Domov / / Vrásky a starnutie pokožky: Vy...

Vrásky a starnutie pokožky: Vyzeráte staršie ako by ste mali?

Posledná úprava 18.05.2017

Vrásky môžu byť mapou života, no nikto nechce čítať atlas keď sa pozrie do zrkadla.

Kto na svete chce vyzerať staršie ako je jeho chronologický vek? Vrásky možno sú mapou života, no nikto pri pohľade do zrkadla nechce čítať atlas. Majte na pamäti, že niektoré vrásky si spôsobujete sami. Niektoré zvyky a správanie zvyšujú riziko predčasného starnutia pleti. Vyhnutie sa im, môže pomôcť udržať vašu pokožku dlhšie mladú.

Vedúca príčina vrások: Slnko

Nehovoríme tu o “zdravom” opálení. Opálenie je znak poškodenia pokožky - dôkazu, že slnečné ultrafialové lúče prenikli a poškodili podpornú štruktúru pokožky. Väčšina vrások je spôsobená slnením sa počas života – a nikdy nie je neskoro proces zastaviť.

Čo môžete urobiť: Natierajte sa opaľovacím krémom s ochranným faktorom (SPF) najmenej 15. Ruky a tvár sú vzhľadom na časté vystavenie sa slnku, obzvlášť citlivé na poškodenie. Spravte z natierania sa slnečným krémom vašu každodennú „outdoorovú“ aktivitu.

Ďalšia hlavná príčina vrások: Fajčenie

Fajčenie je bez pochyby zlé pre vašu pleť. Urýchľuje proces starnutia, vrásnenia kože, takže na svoj vek budete vyzerať staršie. Skoré vrásky sú u mladých fajčiarov viditeľné pod mikroskopom už v 20 rokoch. Čím viac rokov a krabičiek vyfajčíte, tým pravdepodobnejšie sa vrásky objavia. Vrásky sú taktiež u fajčiarov hlbšie. Fajčenie tabaku dáva pleti nezdravú farbu a taktiež drsnú textúru.

Čo môžete urobiť: Prestať fajčiť! Na internete dnes nájdete efektívne a dostupné prostriedky. Do vyhľadávača zadajte “ako prestať fajčiť”.

Ako svalové kontrakcie tváre spôsobujú vrásky

Vrásky v okolí očí alebo medzi obočím sú spôsobené kontrakciou malých svalov. Počas života, obyčajné výrazy tváre ako mračenie, usmievanie sa alebo žmúrenie, zanechávajú na vašej pleti stopy.

Čo môžete urobiť: Noste slnečné okuliare alebo korekčné šošovky a vyhnete sa tak žmúreniu zo slnka alebo krátkozrakosti. Ak je zvraštené čelo kvôli slnku pravidelnou súčasťou vašich výrazov tváre, snažte sa tento zlozvyk odstrániť.

Ako môžu spánkové polohy spôsobiť vrásky

Spôsob akým spíte môže skutočne spôsobiť vrásky. Nezáležiac na tom, aký jemný je váš vankúš, počas noci stále vyvíja na vašu tvár určitý tlak. Po rokoch, môže spôsobiť vrásky na brade, lícach či čele. Osobitne to závisí na tom, ako často a na akom vankúši máte tendenciu odpočívať.

Čo môžete urobiť: Spite na chrbte. U ľudí, ktorí nespia tvárou na vankúšoch, nie je tendencia rozvíjania spánkových vrások.

Prekvapujúca príčina vrások: Jo-jo efekt

Niektorí odborníci veria, že roky opakovaných diét s jojo efektami – chudnutie a pribratie späť väčšieho množstva váhy – môže poškodiť pleť. Opakované naťahovanie pleti môže poškodiť elastickú štruktúru, ktorá dáva pleti jej mladistvý, pevný tón.

Čo môžete urobiť: Ak sa rozhodnete schudnúť, urobte tak s rozumným tempom. Väčšina odborníkov odporúča schudnúť kilogram za týždeň. Vyhýbajte sa prejedaniu, ktoré vedie k rapídnemu priberaniu na váhe, čo by mohlo pokožku natiahnuť.

Prevencia vrások prostredníctvom stravy a výživy

Vaša pokožka je najväčší ľudský orgán. Rovnako ako vaše srdce a mozog, vaša pokožka potrebuje dobrú výživu na podporu funkčnosti. Potrebuje najmä vitamín B, biotín. Ten vytvára základné, nové, zdravé bunky pokožky. Ostatné vitamíny sú taktiež dôležité pre pokožku. Vitamín C a E sú antioxidanty. Môžu ochrániť pokožku pred poškodením do slnka a redukovať poškodenie pokožky spôsobené voľnými radikálmi. Tieto prirodzene sa vyskytujúce vedľajšie produkty metabolizmu prispievajú k starnutiu pokožky. Vitamín A pomáha udržiavať a opravovať kožné tkanivo.

Čo môžete urobiť: Jedzte vyrovnanú, zdravú stravu, plnú čerstvého ovocia a zeleniny. Päť až sedem porcií na deň sú najlepšie. Paradajky obsahujú vitamín C a biotín, mrkva poskytuje biotín a vitamín A a zelená listová zelenina a mandle sú plné vitamínu E.

A nezabudnite na vodu

Ako starnete, vaša koža začína byť tenšia a suchšia. Je viac než dôležité piť veľa vody, aby ste udržali pokožku hydratovanú.

Čo môžete urobiť: Pite šesť až osem pohárov vody denne – toto množstvo odporúča väčšina expertov. Ak máte choré srdce alebo obličky, poraďte sa najprv so svojim lekárom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vrásky a starnutie pokožky: Vyzeráte staršie ako by ste mali? Priemerné hodnotenie: 4.7 (3 hodnotení­)

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Kolagénové tabletky CollageniQ

    Tablety so 100% kolagénom dopĺňajú potrebné zásoby kolagénu do organizmu, čím podporujú zdravie a pružnosť pokožky, funkciu kĺbov a spojivového tkaniva. Pre mužov aj ženy, ktorí chcú spomaliť prejavy starnutia. Udržiava pokožku elastickú.