7 dôvodov, pre ktoré by ste mali začať používať ryžovú vodu v starostlivosti o pleť a vlasy

Posledná úprava 13.09.2021

Ak si nabudúce budete variť ryžu vo vode, nevylievajte ju. Dolu kanálom by ste pustili najlacnejší a najefektívnejší spôsob ako si skrášliť pleť a vlasy. Ryžová voda sa dlhé roky využíva v Ázijských krajinách na udržanie mladistvej pleti a podporu rastu zdravých a silných vlasov. V Japonsku sa farmárky z ryžových polí kúpu vo vode, v ktorej premývali ryžu. Tieto ženy majú extrémne dlhé, pevné a žiarivé vlasy aj vo vyššom veku. Ich tajomstvo spočíva práve v umývaní ryžovou vodou.

Ryžová voda je plná vitamínov, minerálov a aminokyselín, ktoré sú potrebné pre krásne vlasy a pleť. Obsahuje napríklad aj kyselinu ferulovú, čo je mocný antioxidant, či alantoín, ktorý má protizápalové vlastnosti.

Ako si pripraviť ryžovú vodu

Existuje viacero metód, ako si pripraviť ryžovú vodu pre potreby starostlivosti o pleť. Môžete použiť akýkoľvek typ ryže. Bielu dlhozrnnú alebo guľatú, hnedú, jasmínovú, jednoducho, akúkoľvek máte po ruke.

Metóda prevarenej ryžovej vody

Ak si chcete urobiť zásoby ryžovej vody na celotýždenné používanie, varte ryžu vo vode ako cestoviny. Použite však dva až trikrát viac vody než bežne. Na umývanie tváre či opláchnutie vlasov sa používa voda zriedená. Keď sa ryža uvarí, vodu zlejte. Voda bude obsahovať vysoké koncentrácie výživných látok. Nemusíte ju používať takúto silnú. Stačí zriediť približne 3 polievkové lyžice koncentrovanej ryžovej vody v šálke čistej vody. Mala by vám zostať mierne mliečne sfarbená zmes. Vodu skladujte v chladničke, v zavretej nádobe. Vydrží až jeden týždeň.

Ryžová voda – nevarená rýchla metóda

Ak máte málo času, môžete vysypať pol šálky ryže do dvoch šálok vody a nechať 15 minút odstáť. Ryžu zlejte, vodu použite na umytie vlasov alebo tváre, prípadne oboje.

Fermentovaná ryžová voda

Ak máte trochu viac času, skúste si urobiť fermentovanú ryžovú vodu. Údajne je to najúčinnejšia metóda zo všetkých, a to kvôli zmene pH, ku ktorej dochádza počas fermentačného procesu. Fermentovanie ryžovej vody pomáha priblížiť pH bližšie prirodzenému pH vlasov. Uvoľňuje sa pri nej chemická látka známa ako „piter“, ktorá podoruje obnovu buniek. Na fermentáciu je potrebné vykonať viacero krokov, výsledok však stojí za to.

Najskôr postupujte podľa nevarenej metódy popísanej vyššie. Ryžu ale nechajte lúhovať v nádobe pri izbovej teplote dva dni. Ak je u vás teplo, môže byť fermentačný proces ukončený už za jeden deň. Že je to hotové zistíte podľa toho, že bude ryžová voda cítiť mierne kyslasto. Teraz ju môžete použiť na opláchnutie vlasov. Alebo na umytie tváre, vtedy je ale potrebné ryžovú vodu rozriediť jednou či dvoma šálkami teplej vody. Zvyšný roztok skladujte v chladničke.

7 prínosov ryžovej vody pre pleť a vlasy

Tu je niekoľko dôvodov, prečo toľkí ľudia používajú ryžovú vodu aj keď ide o starostlivosť o pleť či vlasy.

Ryžová voda upokojuje zápaly, a tým zmierňuje problémy ako akné a dermatitída

Ryžová voda dokáže prirodzene stlmiť zápaly na koži, vyrážky a všetky druhy kožných problémov. Podľa jednej štúdie sa zlepšil stav pacientov s atopickou dermatitídou, ktorí sa dvakrát denne 15 minút kúpali v ryžovej vode.

Ryžová voda pomáha s hojením akné, zmierňuje začervenanie vyrážok. Pôsobí na pokožku ako sťahujúca látka, napína póry.

Ak chcete použiť ryžovú vodu na ošetrenie a hojenie problémov s pokožkou, namočte odličovací tampón, vatu alebo handričku do ryžovej vody a naneste na postihnutú oblasť. Opakujte niekoľko minút a pokožku nechajte vyschnúť.

Každodenné čistenie pleti pre jemnejšiu, žiarivejšiu pokožku

Ryžová voda môže byť denne používaná ako prípravok na čistenie pleti. Jednoducho namočte bavlnený tampón do ryžovej vody a jemne ním niekoľko minút masírujte tvár. Nezmývajte. Nechajte voľne zaschnúť, aby sa mohli všetky živiny vstrebať. Po pravidelnom používaní bude vaša pleť jemnejšia a žiarivejšia.

Omladenie a relax vďaka ryžovému kúpeľu

Ak chcete, aby si prínosy ryžovej vody vychutnalo celé vaše telo, urobte si ryžový kúpeľ. Stačí dať do malého (mušelínového) vrecúška pol šálky ryže a vložiť do teplej vody. Ponorte sa a vychutnávajte.

Ošetrenie slnkom poškodenej, starnúcej pokožky

Ryžová voda dokáže pomôcť zmierniť tmavé starecké škvrny, tiež poškodenie od slnka spôsobené voľnými radikálmi, prostredím, pribúdajúcim vekom. A to vďaka vysokým hladinám antioxidantov, vrátane vitamínu A, vitamínu C, flavonoidov a fenolových zlúčenín. Pomáha vyhladiť pleť, zameriava sa na hyperpigmentáciu, napne a spevní pokožku. Zmenší póry a zanechá hebkú, porcelánovú pleť. Používajte ho ráno a večer. Môžete si ju naniesť na tvár aj tesne pred spaním, takto môžu pôsobiť látky aj cez noc.

Uľavenie od bolesti po spálení od slnka

Ryžová voda je dobrá aj na úľavu od spálenia, zmierňuje začervenanie. Naneste na postihnuté oblasti, ale nezmývajte. Pokožka sa rýchlejšie zahojí a zabránite aj ďalšiemu poškodeniu.

Získajte hebkejšie, upraviteľnejšie a zdravšie vlasy

Ryžová voda vám pomôže rozmotať vlasy, aj zlepšiť ich pružnosť. Stačí si umyť vlasy šampónom a použiť kondicionér ako obyčajne. Neoplachujte ich ale čistou vodou, použite veľké množstvo ryžovej vody. Najskôr ju ale nechajte vychladnúť. Stačí si takto na záver zmyť vlasy raz či dvakrát do týždňa.

Ryžová voda na rast vlasov

Na toto je najlepšie použiť fermentovanú ryžovú vodu, pridajte do nej niekoľko kvapiek rozmarínového alebo levanduľového éterického oleja. Vodu používajte ako alternatívu k bežnému šampónu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy