2022

Tmavé kruhy pod očami či opuchnuté vačky druhým signalizujú, že ste unavený, vystresovaný, prípadne nie práve najzdravší. Našťastie existuje niekoľko preventívnych, dočasných aj dlhodobých riešení, ktoré urobia ohromný rozdiel, pokiaľ ide o zdravý vzhľad vašich očí.

Čo by ste mali robiť?

Spoznajte príčinu problému

Čo teda spôsobuje kruhy a opuchy a ako im môžete zabrániť? Koža pod a okolo očí je tá najdelikátnejšia a najjemnejšia na tele. To znamená, že je aj najcitlivejšia na zmeny objemu tekutín v dôsledku dehydratácie, zadržiavania vody a tiež pozičného opuchu. Ak ste dehydrovaný, stáva sa tkanivo tenším a krehkejším, čo znamená, že:

  • žilky pod očami presvitajú
  • objavujú sa tmavé kruhy
  • tkanivo opúcha

Navyše, s pribúdajúcim vekom prichádzame o cenný tuk v tvári a okolo očí, preto sa aj žilky stávajú oveľa viditeľnejšími. Nemožno zabúdať ani na genetické faktory, vďaka ktorým sú niektorí ľudia na tmavé kruhy pod očami náchylnejší než iní.

Príčin vzniku vačkov a kruhov pod očami môže byť niekoľko. Ak ste mali na večeru príliš solené jedlo, prípadne ak ste plakali, telo začne zadržiavať vodu a vysielať tekutiny, aby tak „vyvážilo“ vyššiu koncentráciu soli. Môžete to cítiť na rukách a nohách, alebo ešte častejšie, na koži pod očami, kde sa vám vytvoria vačky. Ďalším prispievateľom je vaša poloha pri spánku. Ak spíte na boku, môže sa tekutina cez noc nahromadiť na jednej strane tváre a spôsobiť tak jednostranný opuch. A nakoniec, aj alergie môžu vyvolať zapuchnutie okolo očí alebo vačky pod očami, pretože histamín vyvoláva lokálny opuch.

Sledujte si jedálniček

Diéta s nízkym obsahom sacharidov môže slúžiť ako prevencia vzniku vačkov pod očami, pretože zabraňuje v zadržiavaní vody. Konzumácia potravín bohatých na vitamíny, hlavne vitamín A, C a E, môže pomôcť zmierniť opuchy okolo očí a zachovať čistú a hydratovanú pokožku. Pitie dostatočného množstva vody je tiež dôležité pri eliminácii vačkov pod očami. Odporúčané množstvo vody je 8 až 10 pohárov denne. Možno ale potrebujete piť viac než je odporúčané množstvo, ak pravidelne pijete aj močopudné nápoje ako je káva alebo iné nápoje s obsahom kofeínu.

Spite na chrbte

Krvou podliate oči, vačky, tmavé kruhy pod očami a opuchnuté oči možno zmierniť, ak nie úplne vymazať, pokiaľ budete mať dostatok spánku. Pre ďalšie zmiernenie opuchu a tmavých kruhov pod očami, spávajte na chrbte s hlavou mierne vyvýšenou. Táto poloha umožňuje tekutinám odtiecť z tváre. Použite vankúš navyše, aby bola vaša hlava aspoň niekoľko centimetrov nad telom.

Použite studené obklady

Urobte si studený obklad. Vrecúška s ľadom, studené lyžičky, čajové vrecká alebo mrazenú zeleninu. Položte si ho na niekoľko minút na oči, aby ste znížili opuch. Chlad spôsobí to, že sa cievy zúžia a bránia prietoku tekutiny do tkanív. Plátky uhorky na očiach vám tiež môžu poskytnúť krátkodobú úľavu. Stačí si s nimi na chvíľu ľahnúť a nechať pôsobiť.

Použite hydratačné krémy

Na rozdiel od kože na zvyšku tváre, oblasť okolo očí neobsahuje mazové žľazy, ktoré by mohli pomáhať pri udržiavaní vlahy v pokožke. Preto použitie hydratačného krému pod očami jej môže pomôcť, aby pôsobila zdravo. Krémy vyrábané špeciálne pre oblasť okolo očí sú robené tak, aby sa zabránilo nahromadeniu tekutín, a to obmedzením krvných ciev okolo očí a spevnením voľnej kože.

Čo by ste nemali robiť?

Nepite alkohol

Aby ste si zachovali zdravšiu pokožku, nepite alkohol. Ak popíjate raz za čas, majte na pamäti, že by ste mali vypiť na každý štamprlík ďalšie 1 až 2 decilitre vody. Podľa štúdií si tak zaistíte, že zostanete hydratovaný.

Netrite si oči

Oči sú ako gule, ktoré sú držané mäkkými vankúšikmi tuku a svaloviny v lebke. Keď sa svaly oslabia, oči sa vydujú von. Namiesto trenia použite chladnú, vlhku handričku a oblasť pod očami si ňou jemne premasírujte. Miernymi krúživými pohybmi sa presuňte od nosa smerom von. Ak máte podozrenie, že nepríjemný pocit v očiach je spôsobený sennou nádchou, poraďte sa s lekárom v prípade, že symptómy neustupujú.

Nezabúdajte, že sa máte vyhýbať cigaretovému dymu, prachu a alergénom

Alergény, ako je prach, peľ, alergény z domácich zvierat a iné častice môžu spôsobiť, že pokožka okolo očí opuchne. Pravidelne si upratujte priestor, v ktorom bývate, pomôcť môže vysávanie nielen kobercov, ale aj čalúnenia. A vždy sa vyhýbajte tabaku, pretože rovnako ako alkohol, obsahuje toxíny, ktoré môžu viesť ku stresu, únave a hormonálnym zmenám. Toto všetko môže viesť k zadržiavaniu tekutín a k opuchom okolo očí.

Nejedzte slané jedlá

Nadmerné množstvá soli v strave má za následok zvýšené zadržiavanie tekutín v tele a môže viesť k vzniku vačkov pod očami. Odstrániť ich možno sledovaním príjmu soli a uvedomením si, koľko sodíka obsahujú predpripravené jedlá a polotovary. Navyše, cvičením pomáhate odstraňovať soľ, a to vďaka poteniu.

Záver

Opuchnuté oči a tmavé kruhy pod očami sú zvyčajne iba dočasným kozmetickým problémom. Medzi krátkodobé riešenia patria studené obklady, ktoré dokážu zázraky. Rovnako ako pomôcky z prírody – čajové vrecúška alebo plátky uhorky. Aby ste zabránili opuchom, skúste spať na chrbte a s vyzdvihnutou hlavou. Takto zabránite presunu tekutín kvôli gravitácii. Dlhodobé riešenie si vyžaduje zmenu životného štýlu. Teda, zdravé stravovanie, dostatok spánku a vyhýbanie sa soli, alkoholu a tabaku, sú dôležité pri zachovaní zdravého vzhľadu oblasti okolo očí.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac