Zdravie nechtov – 10 chýb, ktoré ničia vaše nechty

Posledná úprava 08.02.2023

Tu je niekoľko tipov, po ktorých nebudú vaše nechty iba výborne vyzerať, ale budú zároveň zdravé. Pretože na zdravie nechtov by ste nemali zabúdať.

Obhrýzanie nechtov

Na stupnici od jedna po nechutné je obhrýzanie nechtov dosť nevkusné, priam neprípustné. Ak si myslíte, že najhoršia vec, ktorá sa vám môže prihodiť je to, že budete mať krátke malé pahýliky, mýlite sa. Tento zlozvyk podporuje prenos baktérií z nechtov do úst, takže môžete veľmi ochorieť. Dokonca môžu byť nechty kvôli otvoreným ranám zraniteľné, to môže viesť ku škaredým infekciám. Chcete sa tohto zlozvyku zbaviť? Dobrý spôsob, ako s tým prestať, je namaľovať si nechty. S čisto namaľovanými peknými nechtami budete váhavejšia, či ich začnete ohrýzať a ničiť tak svoju alebo manikérkinu prácu.

Odstraňovanie laku prstami

Odlupujete si lak? Prestaňte s tým. Prestaňte hneď teraz. Zlupovaním laku na nechty si vaše nechty ničíte. Nestrhávate iba lak, ale aj vrchnú vrstvu nechtu. Predstavte si to ako nepodarený píling tváre. Vzhľadom k tomu, že nikto nemá rád slabé, krehké nechty, snažte sa vždy používať odlakovač. Odlupovanie laku z nechtov je drsné, noste preto so sebou vždy obrúsky na odlakovanie. Existuje viacero značiek a sú ideálne na zbalenie do kabelky.

Zastrihávanie nechtovej kožičky

Nikto nechce mať neupravenú vytŕčajúcu nechtovú kožičku, ktorá špatí krásnu manikúru. Ale obhrýzanie či zastrihovanie nie je správnym riešením. Namiesto zastrihávanie môžete aplikovať olej na kutikuly. Olej ich zmäkčí, takže budú pekné a poddajné, a vy ich môžete zatlačiť. Ak s výsledkom stále nie ste spokojná, môžete vyskúšať odstraňovač kožičky. V kombinácii s pomarančovou paličkou pôjde o jemný proces a vy sa zbavíte nepekných hrubých kúskov kože.

Nezdravé stravovanie

Odložte praclík a vezmite si radšej mrkvu. Vaše nechty sú vyživované krvou. Ak je teda v tele neporiadok, vidno to aj vonku. Všetko, čo dostanete do tela, má vplyv na vzhľad nechtov, kože a vlasov. Pitím hektolitrov sladených sýtených nápojov a alkoholu môže zruinovať vaše dovtedy krásne nechty. Odporúčanými potravinami sú listová zelenina – čím tmavšia, tým lepšia. Stále nedokážete dosiahnuť výsledky, po ktorých túžite? Vyskúšajte magnézium, kalcium alebo biotínové výživové doplnky a zapite ich vždy množstvom vody.

Používanie gélu a akrylu

Hoci nemožno poprieť, že klopkanie gélových alebo akrylových nechtov je zábavné, sú pre vaše nechty priam hrôzostrašné. Aby gél a akryl na nechtoch držal, technici ich musia obrúsiť. Drsné obrusovanie nechty extrémne stenčuje, takže sa stávajú náchylnými na lámanie. Keď si potom dáte lak dolu, zbohom, krásne nechty! Plus, keď chcete gél alebo akryl odstrániť, musíte si namáčať nechty v acetóne. Ak teda nechcete, aby vaše nechty vyzerali ako drevené dosky, vzdajte sa týchto výletov po salónoch.

Nepoužívanie podkladového laku

Čudujete sa, prečo majú vaše nechty rovnakú farbu ako posledný lak, ktorým ste ich mali nalakované? Pravdepodobne preto, že nepoužívate podkladový lak. Existujú stovky rôznych základných lakov, ktoré nechty posilňujú alebo dokonca dovoľujú zlupovať lak. Nechty vám svojou farbou prezrádzajú čo to o zdraví. Ak sú žlté, mali by ste prestať s cigaretami. Ak sú čierne, mali by ste pravdepodobne navštíviť lekára, aby vylúčil melanóm. Ospravedlňujeme sa všetkým hypochondrom, ale dávajte pozor na to, čo vám hovorí vlastné telo.

Neustále namáčanie nechtov

Ak chcete, aby lak na nechty držal, mali by ste sa držať ďalej od vody, ktorá ich napučí. Neradíme vám, aby ste sa prestali umývať. Každopádne ale môžete napríklad riady umývať v rukaviciach. Existujú v rôznych vzoroch, možno pre vás budú potom lákavejšie. Ako hovoria dermatológovia, voda sa neustále absorbuje a znovu vylučuje nechtami. Toto oslabuje nechty, pretože krehké nechtové bunky sú v neustálom stave sťahovania a expandovania. Ak sú vaše nechty suché, môžete im pomôcť jojobovým olejom po celej kožičke. Takto im znovu navrátite vlhkosť a hydratáciu. Existujú aj špeciálne olejčeky na nechtovú kožičku. Olej potrebuje na vstrebanie do nechtového lôžka dlhšiu dobu (údajne až tri dni). Ale sú oveľa hydratujúcejšie, než voda. Ak potrebujete rýchle osvieženie medzi lakovaním, nechajte ho pôsobiť dve hodiny, potom si utrite nechty roztokom liehu a budete pripravená na manikúru.

Používanie nechtov na otváranie vecí či dvíhanie ťažkých bremien

Tak, ako by ste sa mali vyhýbať umývaniu riadov bez gumených rukavíc, pokúste sa prestať používať nechty na otváranie či ťahanie ťažkých vecí. Či už chcete otvoriť plechovku s nápojom alebo dokonca si iba zapnúť zips na nohaviciach, používajte prsty a nie nechty. Nechty sa ľahko ohýbajú a praskajú, takže ak ich nechcete mať ako cimburie na hrade, snažte sa nepoužívať ich na zachytávanie alebo oddeľovanie vecí.

Lakovanie škodlivými chemickými látkami

Nechceme vás plašiť, ale prísady vo fľaštičkách laku na nechty môžu byť dosť odstrašujúce. Formaldehyd (ktorým balzamujú mŕtvych) sa nachádza v mnohých z nich! Samozrejme, existujú výnimky, niektoré značky podnikli kroky na odstránenie týchto nevhodných chemických látok.

Neustále používanie acetónu

S veľkým arzenálom lakov na nechty je samozrejme veľmi lákavé, vybrať si na každý deň v týždni inú farbu. Ak používate laky bez škodlivých prísad, neuškodia vám. Problém je, že acetón, ktorý používate na odlakovanie vám už škodí. Odlakovač nie je vaším priateľom. Možno pomôže odstrániť narušenú manikúru, ale jeho zložky, silné rozpúšťadlá (najmä acetón), vaše nechty vysúšajú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac