Domov / / Čo sa stane 10 hodín po apliká...

Čo sa stane 10 hodín po aplikácii laku na nechty

Posledná úprava 30.03.2017

Veľká väčšina žien si aspoň niekedy lakuje nechty. Viete však, že laky na nechty obsahujú látky, ktoré sú toxické a môžu škodiť telu? Nielen na povrchu ale aj vo vnútri tela. Ak teda chcete vedieť, ako môžu laky na nechty ovplyvniť vaše telo a zdravie nechtov, čítajte ďalej.

Podľa novej štúdie sú mnohé z najpopulárnejších značiek lakov na nechty oveľa škodlivejšie, než o sebe tvrdia. A to samozrejme nie je nič pozitívne pre zdravie nechtov.

Odborníci testovali 24 žien, ktoré si pravidelne lakovali nechty, aby odhalili príznaky chemických toxínov v ich telách. Toxíny objavili u každej. A príčina? Laky na nechty.

Výsledky ukázali u 100% účastníčok prítomnosť trifenylfosfátu iba 10 hodín po aplikácii laku na nechty.

V pokračujúcej štúdii rovnakí vedci testovali desať rozdielnych lakov na nechty a zistili, že 8 z nich túto chemickú látku obsahovalo. Navyše, 2 laky na nechty, ktoré boli pozitívne testované na trifenylfosfát ho neuvádzalo v zložení na štítku. To môže znamenať, že až 20% predávaných lakov na nechty obsahuje nebezpečnú látku, ktorá však nie je na laku uvedená.

Čo je trifenylfosfát?

Hlavným problémom trifenylfosfátu je, že narúša nielen zdravie nechtov, ale celý endokrinný systém človeka. Môže mať vplyv na reguláciu hormónov, metabolizmus, reprodukciu a vývoj.

Je obzvlášť škodlivý pre dievčatá, ktoré používajú laky na nechty pravidelne, pretože zdravý hormonálny vývoj je dôležitá súčasť ich rastu. Trifenylfosfát je však serióznym rizikom pre zdravie každého, kto je mu vystavený.

Je tiež známy ako:

  • neurotoxín
  • endokrinný toxín
  • reprodukčný toxín
  • dráždi pokožku
  • alergén

Iné nebezpečné zložky v lakoch na nechty

Formaldehyd

Formaldehyd je dobre známy karcinogén, ktorý sa rozpúšťa vo vode aj vo vzduchu. Vystavovanie sa tejto látke môže tiež vytvárať príznaky ako astma a dýchavičnosť. Ľudia s chronickými ochoreniami sú obzvlášť náchylní na otravu formaldehydom.

Toluén

Táto látka je známy tým, že bráni vývoju u detí. Niektorí vedci dokonca našli jeho stopy v materskom mlieku. Okrem toho môže dráždiť pri styku pokožku.

Prírodné alternatívy k lakom na nechty

Našťastie, existujú aj laky na nechty, ktoré sú prírodnými alternatívami. Eliminujú riziko vzniku alergie, rakoviny a hormonálnych porúch.

Tieto laky na nechty sú vyrábané z vody a neobsahujú žiadne stopy rôznych chemikálií a karcinogénov. Existujú dokonca vegánske laky nechty.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac