Recept proti vypadávaniu vlasov – tajomstvo rastu vlasov Indiánov

Posledná úprava 17.03.2023

Prečo Indiáni neplešatejú a ako použiť ich tajomstvo na získanie dlhších, hustejších a krajších vlasov?

Indiáni a vypadávanie vlasov

Aj vy máte pocit, že jedným z mnohých tajomstiev Indiánov je recept proti vypadávaniu vlasov? V rámci odborných kruhov zaoberajúcich sa vypadávaním vlasov sa stali indiáni s ich dlhými, rovnými, havraními čiernymi vlasmi priam fenoménom. Vedci zistili, že niektoré kmene sú zrejme úplne imúnne voči najčastejšej forme padania vlasov – mužskej vzorovej plešatosti.

Pri dotazovaní mužov na padanie vlasov vedci opakovane zistili, že muži z kmeňov s predkami z Aljašského mosta (na severe USA), takmer vôbec nepoznajú geneticky podmienené vypadávanie vlasov, teda androgénnu alopéciu.

Vlasy zohrávajú v indiánskej kultúre veľmi významnú rolu. Možno je to tak práve kvôli ich odolným vlasovým folikulom a vlasovej pokožke. Podľa tradície, kmeň Navajov ostrihá deťom vlasy na ich prvé narodeniny, potom už ich nechávajú rásť netknuté až do konca života.

Všetko je to o génoch. Mužská vzorová plešatosť je spôsobená genetickou anomáliou, kedy sa hormón testosterón mení na sekundárnu zlúčeninu – na androgén nazývaný dihydrotestosterón (DHT). DHT následne napáda folikuly vo vlasovej pokožke, ktoré sa jeho vplyvom scvrkávajú.

Vlasy vyrastajúce z napadnutých folikulov sú tenšie a svetlejšie, pokiaľ ide o farbu, pretože ich rast sa spomaľuje. Prípadne sa folikuly scvrknú až do bodu, že pripojený vlas vypadne a novému vlasu sa v raste bráni. Tento proces sa opakuje v tisíckach folikulov po celej vlasovej pokožke. Vedie to k rednutiu vlasov na vrchu hlavy, kedy sa na temene vytvára veľký plešatý fľak a na prednej časti vlasového porastu dochádza k ústupu vlasovej línie.

Indiánske tipy a rady proti vypadávaniu vlasov

  • Prvým tajomstvom vlasov je pohyb. Čo je to pohyb? Ide o cviky pre hlavu – indiáni si dennodenne masírujú hlavy, čím stimulujú prísun krvi k vlasovej pokožke.
  • Jedzte potraviny bohaté na antioxidanty a protizápalové výživné látky. Jedzte organické potraviny ako pôvodní obyvatelia Ameriky.
  • Olejovanie vlasov je záležitosťou, ktorú Indiáni dodržiavajú. (Proti padaniu vlasov je vhodný napríklad kokosový olej na vlasy alebo olej z lopúcha na vlasy.)
  • Skúste niektorú zo zaujímavých rastlín, ktoré podporujú zdravie a krásu vlasov, objavené a používané už pred stovkami rokov.

Medvedica lekárska (bearberry)

Prostriedok na svrbiacu pokožku hlavy. Z tohto vždyzeleného kríka sa robí čaj. Zmieša sa s tukom a varenými hovädzími kopytami. Zmes sa používa ako masť na svrbivé, šupinaté miesta na vlasovej pokožke (ktoré môžu byť príčinou svrbenia hlavy), na detské vyrážky a rany na koži.

Plazivý jalovec obecný

Koreň jalovca je dobrý na žiarivé vlasy. Bobule z tohto vždyzeleného kríku sa pridávali do čaju používaného ako kúpeľ pre kožné problémy. Koreň jalovca sa tiež dával lúhovať do vody, umývali sa ním kone, ktorým sa potom leskla srsť. Dnes sa využíva vo vlasovej kozmetike pre žiarivé, lesklé a zdravé vlasy.

Saw palmetto

Saw palmetto používali Indiáni na starostlivosť o vlasy, vlasovú pokožku a o pleť. Kvôli jeho schopnosti vyrovnávať hormóny v tele ho využívali aj Indiánky na odstránenie ochlpenie z tváre. Dnes sa saw palmetto používa na reguláciu nadmerného rastu ochlpenia u žien, a to potláčaním tvorby DHT v tele (dihydrotestosterón, hormón tvorený testosterónom).

Sladká tráva (sweetgrass)

Táto tráva s plochými listami je považovaná za posvätnú. Fajčí sa na očistenie jednotlivca a okolia a používa sa počas obradov. Dokonca s ňou špeciálne zaobchádzajú, a to s rešpektom kvôli jej duchovnej sile. Niektoré indiánske ženy si sladkou trávou zdobia vlasy. Vo forme kúpeľu sa používa na ošetrenie popraskanej a vetrom namáhanej kože. Čaj sa využíva ako vlasové tonikum, vlasy sú po nej lesklé a voňavé.

Divoká mäta

Je vhodná na ošetrenie vlasov a kože. Odvar z divokej mäty používali Indiáni ako olej na vlasy. Iné kmene namáčali celú rastlinu v teplej vode, vznikol tak roztok používaný na úpravu vlasov. Mäta sa používa aj pri kúpeli na zmiernenie svrbenia kože.

Rebríček

Rebríček sa používal na prevoňanie vlasov. Indiáni používali odvar z listov tejto výrazne voňajúcej trvalky na umývanie vlasov. Zmiešali lístky a stonky s bielou plamienkou (trvalka s jasne žltými kvetmi) a konárikmi čarovníka (čarověník, witch´s broom) a vyrobili z nich šampón.

Juka

Juka je dobrá na rast vlasov. Juku používajú Indiáni na podporu rastu vlasov a ako prevenciu plešatosti. Korene mladých rastlín juky sa používajú na výrobu šampónu. Rozdrvené korene sa namočia do vody, s tou sa potom umývajú vlasy. Pri inej metóde sa ošúpe kôra z koreňa, ňou sa šúcha po panvici s trochou vody, aby vzniklo veľa peny. Pena sa potom vmasíruje do vlasov a vlasovej pokožky. Juku používali aj na umývanie vlasov novorodencov, aby im rástli zdravé a silné vlasy.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy