Výhody kyseliny hyalurónovej

Posledná úprava 05.03.2019

Kyselina hyalurónová (kyselina hyalurónová alebo Hyaluronát sodný, HA) má mnoho výhod a je jednou z najzaujímavejších zložiek v oblasti starostlivosti o pleť. Kyselina hyalurónová sa prirodzene nachádza v tele, zabezpečuje vlhkosť a vytvára plný vzhľad - mladistvá pleť prirodzene obsahuje kyselinou hyalurónovou. Na trhu sú krémy, séra, prípravky podávané injekčne (známe pod názvom Restylane), a doplnky výživy s kyselinou hyalurónovou.

Kyselina hyaluronová je glykosaminoglykán (patrí medzi polysacharidy, ktoré sú dôležitou zložkou spojivového tkaniva). HA je prítomná v spojivovom, nervovom, a epiteliálnom tkanive. Je jednou z hlavných zložiek extracelulárneho matrixu (tkaniva, ktoré poskytuje štrukturálnu oporu buniek). Stručne povedané, HA plní v tele mnoho dôležitých úloh a vplýva na kožu a celkový vzhľad.

Koľko kyseliny hyalurónovej sa nachádza v tele?

Zaujímavé je, že priemerný človek má v tele približne 15 gramov hyaluronanu (kyseliny hyalurónovej), jedna tretina z nich je "premenená" (rozložená a syntetizovaná) každý deň.

Funkcia kyseliny hyalurónovej

Ako jedna z hlavných zložiek extracelulárneho matrixu, hyaluronan je dôležitou zložkou kĺbových chrupaviek, kde je prítomný ako náter okolo každej bunky (chondrocytu). Hyaluronan je sčasti zodpovedný za odolnosť chrupavky (jej odpor proti stlačeniu). Jeho prítomnosť je preto dôležitá pre funkciu mäkkých tkanív ako je napríklad podpora kĺbov alebo boj proti osteoartróze.

Výhody kyseliny hyalurónovej v starostlivosti o pleť

Kyselina hyalurónová je tiež hlavnou zložkou kože, kde sa podieľa na oprave tkaniva. Lokálne aplikovaná, kyselina hyalurónová tvorí priedušnú vrstvu a preniká do zamše, čím sa posilní pružnosť a hydratácia pokožky. Ochranné bariéry na koži vlhkosť zadržia, čo dodáva pleti mladistvý vzhľad. Ako starneme, vlhkosť kože sa môže značne znížiť, čo vytvára zostarnutý vzhľad pokožky, pretože stráca svoju elasticitu. Kyselina hyaluronová môže hrať kľúčovú rolu v zdraví kože vďaka svojej unikátnej schopnosti zadržať vlhkosť (1000 ml vody na gram kyseliny hyalurónovej).

Kyselina hyaluronová je tiež "inteligentná živina", pretože môže prispôsobiť svoju intenzitu absorpcie vlhkosti na základe okolitej vlhkosti – v závislosti od ročného obdobia a klímy.

Výhody kyseliny hyalurónovej a UVB ochrana proti slnku

Jedným z najviac prvkov poškodzujúcim kožu sú UVB lúče zo slnka. Kyselina hyalurónová tiež chráni pokožku pred UVB lúčmi (a reaktívnymi formami kyslíka, ktoré vytvárajú), ktoré môžu spôsobiť pigmentové škvrny spôsobené slnkom.

Výhody kyseliny hyalurónovej podávanej orálne vo forme doplnku výživy

Kyselina hyalurónová hrá dôležitú úlohu v produkcii kolagénu, najviac sa vyskytujúcej bielkoviny v tele. Hlavnou funkciou kolagénu je udržiavanie šliach, kože a chrupaviek. Poskytuje celistvosť, pevnosť a pružnosť ich štruktúr. Maximalizácia množstva kolagénu udrží pokožku vláčnu. Z tohto dôvodu je udržiavanie dostatočného množstva kyseliny hyalurónovej v tele nielen žiadúce na udržanie si dostatočnej vlhkosti, ale aj syntézy kolagénu, čo pomáha chrániť kožu pred starnutím, takže zostane pružná a odolná proti vráskam a jemným linkám .

Účinnosť perorálnej suplementácie kyseliny hyalurónovej bola trochu kontroverzná. Boli vykonané štúdie, ktoré preukázali, že kyselina hyalurónová v podobe perorálnych doplnkov výživy je mimoriadne efektívna. Existuje mnoho teorií ohľadom toho, či kyselina hyalurónová v skutočnosti priamo ovplyvňuje výsledok, alebo je to nepriamy účinok v dôsledku vyššieho množstva krvi (preukázané vzhľadom k užívaniu doplnkov), ktoré slúži pre telo ako surovina, z ktorej čerpá a tým zvýši hladinu mimobunkovej kyseliny hyalurónovej.

Užívanie kyseliny hyaluronovej ako doplnku bolo priamo úmerné meranému zvýšeniu vlhkosti v pokožke. Mikroskopická analýza povrchu kože ukazuje zvýšenú hebkosť pokožky, a zlepšenie vrások. Na základe našich poznatkov o funkcii kyseliny hyalurónovej a mechanizmov (a rastúceho výskumu), to vyzerá tak, že kyselina hyalurónová zostane jednou z najvzrušujúcich a najzaujímavejších živín v prírodnej starostlivosti o pleť v dohľadnej budúcnosti.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy