Čo prezradia Vaše nechty

Posledná úprava 02.08.2016

Máte zdravotné problémy? Pozrite sa na svoje nechty. Ak naše oči sú okná do našej duše, naše nechty sú dverami ku pochopeniu nášho tela. Krehké, vyvýšené, alebo zažltnuté nechty na rukách a nohách nemusia byť len kozmetickou nepríjemnosťou, ale môžu poukazovať na nedostatok živín a zdravotné problémy od anémie po ochorenie štítnej žľazy. Nechty trpia najviac, keď sa ku svojmu telu nesprávame dobre. Živiny sa v našom tele do kože, vlasov a nechtov dostanú ako posledné. Takže problémy s nechtami môžu signalizovať problém v našom tele.

Nechty na rukách a nohách sú tvorené bielkovinou zvanou keratín a chránia ultra-citlivú pokožku na konci našich prstoch rúk a nôh, známu ako nechtové lôžko. Naše nechty sú tvorené nechtovou matrix, čo je súbor nervov, lymfatických a krvných ciev chránených kutikulou. Nechty môžu narásť do rôznych tvarov, v závislosti od genetiky jednotlivca, ale zdravé nechty majú podobné vlastnosti: sú hladké, nezlomia sa ľahko a sú priesvitné (ružová farba je následkom siete malých ciev pod nechtovou platničkou). Ale ak nechtová matrix nedostáva dostatok živín, môže dôjsť k poškodeniu nechtov, zmene ich farby alebo ich nepeknému vzhľadu.

Našťastie väčšinu problémov s nechtami môžete vyriešiť zmenami v strave, užívaním vitamínov, doplnkov výživy a jednoduchou starostlivosťou o nechty. Tu je návod, ako bojovať proti bežným problémom nechtov a urobiť z Vašich zničených nechtov silné a zdravé.

Problém: Krehké alebo rozštiepené nechty

Príčiny: nedostatok vlhkosti, alebo nedostatok B vitamínu biotínu

Riešenie: Užívajte 700 mcg biotínu denne alebo jedzte na biotín bohatý karfiol, šošovicu, arašidy. Hydratuje svoje nechty zvnútra pomocou 1000 mg rybieho tuku denne, ktorý obsahuje kyselinu eikosapentaenovú a kyselinu dokosahexaenovú. Udržujte ich hydratované zvonka aplikáciou prírodného oleja, napr. mandľového dvakrát denne a pri umývaní riadu noste rukavice aby ste tak chránili nechty pred vysychaním.

Problém: mäkké alebo nahor zakrivené nechty

Príčina: Nedostatok železa

Riešenie: Ak testy potvrdia nízku hladinu železa, užívajte 325 mg sulfátu železa trikrát denne.

Problém: Vertikálne hrany

Príčina: Vek (pozerajte sa na vertikálne hrebene ako na vrásky na nechtoch)

Riešenie: Ak chcete vyhladiť hrany na nechtoch, nechty si vyleštite niekoľkými kvapkami mandľového oleja a brúsičom z jelenej kože. Keďže takéto leštenie odstráni tenkú vrstvu nechtu, každý necht si prejdite brúsičom iba tri až štyrikrát raz týždenne. Vyhnite sa bežným fillerom, ktoré používajú syntetické chemické látky, ako je škodlivá polyesterová živica na vyplnenie drážok.

Problém: Horizontálne hrany alebo preliačiny

Príčiny: Trauma, spôsobená trhaním si kožtičky na nechtoch alebo neustále udieranie predným okrajom nechtu do predmetov môže na nechtoch vytvoriť hrany. Preliačiny naznačujú, že nejaké ochorenie - vysoká horúčka, nedostatky výživy, psoriáza alebo trauma po operácie, skutočne ovplyvnila rast nechtov.

Riešenie: Jedzte dostatok bielkovín (odporúčaná denná dávka je 55 g). Vitamínu A pomôže nechtom metabolizovať bielkoviny.

Problém: Zažltnuté nechty

Príčiny: nedostatok vitamínu E alebo nedostatočné prestávky medzi lakovaním nechtov

Riešenie: Odborníci odporúčajú 100 IU vitamínu E denne. Mandle, lieskové orechy, arašidy, sladké zemiaky a olej z pšeničných klíčkov sú tiež dobrým zdrojom tohto antioxidantu.

Problém: Mykóza nechtov

Príčiny: Kvasnice alebo baktérie, ktoré rastú, ak je nechtová matrix a kutikula neustále vystavená teplu a vlhkosti. Plesňové infekcie sa môžu rýchlo šíriť, a to najmä pod nechtami. Medzi príznaky patria žlté, zelenkavé alebo špinavo-vyzerajúce nechty, hrubé nechty alebo oddeľovanie nechtov z nechtového lôžka.

Riešenie: Namočte nechty do antibakteriálneho čistého oleja po dobu 15 minút denne, kým pleseň nezmizne. Pozor však na lieky na orálne a miestne použitie. Nemusia vždy pomôcť a môžu spôsobiť problémy s pečeňou.

Problém: Biele škvrny

Príčiny: Trauma nechtov (najčastejší vinník), alebo nedostatok zinku.

Riešenie: Odporúča sa užívať 30 mg zinku denne. Zinok môžete získať z červeného mäsa, sezamových semienok, tekvicových semienok, a hrachu. Biele škvrny spôsobené traumou zmiznú, ako nechty rastú.

Kedy je dôvod na obavy

Nasledujúce problémy s nechtami sprevádzané príznakmi ochorenia ako je dýchavičnosť alebo únava môžu poukazovať na omnoho závažnejšie ochorenia.

Nechty zakrivené smerom nahor: ochorenie štítnej žľazy

Krehké nechty: hyper alebo hypotyreóza

Žlté nechty: chronická bronchitída

Modré nechtové lôžko: problémy s cirkuláciou

Červené nechtové lôžko: ochorenie srdca

Biele nechtové lôžko: ochorenie pečene

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac