Ako ošetriť rozštiepené, lúpajúce sa nechty

Posledná úprava 03.02.2023

Rozštiepené a lúpajúce sa nechty sú bežným problémom, ktorý má veľa riešení. Jednou z hlavných príčin štiepenia alebo lúpania nechtov je klíma. Počas zimných mesiacov je dôležité, aby ste si ruky chránili teplými rukavicami a tak obmedzili ich vystavovanie silnému vetru a chladu. Pravidelná hydratácia rúk a nechtov tiež u mnohých ľudí prináša dobré výsledky. Ochrana nechtov pred vplyvmi životného prostredia, vždy keď je to možné, je nevyhnutná pre získanie zdravých nechtov.

Inštrukcie

  1. Prezrite si nechty a zistite či nevykazujú príznaky choroby. Nechty, ktoré sú zhrubnuté, vyblednuté, majú na sebe ryhy alebo jamky môžu byť príznakmi plesňovej infekcie alebo lupienky. Ak sú tieto príznaky prítomné, vyhľadajte lekársku pomoc.
  2. Ostrihajte si nechty tak, že končeky nechtov sú v rovnakej úrovni s končekmi prstov. Dlhé nechty môžu narážať do predmetov, takže problém so štiepením a lúpaním nechtov sa ešte zhorší. Opilníkujte si končeky nechtov a odstráňte tak ostré hrany.
  3. Na povrch nechtov naneste dvakrát denne vitamín E a jojobový olej. Obe látky sú dostupné v podobe mliek, krémov alebo extraktov. Vitamín E a jojobový olej rehydratuje nechty a zabráni ich štiepeniu alebo šúpaniu.
  4. Pre zdravie nechtov užívajte každý deň multivitamínový doplnok. Vyberte si multi-vitamín, ktorý obsahuje B-komplex vitamíny, biotín, alebo vitamín B-7. V priebehu 24 hodín by ste nemali užiť viac než 2,5 mg.
  5. Vyhnite sa používaniu rozpúšťadiel a chemikálií, čo môže viesť k ďalšiemu štiepeniu alebo lúpaniu nechtov. Voda a čistiace prostriedky sú hlavnou príčinou suchých a poškodených nechtov. Pri umývaní riadu alebo upratovaní vždy používajte gumené rukavice.
  6. Raz denne nechty hydratujte kyselinou mliečnou alebo alfa-hydroxy kyselinou. Na rehydratáciu nechtov na ne naneste hydratačný prípravok. Po dobu 20 minút majte ruky v rukaviciach aby ste tak udržali vlhkosť na nechtoch.
  7. Jedzte vyváženú stravu s množstvom bielkovín a omega-3 olejov. Potraviny bohaté na živiny prispejú k posilneniu nechtov a zamedzia štiepeniu a lúpaniu. Dobrým zdrojom omega-3 olejov sú olejnaté ryby.
  8. Zbavte sa stresu pomocou relaxácie a pravidelného cvičenia. Štiepenie a lúpanie nechtov je hlavným príznakom stresu. Cvičenie pomáha uľaviť od nahromadeného napätia v tele a uvoľňuje endorfíny a toxíny prostredníctvom potu.

Ako podporiť rast dlhších a pevnejších nechtov

Inštrukcie

  1. Obmedzte expozíciu svojich nechtov chemikáliám, ako sú prostriedky na umývanie riadu a iné čistiace prostriedky. Ak sa snažíte vypestovať si dlhšie silnejšie nechty, tieto chemikálie tento proces zmaria pretože nechty sa ich pôsobením stanú krehkejšie, čo bude viesť k ich štiepeniu. Po vystavení nechtov takýmto chemickým látkam, ich treba ošetriť výrobkom určeným na starostlivosť o nechty, ktorý im dodá vlhkosť.
  2. Choďte na manikúru alebo masáž rúk, ktoré môžu zvýšiť krvný obeh v nechtoch, čo pomôže ich rastu. Vyžiadajte si ošetrenie nechtov produktmi, obsahujúcimi zložky, ktoré nechty posilňujú, ako sú vitamíny A, C a E, vápnik a antioxidanty ako napríklad aloe vera.
  3. Na dosiahnutie dlhších silnejších nechtov zvážte použitie produktu pre starostlivosť o nechty ako napríklad posilňovač nechtov. Tieto výrobky pre starostlivosť o nechty, ktoré sa často aplikujú pod alebo na lak na nechty, sú určené na ochranu nechtov pred vplyvmi životného prostredia a chemickým poškodením, podporujú rast nechtov a zabraňujú ich lúpaniu a štiepeniu.
  4. Prijímajte v strave dostatok bielkovín, vápnika, zinku, železa a vitamínov A a B. Ak sú Vaše nechty napríklad krehké so zvislými ryhami, môže to indikovať nedostatok vitamínu B. Dobre vyvážená strava Vám pomôže vypestovať si dlhšie silnejšie nechty tým, že Vám poskytne živiny, ktoré môžu pôsobiť ako spevňovač nechtov.
  5. Vyhnite sa pokušeniu dať si urobiť akrylové nechty. Ak sa snažíte vypestovať si dlhšie silnejšie nechty, umelé nechty budú tento proces mariť pretože manikérka Vaše nechty opilníkuje aby tak sa tak akryl na nechty lepšie prichytil. Toto poškodenie oslabuje nechty, čím sa stanú náchylnejšie k ďalšiemu poškodeniu.

Ako predchádzať lámaniu nechtov

Inštrukcie

  1. Nepoužívajte nechty ako nástroj. Ak nechtami veci škrabete alebo otvárate, ich končeky budú náchylnejšie na lámanie a odlupovanie.
  2. Pri upratovaní alebo práci v záhrade používajte ochranné rukavice. Mnoho chemikálií používaných v domácnosti nechty poškodzujú a akékoľvek hrubé zaobchádzanie prispieva k lámaniu nechtov.
  3. Neobhrýzajte si nechty, a nelúpte si starý lak na nechty. Vaše nechty oslabnú a skrehnú, čo zvyšuje šance toho, že sa zlomia.
  4. Na nechty naneste vrstvu laku – či už farebného alebo priesvitného. Bežný lak na nechty môže pomôcť udržať ich vlhkosť a existujú aj laky na nechty vyvinuté na posilnenie nechtov. Lak si nelúpte, starý lak odstráňte odlakovačom a po týždni naneste novú vrstvu. Vyhnite sa odlakovačom na nechty s obsahom acetónu, ktorý nechty vysušuje.
  5. Dvakrát denne svoje ruky hydratujte aplikáciou krému na nechty a kutikulu. Nechty potrebujú hydratáciu rovnako ako Vaša pokožka. Krém naneste znovu po umývaní rúk a odstránení laku na nechty.
  6. Dbajte na zdravú výživu. Prijímajte dostatok bielkovín a aby ste telu dodali železo, jedzte celozrnné obilniny a listovú zeleninu. Mlieko a vajcia Vám dodajú zinok, rovnako ako aj bielkoviny. Užívanie biotínu, vitamínu B-komplex, v podobe doplnku výživy môže pomôcť Vašim vlasom aj nechtom.

Tipy:

Ak si na svojich nechtoch všimnete vlastnosti ako sú hlboké ryhy v nechtovom lôžku, príliš žlté nechty (nespôsobené zvyškom tmavého laku na nechty) alebo nechty, ktoré sa oddeľujú od pokožky, poraďte sa s lekárom. Ochorenia nechtov ako sú tieto, v prípade, že sú sprevádzané inými príznakmi, môžu signalizovať určité ochorenia alebo infekcie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac