Domov / / Ako dobre poznáte svoju pleť?...

Ako dobre poznáte svoju pleť? Pokožka a typy pleti v kocke

Posledná úprava 10.05.2017

Náš najväčší orgán sa tvorí medzi piatym a ôsmym týždňom vývoja plodu v maternici. Epidermis začína ako dvojvrstvová a je priehľadná. Krátko po sformovaní kože, teda po ôsmom týždni vývoja, začínajú rásť vlasy. Do štvrtého mesiaca tehotenstva sú vyvinuté všetky vrstvy. Čo určuje dispozície našej kože? Genetika. Rovnakým spôsobom, ako určuje farbu našich vlasov alebo očí.

Naša koža môže mať približne 3,5 kg čo do váhy a asi 2 m2, pokiaľ ide o veľkosť. Okrem toho, že nás drží pokope (kto by chcel vidieť svoju verziu bez kože?), je to určitá izolácia a bariéra, ktorá súčasne pomáha udržiavať našu telesnú teplotu. Chráni nás aj pred slnečnými lúčmi a chemickými látkami zo vzduchu. Tým, že produkuje antibakteriálne látky, pomáha predchádzať infekciám v tele a pomáha vitamínu D pri tvorbe vápnika v kostiach. Ide o pružný orgán, ktorý nám umožňuje voľný pohyb. Vďaka nervovým ukončeniam dokáže koža rozlíšiť pocit dotyku, tepla a chladu. Prenáša tak vonkajší svet k nášmu mozgu.

Je dôležité pochopiť zloženie kože, aby sme sa o ňu mohli lepšie starať. Naša pleť sa skladá z troch vrstiev. Najvrchnejšia vrstva, epiderma, pomáha tvoriť bariéru a dodáva nám odtieň. Ďalšia vrstva je derma, nachádzajú sa tu vlasové folikuly a potné žľazy, obsahuje aj tuhé spojivové tkanivá. Tuk a spojivové tkanivá tvoria najhlbšiu vrstvu, hypodermu.

Základná starostlivosť o pleť

Keď už vieme, ako koža vzniká a z čoho je vytvorená, povedzme si o základnej starostlivosti o ňu.

Odborníci sa zhodujú v tom, že by sme mali používať opaľovací krém na blokovanie UVA a UVB lúčov. Ochrana kože pred slnkom je kľúčová pre zachovanie krásnej a zdravej kože. Tiež to, čo telu dávate, má veľký dopad na váš vzhľad. Častokrát ste už počuli staré známe „sme tým, čo jeme“. A bez debát, zdravá strava prispieva k zlepšeniu stavu pokožky. Popri zdravej strave je rovnako dôležité piť množstvo vody a byť dostatočne hydratovaný. Negatívny vplyv na pleť môžu mať vysoké hladiny stresu. Ďalším faktorom, ktorý prichádza do hry je fakt, či ste alebo nie ste fajčiar.

Dôsledné umývanie sa javí ako samozrejmý spôsob, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Ponúkame niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste v rámci starostlivosti o pleť mali nasledovať:

  • Snažte sa vyhýbať silným mydlám, ktoré môžu odstrániť až príliš veľa mazu. Pokožka ho potrebuje, aby zostala zdravá.
  • Užitočné pre udržanie prirodzených olejov na koži je dĺžka pobytu vo vode a teplota vody, keď sa umývate. Je lepšie používať teplú vodu, nie horúcu a kúpať sa iba krátko.
  • Pri holení používajte čistú, ostrú žiletku a krém na holenie a hoľte sa opatrne v smere rastu chĺpkov.
  • Po umytí sa osušte (poklepávaním, nie trením) a použite hydratačný prípravok.

Rôzne typy pleti a odlišnosti

Správne návyky pri starostlivosti o pleť sú jednoznačne veľmi dôležité. Niekedy ich však prehliadame. Navyše, je potrebné rozšíriť svoje vedomosti pri určovaní aký typ alebo typy pleti máte. Vo všeobecnosti sa pokožka kategorizuje do štyroch typov pleti. Budete potrebovať trochu času na to, aby ste svoju pleť analyzovali a následne určili, či je normálna, suchá, mastná alebo zmiešaná, teda kombinácia všetkých troch spomenutých typov pleti.

Ak zistíte, že je vaša pleť na pocit tuhá a póry sú malé, môžete mať suchú pokožku. Môžete si tiež všimnúť šupinky mŕtvej kože, ktoré na tento typ pleti poukazujú. Navyše môžete mať mdlú a drsnú kožu, často sprevádzanú červenými fľakmi a škvrnami. Suchá kože je vo všeobecnosti menej pružná, drobné linky a vrásky sú preto viditeľnejšie.

Mastná pokožka má na druhú stranu väčšie póry a na povrchu vidno lesklý maz, môžu sa objaviť čierne uhry. Môžete si všimnúť, že niektoré oblasti pleti sú mastné a iné sú suché. Ďalšie časti môžu byť pritom normálne.

Zmiešaná pleť je zvyčajne mastná v oblasti známej ako T zóna. To je čelo, nos, oblasť okolo pier a brada. Iné oblasti sú suché alebo dokonca normálne.

Samozrejme si musíte byť vedomá, že nemusíte presne zapadnúť do tohto popisu. Môžete mať mastné čelo a suché oblasti okolo nosa, všade inde normálnu pleť. Riadne sa prezrite, aby ste mohli presne určiť svoje osobné potreby.

Samozrejme, nemusíte mať žiadne šupinky alebo mastnotu a môžete mať hladkú a pružnú pleť. V tomto prípade možno skonštatovať, že máte normálnu pleť, čo je veľmi dobre! Ak spadáte do tejto kategórie, nebudete mať žiadnu závažnú senzitivitu, žiadne alebo iba málo nedokonalostí. Teda žiarivú pleť s pórmi, ktoré sú sotva viditeľné.

Okrem genetických faktorov môže byť pokožka ovplyvnená produktami a kozmetikou, ktorú používate. Tiež počasím, vekom, hormonálnymi zmenami, spolu s liekmi, ktoré užívate. Ak dobre poznáte a chápete typ svojej pokožky, môžete lepšie určiť, ak dôjde ku zmene. Následne môžete podniknúť správne kroky potrebné na zmiernenie akéhokoľvek negatívneho vplyvu na vašu pokožku a upraviť svoju starostlivosť o pleť.

Kožné problémy, ktoré treba brať na zreteľ

Nižšie sú uvedené niektoré ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu súvisieť s rôznymi typmi pleti.

Citlivá pleť – pokožka môže vykazovať začervenanie, svrbenie alebo pálenie, spolu s pocitom suchosti.

Náchylnosť na vznik akné – na pokožke sa tvorí akné, či pupienky a je olejnatá.

Čomu sa vyhýbať

Citlivá pleť

Skúste odhaliť, čo spôsobuje citlivosť pleti, pretože môže ísť často o výrobky a produkty, ktoré používate. Prestaňte ich používať!

Pleť náchylná na tvorbu akné

Nevytláčajte si pupienky. Takto sa šíria baktérie a zabraňujú rýchlejšiemu hojeniu kože.

Suchá pleť

Netrite sa v sprche. Nederte si kožu ani uterákom. Nepoužívajte parfémované mydlá, pretože majú tendenciu ďalej vysušovať pokožku. Nezabudnite hydratovať.

Mastná pleť

Neumývajte ju viac ako dvakrát denne. Používajte jemné produkty a nedrhnite. Používanie nekomedogénnych produktov pomôže pri prevencii upchatých pórov.

Čítajte ďalej Sérum na tvár a typy pleti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac