Starostlivosť o pleť – 34 najlepších tipov pre krásnu pokožku na tvári a tele

Posledná úprava 29.11.2022

Roky nevyhnutne zanechávajú na našej koži stopy. Zvyčajne nás však trápia práve tie miesta, kde stopy starnutia vidno najvýraznejšie – a to je tvár. Vrásky sa zvyčajne objavujú najskôr okolo očí, okolo úst, na čele a na lícach. V súčasnosti mnohé produkty sľubujú, že vrásky z tváre „vyžehlia“. Nesmieme však zabúdať, že aj príroda nám núka silných spojencov pre udržanie mladistvého vzhľadu. Začnite krémom, ktorý vyhovuje vášmu typu pokožky a používajte ho pravidelne. Takto si pokožka dokáže udržať dostatočné množstvo vlahy, ktorá je potrebná na zabránenie vzniku vrások alebo na zmiernenie vrások. So správne vyživenou pokožkou a pílingom, ktorý odstraňuje odumreté bunky, ste na správnej ceste.

Obsah:

 1. I. Konzumácia bežných potravín, ktoré dokážu skrášliť pleť
  1. 1) Celozrnné výrobky
  2. 2) Petržlen
  3. 3) Brazílske orechy
  4. 4) Bobule
  5. 5) Mrkva
  6. 6) Divoký losos
  7. 7) Špenát
  8. 8) Ustrice
  9. 9) Paradajky
  10. 10) Orechy
  11. 11) Kivi
  12. 12) Horká čokoláda
  13. 13) Jogurt
 2. II. Skúste si na tvár aplikovať niektoré z najlepších skrášľujúcich pleťových masiek
  1. 1) Pleťová maska z čaju, ryžovej múky a medu
  2. 2) Pleťová maska z citrónu, medu, uhorky alebo cukru
  3. 3) Ako získať krásnu pleť pomocou ovsených vločiek a citrónu
  4. 4) Pleťová maska z kurkumy a citrónu
  5. 5) Pleťová maska z kurkumy a paradajky
  6. 6) Pleťová maska z kurkumy, mlieka a cícerovej múky
  7. 7) Jogurt a sušená pomarančová kôra
  8. 8) Ako získať krásnu pleť pomocou jogurtu a citrónu
  9. 9) Ako získať krásnu pleť pomocou mlieka, citrónovej šťavy a medu
  10. 10) Ako dosiahnuť krásnu pleť prirodzene pomocou mlieka a šafranu
 3. III. "Povinná jazda" pri starostlivosti o pleť
  1. 1) Čistenie pleti
  2. 2) Exfoliácia
  3. 3) Toner
  4. 4) Esencie a vodičky
  5. 5) Pleťové séra, oleje a očné krémy
  6. 6) Pleťové masky
  7. 7) Hydratačné prípravky a opaľovacie krémy
 4. IV. Ďalšie spôsoby starostlivosti o pleť
  1. 1) Vyhnite sa umývaniu pleti horúcou vodou
  2. 2) Používajte oleje vhodné pre váš typ pleti
  3. 3) Vyhnite sa častému exfoliovaniu
  4. 4) Stravujte sa zdravo a jedzte správne vitamíny
  5. 5) Pite veľa vody
  6. 6) Ako prírodne dosiahnuť krásnu pleť – sladký spánok
  7. 7) Cvičenie
  8. 8) Odstraňujte si make-up pred spaním
  9. 9) Ako prirodzene dosiahnuť krásnu pleť – ochrana pred slnečným žiarením a správna starostlivosť
  10. 10) Predtým, než pôjdete spať umyte si tvár
  11. 11) Predíďte tvorbe akné
 5. V. Čo na tvár nepatrí
  1. 1) Majonéza
  2. 2) Sérum na vlasy
  3. 3) Šampón
  4. 4) Krémy na nohy
  5. 5) Dezodorant
  6. 6) Lak na nechty
  7. 7) Farba na vlasy
  8. 8) Rastlinný tuk
  9. 9) Kyselina octová alias ocot
  10. 10) Telové mlieko
  11. 11) Lak na vlasy
  12. 12) Zubná pasta
  13. 13) Sóda bikarbóna
  14. 14) Cukor
  15. 15) Citrón
  16. 16) Horúca voda
  17. 17) Vazelína
  18. 18) Vtieranie alkoholu
  19. 19) Peroxid vodíka
  20. 20) Mäta
  21. 21) Voňavky a pridané vône
  22. 22) Mejkap s obsahom hliníka
  23. 23) Denné telové mlieka alebo opaľovacie krémy s vitamínom A

I. Konzumácia bežných potravín, ktoré dokážu skrášliť pleť

1) Celozrnné výrobky

"Čo má najväčší vplyv na vašu pleť nie je to, čo na ňu nanášate, ale to, čo jete."

V preklade, konzumácia vhodných potravín vám prirodzene pomôže s udržaním zdravej a krásnej pleti. Celozrnné výrobky sú plné vlákniny, ktorá je účinná v boji proti zápalom. Vláknina taktiež pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje výkyvy inzulínu. Celozrnné výrobky taktiež obsahujú zinok, ktorý pomáha obnoviť poškodenú pokožku, zachovať jej jemnosť a pružnosť a taktiež regulovať produkciu kožného tuku. Okrem toho, vitamín B obsiahnutý v celozrnných výrobkoch pomáha kožným bunkám spracovávať tuky bez toho, aby vysušoval pleť a spôsoboval šupinky na pleti. Taktiež musíte pamätať na to, že pre udržanie hydratovanej pleti potrebujete piť veľa vody. Zelené a bylinné čaje sú taktiež dobrou voľbou, ale vyhnite sa pitiu sýtených nápojov a sladkých džúsov.

2) Petržlen

Petržlen je skvelým zdrojom vitamínu K, ktorý podporuje hojenie pokožky, jej elasticitu a pružnosť. Navyše je petržlen bohatý na vitamíny A a C, ktoré mu dodávajú schopnosť čistiť obličky a močové cesty, zároveň odstraňuje škvrny a zmierňuje začervenanie. Petržlen taktiež obsahuje prchavé oleje, vďaka ktorým má antibakteriálne a antimykotické účinky, ktoré dezinfikujú póry a taktiež predchádzajú akné. Takže cestou ku krásnej pleti je zahrnutie petržlenu do každodenného jedálnička.

3) Brazílske orechy

Iba hrsť brazílskych orechov dokáže vášmu telu dodať potrebné denné množstvo selénu. Okrem toho brazílske orechy obsahujú ďalší antioxidant, ktorý spoločne s vitamínom C a A pracuje na podpore imunitného systému. Pre krásnu a bezchybnú pleť dodržiavajte zásady správnej stravy, ktorá je bohatá na selén, aby ste zabránili poškodeniu pokožky slnkom, melanómom a stareckým škvrnám. Bohatými zdrojmi na selén sú taktiež semienka (tekvicové, slnečnicové, chia), pšeničné klíčky, mäso a iné. Mnoho orechov navyše obsahuje taktiež vitamín E, ktorý pomáha pokožke udržať jej hydratáciu.

4) Bobule

Vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém taktiež pomáha pleti hojiť sa a mať žiarivý vzhľad.

Vitamín C je skvelým antioxidantom pre zdravú pleť. Spôsobom ako dosiahnuť jemnejšiu pleť a podporiť produkciu kolagénu je príjem veľkého množstva vitamínu C. Pre zvýšenie príjmu vitamínu C sa môžete obrátiť na ovocie, ktoré je bohaté na vitamín C. Takýmto ovocím sú černice, čučoriedky, jahody, čierne ríbezle alebo iné. Čo je ďalšou výhodou, toto ovocie vám taktiež pomôže znížiť hladinu cukru v krvi, na rozdiel od mnoho iného ovocia.

5) Mrkva

Jedenie mrkvy vám zlepší zrak. Mrkva je bohatá na vitamín A, účinný antioxidant, ktorý sa v mrkve nachádza vo forme beta karoténu. Pravidelná konzumácia mrkvy vám pomôže udržať dobrý zrak, kosti a zuby, súčasne zaistí rozvoj kožných buniek a posilnenie pružnosti pokožky.

6) Divoký losos

Divoký losos je výborným zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržať pleť elastickú a hydratovanú. Navyše losos obsahuje selén, známy ako minerál, ktorý chráni pleť pred nežiaducimi účinkami slnečného žiarenia. Ba čo viac, vitamín D obsiahnutý v losose dokáže udržať vaše kosti a zuby zdravé a silné. S lososom jednoducho nebudete mať žiaden problém ak ho zahrniete do vášho jedálnička. Existuje totiž mnoho spôsobov ako využiť priaznivé účinky tejto superpotraviny. Môžete lososa podávať upečeného, grilovaného, v sushi, so šalátom alebo s cestovinami, alebo jednoducho so špargľou.

7) Špenát

Jesť je nevyhnutnosťou, avšak jesť správne je umenie.“

Jesť rozvážne vás nielenže spraví rozvážnym človekom, ale taktiež je to rozumná vec, ktorú môžete pre svoje telo urobiť.

Špenát je zelená listová zelenina, ktorá je bohatá na antioxidanty a živiny. Pravidelná konzumácia tejto zelenej listovej zeleniny vám dokáže pomôcť udržať zdravé a žiarivé oči, vďaka luteínu, ktorý špenát obsahuje. Špenát je taktiež skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, ako je vitamín B, vitamín C, vitamín E, vápnik, železo, draslík, horčík a omega 3 mastné kyseliny. Jednoducho, pre zdravú a rýchlu prílohu vám stačí opražiť špenát.

8) Ustrice

Ustrice sú skutočne afrodiziaká, avšak sú skvelým zdrojom zinku, ktorý pomáha s obnovou kožných buniek. Zinok taktiež pomáha udržať zdravé nechty, vlasy a oči. Kto by chcel afrodiziakum, vďaka ktorému sa budete taktiež cítiť a vyzerať krásne?

9) Paradajky

Paradajky sú skvelým zdrojom lykopénu, antioxidatnu s účinkami proti starnutiu. Čo je udivujúce, lykopén obsiahnutý v paradajke je telom lepšie absorbovaný ak je spracovaný, alebo uvarený, takže sa zásobte konzervovanou paradajkovou omáčkou, kečupom a paradajkovým džúsom. Paradajky dokážu tiež pomôcť ako prevencia rakoviny prostaty.

10) Orechy

Ďalším typom ako získať krásnu pleť je konzumácia orechov. Pre užitie si širokej škály priaznivých účinkov orechov v podobe zdravších vlasov, jemnejšej pleti, silnejších kosti a žiarivejších očí, nepotrebujete konzumovať plné šálky orechov. Stačí ak telu doprajete dennú dávku niektorých živín ako je vitamín E a omega 3 mastné kyseliny, pridaním orechov do šalátu, dezertu alebo cestovín, alebo konzumáciou hŕstky čistých orechov.

11) Kivi

Kivi je malé, hnedé, chlpaté ovocie, ktoré je plné antioxidantov a vitamínu C, ktorý udržuje pleť pevnú, predchádza vráskam a je vynikajúci na zuby a kosti. Navyše antioxidanty obsiahnuté v kivi taktiež pomáhajú predchádzať riziku rakoviny a ochorenia srdca.

12) Horká čokoláda

Všetko, čo potrebujete je láska. Ale trochu čokolády z času na čas neublíži.“

V skutočnosti, čokoláda dokáže zlepšiť život. Horká čokoláda dokáže znížiť riziko srdcového ochorenia znižovaním hladiny glukózy v krvi a zlého cholesterolu, zatiaľ čo zvyšuje hladinu dobré cholesterolu.

Horká čokoláda taktiež pomáha udržať pleť hydratovanú a ochrániť ju pred poškodením slnkom. Opakom populárneho presvedčenia je, že rozumná konzumácia horkej čokolády nespôsobí akné. Mali by ste uprednostniť druh horkej čokolády, ktorá má vysoký obsah flavonoidov a najmenej 60% kakaa.

13) Jogurt

1 šálka nízkotučného jogurtu obsahuje viac vápnika ako 1 šálka nízkotučného mlieka, ktorý je skvelý na vaše nechty, držanie tela a zuby. Jednoduchým spôsobom je zmiešať nízkotučný jogurt s müsli alebo ovocím vo forme zdravých raňajok, alebo dôležitého neskoršieho popoludňajšieho olovrantu.

II. Skúste si na tvár aplikovať niektoré z najlepších skrášľujúcich pleťových masiek

1) Pleťová maska z čaju, ryžovej múky a medu

Antioxidanty obsiahnuté v čaji vám dokážu pomôcť zbaviť sa voľných radikálov a toxínov z pleti. Med zase dokáže pomôcť ochrániť pleť pred baktériami a udržať pleť hydratovanú. Ryžová múka slúži ako výborný exfoliant, zatiaľ čo med pleť hydratuje.

Ingrediencie, ktoré potrebujete:

 • šálka vychladeného čaju
 • ½ lyžice medu
 • 2 lyžice ryžovej múky

Postup:

 1. Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte.
 2. Aplikujte zmes na tvár.
 3. Nechajte pôsobiť na pleti približne 20 minút, možno aj viac, kým maska nezaschne.
 4. Uistite sa, že masku nanesiete na tvár krúživými pohybmi a následne zmyjete vodou. Tento krok je veľmi dôležitý, keďže týmto spôsobom sa zbavujete odumretých kožných buniek a zjednotíte tón vašej pleti.
 5. Následne tvár opláchnite studenou vodou.
 6. Používanie tejto masky párkrát do týždňa vám zaručí svetlejšiu a zjednotenú pleť.

2) Pleťová maska z citrónu, medu, uhorky alebo cukru

Medzi ďalšie tipy ako dosiahnuť krásnu pleť je aplikovanie citrónu na tvár. Toto ovocie je skvelou ingredienciou, ktorú si môžete aplikovať na tvár a telo pre zdravú a čistú pokožku. Citrón obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá odstraňovaním odumretých kožných buniek pomáha udržiavať pleť čistú. Citrón taktiež obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ktorým nám pomáha s redukciou tmavých škvŕn, vďaka zrýchľovaniu procesu obnovy buniek.

Akákoľvek potravina, ktorá je bohatá na vitamín C vám pomôže dosiahnuť krásnu pleť.“

Okrem toho má toto ovocie taktiež bieliace účinky, vďaka ktorým dokáže zlepšiť celkový vzhľad pleti. Pozrite si 3 jednoduché spôsoby, ako získať krásnu pleť z pohodlia domova a s použitím domácich zásob.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 1:

 1. Čerstvo vytlačenú šťavu z citróna aplikujte na celú tvár a krk.
 2. Následne nechajte pôsobiť na pleti približne 10 minút.
 3. Ďalším krokom je zmytie citrónu z tváre vlažnou vodou.
 4. Následne potrite tvár kúskami uhorky, pre zjemnenie a hydratáciu pokožky.
 5. Opakujte každý deň.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 2:

 1. Ďalšou možnosťou ako získať krásnu pleť použitím citrónu je vytlačenie citrónovej šťavy z ½ citróna a jeho následne zmiešanie s 1 alebo 2 polievkovými lyžicami surového medu.
 2. Následne túto zmes aplikujte na tvár.
 3. V ďalšom kroku nechajte zmes na tvári pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmes z tváre zmyte vodou a opakujte každý deň.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 3:

 1. Pravidelná exfoliácia pleti je ďalšou možnosťou ako získať krásnu pleť.
 2. Zmiešajte 2 polievkové lyžice cukru s 2 polievkovými lyžicami citrónu.
 3. Následne túto zmes aplikujte na tvár, ruky, krk a iné časti tela.
 4. Tvár premasírujte krúživými pohybmi.
 5. V ďalšom kroku nechajte pôsobiť 10 minút.
 6. A nakoniec zmes zmyte vlažnou vodou.
 7. Môžete opakovať raz až dvakrát týždenne pre získanie žiarivej pleti.

3) Ako získať krásnu pleť pomocou ovsených vločiek a citrónu

Ovos sa môže využívať ako prírodný exfoliátor. Je taktiež hypoalergénny a vhodný pre ľudí s ekzémom. Pre získanie krásnej pleti, ho jednoducho aplikujte na tvár, čím pleť zbavíte nečistôt a prebytočného mazu. Na druhej strane citrón je skvelým zdrojom vitamínu C a poskytuje pleti zosvetľujúce účinky. Môžete ovos a citrón zmiešať a používať na nejaký čas namiesto rôznych chemikálii.

Všetky ingrediencie, ktoré potrebujete pre získanie krásnej pleti:

 • 1 polievkovú lyžicu ovsených vločiek; mletých a uvarených (pomáha zmierniť zápal, tak ako aj liečiť pleť)
 • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy (pomôže vám zosvetliť tón pleti)
 • v prípade, že máte citlivú pleť, zrieďte citrónovú šťavu vodou

Postup krok za krokom:

 1. Zmiešajte vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte zmes na tvár jemným vmasírovaním do pokožky.
 2. Nechajte zaschnúť po dobu približne 20 minút.
 3. Zmyte a dosucha vysušte.
 4. Opakujte pre získanie žiarivej a svetlejšej pleti.

4) Pleťová maska z kurkumy a citrónu

Kurkuma je jednou z najlepších ingrediencií pre svetlú pleť. Je výborným exfoliantom a má taktiež schopnosť predchádzať starnutiu pleti. Môžete kurkumu zmiešať s cícerovou múkou alebo fazuľou na zabránenie rastu chĺpkov na tvári a nadobudnutiu svetlejšej pleti. Navyše, kurkuma sa často používa ako prírodný liek na akné, strie, vrásky a škvrny. Okrem toho, zmes kurkumy a citrónu vám poslúži ako vynikajúci zosvetľujúci prostriedok. Tu je postup ako krok za krokom získať krásnu pleť za pomoci kurkumy a citrónu.

Všetky ingrediencie, ktoré budete potrebovať na prípravu pleťovej masky z kurkumy a citrónu:

 • cícerová múka
 • mlieko
 • kurkuma
 • citrónová šťava

Postup krok za krokom:

 1. Zmiešajte všetky vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte zmes na tvár.
 2. Po aplikácii exfoliujte po dobu 5 minút a následne nechajte pôsobiť 20 minút.
 3. Po tom, čo zmes zaschne, pleť opláchnite.
 4. Aplikujte zmes na tvár pravidelne, pre výrazne zlepšenie pleti.

5) Pleťová maska z kurkumy a paradajky

Kurkuma má veľa priaznivých účinkov na pleť. Lykopén obsiahnutý v paradajkách zase pomáha v zmiernení začervenania, podráždenia pleti, tak ako aj poškodenia spôsobeného slnečnými ultrafialovými lúčmi. Nezabudnite taktiež používať opaľovací krém. Lykopén je známy ako antioxidant, ktorý chráni vašu tvár pred poškodením spôsobeným slnečnými lúčmi. Okrem toho je lykopén vynikajúcim protistarnúcim činidlom; tým pádom sú pre vaše zdravé a mladé ja ideálne práve paradajky! Tu je krok za krokom postup, ktorý vám prezradí ako získať krásnu pleť za pomoci kurkumy a paradajky.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • kurkumu
 • paradajkovú šťavu

Ako na to:

 1. Zmiešajte kurkumu s paradajkovou šťavou.
 2. Následne zmes aplikujte na tvár.
 3. Nechajte zaschnúť.
 4. Nakoniec zmes zmyte vlažnou vodou.

Ďalšia možnosť:

 1. Použite paradajkovú dužinu a vmasírujte si ju do pokožky.
 2. Potom nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 3. Následne dužinu z tváre zmyte vodou.
 4. Každodenným opakovaním vám táto paradajková maska zaručí zlepšenie pleti.

6) Pleťová maska z kurkumy, mlieka a cícerovej múky

Tu je postup s krokmi, ktorý vám prezradí, ako získať krásnu pleť pomocou kurkumy, mlieka a cícerovej múky.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • štipka kurkumy (ktorá zosvetľuje pleť)
 • trochu cícerovej múky (ktorá je dobrým exfoliantom)
 • trochu mlieka (ktoré je dobrým hydratačným činidlom)

Postup:

 1. Zmiešajte všetky vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte zmes na tvár.
 2. Jemne exfoliujte na tvári po dobu približne 5 minút.
 3. Nechajte pôsobiť približne 20 minút, kým zmes na tvári zaschne.
 4. Ak zmes na tvári zaschne, môžete si umyť tvár.

7) Jogurt a sušená pomarančová kôra

Pomaranč je skvelým zdrojom vitamínu C a je taktiež výborným pleťovým tonerom. Využívanie pomaranču vám nielenže pomôže vyliečiť alebo predísť akné, ale taktiež ochrániť pred inými kožnými problémami. Jogurt je zase skvelý pre vaše zdravie a navyše rozjasňuje pleť.

Nič nemôže byť lepšie a bezpečnejšie ako jogurt na pokožke.“

Používaním bieleho jogurtu porazíte sfarbovanie pokožky, akné a známky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky. Jednou z najlepších vlastností, ktoré má táto ingrediencia je, že je skvelým hydratačným činidlom pre všetky typy pleti.

V recepte pre krásnu pleť budete potrebovať:

 • čerstvý jogurt bez príchute
 • sušené pomarančové šupky

Postup ako na to:

 1. Rozdrvte pár sušených pomarančových šupiek.
 2. Potom zmiešajte 1 PL čerstvého bieleho jogurtu s 1 PL rozdrvených pomarančových šupiek.
 3. Poriadne zmiešajte na pastu.
 4. Následne aplikujte pastu na pokožku a nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 5. Nakoniec zmes zmyte vodou.

8) Ako získať krásnu pleť pomocou jogurtu a citrónu

Oboje, jogurt aj citrón, dokážu výborne hydratovať pleť. Tiež zbaviť ju nedostatkov, ktoré spôsobujú, že pleť vyzerá nevýrazne. Zmiešaním jogurtu a citrónu dodáte pleti potrebný lesk.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • čerstvú citrónovú šťavu
 • čerstvý biely jogurt

Postup prípravy:

 1. Zmiešajte 1 PL citrónovej šťavy s 1 PL čerstvého bieleho jogurtu.
 2. Aplikujte zmes na tvár.
 3. Nechajte pôsobiť na vyčistenej pleti približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmyte vodou.

Táto zmes vám nielenže pomôže zosvetliť pleť, ale taktiež zmierniť príznaky akné a čiernych bodiek na tvári.

9) Ako získať krásnu pleť pomocou mlieka, citrónovej šťavy a medu

Kombinácia surového mlieka, citrónovej šťavy a medu nielenže zosvetlí vašu pleť, ale taktiež ju hydratuje. Táto kombinácia pôsobí aj ako fyzická bariéra, ktorá chráni vašu pokožku pred poškodením pred takmer všetkými environmentálnymi faktormi ako je znečistenie.

Budete potrebovať:

 • mlieko
 • citrónovú šťavu
 • med

Ako na to:

 1. Použite 1 PL tekutého alebo sušeného mlieka, 1 PL medu a 1 PL citrónovej šťavy a poriadne zmiešajte, pokým vytvoríte pastu.
 2. Následne použite túto zmes na umytú tvár.
 3. Nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmyte vodou.

10) Ako dosiahnuť krásnu pleť prirodzene pomocou mlieka a šafranu

Šafran je známy ako najlepšie činidlo na zosvetlenie pleti. Táto potravina je pomerne drahšia v porovnaní s bežnými potravinami. Avšak pre jeho výnimočné účinky je táto rastlina hodná investovania.

Ingrediencie:

 • studené surové mlieko – približne 2 až 3 PL
 • zopár kúskov šafranu

Ako na to:

 1. Uložte približne 5 až 6 pásikov šafranu do radu.
 2. Nechajte stáť približne 3 až 4 hodiny.
 3. Umyte si tvár a krk a následne na čistú pokožku naneste danú zmes.
 4. Nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 5. Nakoniec zmyte vlažnou vodou.

Táto pleťová maska je jedným z osvedčených spôsobov ako dosiahnuť krásnu pleť. Zmes vám zaručí mäkkú a jemnú pokožku, ba čo viac, surové mlieko nie je ťažké. Tým pádom je vhodné pre každý typ pleti.

III. "Povinná jazda" pri starostlivosti o pleť

1) Čistenie pleti

Prvky ako znečistenie z prostredia a zvyšky mejkapu môžu byť škodlivé. A urýchľujú starnutie. Ak nosíte mejkap, mali by ste si ho najskôr odstrániť odličovacím tampónom alebo čistiacim olejom. Ráno je vhodné použiť ľahší prípravok. Hlavne je dôležité, aby bol vhodný pre váš typ pleti.

Ak prichádzate domov z párty nadránom, stačí vám na odstránenie mejkapu aj vlhčená utierka na odlíčenie. Ak chcete iba padnúť do postele, tieto odličovacie obrúsky sú vašou prvou pomocou.

2) Exfoliácia

Niekedy môžete aj po očistení pleti cítiť potrebu zoškriabať z nej aj ten posledný kúštik nečistoty a odumretej pokožky. Takto môžete začať každý deň s čerstvou a novou pokožkou… Ale nie je to dobrý nápad.

 • Používať peeling na pleť každý deň je jednoducho príliš. Ľudia, ktorí tak robili, mali časom pleť oveľa náchylnejšiu na podráždenie – či už obyčajným tlakom, teda na dotyk. Alebo pokožka zostala citlivá na niektorú z prísad.
 • Frekvencia používanie peelingu závisí od typu produktu, ktorý používate. Koncentrovaný, intenzívny píling stačí použiť raz za mesiac. Ak ale použijete menej silný píling, môžete ho používať aj častejšie.
 • Ďalšou možnosťou je chemický píling. Dostať ho vo forme kyseliny salicylovej alebo kyseliny glykolovej. Tie sú určené pre mastnú pleť. Jemnejšie prípravky sú určené pre citlivejšiu pleť. Tieto možno používať dva až trikrát do týždňa.
 • Dôležitou vecou však je, sledovať pleť ako na chemický píling reaguje. Odpozorovať treba príznaky podráždenia či zápalu.

3) Toner

Toner možno zaradiť do kategórie „bolo by pekné mať ho“. Je to totiž jedna z možností, ako nakoniec odstrániť posledné zvyšky znečistenia. Je výborný v dňoch, kedy ste sa napríklad zapotili pri cvičení či posilňovaní. Tonery obsahujú oveľa menej astringentných látok než v minulosti. Tonery pomáhajú harmonizovať pleť, okysličiť a prečistiť ju.

4) Esencie a vodičky

Podľa ázijskej starostlivosti o pleť sú esencie pre pleť nutnosťou. Je to jemný spôsob ako naniesť aktívne látky k pleti. Esencie a vodičky tieto aktívne účinné látky väčšinou aj skutočne obsahujú, nie je však nevyhnutné nutné, používať ich.

Ak ste však fanatik a zanietenec, pokiaľ ide o dôslednú starostlivosť o pleť, sú esencie pre pleť prínosom. Ide o to, že sa o svoju pleť staráte. A ak sa snažíte zachovať mladistvú pleť alebo sa zbaviť akné, mali by ste byť dôsledné. Potom budú aj výsledky výraznejšie. A navyše, takáto starostlivosť si vyžaduje svoj čas, nedá sa to urobiť hneď, lusknutím prstov. (Rovnako ako pri cvičení, ak si zacvičíte raz, na vašu kondíciu to vplyv mať nebude…)

5) Pleťové séra, oleje a očné krémy

Práve táto kategória je vhodná na to, aby ste sa zamerali presne na svoj typ pleti. Všetky prísady, ktoré sa nachádzajú v týchto produktoch, možno teoreticky nájsť aj v dennom hydratačnom či nočnom kréme. Ale nie každá tvár je rovnaká.

Sérum je určené na to, aby dodalo aktívne látky pre špecifický účel. Takto je možné naniesť do vráskavých oblastí retinol, na tmavé škvrny zase iné sérum, a tretie na ošetrenie vyrážok.

Netreba to však preháňať. Ak by ste zmiešali priveľa rozdielnych prísad, môže dôjsť k podráždeniu. Preto je dobré zamerať sa na jeden problém a riešiť ten. A séra obsahujú koncentrované účinné látky v rôznych kombináciách.

6) Pleťové masky

Látkové masky, detoxikačné íľové masky či iné formy pleťových masiek sú oveľa intenzívnejšou metódou, ako naniesť prísady, ktoré získavate aj iným spôsobom. Pleťové masky sú spôsob, ako predĺžiť starostlivosť o pleť. Sú ďalším druhom ošetrenia pleti.

Nie sú nevyhnutnou nutnosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Dokážu sa však zamerať na konkrétny problém, navyše si masku nanášate v pohodlí domova.

7) Hydratačné prípravky a opaľovacie krémy

A prichádzame k poslednému kroku starostlivosti o pleť. Hydratačný prípravok voľte rozumne. Hustejšie a okluzívne mastnejšie krémy na suchšiu pleť. Ľahšie, gélovité prípravky pre mastnú pleť či pleť náchylnú na tvorbu akné.

Cez deň nepotrebujete špeciálne opaľovací krém a špeciálne hydratačný prípravok. Teda v prípade, že si širokospektrálny opaľovací krém nanesiete na tvár, krk aj hruď a postup počas dňa pravidelne opakujete.

IV. Ďalšie spôsoby starostlivosti o pleť

Starostlivosť o pleť musí byť dostatočne dobrá, aby nám aj chutila!“

Správna starostlivosť o pleť zahŕňa dôkladne poznanie vašej pleti, ak ju nepoznáte, potom ju nemôžete ošetrovať.

1) Vyhnite sa umývaniu pleti horúcou vodou

Horúca voda spôsobuje začervenanie, tak ako aj podráždenie u mnohých ľudí s citlivou pleťou ale i u niektorých ľudí, ktorí majú normálnu pleť. Okrem toho horúca voda dokáže vysušovať jemnú pokožku na tvári, čo vedie k rôznym kožným problémom, od šupinatej, začervenanej pokožky až po akné. Najlepším spôsobom je umývanie si tváre s mierne teplou vodou alebo vodou teploty vzduchu.

2) Používajte oleje vhodné pre váš typ pleti

Používajte rastlinné oleje, ktoré vám pomôžu hydratovať pleť bez iných vedľajších účinkov. Na trhu je dostupných mnoho rastlinných olejov, ktoré môžete použiť na aplikáciu na pleť, ako je olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, argánový olej, olej z rakytníku rešetliakového a iné.

3) Vyhnite sa častému exfoliovaniu

Nemali by ste pleť exfoliovať čistiacimi produktami na exfoliovanie, ktoré nájdete bežne v drogériách, tie sú totiž zvyčajne príliš dráždivé pre takmer všetky typy pleti. Miesto aplikácie chemických produktov a produktov plných toxínov, mali by ste pleť exfoliovať prírodnými prostriedkami, a to napríklad čerstvým ovocím, ako je čerstvé mango, čerstvé ananásové kúsky alebo roztlačené jahody.

4) Stravujte sa zdravo a jedzte správne vitamíny

Strava je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako cvičenie.“

Ďalším spôsobom ako dosiahnuť krásnu pleť je konzumovanie správnych vitamínov a dodržiavanie zdravej stravy, ktorá je bohatá na čerstvé zdravé ovocie a zeleninu, zahŕňa pitie veľa vody a zdraviu a telu prospešné čaje a minimum alkoholu. Okrem toho, cvičenie vám zaručí žiarivejšiu pleť ako nejaké hydratačné krémy alebo čistiace prípravky.

Pre krásnu pleť by ste mali jesť potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C, keďže tento vitamín dokáže vašu pokožku zosvetliť a zachovať jej pružnosť. Potraviny bohaté na vitamín C sú napríklad sladká paprika, jahody, paradajky, melón kantalup, zelený hrášok a ovocie ako sú egreše, citróny a pomaranče.

Navyše taktiež potrebujete vitamín A, ktorý je veľmi prospešný v udržaní zdravej a pevnej pleti a taktiež je účinný v zbavovaní sa opálenia a škvŕn. Tu sú top potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín A: papája, mrkva, červený melón, žĺtok, paradajky, ustrice a odtučnené mlieko.

5) Pite veľa vody

Chcete vedieť ako dosiahnuť krásnu pleť pitím čistej vody? Musíte jednoducho piť denne minimálne 8 pohárov čistej vody. Čistá voda je nevyhnutná pre správnu funkciu nášho organizmu. Voda je potrebná pre mnoho telesných funkcií ako je trávenie, cirkulácia krvi, vstrebávanie potravy, dýchanie, udržanie normálnej telesnej teploty a transport živín. Voda sa považuje za bezkalóriový nápoj. Okrem toho je tiež najbezpečnejším spôsobom na chudnutie.

6) Ako prírodne dosiahnuť krásnu pleť – sladký spánok

Ak nespíte dostatočne dlho, prejaví sa to na vašej pleti. Vaša pleť bude vyzerať unavene a podráždene. Najlepším riešením je teda kvalitný spánok, nevynechávať a neponocovať do neskorých hodín. Nedostatok spánku spôsobuje rozširovanie ciev, čo vedie k tmavých kruhom pod očami.

Okrem toho počas spánku pleť podstupuje obnovu a drobné opravy. Preto nedostatok spánku taktiež narúša procesy v tele. Len 7 až 8 hodín spánku vám úplne postačí pre udržanie si zdravej pleti. Ale pozor, príliš dlhé vyspávanie vedie k poškodeniu buniek.

7) Cvičenie

Pre čaro dobrého zdravia je potrebné cvičiť.“

Pre zdravú pleť a telo by ste mali denne venovať minimálne 30 minút fyzickému cvičeniu. Cvičenie vám pomôže zlepšiť cirkuláciu krvi, a zároveň zlepší zdravie vašej pleti. Cvičením telu doprajete vnútornú očistu. Okrem toho cvičenie pomáha človeku uvoľniť sa, čím udržíte na uzde kožné problémy, ktoré sa prejavujú práve zo stresu. Cvičením najmä spevníte telo, takže budete so sebou viac spokojný a budete sa cítiť krásná.

8) Odstraňujte si make-up pred spaním

Tu je jeden z najlepších spôsobov, ako odstrániť make-up z tváre. Tento spôsob naozaj stojí za vyskúšanie.

 1. Zmiešajte ¼ pohára panenského olivového oleja s ¼ ricínového oleja.
 2. Naneste zmes na tvár.
 3. Následne jemne vmasírujte do pokožky.
 4. Túto olejovú zmes môžete používať na jemné odstránenie očného make-upu.
 5. V ďalšom kroku ponorte handričku do teplej vody.
 6. Vyžmýkajte z handričky všetku vodu.
 7. Priložte si túto handričku na tvár a nechajte na tvári približne minútu.
 8. Následne si ňou zotrite všetok zbytok oleja.
 9. Používaním tejto jednoduchej olejovej masky pomôžete pleti zbaviť sa všetkých nedokonalostí.

9) Ako prirodzene dosiahnuť krásnu pleť – ochrana pred slnečným žiarením a správna starostlivosť

Musíte si pamätať, že je priam neprípustné ísť von bez ochrany pred slnečným žiarením! Viete prečo? Ak si na tvár neaplikujete opaľovací krém, keď idete na slnko, veľmi tak vašu pleť poškodíte.

 • Vždy používajte opaľovací krém, keď idete von na slnko.
 • Opaľovací krém opätovne nanášajte na tvár každých 4 až 5 hodín.

10) Predtým, než pôjdete spať umyte si tvár

Zaraďte do večernej rutiny odstraňovanie make-upu, mazu a nečistôt z tváre.

 • Použite odličovací prípravok.
 • Použite jemné mydlo.
 • Vyhnite sa priestoru očí.
 • Umyte si tvár šplechnutím vody na celú tvár.
 • Nechajte tvár uschnúť na vzduchu.

11) Predíďte tvorbe akné

Existuje pár menších trikov, ako predísť akné alebo vyrážkam.

 • Meňte si posteľné prádlo každé 4 alebo 5 dní. S čistou obliečkou bez baktérii zabránite pleti vyhádzať sa počas noci.
 • Vyhnite sa chytaniu si tváre rukami.
 • Je nevyhnutné zopnúť si pred spánkom vlasy. Uistite sa, že vaše vlasy držíte preč od tváre.
 • Stres môže viesť k vyhádzaniu sa. Tým pádom by ste sa mali uistiť, že ste oddýchnutý a spokojný. Doprajte si kvalitný spánok.
 • Zmeňte antikoncepciu (platí pre ženy). Niektoré druhy antikoncepcie, ktoré obsahujú estrogén, môžu zmierniť prejavy akné. Poraďte sa s lekárom, ktorá antikoncepcia je najlepšia.

V. Čo na tvár nepatrí

1) Majonéza

Majonéza je dobrá na vlasy, ale nie pre tvár… Je kyslá a môže akurát upchať póry, ktoré nebudú môcť dýchať. Majonéza preto k starostlivosti o pleť nepatrí, a to ani omylom. Ak ju chcete predsalen použiť v rámci skrášľovacích procesov, tak ju použite na poškodené alebo suché vlasy. Od tváre ju ale držte ďalej.

2) Sérum na vlasy

Sérum na vlasy je ďalšou vecou, ktorá nepatrí na tvár. Rovnako ako iné kozmetické prípravky, aj séra na rôzne časti tela obsahujú rôzne zložky. A to, že je na štítku napísané sérum, neznamená to, že je vhodné pre starostlivosť o pleť. Séra na vlasy obsahujú zložky, ktoré sú určené na ošetrovanie vlasov a nie sú vhodné na vrásky či kruhy pod očami. Vlasové séra majú častokrát silnú vôňu a môžu dráždiť pokožku.

3) Šampón

Tvár a vlasy sú tvorené rôznymi molekulami. Tvár potrebuje prostriedok na čistenie, ktorý je vyrobený z oveľa jemnejších prísad. Vlasy zase potrebujú silné povrchovo aktívne látky, aby sa z nich odstránili mastnoty a nečistoty. Šampón nedokáže ošetriť jemné molekuly, ktoré tvoria pokožku tváre. Ak šampón použijete na umývanie tváre, zostane pleť suchá a fľakatá.

4) Krémy na nohy

Krémy na nohy sú veľmi lepivé, husté a hutné. Sú vyrábané tak, aby mohli odlupovať (exfoliovať) a odbúravať tvrdú odumretú kožu na nohách. Takto by ste si pokožku na tvári iba zranili.

5) Dezodorant

Ak si myslíte, že keď dezodorant bráni poteniu v podpazuší, dokáže rovnako zabrániť mejkapu v roztápaní a tvári v potení, mýlite sa. Pokožka tváre musí dýchať a ak si na ňu dáte dezodorant, dýchaniu bránite. Nie je to teda vôbec vhodná alternatíva, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť.

6) Lak na nechty

Aj lak na nechty patrí medzi veci, ktoré by ste si nemali nikdy dávať na tvár. Obsahuje totiž akrylátové molekuly, ktoré by vám kožu úplne vysušili. Ak si budete niekedy chcieť z nejakého dôvodu farbiť tvár, uistite sa, že používate farbu, ktorá je bezpečná a určená na maľovanie na tvár.

7) Farba na vlasy

Farba na vlasy obsahuje množstvo chemikálií, ktoré by na pokožku pôsobili doslova kruto. Takto starostlivosť o pleť skutočne nevyzerá. Ľudia, ktorí si radi farbia aj obočie, aby malo farbu vlasov, by mali radšej používať farebnú maskaru alebo rastlinné farbivá, a nie farbu na vlasy. Vo všeobecnosti možno povedať, že farby na vlasy môžu podráždiť pokožku okolo očí, spáliť ju a tým úplne zničiť a rozpraskať. Potom budú vrásky a kruhy pod očami najmenší problém.

8) Rastlinný tuk

Rastlinný tuk sa v podstate používa na lupienku a možno ho použiť iba na kožu na tele. Pre pokožku tváre je príliš ťažký a istotne upcháva póry a spôsobuje vyrážky a akné.

9) Kyselina octová alias ocot

Ocot je vlastne pleťové tonikum. Netreba ale zabúdať, že čím je starší, tým menej vody obsahuje, takže sa stáva silnejším. Ak použijete príliš silný ocot, pokožku si spálite. Je preto lepšie kúpiť si tonikum, ktoré je vhodné pre potreby vašej pleti a s pokožkou na tvári neexperimentovať. Vaša tvár je krehká a jemná, a to viac než si myslíte. Nerobte zbytočné chyby, netvorte si vrásky a rôzne jazvičky sama. Dávajte preto pozor, ako vaša starostlivosť o pleť vyzerá.

10) Telové mlieko

Už samotný názov produktu hovorí, že nie je určený na tvár ale na telo. Pokožka na tvári je iná ako pokožka na tele. Na ošetrenie pleti treba používať pleťové mlieko. Všeobecne platí, že koža na tele je odolnejšia a silnejšia ako koža na tvári. To je dôvod, prečo takmer všetky telové mlieka obsahujú menej výživných a viac vonných zložiek ako mlieko na tvár. Tradičné telové mlieka by sa na suchú tvár nemali používať ani v stave núdze, pretože jeho zloženie môže viesť k ešte vysušenejšej tvári, k upchatým pórom, prípadne hrozí aj alergická reakcia. Tvár na koži je oveľa tenšia než na iných častiach tela. Telové mlieka môžu vyvolať akné a alergické reakcie kvôli tomu, že obsahujú viac vonných látok, majú tendenciu byť silnejšie ako pleťové hydratačné mlieko. Vyberte si pleťové mlieko bez vonných prísad a olejov, tak si zachováte zdravú vyrovnanú rovnováhu vlahy a zabránite tiež vzniku akné.

11) Lak na vlasy

Lak na vlasy sa dáva na vlasy, pokožke na tvári by mohol uškodiť. Pleť by vysušil a upchal póry. A hoci v mnohých domácich receptoch nájdete, že môžete lak na vlasy použiť pri ošetrovaní akné, bude to mať jediný efekt – poškodíte si pleť. Navyše, repelenty v lakoch na vlasy pokožku dráždia, takže zostane hrboľatá a začervenaná. V lakoch na vlasy sa nachádzajú aj laky a alkohol, čím by ste pokožku dehydrovali, takže by vyzerala staršie. Niektoré ženy údajne v núdzi miesto mejkapu použijú lak na vlasy. Obsiahnutý alkohol ale odstraňuje z pokožky vlahu. Navyše upcháva póry, čiže dochádza k podráždeniu a vzniku akné.

12) Zubná pasta

Zubná pasta môže údajne zvýšiť tvorbu melanínu, čo znamená tvorbu hnedých škvŕn a sfarbenia v oblastiach, kde ste pastu použili. Zubná pasta dráždi pokožku, pretože obsahuje mätu. Vysušiť akné pomocou zubnej pasty je síce starou metódou liečby akné. Môžete si však privodiť chemické jazvy, spáleniny či iné poškodenie, takže jednoznačne nejde o vhodnú starostlivosť o pleť. Najlepším riešením je použiť olej z čajovníka. Takto si pokožku na tvári ochránite, pretože ju tak určite nepoškodíte.

13) Sóda bikarbóna

Sóda bikarbóna (jedlá sóda) je veľmi zásaditá, takže môže znížiť pH rovnováhu tvárovej pokožky, čo nakoniec vyústi do skutočne suchej pokožky. Mnoho ľudí používa sódu bikarbónu ako píling, ale nie je to vôbec dobrý nápad. Sódu bikarbónu by ste si na tvár nemali nikdy dávať. Pokožka má prirodzene kyslé pH, ktoré pomáha udržiavať ochrannú lipidovú vrstvu nedotknutú. Ak si na ňu dáte vysoko zásaditú látku ako sódu bikarbónu, môžete si túto lipidovú vrstvu zničiť. Hrubá textúra a konzistencia, čo sú jej hlavné vlastnosti, narušia pH a to má za následok poškodenie kože, ktorá si nedokáže udržať vlhkosť. A suchá koža je náchylnejšia na vrásky.

14) Cukor

Soľ a cukor vyťahujú vlhkosť z okolitých materiálov, preto majú na pokožku dehydratačný účinok. Použitím cukru si prakticky zničíte pleť. Ak použijete cukor, tak iba ako píling na nohy či iné časti tela, ale nikdy nie na tvár. Medzi prostriedky na starostlivosť o pleť cukor jednoducho nepatrí. Cukor môže pleť obrúsiť a poškriabať, pretože je to vlastne exfoliant. Celkovo je potrebné vyhýbať sa na tvárovej pokožke produktom, ktoré obsahujú pevné častice, pretože môžu viesť k vzniku mikroskopických trhlín na pokožke a spôsobiť pupienky.

15) Citrón

Aj citrónová šťava svojim pH pleti neprospieva, je totiž príliš nízke, takže by mohlo pH tváre vyviesť z rovnováhy. Obzvlášť škodlivá môže byť ako súčasť pílingu so soľou alebo s cukrom. Soľ aj cukor môže tvár doškriabať a narobiť drobné ranky a citrónová šťava poranenú pokožku ešte viac podráždi. Citrón je plný kyselín. Ak si ho dáte na tvár a následne sa vystavíte slnku, pokožka sa môže spáliť a zostane podráždená. Citrusové plody obsahujú chemickú látku nazývanú psoralén, ktorá vyvoláva výraznú citlivosť na svetlo. Aktivuje sa približne po desiatich až pätnástich minútach a potrebuje až jeden deň, aby sa odbúrala. Takže sa vlastne môžete na slnku spáliť natoľko, že vám vzniknú drobné pľuzgieriky na tvári.

16) Horúca voda

Hydratácia je pre pokožku a starostlivosť o pleť podstatná a potrebná. Ale používaním horúcej vody vlahu z tváre jedine odvediete. Vo všeobecnosti platí, že horúca sprcha či horúci kúpeľ eliminuje ochrannú vrstvu z pokožky, čo má za následok opäť suchú a dopraskanú kožu. Ak sa vám tvoria pupienky, akné alebo máte mastnú pokožku, dosiahnete jej vysušením presný opak, tvorba mazu a premasťovanie kože sa spustí na plné obrátky. Preto nezabúdajte, že máte používať „letnú“, vlažnú vodu, na tvár aj na sprchovanie tela, a to obzvlášť v zime. Niektorí ľudia si umývajú tvár horúcou vodou v domnení, že tým zničia baktérie. Použitím horúcej vody si ale odstránia z tváre vlhkosť, vysušia ju a tým bude pokožka náchylnejšia voči všetkým nástrahám.

17) Vazelína

Vazelína dokáže vyliečiť a zahojiť porezané poškriabané či pohryznuté miesta, tiež hydratuje suchú kožu. Ak ju však použijete na tvár, môžete prípadný problém ešte zhoršiť. Aj napriek tomu, že vazelína pokožku hydratuje, prekrýva odumreté bunky a dokonca aj špinu, takže môže pokožku ešte viac vysušiť a poškodiť.

18) Vtieranie alkoholu

Vtierať alkohol (alebo takú alpu) do tváre patrí medzi zakázané veci. Alkohol sa používa na liečbu infekcií a rán, pretože ich sterilizuje. Nemal by sa však používať na tvári, pretože drasticky vysušuje kožu.

19) Peroxid vodíka

Peroxid vodíka sa tiež používa na potláčanie infekcií pri popáleninách a drobných poraneniach. Nedokáže však vyliečiť problémy na tvárovej pokožke, ako je akné, pupienky alebo škvrny. Peroxid vodíka môže na pleti vytvoriť pľuzgieriky a kožu spáliť, môže vyvolať zápal a alergickú reakciu. Preto ani tento prvok nepatrí do starostlivosti o pleť.

20) Mäta

Mäta patrí medzi hlavné zložky v mnohých produktoch určených na starostlivosť o pleť, resp. o kožu. Ale mäta, vrátane mentolu, pokožku vlastne dráždi. Mätové produkty váš problém podľa všetkého iba zhoršia, obzvlášť, ak vás trápi akné, začervenanie kože či iné problémy citlivej pleti.

21) Voňavky a pridané vône

Voňavky a rôzne vône ako prísady produktov starostlivosti o pleť, či už sú syntetické alebo prírodné, môžu pôsobiť ako jeden veľmi nepotrebný alergén. Obzvlášť, ak máte citlivú, senzitívnu pokožku. Hoci nemusia nutne viesť k trvalému poškodeniu, je lepšie sa im vyhnúť.

22) Mejkap s obsahom hliníka

Hliník, ktorý sa používa v ceruzkách na oči, v očných tieňoch a v deodorantoch, má stredne vysokú neurotoxicitu. Ak nechcete mať nič spoločné so zložkami, ktoré majú merateľné hodnoty toxicity, určite ich na telo nepoužívajte.

23) Denné telové mlieka alebo opaľovacie krémy s vitamínom A

Opatrný treba byť s kozmetickými prípravkami a produktami na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú retinol alebo vitamín A, pretože sa po nich stáva pokožka citlivejšia na slnečné svetlo, čiže aj náchylnejšia na vznik rakoviny kože.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac