Umelý vitamín C verzus prírodný vitamín C – je medzi nimi rozdiel?

Posledná úprava 30.05.2017

Ak je starostlivosť o pleť vašim koníčkom, pravdepodobne už viete všetko o vitamíne C. Ide o jednu zo zázračných výživných látok pre pleť.

Niekedy však na štítkoch nenájdete napísané „vitamín C“, prísadami môžu byť napríklad bobule rakytníku či egreše, ktoré sú zdrojom prírodného vitamínu C.

Iné produkty starostlivosti o pleť majú častokrát „vitamín C“ uvedený ako „kyselina askorbová“, pretože ide o umelý vitamín C.

Je medzi tým nejaký rozdiel?

7 prínosov vitamínu C pre pleť

Ak nie ste oboznámený s výhodami vitamínu C pre pokožku, prečítajte si, prečo je považovaný za základ starostlivosti o krásu.

 1. Pôsobí proti príznakom starnutia. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý nás chráni pred environmentálnymi stresormi.
 2. Pomáha spevniť pokožku a dodáva jej správnu farbu. Vitamín C pomáha udržať pokožku pevnú a dodáva jej správny farebný odtieň.
 3. Zmierňuje výskyt tmavých stareckých škvŕn.
 4. Zmierňuje výskyt jemných línií a vrások.
 5. Pomáha pri mastnej pleti a upchatých póroch. Ak toto trápi vašu pleť, možno budete chcieť pridať trochu vitamínu C do svojej starostlivosti o pleť.

Je jasné, že by mal byť vitamín C súčasťou každodenného režimu starostlivosti o pleť. Otázkou potom je, aký druh vitamínu C je najlepší?

Umelý vitamín C verzus prírodný vitamín C

Najskôr si objasníme rozdiel medzi umelým a prírodným vitamínom C.

Prírodný vitamín C sa nachádza v bobuľových plodoch, citrusoch, paprike a iných potravinách. Tento typ vitamínu C obsahuje navyše aj ďalšie fytoživiny, ktoré sú v samotnom ovocí a zelenine.

Umelý vitamín C je vyrábaný v laboratóriu, zvyčajne z prísad ako je kukuričný sirup a acetón. Neobsahuje flavonoidy ani iné fytoživiny. Môže však byť kombinovaný s inými syntetickými prísadami na podporu absorpcie.

Prečo výrobcovia používajú skôr umelý vitamín C než prírodný vitamín C?

 1. Prírodný vitamín C je citlivý na teplo. Ak zahrejete produkt s prírodným vitamínom C, môžete ho zničiť. Umelý vitamín C dokáže prežiť veci ako pasterizácia, čo je dôvod, prečo často vidíte „kyselina askorbová“ na veciach ako pomarančový džús.
 2. Umelý vitamín C je nákladovo efektívnejší spôsob, ako zahrnúť túto výživnú látku do receptúr na starostlivosť o pokožku. Výrobca môže buď ušetriť peniaze zákazníkovi, alebo jednoducho navýši svoje marže.
 3. Syntetické látky sú stabilnejšie a majú dlhšiu dobu spotreby než prírodné vitamíny. Sú menej náchylné na narušenie a úpadok od vecí ako svetlo a teplota.

Typy umelého vitamínu C, ktoré možno nájsť v produktoch starostlivosti o pleť:

 • kyselina askorbová
 • kyselina L-askorbová
 • horčík askorbylfosfát
 • askorbyl palmitát
 • polypeptid kyseliny askorbovej
 • askorbyl glukozamín
 • askorbylglukozid
 • ester-C
 • palmitát sodný
 • fosforečnan sodný

Zo všetkých uvedených je za najlepšiu verziu považovaná kyselina L-askorbová, pretože ju pokožka dokáže veľmi ľahko vstrebať. Ostatné sú často kombinované s mastnými kyselinami, cukrami alebo minerálmi, aby sa k nim pridali ďalšie prínosy alebo sa zlepšilo ich vstrebávanie. K dispozícii je však iba málo dôkazov, že sú kombinácie účinné.

Ktorý je lepší?

Vo všeobecnosti sa prírodné veci považujú za lepšie. Ale vysvetlime si, prečo to tak je.

Oba typy vitamínu C sú vzhľadom na molekulárnu štruktúru identické. Vieme tiež, že dokonca aj umelý vitamín C je pre pleť prínosný. Nechceme tu teda tvrdiť, že umelý vitamín C je zlý. Pri tej správnej receptúre môže byť umelý vitamín C na pleť dobrý. Existujú však určité rozdiely, kvôli ktorým je prírodné C-éčko uprednostňované.

Vezmime si napríklad takú biodostupnosť. Dokáže vôbec pokožka poňať a použiť vitamín C, ktorý je v produkte?

Ukazuje sa, že aplikácia vitamínu C na pleť (teda topicky aplikovaný vitamín C) je dosť komplikovaná. Kyselina L-askorbová musí byť namiešaná s tým správnym pH (3,5 alebo menej), len tak ju dokáže pokožka vstrebať. Iné formy umelého vitamínu C, napríklad askorbyl fosforečnan horečnatý a askorbyl-6-palmitát, neprenikajú do kože a teda nezvyšujú hladinu vitamínu C v pokožke.

Dodanie topickej kyseliny L-askorbovej do kože závisí rozhodujúcim spôsobom od jej zloženia.

Problémom je aj stabilita. Kyselina L-askorbová je preferovaná umelá forma vitamínu C, ale je najmenej stabilná. Oveľa stabilnejšie možnosti, ako napríklad fosforitan askorbátu, majú obmedzené možnosti prieniku do pokožky a prejavujú aj obmedzené pôsobenie, keď sa tam už raz dostanú.

Inými slovami, zoznam prísad môže uvádzať, že ste dostali nejakú formu vitamínu C, ale vaša pleť nemusí získať vôbec žiadne výhody.

Podľa jednej štúdie má dokonca askorbylpalmitát, ktorý má pridanú mastnú kyselinu, určité toxické účinky. Odborníci ju aplikovali na pokožku a následne kožu vystavili ultrafialovému B-žiareniu. Ide o druh UV žiarenia, ktoré spôsobuje spálenie pokožky. Táto prísada v skutočnosti podporovala oxidáciu lipidov (tukov) v pokožke a vykazovala cytotoxické účinky.

Podľa zozbieraných údajov, napriek antioxidačným vlastnostiam, môže podľa odborníkov 6-palmitát kyseliny askorbovej zhoršiť poškodenie kože po fyziologických dávkach ultrafialového žiarenia.

Prírodný vitamín C a jeho prínosy

Prírodný vitamín C obsahuje nielen kyselinu askorbovú, ale aj iné zložky ako bioflavonoidy a enzýmy, ktoré pomáhajú telu a pleti tak, ako to bolo predurčené.

Tieto prírodné zložky poskytujú spolu s vitamínom C aj ďalšie vlastnosti, takže majú na pleť taký účinok, ktorý potrebujeme a očakávame.

Napríklad egreše obsahujú aj ďalšie antioxidanty, ktoré pokožku chránia, vyrovnávajú prírodné oleje a pomáhajú zlepšovať odtieň pleti.

Bobule rakytníku, čo je ďalší prirodzený zdroj vitamínu C, obsahujú tiež zvlhčujúce mastné kyseliny a ďalšie živiny, ako je vitamín A. Pre pokožku samé výhody.

Plody šípky sú ďalšou prírodnou zložkou s vysokým obsahom vitamímu C. Obsahujú aj vitamín E, spolu s vitamínom C pôsobia ako ochrana pleti. Poskytuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vstrebávaniu a hydratácii.

Ak je v produkte na starostlivosť o pleť prírodná prísada, ako niektorá z vyššie uvedených, netreba pridávať ďalšie látky, aby vitamín C skutočne fungoval. Tieto prírodné oleje sa rýchlo vstrebávajú do kože a majú množstvo rôznych zložiek, ktoré spoluvytvárajú výhody, ktoré si môžete všimnúť už za niekoľko týždňov.

Rozhodnutie je na vás

V konečnom dôsledku je ale voľba na vás. Umelý vitamín C vám môže poskytnúť svoje prínosy, najmä ak používate produkty, ktoré sú namiešané správne, aby boli dobre vstrebateľné a účinné.

Je ale múdre, používať z času na čas produkty, ktoré poskytujú prírodný vitamín C, tak ako ho navrhla samotná príroda. Zmiernite tak riziko, že nebude C-éčko správne pôsobiť, pokožka prírodný vitamín C dokáže jednoduchšie vstrebať a využiť všetky živiny na dosiahnutie želaného prínosu proti príznakom starnutia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac