Domov / / Dokážeme spomaliť starnutie?

Dokážeme spomaliť starnutie?

Posledná úprava 15.06.2018

Nikto nedokáže spomaliť starnutie, šibnúť čarovným prútikom a zo dňa na deň prestať starnúť. Určite to nepôjde žiadnou zázračnou pilulou. Napriek tomu niektorí ľudia veria, že to bude možné už čoskoro. Ale ako by sa to malo podariť? A aké budú následky?

Vedci sa údajne snažia oklamať nielen čas, ale aj smrť samotnú. Ale starnutie je jednoducho nezvratné. Nemožno sa mu vyhnúť z logického, teoretického ani matematického hľadiska.

S pribúdajúcim vekom prechádza väčšina buniek do útlmu. Niektoré, sa naopak vymknú kontrole. Proliferovať budú dysfunkčné, pomalé a rakovinové bunky. Ak sa vám podarí odstrániť bunky rakovinové, hromadiť sa budú bunky utlmené a pomalé. Každopádne, jedna aj druhá možnosť znamená problémy.

A hoci niektorí zanietení vedci skúmajú možnosti ako spomaliť starnutie, prípadne, ako ho úplne zastaviť, čelia veľkej prekážke. Ľudia jednoducho vychádzajú z toho, že starnutie je prirodzená vec, snaha zastaviť ho je čosi ako rúhanie. Nuž, je to prirodzený princíp prijatia a zmierenia sa s niečím, čo nedokážete ovplyvniť.

Momentálne jedinou reálnou šancou, ako „spomaliť starnutie“, je „starnúť so cťou“. Po fyzickej stránke sa telo scvrkáva, bolí, libido klesá. Z psychického hľadiska sa môže dostaviť depresia, strach a osamelosť.

Čo znamená starnutie?

Ako prvé je potrebné rozlišovať medzi biologickým a chronologickým vekom. Predstavte si 60 ročné dvojičky. Ich chronologický vek je úplne rovnaký. Ale jeden z nich bol celý život alkoholik, hýriaci, holdujúci orgiám. A samozrejme, nikdy necvičil. Druhý je inštruktor fitnesu, ktorý denné behá a správne, zdravo sa stravuje. Takže, hoci je ich chronologický vek rovnaký, z biologického hľadiska je prvý z nich starší ako ten druhý. Inak povedané, jeho telo starlo oveľa rýchlejšie, pretože sa oň vôbec nestaral.

Starnutie je dôsledkom zmien, ktoré sa dejú s telom. Tie sa dejú celý život, a sú to zmeny k horšiemu. Dokonca aj mladí ľudia v puberte prichádzajú o schopnosť malých detí, počuť zvuky nad 20 kHz. Ženám po 25 zase začína klesať plodnosť. V strednom veku začíname prichádzať o energiu a svalovú hmotu, a približne polovica mužov príde okolo 50 o vlasy.

Deje sa tak každému. A nielen u ľudí. Ale starnú aj zvieratá či rastliny. No nie všetky! Druh medúzy nazývaný turritopsis, nestarne. Proces starnutia dokonca dokáže zvrátiť! Nestarnú ani niektoré druhy korytnačiek, ich orgány sa totiž postupne nerozkladajú.

Starnutie znamená postupné zhoršovanie a úpadok kvality. Ale prečo to tak je? Ľudské bytosti sú zložené z buniek. Tak ako atóm je základným stavebným blokom hmoty, bunka je základným stavebným kameňom života. K starnutiu dochádza na úrovni bunky. Ako roky plynú, v bunkách sa tvoria látky známe ako vekové pigmenty. Tým zasahujú do ich metabolizmu, postupne ich vyčerpávajú a spôsobujú poruchy fungovania orgánov.

Ako spomaliť starnutie?

Treba povedať, že niektoré ľudia starnú rýchlejšie ako druhí. Svoju úlohu zohráva určite aj stres, rovnako obezita, fajčenie, nesprávne stravovanie, nedostatok spánku či nedostatok pohybu. Napriek tomu v súčasnosti proces starnutia zastaviť nemožno. Hoci by ste šli žiť do lona prírody, bez stresu, jedli iba raw zeleninu a ryby, cvičili jógu a denne meditovali. Aj tak budete starnúť.

Ako blízko sme teda k radikálnemu spomaleniu procesu starnutia? To v skutočnosti nikto nevie. Ale môžeme povedať, že odborníci na tom už začínajú robiť. Ešte nedávno bolo zastavenie starnutia iba snom, sľubovali ho iba blázni a šarlatáni. Dnes sa do takýchto projektov investujú milióny.

V niektorých ide o terapie kmeňovými bunkami, v niektorých o génové terapie. Niektorí vkladajú svoju vieru a čas do nanotechnológií alebo odstraňovania starnúcich buniek, iní do tkanivového inžinierstva a pokročilej robotiky. V hre je aj umelá inteligencia. Určite budú niektoré z výskumov sklamaním, pravdepodobne ale nie všetky.

Ak to zhrnieme, mnohí nadšenci si myslia, že starnutie dokážeme kontrolovať už po roku 2030. Samozrejme, nejde o nesmrteľnosť. Ani „liečbu starnutia“. Znamená to, že budeme schopní opraviť nahromadené poškodenie a starnutie ako proces spomaliť.

Znamená to tiež zvyšujúci sa nepomer medzi biologickým a chronologickým vekom. Áno, niektoré ľudia si predstavujú budúcnosť, kedy bude 150 ročný človek vzhľadovo rovnaký ako človek v strednom veku.

Dôsledky snáh zastaviť starnutie

Teraz načrieme trochu do science fiction, problematiky demografie a udržateľnosti zdrojov…

Prvým dôsledkom „zastavenia starnutia“ a spomalenia degradácie organizmu je preľudnenie. Aj za dnešných podmienok sa množstvo ľudí žijúcich na zemi zvyšuje. Oblasti s nízkou pôrodnosťou sú vyrovnávané oblasťami s veľmi vysokou pôrodnosťou.

Do úvahy treba brať aj vplyv na spoločnosť. Predstavme si znovu vyššie zvolený rok 2030 a roky neskoršie. Vďaka medicínskemu pokroku je priemerná dĺžka života v rozvinutom svete okolo 120 rokov. Sedemdesiatnici majú energiu a vzhľad zdravého štyridsiatnika. Čo to znamená pre zamestnanosť a kariérny rozvoj? Manažéri a priemyselní lídri či akademici odstupujú zo svojich postov po 60 či 70, uvoľňujú miesto novej mladšej generácii. Ale čo ak zotrvajú na postoch ďalších 30 rokov?

A čo dopad na rodiny a vzťahy? Bude manželstvo skutočne trvať 100 rokov? V imaginárnej predstave vyzerá 70 ročný človek ako dnešný 30 ročný. Znamená to aj väčšie pokušenie. Ak budú ľudia atraktívni a sexuálne aktívni aj v deväťdesiatke, budú verní tak dlho jednému partnerovi?

Kým budeme čakať na zázraky vedy a techniky…

Stále ide o hypotetické zamyslenie. Medicína v súčasnosti nedokáže príliš spomaliť starnutie. Aj ten najzdravší obyvateľ tej najbohatšej krajiny bude mať jednoducho šťastie, ak sa dožije viac ako 90 rokov. Ak sa tak aj stane, budú ho určite trápiť viaceré chronické zdravotné problémy.

Navyše, mnohých ľudí život do 150 neláka. Nechcú tak dlho žiť, považovali by to za neúnosne jednotvárne a vzhľadom na povážlivý zdravotný stav aj neúnosné.

Nájdu sa samozrejme aj takí, ktorí by takýto pokrok uvítali a žili by radi oveľa dlhšie. Samozrejme, aj s ohľadom na kvalitu života. Čo ale môžete už dnes proti starnutiu urobiť? Ako si predĺžiť a skvalitniť život? V súčasnosti môžete ovplyvniť príjem cukru. Pretože práve cukor je z hľadiska starnutia veľmi zlá vec. Sušienky, koláče, biely chlieb, jednoducho rafinované sacharidy.

Starnutie urýchľujú aj zápalové procesy. Znovu, ak obmedzíte príjem cukru a rafinovaných sacharidov, môžete zápal zmierniť. Protizápalové vlastnosti má napríklad kurkuma. Protizápalovo pôsobia aj mastné ryby ako je tuniak, losos či sardinky. Ak ryby neobľubujete, môžete užívať olej v kapsuliach.

Veľmi dôležité je aj cvičenie. Vyhýbajte sa ale drsným kontaktným športom ako box, rugby a podobne. Skúste plávanie, pilates, jógu či pešiu turistiku. A nezanedbávajte sa ani po psychickej stránke. Ak má radi literatúru, doprajte si kvalitné knihy. Pocvičiť však treba aj ďalšie časti mozgu, dajte sa na krúžok keramiky, alebo robte pokusy na kurzoch fyziky.

Zdôrazniť treba aj potrebu pestro sa stravovať, dopriať si „farbu na tanieri“. Znamená to veľa čerstvého ovocia a zeleniny, znížiť množstvo skonzumovaných nezdravých jedál a alkoholu. Nestačí však jesť každý deň to isté, hoci zdravé jedlo. Strava musí byť skutočne pestrá – čo do farebnosti aj rôznorodosti.

A nakoniec, obmedzenie kalórií. Čím viac jete, tým rýchlejšie starnete. Jeden problém je, že ľudia sa nestravujú správne, vhodne. Druhý problém je, že jednoducho jedia príliš veľa. V súčasnosti po prvý krát v ľudskej histórii ľudia častejšie zomierajú kvôli tomu, že príliš veľa jedia než kvôli tomu, že by jedli príliš málo.

Či niekedy starnutie „pokoríme“, predvídať nemožno. Tiež ťažko predpovedať, kedy budú k dispozícii prvé objavy ako zastaviť starnutie. Momentálne dokážeme spomaliť objavovanie sa niektorých príznakov starnutia. Každý môže urobiť čo-to proti objavovaniu sa vrások, proti šedinám vo vlasoch, udržiavať sa fit a mať správnu hmotnosť, snažiť sa „vyspať do krásy“. Jednoducho, snažiť sa dodržiavať čo najzdravšiu životosprávu podľa možností každého jedného človeka. Nejde predsa o to, aby sme žili extrémne dlho, ale aby sme prežili svoj život kvalitne...

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac