Domov / / Citlivá pleť – aký typ citlive...

Citlivá pleť – aký typ citlivej pleti ste?

Posledná úprava 12.04.2017

Nie každá suchosť, začervenanie a podráždenie vznikajú rovnako. Ako zistiť, čo sa skutočne deje pod vašou pokožkou a ako obnoviť spokojný a pohodový vzhľad?

Je to krutá skutočnosť, že vo veku, keď už vás rôzne malichernosti nemôžu nahnevať a rozdráždiť, obráti sa pokožka úplne opačným smerom. Začne byť začervenaná, podráždená, šupinatá, a to už pri najmenšej drobnosti. Zrazu je, jednoducho, citlivá! A ak máte pocit, že neustále hasíte kožné problémy, nie ste v tom sama. Viac ako 50% žien svoju pleť takto charakterizuje.

Dôvod? Ženy sa snažia starať o svoju pokožku, ale často si samé diagnostikujú nové problémy a používajú mnoho nových produktov, aby ich vyriešili. Až si nakoniec rozvinú podráždenie na pleti. Priam fanatické čistenie pleti, príliš častá exfoliácia, veľkorysé vrstvenie produktov proti príznakom starnutia...to je iba niekoľko záležitostí, ktorými svojej pleti mnohokrát iba škodíme. Tiež narastajúci stres a alergie kvôli vplyvu prostredia robia pokožku náchylnejšou k problémom.

Napriek množstvu radov produktov určených pre „citlivú pleť“, ošetrovať nepoddajnú pleť nejde iba pomocou jedného produktu, ktorý by všetko vyriešil. Produkty na citlivú pleť, ktoré vyhovujú vašej priateľke, môže na vašej pleti spôsobiť úplnú katastrofu. Preto je dôležité dostať sa za všeobecné označenie „citlivá pleť“ a zistiť, čo vašu pokožku skutočne trápi. Tu je šesť bežných príznakov a správny spôsob, ako ich ošetrovať.

Citlivá pleť a symptómy v podobe napnutej a svrbivej kože

Čo to môže znamenať:

Vaše čistiace mlieko je príliš vysušujúce. Ide o hlavného vinníka zbytočného podráždenia pokožky. Vyhýbajte sa laurylsulfátu sodnému a sulfátu síranu amónneho. Ide o drsné čistidlá, používané bežne v čistiacich mliekach a mydlách, ktoré štiepia prirodzené lipidy v pokožke. Pokiaľ sa tak stane, je to rovno dvojaká pohroma. V koži sa vytvoria malé neviditeľné prasklinky, ktorými presakuje vlhkosť z pokožky von a umožňujú jej podráždenie. Jednoducho vás zrazu môžu dráždiť produkty starostlivosti o pleť, s ktorými ste doteraz nemali vôbec žiaden problém.

Ako problém vyriešiť:

Neumývajte si tvár mydlom častejšie ako raz denne. Ráno si ju umyte hydratačným prípravkom na tvár, nie čistiacim mliekom. Alebo tvár opláchnite čistou vodou, aby ste v nej udržali vlhkosť. Potom naneste hydratačný krém s SPF.

Citlivá pleť a symptómy v podobe pálenia a bodania

Čo to môže znamenať:

Prílišné používanie produktov proti príznakom starnutia. Ak si do svojej každodennej starostlivosti o pokožku nabalíte príliš veľa prísad proti starnutiu, môže to vašu pokožku rozhádzať. Po prvé, je to jednoduchá záležitosť týkajúca sa pravdepodobnosti. Jednoducho, čím viac produktov používate, tým je šanca, že vám jeden z nich nebude sedieť, vyššia. Po druhé, miešanie rôznych prísad proti starnutiu, ako sú retinoidy a alfahydroxykyseliny (obe odstraňujú odumretú kožu, otupené bunky, aby sa objavila zdravšia a mladšia pokožka) znamená, že v podstate exfoliujete dvakrát. To môže vážne poškodiť pokožku a zvýšiť potenciál pre podráždenie.

Ako problém vyriešiť:

Zvoľte si jeden hydratačný prípravok alebo sérum s obsahom prísad proti príznakom starnutia. Produkty, ktoré obsahujú ingrediencie budujúce bariéry na koži, ako napríklad peptidy alebo niacín, pomôžu zmierniť riziko podráždenia.

Citlivá pleť a symptómy v podobe fľakov a začervenania, sprevádzaných niekedy drobnými červenými pupienkami

Čo to môže znamenať:

Máte rosaceu (ružovku). Vyznačuje sa tým, že cievy, ktoré napuchnú, vytvoria začervenanie už pri najmenšom rozrušení – pri chlade, teple, vetre, strese či po zjedení korenených jedál. Tento stav sa rozvinie zvyčajne po dosiahnutí tridsiatky. Presná príčina nie je stále známa, špecifické spúšťače sa líšia. Odborníci radia denne používať krém s SPF 30. Slnečné žiarenie ničí podporné štruktúry, ako je kolagén okolo ciev, čím sa začervenanie zhoršuje. Pozri tiež, ako zvýšiť množstvo kolagénu v pokožke.

Ako problém vyriešiť:

Je potrebné zmierniť citlivosť protizápalovými tlmiacimi prostriedkami. Aby sa príznaky nezhoršovali, aplikujte denne opaľovací krém. Citlivá pleť častokrát nedokáže tolerovať chemické UV filtre ako je avobenzón. Fyzikálne blokátory ako oxid titaničitý a oxid zinočnatý chránia pokožku bez jej podráždenia. Ak je vaša ružovka vážna a pretrvávajúca, navštívte dermatológa, ktorý zvolí správnu liečbu vhodnú pre vašu pokožku.

Citlivá pleť a symptómy v podobe šupinatej a drsnej škvrnitej kože

Čo to môže znamenať:

Prepukol u vás ekzém. Ak vrchná vrstva kože pracuje správne, pôsobí ako pevný film z plastu, ktorý uzamyká vlahu a chráni hlbšie vrstvy pokožky. Koža náchylná ku vzniku ekzémov trpí tým, že má chybnú bariéru, takže voda z pokožky ľahko uniká. To vedie k extrémnemu vysušeniu a vzniku šupín. Ak sa na citlivej pleti usadia dráždivé látky, napríklad dym alebo vône z voňaviek, ponáhľajú sa do tejto oblasti imunitné bunky a vyvolajú zápal. Hoci je u 90% ľudí ekzém diagnostikovaný pred 5. rokom veku, pričom symptómy častokrát v priebehu detstva slabnú, je ekzém chronickým ochorením. Kvôli nemu môžete byť náchylnejší k vzniku suchej a podráždenej pokožky, a to v každom veku.

Ak máte suchú kožu, neznamená to, že máte ekzém. Hoci suchosť môže urobiť pokožku citlivejšou. Riaďte sa radami týkajúcimi sa čistenia suchej pokožky uvedenými vyššie a radami ohľadne hydratácie, uvedenými nižšie.

Ako problém vyriešiť:

Aby ste zvýšili odolnosť pokožky, naneste po očistení pokožky zvlhčujúci hydratačný krém, ešte kým bude pokožka vlhká.

Citlivá pleť a symptómy v podobe začervenania v okolí očí, opuchy a vrásky, ktoré akoby sa objavili cez noc

Čo to môže znamenať:

Oblasť okolo vašich očí je obzvlášť jemná a delikátna, preto je oveľa citlivejšia. Omylom však môžete viniť za vaše podráždenie v tejto oblasti svoj krém na oči, hoci je vinníkom častokrát lak na nechty. Mnohí ľudia sú alergickí na formaldehyd a toluén v lakoch na nechty. A pri dotýkaní alebo trení očí počas dňa môže vyvolať takúto reakciu. Vonné látky v parfumovaných krémoch na ruky či v iných produktoch môžu vyvolať obdobnú citlivosť.

Ako problém vyriešiť:

Používajte neparfumované krémy na ruky. Pokiaľ ide o laky na nechty, voľte značky, ktoré neobsahujú chemické látky. Je potrebné sledovať štítky na lakoch na nechty. Pozri tiež, čo sa stane 10 hodín po nanesení laku na nechty.

Citlivá pleť a symptómy v podobe malých červených hrbolčekov (nie pupienkov) na tvári, ktoré môžu svrbieť

Čo to môže znamenať:

Ste alergická na niektorý z vašich produktov. Počas alergickej reakcie reagujú imunitné bunky vo vašej koži a spôsobia kaskádu symptómov. Najskôr sa objavia červené fľaky, potom suchosť a šupinky, a nakoniec sa objaví kožená textúra. Častými spúšťačmi sú topické prísady ako alkohol, vonné prísady, umelé farbivá a konzervačné látky ako parabény.

Alergické príznaky sa môžu objaviť niekoľko hodín po použití spúšťajúcich produktov, môže to byť však aj o dva týždne neskôr. Je dôležité začať používať nové produkty pomaly a postupne, aby ste mohli lepšie odhaliť prípadný problém. Ľudia s obzvlášť citlivou pleťou by mali produkt najskôr vyskúšať. Naneste ho večer na okraj tváre (napr. oblasť 5 x 5 cm) a pokračujte v bežnej rutine starostlivosti o pleť. Ak nezbadáte ráno žiaden príznak zápalu (napríklad vyrážku alebo opuch), môžete ho ďalší večer naniesť po celej tvári.

Ako problém vyriešiť:

Samozrejme nemôžete odstrániť všetky riziká podráždenia, môžete ich však minimálne znížiť používaním produktov bez vonných prísad, konzervačných látok a iných známych alergénov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac