Domov / / Prečo sa kožička oddeľuje od...

Prečo sa kožička oddeľuje od nechtu?

Posledná úprava 20.02.2020

Ak sa vaša kožička oddeľuje od nechtu, je možné, že máte infekciu zvanú paronýchia – a tá pravdepodobne vznikla od hryzenia nechtov. Väčšina ľudí berie svoje kutikuly (kožička okolo nechtov) ako samozrejmosť, ale v skutočnosti sú veľmi dôležité. Chránia oblasť okolo nechtov tým, že vytvárajú bariéru proti baktériám a infekčným organizmom. Ak sa poškodia, čo sa stáva často pri hryzení nechtov, tieto organizmy si nájdu cestu do vášho tela a vy skončíte s infekciou, ktorá okrem iného spôsobuje aj to, že sa vaše nechty oddeľujú od kožičky.

Samozrejme hryzenie nechtov nie je jediný spôsob ako môže dôjsť k infekcií. Infekciu môže zapríčiniť aj vaša manikúra, ktorá si vyžaduje, aby vaše ruky boli pravidelne vlhké. Barmani, upratovačky, umývači riadu majú vysoké riziko vzniku infekcie.

Paronýchia býva spôsobená baktériami, plesňovými alebo kvasinkovými infekciami. Oblasť, v ktorej sa necht oddeľuje od kožičky môže byť bolestivá a dokonca po čase aj hnisať. Ak je infekcia bakteriálna objaví sa náhle, zatiaľ čo plesňové infekcie sa vyvíjajú dlhšie časové obdobie. Nech je príčina akákoľvek táto infekcia je liečiteľná.

Zvyčajne môžete získať úľavu od bakteriálnej infekcie namočením nechtu do horúcej vody niekoľko krát denne. To by malo utlmiť bolesť a pomôcť aj vášmu opuchu. Možno budete musieť užiť aj nejaké lieky, aby boli vaše nechty opäť v poriadku. V závažných prípadoch vyhľadajte lekára.

Plesňový zápal nechtového lôžka je trochu odlišný. Jeho liečenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Najlepšiu vec, ktorú môžete urobiť je vyhnúť sa infekcií. Skončite so svojím zlozvykom – nehryzte si nechty. Ak si vaša práca vyžaduje, aby boli vaše ruky ustavične mokré, používajte gumené rukavice. Strihajte si nechty pravidelne, ale nezastrihujte si kožičku okolo nechtov. Pamätajte si, je tam z nejakého dôvodu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac