Ako spomaliť starnutie – 10 príznakov nezdravého starnutia a rady, ako to zvrátiť

Posledná úprava 20.09.2023

Ľudia míňajú každoročne obrovské peniaze, aby minimalizovali príznaky starnutia – pritom najväčší podiel a najviac peňazí minú na kozmetiku a zvrátenie vonkajších príznakov starnutia pleti. Normálny bežný proces starnutia pritom zastaviť nemožno. So starnutím sa však okrem fyzického vzhľadu mení telo aj zvnútra, dopredu sa dostávajú zdravotné problémy súvisiace s vekom. Ľudia však musia pracovať až do vysokého veku, dôchodkový vek sa posúva. Posúva sa aj vek, ktorého sa ľudia dožívajú. Ale s ním si ľudia nesú aj rôzne choroby. Vedecký pokrok dokázal minimalizovať prenosné choroby. Veľkým problémom však naďalej zostávajú neinfekčné ochorenia ako ochorenia srdca, cukrovka či rakovina.

Ak ide o starostlivosť o pleť a omladenie pleti, je veľmi jednoduché zbehnúť do drogérie, lekárne alebo internetový obchod a objednať si najčerstvejšiu novinku z oblasti produktov proti starnutiu. Starnutie však ovplyvňuje vnútornú biológiu človeka a až následne sa prejaví na vzhľade. Pri testovaní biologického veku, inak povedané poklesu integrity rôznych systémov orgánov, odborníci publikovali zistenia pri ktorých sa ukázalo, že ľudia s vyšším biologickým vekom mali viac zdravotných problémov. Prichádzali o fyzický pohyblivosť, pokles nastával aj po mentálnej stránke, celkový zdravotný stav sa zhoršoval a aj z hľadiska vzhľadu vyzerali oveľa staršie ako v skutočnosti. [1]

Ako spomaliť starnutie?

Samotné starnutie zvrátiť ani zastaviť nedokážeme. Je vpísané v DNA, je to jednoducho súčasť života. Existujú však príznaky, ktoré ukazujú, že človek starne nezdravým spôsobom. Ak ich dokážeme včas rozpoznať, možno ich niekedy zvrátiť. Z odborného hľadiska ide o to, aby ste predĺžili teloméry, segmenty DNA nachádzajúce sa na konci chromozómov. Práve tie súvisia s vekom. Čím dlhšie sú vaše teloméry, tým mladší ste zvnútra. [2]

Aké sú teda príznaky starnutia a čo s tým môžete urobiť? Môžete spomaliť starnutie?

10 príznakov nezdravého starnutia

Bolesť kĺbov

Krehké, boľavé kĺby sú jedným z hlavných príznakov starnutia. Ochorenia ako je osteoartritída sa s pribúdajúcim vekom objavujú čoraz častejšie, chrupavky sa ničia. [3] Ide o degeneratívne ochorenie kĺbov. Bolesť kĺbov sa často spája so zápalom a opuchom. Pritom liek na osteoartritídu ani degeneratívne ochorenie kĺbov neexistuje.

Únava a nesprávne spánkové návyky

Ak ste neustále unavení, vyčerpaní a nemáte dostatok spánku, môže ísť o príznaky starnutia. Chronická únava a denná ospalosť sú najčastejšími príznakmi starnutia, hlave po 40. Spôsobené môžu byť rôznymi ochoreniami.[4]

Jednou z najčastejších príčin je spánková apnoe. Pri tomto probléme dochádza k prerušeniu dýchania počas spánku. Hoci sa môže apnoe objaviť v akomkoľvek veku, riziko sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom.

Chronický zápal

Chronický zápal sa zvyšuje s vekom, príznakom starnutia môže byť systémový zápal a autoimunitné ochorenia, napríklad problémy s črevami. [5] Syndróm deravého čreva je autoimunitné ochorenie charakterizované priepustnosťou čriev. Takto začínajú prestupovať proteíny a rôzne molekuly výstelkou tráviaceho systému. Ako sa stav čriev zhoršuje, dostanú sa cezeň jednoducho aj také látky, ktoré by za normálnych okolností neprešli.

Medzi bežné príznaky „deravého čreva“ patrí citlivosť na určité potraviny, tráviace problémy (vrátane zápalového ochorenia čriev ako je Crohnova choroba), nesprávne fungovanie štítnej žľazy, nedostatok živín, náladovosť a únava, zápaly na koži ako akné či psoriáza. Keďže 70% imunitného systému existuje v črevách, nie je žiadnym prekvapením, že problémy s črevným mikrobiómom majú vplyv na celé telo.

Zápal je základom väčšiny ochorení, preto je akosi samozrejmé, že sa zápalové stavy v tele s pribúdajúcim vekom zvyšujú. Aj stres zohráva úlohu pri zhoršovaní zápalu. A to je nezdravý spôsob starnutia.

Ako vidno, chronický zápal súvisiaci s rýchlejším starnutím ako je bežné, môže prispieť k rozvinutiu veľkej skupiny ochorení, nielen jedného či dvoch príznakov.

Zahmlenie mozgu

Ďalšia skupina príznakov, ktoré môžu značiť predčasné starnutie, je zahmlenie mozgu spôsobené chronickým zápalom. Ako zistíte, či aj vás postihlo „zatmenie“ mozgu? Symptómy sú viaceré, patrí sem únava, podráždenie, problémy s koncentráciou, zábudlivosť, bolesti hlavy, strata motivácie, mierna depresia, úzkosť a nespavosť. [6]

Priberanie na váhe

Mierne priberanie na váhe možno považovať za „normálnu“ súčasť starnutia. Problém však je, že starnúci ľudia priberú viac ako akceptovateľné pol kilo či kilo za jeden, dva roky (pozri tiež chudnutie po 40, chudnutie po 60). Páchateľom je zase nabitý harmonogram, málo alebo žiadne cvičenie, nedostatok spánku, stres a nezdravé stravovanie.

Kŕčové žily

Kŕčové žily, teda hrčkovité žily, ktoré pôsobia ako tmavé hrudky pod kožou (zvyčajne sú modré alebo fialové), postihujú až 50% ľudí nad 50 rokov. Napriek tomu, že sú také bežné a nemusia vždy nutne spôsobovať zdravotné problémy, môžu vzniknúť kvôli hormonálnym výkyvom (napríklad počas tehotenstva), tiež kvôli zmenám tlaku krvi v žilách nôh či kvôli zvýšenému zápalu.

Podľa toho, ako závažné sú, môže byť niekedy ťažké zabrániť ich vzniku alebo ich vôbec liečiť. Hlavne, ak ich výskyt zvyšujú genetické predispozície a dedičnosť. V tom prípade sa u človeka jednoducho s pribúdajúcim vekom vytvoria. Niektoré z rizikových faktorov pre kŕčové žily sú ženské pohlavie, obezita, nízka fyzická aktivita, neskorý nástup menopauzy a vysoký systolický tlak krvi. Kŕčové žily sú indikátorom sedavého spôsobu života a sú spájané s vyšším rizikom ochorenia srdca. [7]

Zmeny vzhľadu a starnutie pleti

Najzjavnejším a najviac viditeľným príznakom nezdravého starnutia sú typické zmeny na vzhľade pleti. Kožné vlákna sú starnutím ovplyvňované rôznymi spôsobmi. Dôsledkom môžu byť škvrny od slnka, fľaky na pleti, svrbivá pokožka, vrásky a ovísanie kože.

Hlavným faktorom určujúcim starnutie pleti je to, ako veľmi a ako často bola pokožka vystavovaná slnečnému žiareniu a ako bola chránená ochrannými krémami a krémami na opaľovanie. Ak ste sa dlhé roky slnili, kvalita pokožky sa zhoršuje oveľa rýchlejšie. Napríklad taký kolagén a elastín fungujú oveľa dlhšie u tých ľudí, ktorí si pleť chránia pred priamym slnkom. Sú zodpovedné za pružnosť kože aj samotný vzhľad. Preto práve kolagén a elastín priamo súvisia so všetkými zmenami na pleti, ku ktorým v priebehu rokov dochádza.

Demencia

Demencia je tiež častým príznakom starnutia. Najbežnejšou príčinou pre demenciu je Alzheimerova choroba, ale môžu sa za ňou skrývať aj iné ochorenia. Napríklad frontotemporálna lobárna degenerácia, Creutzfeld Jakobovo ochorenie, vaskulárna demencia spôsobená mŕtvicou, demencia spôsobená liekmi alebo depresiami.

Napriek doterajším predpokladom, nie je demencia nutne bežnou súčasťou starnutia. Príznaky demencie pri ochoreniach ako Alzheimer sa úzko spájajú so stravovaním, zápalom, úrovňou aktivity, zamestnaním dotyčného človeka a dokonca aj zdravím čriev. Ak nie sú tieto náležitosti v rovnováhe, môže sa demencia rozvinúť oveľa ľahšie, prípadne skôr, práve ako príznak nezdravého starnutia.

Tráviace problémy

Starnutie ovplyvňuje u každého človeka fungovanie tráviaceho traktu. Medzi bežné symptómy súvisiace s vekom patrí spomalenie trávenia, čo môže viesť k zápche. Tiež premnoženie baktérií v mikrobióme, inkontinencia, hnačka, divertikulitída, nesprávne vstrebávanie živín, posunutý metabolizmus liekov, žalúdočné vredy, polypy a zmeny imunitného systému.

Faktory, ktoré nástup týchto neduhov ešte urýchlia, sú užívanie určitých liekov, chronické zápalové stavy, deravé črevo, nevhodné stravovanie a fajčenie. [8]

Strata sluchu

Starnutie sa prejavuje aj zhoršením sluchu. Mnoho ľudí to považuje za pokles zmyslového vnímania. Pri strate sluchu vo vyššom veku ide častokrát o problém spôsobený neurónmi, žilami a celkovým biologickým fungovaním ucha. Oslabenie sluchu úzko súvisí s oxidačným stresom, ktorý spôsobuje bunkovú smrť (apoptózu), tiež kochleárna dysfunkcia na mitochondriálnej úrovni.

Stratu sluchu môže samozrejme ovplyvniť genetika, medzi ďalšie hrozby a rizikové faktory pre skoršiu zhoršenie sluchu patrí cukrovka, cerebrovaskulárne ochorenie, fajčenie, slabé kognitívne funkcie, nadmerný príjem alkoholu, vystavovanie sa hluku a chirurgický zákrok na uchu.

Prirodzený spôsob ako spomaliť starnutie

Podpora mozgu a stravovanie, protizápalová diéta

Jeden zo spôsobov ako prirodzene spomaliť starnutie je lepšie stravovanie. Mnohé príznaky nezdravého starnutia sú priamo spojené s chronickým zápalom, ten ale môžete čiastočne zvládnuť stravou s protizápalovými potravinami. Protizápalové stravovanie je plné zelenej, listovej zeleniny, ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty (to znamená farebnej zeleniny), kvalitného mäsa a morských plodov, zdravých orechov a semien, vývaru z kostí, korenín a pochutín ako je zázvor či kurkuma. Tiež zdravé tuky ako kokosový olej a iné protizápalové potraviny. Tiež je potrebné nekonzumovať také potraviny a nápoje, ktoré zápal spôsobujú. Tie totiž predčasné starnutie naopak urýchľujú.

Zdravé tuky sú pre zdravú myseľ veľmi dôležité. Je vhodné jesť aj probiotické potraviny a piť kefír, vodu z kyslej kapusty – aj tie podporujú imunity, mozog a trávenie.

Zdravé stravovanie je ten najlepší spôsob ako získať všetky živiny, ktoré potrebujete. Vo vyššom veku je v prípade ich nedostatku tiež vhodné dodávať telu živiny kvalitnými doplnkami stravy. Napríklad multivitamínové preparáty, probiotiká, omega-3, éterické oleje proti prejavom starnutia aj kurkuma samotná.

Buďte stále aktívni

Ak si spätne prezriete 10 príznakov nezdravého starnutia, zistíte, že sú mnohé aspoň nejakým spôsobom prepojené so spôsobom života, so životným štýlom, ktorý človek vedie. Neznamená to, samozrejme, že by mal byť každý atlét. Jednoducho, sedavý spôsob nie je vhodný, obzvlášť vtedy, ak chcete starnúť zdravo a pýtate sa ako spomaliť starnutie.

Nájdite si činnosti a vytvorte návyky, ktoré vás donútia zostať aktívnymi po celý život. Môže ísť o pravidelné cvičenie, opakujúcu sa aktivitu či koníček. Prípadne začnite viac chodiť, pokojne počas vybavovania telefonátov. Ak máte sedavé zamestnanie, robte si prestávky na rozhýbanie.

Zmiernite stres

Stres je ďalší faktor úzko spätý so zápalom. Ak sa pokúsite odstrániť stres zo života, bude sa vám starnúť jednoduchšie.

Možností, ako eliminovať stres, je viacero. Patrí sem cvičenie či jóga, meditácia, akupunktúra, trávenie času v prírode.

Dôležitá je aj podpora okolia a pevné vzťahy. Ak máte problém alebo sa čokoľvek nedarí, práve rodina a priatelia vás majú podržať.

Zdravé stravovanie a aktívny životný štýl spolu s dobrými medziľudskými vzťahmi sú základ pre šťastný život a spomalenie procesu starnutia.

Záverečné zhrnutie

Starnutie je normálna súčasť života, nikto sa mu nevyhne. Prirodzený proces starnutia možno pozitívnym smerom ovplyvniť vhodným životným štýlom, vhodným nastavením jedálnička. Najdôležitejšie však je akceptovať fakt, že starnutie nemožno úplne zastaviť, že ide o súčasť života. Snažte sa prežiť zdravý, šťastný a spokojný život. To je to najdôležitejšie zo všetkého.

10 hlavných príznakov nezdravého starnutia:

  • bolesť kĺbov
  • únava a zlé spánkové návyky
  • chronický zápal
  • zahmlenie mozgu
  • priberanie na váhe
  • kŕčové žily
  • zmeny na koži a vzhľade človeka
  • demencia
  • tráviace problémy
  • strata sluchu

Aby ste prirodzene spomalili proces starnutia, je dôležité stravovať sa podľa určitých zásad – jesť protizápalové potraviny, ktoré podporujú činnosť mozgu. Je vhodné použiť aj výživové doplnky a také typy jedál, ktorých zvyknete jesť iba málo. Je potrebné zostať aktívni, vyhýbať sa sedavému spôsobu života a robiť veci, ktoré vás bavia spolu s ľuďmi, ktorých máte radi.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac