Domov / / Vrásky a starnutie pokožky: Vy...

Vrásky a starnutie pokožky: Vyzeráte staršie ako by ste mali?

Posledná úprava 12.08.2019

Kto na svete chce vyzerať staršie ako je jeho skutočný vek? Vrásky možno sú mapou života, no nikto pri pohľade do zrkadla nechce až príliš skoro čítať v atlase. Majte na pamäti, že niektoré vrásky si spôsobujete sami. Niektoré zvyky a správanie zvyšujú riziko predčasného starnutia pleti. Ak sa im vyhnete, udržíte si pokožku dlhšie mladú.

 1. Hlavná príčina vrások - slnko
 2. Ďalšia vedúca príčina vrások - fajčenie
 3. Ako výrazná mimika spôsobuje vrásky
 4. Vrásky zo spánku
 5. Prekvapujúca príčina vrások - jo-jo efekt
 6. Prevencia vrások prostredníctvom stravy a výživy
 7. A nezabudnite na vodu

Hlavná príčina vrások - slnko

Nehovoríme tu teraz o “zdravom” opálení. Opálenie ako také je znak poškodenia pokožky - dôkazu, že slnečné ultrafialové lúče prenikli a poškodili podpornú štruktúru pokožky. Väčšina vrások je spôsobená slnením sa počas života – ale nikdy nie je neskoro tento proces zastaviť.

Čo môžete urobiť: Natierajte sa opaľovacím krémom s ochranným faktorom (SPF) najmenej 15. Ruky a tvár sú vzhľadom na časté vystavenie sa slnku obzvlášť citlivé na poškodenie. Spravte z natierania sa krémom proti slnku vašu každodennú rutinu.

Ďalšia vedúca príčina vrások - fajčenie

Fajčenie je bez pochyby zlé pre vašu pleť. Urýchľuje proces starnutia, vrásnenia kože, takže na svoj vek budete vyzerať staršie. Skoré vrásky sú u mladých fajčiarov viditeľné pod mikroskopom už v 20 rokoch. Čím viac rokov a krabičiek vyfajčíte, tým pravdepodobnejšie sa vrásky objavia. Vrásky sú taktiež u fajčiarov hlbšie. Fajčenie tabaku dáva pleti nezdravú farbu a taktiež drsnú textúru.

Čo môžete urobiť: Prestať fajčiť!

Ako výrazná mimika spôsobuje vrásky

Vrásky v okolí očí alebo medzi obočím sú spôsobené sťahovaním drobných svalov na tvári. Počas života obyčajné výrazy tváre ako mračenie, usmievanie sa alebo žmúrenie zanechávajú na vašej pleti stopy.

Čo môžete urobiť: Noste slnečné okuliare alebo korekčné šošovky a vyhnete sa tak žmúreniu zo slnka alebo krátkozrakosti. Ak je zvraštené čelo kvôli slnku pravidelnou súčasťou vašich výrazov tváre, snažte sa tento zlozvyk odstrániť.

Vrásky zo spánku

Spôsob akým spíte môže skutočne spôsobiť vrásky. Nezáležiac na tom, aký jemný je váš vankúš, počas noci stále vyvíja na vašu tvár určitý tlak. Po rokoch môže spôsobiť vrásky na brade, lícach či čele. Osobitne to závisí na tom, ako často a na akom vankúši máte tendenciu odpočívať.

Čo môžete urobiť: Spite na chrbte. U ľudí, ktorí nespia tvárou na vankúšoch, nie je tendencia rozvíjania spánkových vrások.

Prekvapujúca príčina vrások - jo-jo efekt

Niektorí odborníci veria, že roky opakovaných diét s jojo efektami – chudnutie a opätovné pribratie väčšieho množstva váhy – môže poškodiť pleť. Opakované naťahovanie pleti môže poškodiť elastickú štruktúru, ktorá dáva pleti jej mladistvý, pevný tón.

Čo môžete urobiť: Ak sa rozhodnete schudnúť, urobte tak rozumným tempom. Väčšina odborníkov odporúča schudnúť kilogram za týždeň. Vyhýbajte sa prejedaniu, ktoré vedie k rapídnemu priberaniu na váhe, čo by mohlo pokožku natiahnuť.

Prevencia vrások prostredníctvom stravy a výživy

Vaša pokožka je najväčší ľudský orgán. Rovnako ako vaše srdce a mozog, vaša pokožka potrebuje dobrú výživu na podporu funkčnosti. Potrebuje najmä vitamín B, biotín. Ten vytvára základné, nové, zdravé bunky pokožky. Ostatné vitamíny sú taktiež dôležité pre pokožku. Vitamín C a E sú antioxidanty. Môžu ochrániť pokožku pred poškodením do slnka a redukovať poškodenie pokožky spôsobené voľnými radikálmi. Tieto prirodzene sa vyskytujúce vedľajšie produkty metabolizmu prispievajú k starnutiu pokožky. Vitamín A pomáha udržiavať a opravovať kožné tkanivo.

Čo môžete urobiť: Jedzte vyrovnanú, zdravú stravu, plnú čerstvého ovocia a zeleniny. Päť až sedem porcií na deň sú najlepšie. Paradajky obsahujú vitamín C a biotín, mrkva poskytuje biotín a vitamín A a zelená listová zelenina a mandle sú plné vitamínu E.

 • Naopak, vyhýbať sa treba napríklad hranolkám a vyprážaným jedlám. Sú totiž smažené pri vysokých teplotách, kedy sa uvoľňujú voľné radikály. Tie v tele škodia, likvidujú okrem iného aj zásoby kolagénu a elastínu.
 • Vhodný nie je ani biely chlieb (a celkovo potraviny s vysokým glykemickým indexom. Čím vyšší GI, tým horšie pre telo). Glykemický index hovorí o tom, ako rýchlo a intenzívne potravina ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokým glykemických indexom spôsobujú nárast hladiny cukru v krvi a uvoľňujú inzulín, ktorý následne spúšťa ukladanie tukov, zintenzívňuje pocit hladu a vedie k nárastu hmotnosti. A veľa cukru v tele tiež znamená zápalové procesy a neželanú tvorbu vrások.
 • Biely cukor znovu súvisí so zápalovými procesmi a glykemickým indexom.
 • Margarín zase obsahuje transtuky. Tie okrem iných neduhov neprospievajú hydratácii. A čím je pleť menej hydratovaná, tým rýchlejšie sa na nej objavia vrásky.
 • Ďalej údeniny – tu dokážu narobiť šarapatu použité konzervanty. Nabaľuje sa dehydratácia, likvidácia kolagénu.
 • Ak neobľubujete mliečne výrobky, môžete si ich zaradiť do kolonky nevhodné. Niekomu jednoducho zhoršujú stav pleti, u druhého to neplatí.
 • A nakoniec alkohol, sýtené nápoje a káva. Alkohol nás oberá o vitamíny, sladené nápoje obsahujú kopec cukru. Káva môže za dehydratáciu a niekedy aj nespavosť – a nevyspatá pleť pôsobí staro, objavujú sa tmavé kruhy pod očami aj vrásky.

A nezabudnite na vodu

Ako starnete, vaša koža začína byť tenšia a suchšia. Je viac než dôležité piť veľa vody, aby ste udržali pokožku hydratovanú.

Čo môžete urobiť: Pite šesť až osem pohárov vody denne – toto množstvo odporúča väčšina expertov. Ak máte choré srdce alebo obličky, poraďte sa najprv so svojim lekárom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vrásky a starnutie pokožky: Vyzeráte staršie ako by ste mali? Priemerné hodnotenie: 4.7 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac