Ako ošetriť rozštiepené, lúpajúce sa nechty

Posledná úprava 02.02.2018

Rozštiepené a lúpajúce sa nechty sú bežným problémom, ktorý má veľa riešení. Jednou z hlavných príčin štiepenia alebo lúpania nechtov je klíma. Počas zimných mesiacov je dôležité, aby ste si ruky chránili teplými rukavicami a tak obmedzili ich expozíciu silnému vetru a chladu. Pravidelná hydratácia rúk a nechtov tiež u mnohých ľudí prináša dobré výsledky. Ochrana nechtov pred vplyvmi životného prostredia, vždy keď je to možné, je nevyhnutná pre získanie zdravých nechtov.

Inštrukcie

 1. Prezrite si nechty a zistite či nevykazujú príznaky choroby. Nechty, ktoré sú zhrubnuté, vyblednuté, majú na sebe ryhy alebo jamky môžu byť príznakmi plesňovej infekcie alebo lupienky. Ak sú tieto príznaky prítomné, vyhľadajte lekársku pomoc.
 2. Ostrihajte si nechty tak, že končeky nechtov sú v rovnakej úrovni s končekmi prstov. Dlhé nechty môžu narážať do predmetov, takže problém so štiepením a lúpaním nechtov sa ešte zhorší. Opilníkujte si končeky nechtov a odstráňte tak ostré hrany.
 3. Na povrch nechtov naneste dvakrát denne vitamín E a jojobový olej. Obe látky sú dostupné v podobe mliek, krémov alebo extraktov. Vitamín E a jojobový olej rehydratuje nechty a zabráni ich štiepeniu alebo šúpaniu.
 4. Pre zdravie nechtov užívajte každý deň multivitamínový doplnok. Vyberte si multi-vitamín, ktorý obsahuje B-komplex vitamíny, biotín, alebo vitamín B-7. V priebehu 24 hodín by ste nemali užiť viac než 2,5 mg.
 5. Vyhnite sa používaniu rozpúšťadiel a chemikálií, čo môže viesť k ďalšiemu štiepeniu alebo lúpaniu nechtov. Voda a čistiace prostriedky sú hlavnou príčinou suchých a poškodených nechtov. Pri umývaní riadu alebo upratovaní vždy používajte gumené rukavice.
 6. Raz denne nechty hydratujte kyselinou mliečnou alebo alfa-hydroxy kyselinou. Na rehydratáciu nechtov na ne naneste hydratačný prípravok. Po dobu 20 minút majte ruky v rukaviciach aby ste tak udržali vlhkosť na nechtoch.
 7. Jedzte vyváženú stravu s množstvom bielkovín a omega-3 olejov. Potraviny bohaté na živiny prispejú k posilneniu nechtov a zamedzia štiepeniu a lúpaniu. Dobrým zdrojom omega-3 olejov sú olejnaté ryby.
 8. Zbavte sa stresu pomocou relaxácie a pravidelného cvičenia. Štiepenie a lúpanie nechtov je hlavným príznakom stresu. Cvičenie pomáha uľaviť od nahromadeného napätia v tele a uvoľňuje endorfíny a toxíny prostredníctvom potu.

Budete potrebovať

 • Nožnice na nechty
 • Pilník na nechty
 • Vitamín E
 • Jojobový olej
 • Multivitamíny
 • Gumené rukavice
 • Kyselinu mliečnu
 • Alfa-hydroxy kyseliny
 • Bavlnené rukavice
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac