Domov / / Starostlivosť o pleť – 34 najl...

Starostlivosť o pleť – 34 najlepších tipov pre krásnu pokožku na tvári a tele

Posledná úprava 28.02.2017

Takmer všetky ženy tajne túžia po bezchybnej pleti. Preto často používajú rôzne peelingové masky, krémy na zosvetlenie pokožky a iné kozmetické prípravky dostupné na trhu. Na používaní kozmetických výrobkov s cieľom dosiahnuť svoju najlepšiu verziu nie je nič zlé, avšak ak si môžete vyrobiť domáce prírodné prípravky, ktoré vám pomôžu vyzerať krásne, rozhodnete sa pre používanie syntetických výrobkov? Ba čo viac, všetky ingrediencie potrebné na výrobu domácich prípravkov máte vždy po ruke, dostupné v kuchyni. Preto pre dosiahnutie žiarivej a jemnej pleti nepotrebujete investovať peniaze do drahých prípravkov na pleť. Dodržiavanie pár jednoduchých a zdravých návykov spoločne so správnou stravou, je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vyzerať krásne. Ak hľadáte tie správne tipy ako získať žiarivú a jemnú pleť, čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete 34 tipov ako získať krásnu pokožku na tvári a tele a to prírodne bez využitia liekov, či aplikácie chemických prípravkov na pleť.

V článku nájdete kompletný zoznam skrášľujúcich riešení pre získanie svetlej a žiarivej pleti z pohodlia domova. V tomto zozname však nenájdete iba tipy na starostlivosť o pokožku tváre a tela, ale tiež špecifický zoznam jedál, vďaka ktorým môžete dosiahnuť krásnu pleť. Spoznajte aj pravidlá starostlivosti o pleť, na ktoré sa často zabúda alebo sú ignorované.

I. Konzumácia bežných potravín, ktoré dokážu skrášliť pleť

1) Celozrnné výrobky

"Čo má najväčší vplyv na vašu pleť nie je to, čo na ňu nanášate, ale to, čo jete."

V preklade, konzumácia správnych potravín vám prirodzene pomôže s udržaním zdravej a krásnej pleti. Celozrnné výrobky sú plné vlákniny, ktorá je účinná v boji proti zápalom. Vláknina taktiež pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje výkyvy inzulínu. Celozrnné výrobky taktiež obsahujú zinok, ktorý pomáha obnoviť poškodenú pokožku, zachovať jej jemnosť a pružnosť a taktiež regulovať produkciu kožného tuku. Okrem toho, vitamín B obsiahnutý v celozrnných výrobkoch pomáha kožným bunkám spracovávať tuky bez toho, aby vysušoval pleť a spôsoboval šupinky na pleti. Taktiež musíte pamätať na to, že pre udržanie hydratovanej pleti potrebujete piť veľa vody. Zelené a bylinné čaje sú taktiež dobrou voľbou, avšak vyhnite sa pitiu sýtených nápojov a sladkých džúsov.

2) Petržlen

Petržlen je skvelým zdrojom vitamínu K, ktorý podporuje hojenie pokožky, jej elasticitu a kožný tonus. Navyše je petržlen bohatý na vitamíny A a C, ktoré mu dodávajú schopnosť čistiť obličky a močové cesty, zatiaľ čo súčasne odstraňuje škvrny a zmierňuje začervenanie. Petržlen taktiež obsahuje prchavé oleje, vďaka ktorým má antibakteriálne a antimykotické účinky, ktoré dezinfikujú póry a taktiež predchádzajú akné. Takže cestou ku krásnej pleti je zahrnutie petržlenu do každodenného jedálnička.

3) Brazílske orechy

Iba hrsť brazílskych orechov dokáže vášmu telu dodať potrebné denné množstvo selénu. Okrem toho brazílske orechy obsahujú ďalší antioxidant, ktorý spoločne s vitamínom C a A pracuje na podpore imunitného systému. Pre krásnu a bezchybnú pleť, dodržiavajte zásady správnej stravy, ktorá je bohatá na selén aby ste zabránili poškodeniu pokožky slnkom, melanómom a stareckým škvrnám. Bohatými zdrojmi na selén sú taktiež semienka (tekvicové, slnečnicové, chia), pšeničné klíčky, mäso a iné. Mnoho orechov navyše obsahuje taktiež vitamín E, ktorý pomáha pokožke udržať jej hydratáciu.

4) Bobule

Vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém taktiež pomáha pleti hojiť sa a mať žiarivý vzhľad.

Vitamín C je skvelým antioxidantom pre zdravú pleť. Spôsobom ako dosiahnuť jemnejšiu pleť a podporiť produkciu kolagénu je príjem veľkého množstva vitamínu C. Pre zvýšenie príjmu vitamínu C sa môžete obrátiť na ovocie, ktoré je bohaté na vitamín C. Takýmto ovocím sú černice, čučoriedky, jahody, čierne ríbezle alebo iné. Čo je ďalšou výhodou, toto ovocie vám taktiež pomôže znížiť hladinu cukru v krvi, na rozdiel od mnoho iného ovocia.

5) Mrkva

Jedenie mrkvy vám zlepší zrak. Mrkva je bohatá na vitamín A, účinný antioxidant, ktorý sa v mrkve nachádza vo forme beta karoténu. Pravidelná konzumácia mrkvy vám pomôže udržať dobrý zrak, kosti a zuby, zatiaľ čo vám zaistí rozvoj kožných buniek a posilnenie kožného tonusu.

6) Divoký losos

Divoký losos je výborným zdrojom omega 3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržať pleť elastickú a hydratovanú. Navyše losos obsahuje selén, známy ako minerál, ktorý chráni pleť pred nežiaducimi účinkami slnečného žiarenia. Ba čo viac, vitamín D obsiahnutý v losose dokáže udržať vaše kosti a zuby zdravé a silné. S lososom jednoducho nebudete mať žiaden problém ak ho zahrniete do vášho jedálnička. Existuje totiž mnoho spôsobov ako využiť priaznivé účinky tejto superpotraviny. Môžete lososa podávať upečeného, grilovaného, v sushi, so šalátom alebo s cestovinami, alebo jednoducho spoločne so špargľou.

7) Špenát

Jesť je nevyhnutnosťou, avšak jesť správne je umenie.“

Jesť rozvážne vás nielenže spraví rozvážnym človekom, ale taktiež je to rozumná vec, ktorú môžete pre svoje telo urobiť. Zmiernite totiž riziko, že ostanete odkázaný na pomoc lekára a na liekoch pre udržanie vášho zdravia.

Špenát je zelená listová zelenina, ktorá je bohatá na antioxidanty a živiny. Pravidelná konzumácia tejto zelenej listovej zeleniny vám dokáže pomôcť udržať zdravé a žiarivé oči, vďaka luteínu, ktorý špenát obsahuje. Špenát je taktiež skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, ako je vitamín B, vitamín C, vitamín E, vápnik, železo, draslík, horčík a omega 3 mastné kyseliny. Jednoducho, pre zdravú a rýchlu prílohu vám stačí opražiť špenát.

8) Ustrice

Ustrice sú skutočne afrodiziaká, avšak sú skvelým zdrojom zinku, ktorý pomáha s obnovou kožných buniek. Zinok taktiež pomáha udržať zdravé nechty, vlasy a oči. Kto by chcel afrodiziakum, vďaka ktorému sa budete taktiež cítiť a vyzerať krásne?

9) Paradajky

Paradajky sú skvelým zdrojom lykopénu, antioxidatnu s účinkami proti starnutiu. Čo je udivujúce, lykopén obsiahnutý v paradajke je telom lepšie absorbovaný ak je spracovaný, alebo uvarený, takže sa zásobte konzervovanou paradajkovou omáčkou, kečupom a paradajkovým džúsom. Paradajky dokážu tiež pomôcť ako prevencia rakoviny prostaty.

10) Orechy

Ďalším typom ako získať krásnu pleť je konzumácia orechov. Pre užitie si širokej škály priaznivých účinkov orechov v podobe zdravších vlasov, jemnejšej pleti, silnejších kosti a žiarivejších očí, nepotrebujete konzumovať plné šálky orechov. Stačí ak telu doprajete dennú dávku niektorých živín ako je vitamín E a omega 3 mastné kyseliny, pridaním orechov do šalátu, dezertu alebo cestovín, alebo konzumáciou hŕstky čistých orechov.

11) Kivi

Kivi je malé, hnedé, chlpaté ovocie, ktoré je plné antioxidantov a vitamínu C, ktorý udržuje pleť pevnú, predchádza vráskam a je vynikajúci na zuby a kosti. Navyše antioxidanty obsiahnuté v kivi taktiež pomáhajú predchádzať riziku rakoviny a ochorenia srdca.

12) Horká čokoláda

Všetko, čo potrebujete je láska. Avšak trochu čokolády z času na čas neublíži.“

V skutočnosti, čokoláda dokáže zlepšiť život. Horká čokoláda dokáže znížiť riziko srdcového ochorenia znižovaním hladiny glukózy v krvi a zlého cholesterolu, zatiaľ čo zvyšuje hladinu dobré cholesterolu.

Horká čokoláda taktiež pomáha udržať pleť hydratovanú a ochrániť ju pred poškodením slnkom. Opakom populárneho presvedčenia je, že rozumná konzumácia horkej čokolády nespôsobí akné. Mali by ste uprednostniť druh horkej čokolády, ktorá má vysoký obsah flavonoidov a najmenej 60% kakaa.

13) Jogurt

1 šálka nízkotučného jogurtu obsahuje viac vápnika ako 1 šálka nízkotučného mlieka, ktorý je skvelý na vaše nechty, držanie tela a zuby. Jednoduchým spôsobom je zmiešať nízkotučný jogurt s müsli alebo ovocím vo forme zdravých raňajok, alebo dôležitého neskoršieho popoludňajšieho olovrantu.

II. Skúste si na tvár aplikovať niektoré z najlepších skrášľujúcich pleťových masiek

1) Pleťová maska z čaju, ryžovej múky a medu

Antioxidanty obsiahnuté v čaji vám dokážu pomôcť zbaviť sa voľných radikálov a toxínov z pleti. Med zase dokáže pomôcť ochrániť pleť pred baktériami a udržať pleť hydratovanú. Ryžová múka slúži ako výborný exfoliant, zatiaľ čo med pleť hydratuje. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa krok za krokom dopracovať ku krásnej pleti, a to za pomoci čaju, ryžovej múky a medu.

Ingrediencie, ktoré potrebujete:

 • šálka vychladeného čaju
 • ½ lyžice medu
 • 2 lyžice ryžovej múky

Postup:

 1. Všetky ingrediencie poriadne zmiešajte.
 2. Aplikujte zmes na tvár.
 3. Nechajte pôsobiť na pleti približne 20 minút, možno aj viac, kým maska nezaschne.
 4. Uistite sa, že masku nanesiete na tvár krúživými pohybmi a následne zmyjete vodou. Tento krok je veľmi dôležitý, keďže týmto spôsobom sa zbavujete odumretých kožných buniek a zjednotíte tón vašej pleti.
 5. Následne tvár opláchnite studenou vodou.
 6. Používanie tejto masky párkrát do týždňa vám zaručí svetlejšiu a zjednotenú pleť.

2) Pleťová maska z citrónu, medu, uhorky alebo cukru

Medzi ďalšie tipy ako dosiahnuť krásnu pleť je aplikovanie citrónu na tvár. Toto ovocie je skvelou ingredienciou, ktorú si môžete aplikovať na tvár a telo pre zdravú a čistú pokožku. Citrón obsahuje kyselinu citrónovú, ktorá odstraňovaním odumretých kožných buniek pomáha udržiavať pleť čistú. Citrón taktiež obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ktorým nám pomáha s redukciou tmavých škvŕn, vďaka zrýchľovaniu procesu obnovy buniek.

Akákoľvek potravina, ktorá je bohatá na vitamín C vám pomôžte dosiahnuť krásnu pleť.“

Okrem toho má toto ovocie taktiež bieliace účinky, vďaka ktorým dokáže zlepšiť celkový vzhľad pleti. Pozrite si 3 jednoduché spôsoby, ako získať krásnu pleť z pohodlia domova a s použitím domácich zásob.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 1:

 1. Čerstvo vytlačenú šťavu z citróna aplikujte na celú tvár a krk.
 2. Následne nechajte pôsobiť na pleti približne 10 minút.
 3. Ďalším krokom je zmytie citrónu z tváre vlažnou vodou.
 4. Následne potrite tvár kúskami uhorky, pre zjemnenie a hydratáciu pokožky.
 5. Opakujte každý deň.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 2:

 1. Ďalšou možnosťou ako získať krásnu pleť použitím citrónu je vytlačenie citrónovej šťavy z ½ citróna a jeho následne zmiešanie s 1 alebo 2 polievkovými lyžicami surového medu.
 2. Následne túto zmes aplikujte na tvár.
 3. V ďalšom kroku nechajte zmes na tvári pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmes z tváre zmyte vodou a opakujte každý deň.

Pleťová maska z citrónu – možnosť 3:

 1. Pravidelná exfoliácia pleti je ďalšou možnosťou ako získať krásnu pleť.
 2. Zmiešajte 2 polievkové lyžice cukru s 2 polievkovými lyžicami citrónu.
 3. Následne túto zmes aplikujte na tvár, ruky, krk a iné časti tela.
 4. Tvár exfoliujte krúživými pohybmi.
 5. V ďalšom kroku nechajte pôsobiť 10 minút.
 6. A nakoniec zmes zmyte vlažnou vodou.
 7. Môžete opakovať raz až dvakrát týždenne pre získanie žiarivej pleti.

3) Ako získať krásnu pleť pomocou ovsených vločiek a citrónu

Ovos sa môže využívať ako prírodný exfoliátor. Je taktiež hypoalergénny a vhodný pre ľudí s ekzémom. Pre získanie krásnej pleti, ho jednoducho aplikujte na tvár, čím pleť zbavíte nečistôt a prebytočného mazu. Na druhej strane citrón je skvelým zdrojom vitamínu C a poskytuje pleti zosvetľujúce účinky. Môžete ovos a citrón zmiešať a používať na nejaký čas namiesto rôznych chemikálii. Čítajte ďalej a v postupe krok za krokom sa dozviete ako získať krásnu pleť pomocou ovsených vločiek a citrónu.

Všetky ingrediencie, ktoré potrebujete pre získanie krásnej pleti:

 • 1 polievkovú lyžicu ovsených vločiek; mletých a uvarených (pomáha zmierniť zápal, tak ako aj liečiť pleť)
 • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy (pomôže vám zosvetliť tón pleti)
 • v prípade, že máte citlivú pleť, zrieďte citrónovú šťavu vodou

Postup krok za krokom:

 1. Zmiešajte vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte zmes na tvár jemným vmasírovaním do pokožky.
 2. Nechajte zaschnúť po dobu približne 20 minút.
 3. Zmyte a dosucha vysušte.
 4. Opakujte pre získanie žiarivej a svetlejšej pleti.

4) Pleťová maska z kurkumy a citrónu

Kurkuma je jednou z najlepších ingrediencií pre svetlú pleť. Je výborným exfoliantom a má taktiež schopnosť predchádzať starnutiu pleti. Môžete kurkumu zmiešať s cícerovou múkou alebo fazuľou na zabránenie rastu chĺpkov na tvári a nadobudnutiu svetlejšej pleti. Navyše, kurkuma sa často používa ako prírodný liek na akné, strie, vrásky a škvrny. Okrem toho, zmes kurkumy a citrónu vám poslúži ako vynikajúci zosvetľujúci prostriedok. Tu je postup ako krok za krokom získať krásnu pleť za pomoci kurkumy a citrónu.

Všetky ingrediencie, ktoré budete potrebovať na prípravu pleťovej masky z kurkumy a citrónu:

 • cícerová múka
 • mlieko
 • kurkuma
 • citrónová šťava

Postup krok za krokom:

 1. Zmiešajte všetky vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte zmes na tvár.
 2. Po aplikácii exfoliujte po dobu 5 minút a následne nechajte pôsobiť 20 minút.
 3. Po tom, čo zmes zaschne, pleť opláchnite.
 4. Aplikujte zmes na tvár pravidelne, pre výrazne zlepšenie pleti.

5) Pleťová maska z kurkumy a paradajky

Kurkuma má veľa priaznivých účinkov na pleť. Lykopén obsiahnutý v paradajkách zase pomáha v zmiernení začervenania, podráždenia pleti, tak ako aj poškodenia DNA spôsobeného slnečnými ultrafialovými lúčmi. Avšak nezabudnite taktiež používať opaľovací krém. Lykopén je známy ako antioxidant, ktorý chráni vašu tvár pred poškodením spôsobeným slnečnými lúčmi. Okrem toho je lykopén vynikajúcim protistarnúcim činidlom; tým pádom sú pre vaše zdravé a mladé ja ideálne práve paradajky! Tu je krok za krokom postup, ktorý vám prezradí ako získať krásnu pleť za pomoci kurkumy a paradajky.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • kurkumu
 • paradajkovú šťavu

Ako na to:

 1. Zmiešajte kurkumu s paradajkovou šťavou.
 2. Následne zmes aplikujte na tvár.
 3. Nechajte zaschnúť.
 4. Nakoniec zmes zmyte vlažnou vodou.

Ďalšia možnosť:

 1. Použite paradajkovú dužinu a vmasírujte si ju do pokožky.
 2. Potom nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 3. Následne dužinu z tváre zmyte vodou.
 4. Každodenným opakovaním vám táto paradajková maska zaručí značnú zmenu na pleti.

6) Pleťová maska z kurkumy, mlieka a cícerovej múky

Tento recept na starostlivosť o pleť je známy ako najobľúbenejší recept nevesty v deň sobášu! Tu je postup s krokmi, ktorý vám prezradí, ako získať krásnu pleť pomocou kurkumy, mlieka a cícerovej múky.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • štipka kurkumy (ktorá zosvetľuje tón pleti)
 • trochu cícerovej múky (ktorá je dobrým exfoliantom)
 • trochu mlieka (ktoré je dobrým hydratačným činidlom)

Postup:

 1. Zmiešajte všetky vyššie spomenuté ingrediencie a aplikujte túto zmes na tvár.
 2. Jemne exfoliujte na tvári po dobu približne 5 minút.
 3. Nechajte pôsobiť približne 20 minút, kým zmes na tvári zaschne.
 4. Ak zmes na tvári zaschne, môžete si umyť tvár.

7) Jogurt a sušená pomarančová kôra

Pomaranč je skvelým zdrojom vitamínu C a je taktiež výborným pleťovým tonerom. Využívanie pomaranču vám nielenže pomôže vyliečiť alebo predísť akné, ale taktiež ochrániť pred inými kožnými problémami. Jogurt je zase skvelý pre vaše zdravie a navyše rozjasňuje pleť.

Nič nemôže byť lepšie a bezpečnejšie ako jogurt na pokožke.“

Používaním bieleho jogurtu porazíte sfarbovanie pokožky, akné a známky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky. Jednou z najlepších vlastností, ktoré má táto ingrediencia je, že je skvelým hydratačným činidlom pre všetky typy pleti.

V recepte pre krásnu pleť budete potrebovať:

 • čerstvý jogurt bez príchute
 • sušené pomarančové šupky

Postup ako na to:

 1. Rozdrvte pár sušených pomarančových šupiek.
 2. Potom zmiešajte 1 PL čerstvého bieleho jogurtu s 1 PL rozdrvených pomarančových šupiek.
 3. Poriadne zmiešajte pre vytvorenie pasty.
 4. Následne aplikujte pastu na pokožku a nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 5. Nakoniec zmes zmyte vodou.

8) Ako získať krásnu pleť pomocou jogurtu a citrónu

Oboje, jogurt aj citrón, dokážu výborne hydratovať pleť, tak ako ju aj zbaviť nedostatkov, ktoré spôsobujú, že pleť vyzerá nevýrazne. Zmiešaním jogurtu a citrónu dodáte pleti potrebný lesk.

Ingrediencie, ktoré si potrebujete pripraviť:

 • čerstvú citrónovú šťavu
 • čerstvý biely jogurt

Postup prípravy:

 1. Zmiešajte 1 PL citrónovej šťavy s 1 PL čerstvého bieleho jogurtu.
 2. Aplikujte zmes na tvár.
 3. Nechajte pôsobiť na vyčistenej pleti približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmyte vodou.

Táto zmes vám nielenže pomôže zosvetliť pleť, ale taktiež zmierniť príznaky akné a čiernych bodiek na tvári.

9) Ako získať krásnu pleť pomocou mlieka, citrónovej šťavy a medu

Kombinácia surového mlieka, citrónovej šťavy a medu nielenže zosvetlí vašu pleť, ale taktiež ju hydratuje. Táto kombinácia taktiež pôsobí ako fyzická bariéra, ktorá chráni vašu pokožku pred poškodením pred takmer všetkými environmentálnymi faktormi ako je znečistenie.

Budete potrebovať:

 • mlieko
 • citrónovú šťavu
 • med

Ako na to:

 1. Použite 1 PL tekutého alebo sušeného mlieka, 1 PL medu a 1 PL citrónovej šťavy a poriadne zmiešajte, pokým vytvoríte pastu.
 2. Následne použite túto zmes na umytú tvár.
 3. Nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 4. Nakoniec zmyte vodou.

10) Ako dosiahnuť krásnu pleť prirodzene pomocou mlieka a šafranu

Šafran je známy ako najlepšie činidlo na zosvetlenie pleti. Táto potravina je pomerne drahšia v porovnaní s bežnými potravinami. Avšak pre jeho výnimočné účinky je táto rastlina hodná investovania.

Ingrediencie:

 • studené surové mlieko – približne 2 až 3 PL
 • zopár kúskov šafranu

Ako na to:

 1. Uložte približne 5 až 6 pásikov šafranu do radu.
 2. Nechajte stáť približne 3 až 4 hodiny.
 3. Umyte si tvár a krk a následne na čistú pokožku naneste danú zmes.
 4. Nechajte pôsobiť približne 15 až 20 minút.
 5. Nakoniec zmyte vlažnou vodou.

Táto pleťová maska je jedným z osvedčených spôsobov ako dosiahnuť krásnu pleť. Zmes vám zaručí mäkkú a jemnú pokožku, ba čo viac, surové mlieko nie je ťažké. Tým pádom je vhodné pre každý typ pleti.

III. Ďalšie spôsoby starostlivosti o pleť

Starostlivosť o pleť musí byť dostatočne dobrá, aby nám aj chutila!“

Správna starostlivosť o pleť zahŕňa dôkladne poznanie vašej pleti, ak ju nepoznáte, potom ju nemôžete liečiť.

1) Vyhnite sa umývaniu pleti horúcou vodou

Horúca voda spôsobuje začervenanie, tak ako aj podráždenie u mnohých ľudí s citlivou pleťou ale i u niektorých ľudí, ktorí majú normálnu pleť. Okrem toho horúca voda dokáže vysušovať jemnú pokožku na tvári, čo vedie k rôznym kožným problémom, od šupinatej, začervenanej pokožky až po akné. Najlepším spôsobom je umývanie si tváre s mierne teplou vodou alebo vodou teploty vzduchu.

2) Používajte oleje vhodné pre váš typ pleti

Používajte rastlinné oleje, ktoré vám pomôžu hydratovať pleť bez iných vedľajších účinkov. Na trhu je dostupných mnoho rastlinných olejov, ktoré môžete použiť na aplikáciu na pleť, ako je olivový olej, kokosový olej, sezamový olej, argánový olej, olej z rakytníku rešetliakového a iné.

3) Vyhnite sa častému exfoliovaniu

Nemali by ste pleť exfoliovať čistiacimi produktami na exfoliovanie, ktoré nájdete bežne v drogériách, tie sú totiž zvyčajne príliš dráždivé pre takmer všetky typy pleti. Miesto aplikácie chemických produktov a produktov plných toxínov, mali by ste pleť exfoliovať prírodnými prostriedkami, a to napríklad čerstvým ovocím, ako je čerstvé mango, čerstvé ananásové kúsky alebo roztlačené jahody.

4) Stravujte sa zdravo a jedzte správne vitamíny

Strava je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako cvičenie.“

Ďalším spôsobom ako dosiahnuť krásnu pleť je konzumovanie správnych vitamínov a dodržiavanie zdravej stravy, ktorá je bohatá na čerstvé zdravé ovocie a zeleninu, zahŕňa pitie veľa vody a zdraviu a telu prospešné čaje a minimum alkoholu. Okrem toho, cvičenie vám zaručí žiarivejšiu pleť ako nejaké hydratačné krémy alebo čistiace prípravky.

Pre krásnu pleť by ste mali jesť potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C, keďže tento vitamín dokáže vašu pokožku zosvetliť a zachovať jej pružnosť. Potraviny bohaté na vitamín C sú napríklad sladká paprika, jahody, paradajky, melón kantalup, zelený hrášok a ovocie ako sú egreše, citróny a pomaranče.

Navyše taktiež potrebujete vitamín A, ktorý je veľmi prospešný v udržaní zdravej a pevnej pleti a taktiež je účinný v zbavovaní sa opálenia a škvŕn. Tu sú top potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín A: papája, mrkva, červený melón, žĺtok, paradajky, ustrice a odtučnené mlieko.

5) Pite veľa vody

Chcete vedieť ako dosiahnuť krásnu pleť pitím čistej vody? Musíte jednoducho piť denne minimálne 8 pohárov čistej vody. Čistá voda je nevyhnutná pre správnu funkciu nášho organizmu. Voda je potrebná pre mnoho telesných funkcií ako je trávenie, cirkulácia krvi, vstrebávanie potravy, dýchanie, udržanie normálnej telesnej teploty a transport živín. Voda sa považuje za bezkalóriový nápoj. Okrem toho je tiež najbezpečnejším spôsobom na chudnutie.

6) Ako prírodne dosiahnuť krásnu pleť – sladký spánok

Ak nespíte dostatočne dlho, prejaví sa to na vašej pleti. Vaša pleť bude vyzerať unavene a podráždene. Najlepším riešením je teda kvalitný spánok, nevynechávať a neponocovať do neskorých hodín. Nedostatok spánku spôsobuje rozširovanie ciev, čo vedie k tmavých kruhom pod očami. Okrem toho zatiaľ čo spíte, vaša pleť podstupuje obnovu a drobné opravy. Preto nedostatok spánku taktiež narúša procesy v tele. Len 7 až 8 hodín spánku vám úplne postačí pre udržanie si zdravej pleti. Avšak nevyspávajte! Príliš dlhé vyspávanie totiž vedie k poškodeniu buniek.

7) Cvičenie

Pre čaro dobrého zdravia je potrebné cvičiť.“

Pre zdravú pleť a telo by ste mali denne venovať minimálne 30 minút fyzickému cvičeniu. Dermatológovia tvrdia, že cvičenie vám pomôže zlepšiť cirkuláciu krvi, a zároveň zlepší zdravie vašej pleti. Cvičením sa taktiež zbavíte cellular debris, tak ako aj voľných radikálov z tela. V dôsledku toho, cvičením vášmu telu doprajete vnútornú očistu. Okrem toho cvičenie taktiež pomáha človeku uvoľniť sa, čím udržíte na uzde kožné problémy, ktoré sa prejavujú práve zo stresu. Cvičením najmä spevníte vaše telo, čím budete so sebou viac spokojný a budete sa cítiť krásne.

8) Odstraňujte si make-up pred spaním

Tu je jeden z najlepších spôsobov, ako odstrániť make-up z tváre. Tento spôsob naozaj stojí za vyskúšanie.

 1. Zmiešajte ¼ pohára panenského olivového oleja s ¼ ricínového oleja.
 2. Naneste zmes na tvár.
 3. Následne jemne vmasírujte do pokožky.
 4. Túto olejovú zmes môžete používať na jemné odstránenie očného make-upu.
 5. V ďalšom kroku ponorte handričku do teplej vody.
 6. Vyžmýkajte z handričky všetku vodu.
 7. Priložte si túto handričku na tvár a nechajte na tvári približne minútu.
 8. Následne si ňou zotrite všetok zbytok oleja.
 9. Používaním tejto jednoduchej olejovej masky pomôžete pleti zbaviť sa všetkých nedokonalostí.

9) Ako prirodzene dosiahnuť krásnu pleť – ochrana pred slnečným žiarením a správna starostlivosť

Musíte si pamätať, že je neprípustné ísť von bez ochrany pred slnečným žiarením! Viete prečo? Ak si na tvár neaplikujete opaľovací krém, keď idete na slnko, veľmi tak vašu pleť poškodíte.

 • Vždy používajte opaľovací krém, keď idete von na slnko.
 • Opaľovací krém opätovne nanášajte na tvár každých 4 až 5 hodín.

10) Predtým, než pôjdete spať umyte si tvár

Zaraďte do vašej večernej rutiny odstraňovanie make-upu, mazu a nečistôt z vašej tváre.

 • Použite odličovací prípravok.
 • Použite jemné mydlo.
 • Vyhnite sa priestoru očí.
 • Umyte si tvár šplechnutím vody na celú tvár.
 • Nechajte tvár uschnúť na vzduchu.

11) Predíďte tvorbe akné

Existuje pár menších trikov, ako predísť akné alebo vyrážkam.

 • Meňte si posteľné prádlo každé 4 alebo 5 dní. S čistou obliečkou bez baktérii zabránite pleti vyhádzať sa počas noci.
 • Vyhnite sa chytaniu si tváre rukami.
 • Je nevyhnutné zopnúť si pred spánkom vlasy. Uistite sa, že vaše vlasy držíte preč od tváre.
 • Stres môže viesť k vyhádzaniu sa. Tým pádom by ste sa mali uistiť, že ste oddýchnutý a spokojný. Doprajte si kvalitný spánok.
 • Zmeňte antikoncepciu (platí pre ženy). Niektoré antikoncepcie, ktoré obsahujú estrogén, môžu zmierniť prejavy akné. Poraďte sa s lekárom, ktorá antikoncepcia je najlepšia.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Starostlivosť o pleť – 34 najlepších tipov pre krásnu pokožku na tvári a tele Priemerné hodnotenie: 1 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac