Zdroje kyseliny hyalurónovej

Posledná úprava 20.11.2017

Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina vytváraná telom, ktorá poskytuje odpruženie kĺbov a spojivových tkanív. U jedincov s nedostatočným množstvom kyseliny hyalurónovej môže dôjsť k problémom s osteoartrózou, odlúčeniu sietnice, zlému hojeniu rán, vráskam, fibromyalgii, glaukómu alebo problémom so srdcovými chlopňami. Kyselina hyaluronová sa nachádza najmä vo zvieratách, hoci existujú rôzne nemäsité potraviny, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť jej obsah a jej produkciu v tele.

Sója

Vzhľadom k jej tendencii zvyšovať hladinu estrogénu v tele - čo zvyšuje množstvo kyseliny hyalurónovej - sója je skvelou rastlinou.

Sójové bôby vo svojej pôvodnej detskej forme sa nazývajú edamame. Tofu, alebo sójový tvaroh, je najuniverzálnejšou sójovou potravinou. Sójové mlieko, sójová zmrzlina alebo sójové jogurty sú niektoré ďalšie možnosti. Sóju môžete tiež nájsť vo forme texturovaného rastlinného proteínu.

Horčík

Horčík je nevyhnutný pre syntézu kyseliny hyalurónovej. Nedostatok horčíka v strave môže byť súčasťou príčiny nízkej hladiny kyseliny hyalurónovej.

Sója, rovnako ako aj špenát, zelené fazuľky, brokolica, karfiol, špargľa, zemiaky, zelený šalát a mrkva je bohatá na horčík.

K dispozícii je aj mnoho druhov ovocia bohatého na magnézium: jablká, banány, jahody, paradajky, avokádo, ananás, pomaranče, papája, melóny, broskyne a hrušky. Strukoviny ako sú fazuľa, Pinto fazuľa, fazuľa čierne oko a šošovica sú bohaté na horčík. Arašidy a mandle tiež obsahujú horčík.

Zinok

Nízka hladina kyseliny hyalurónovej bola zistená aj u jedincov s nízkou hladinou zinku.

Zinok sa používa pri rôznych telesných procesoch. Zvyčajne sa spája s potravinami bohatými na bielkoviny, ako je hovädzie, jahňacie, bravčové alebo kuracie mäso, ale existuje aj niekoľko nemäsitých možností.

Najlepším rastlinným zdrojom zinku sú tekvicové semienka. Zemiaky sú tiež jeho dobrým zdrojom, rovnako ako aj droždie, arašidy, fazuľa, celozrnné potraviny alebo hnedá ryža.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy