Pleťové masky - všetko, čo by ste mali vedieť o pleťových maskách

Posledná úprava 10.01.2022

Pleťové masky nie sú súčasťou každodennej starostlivosti o pleť. Sú to však kľúčoví hráči, pokiaľ sa chcete uistiť, že vaša pleť dostane to najlepšie možné ošetrenie a starostlivosť. Je určite pekné, vybrať sa do kúpeľov a vychutnať si zábal na tvár. Tie isté prínosy však dokážete získať aj u vás doma, ak teda viete, čo máte hľadať. Existujú stovky pleťových a tvárových masiek. Môžete ich kúpiť vo fľaštičke, či ako predpripravené pruhy látky napustené účinnou látkou. Môžete si ich tiež namiešať sama doma. Každá z týchto masiek slúži inému účelu.

Čo sú to pleťové masky?

Pleťové masky sú formou lokálnej starostlivosti o pleť, vytvorené tak, aby bol prínos pre tvár ešte zvýraznený. V závislosti od typu pleťovej masky slúžia na podporu a posilnenie vašej každodennej starostlivosti o pokožku. Niektoré pleťové masky sú napríklad vytvorené tak, aby pleť hydratovali, čím umocnia efekt denného hydratačného krému. Masky určené na čistenie pleti pokračujú v práci dobrého exfoliátora (prípravku na odstránenie odumretých buniek), keďže sa dostanú k nečistotám, na ktoré samotný exfoliátor nestačí.

Kvôli ich sile a účinnosti nie sú masky určené na každodenné použitie. Nadmerné užívanie masiek vašej pleti viac uškodí, než pomôže. Dôležité je preto správne používanie. Väčšina masiek sa po použití z tváre opláchne, niektoré novšie určené na hydratáciu však možno po použití do pokožky vklepať končekmi prstov.

Pleťové masky sú rôznych typov a štruktúr. Tie, ktoré si môžete kúpiť vo fľaškách a pohárikoch zvyčajne majú podobné vlastnosti a obsahujú podobné ingrediencie. Niektoré kúpele a salóny krásy sa však môžu pochváliť jedinečným ošetrením tváre exotickými a nekonvenčnými prísadami. Čokoládové prípravky na tvár sa už stali úplne bežnými. Ale pleťová maska s obsahom plátkov zlata? To už nie je také bežné! V maskách však možno nájsť aj také exotické prísady, ako napríklad výťažok zo slimákov.

Prínosy pleťových masiek

Pleťová maska zvyčajne prináša jeden špecifický úžitok a potom niekoľko prídavných k tomu hlavnému. Je veľmi zriedkavé, aby ste našli masku, ktorá spĺňa všetko. Ak teda vidíte reklamu, ktorá to všetko sľubuje, buďte ostražitá. Každopádne, je dobré poznať všeobecné výhody pleťových masiek.

Jednou výhodou je, že zvýrazňujú efekt rôznych každodenne používaných prípravkov starostlivosti o pokožku. Ak sa chcete nechať hýčkať, je práve maska cenovo dostupnou alternatívou ku kúpeľom či salónu krásy. Použitie pleťových masiek môže byť rovnako zjemňujúce a upokojujúce ako omladenie pleti. Nehovoriac o psychickom oddychu pri aplikácii. Je to úžasný spôsob, ako sa zbaviť stresu z problémov či námahy v práci alebo škole. Častokrát je to lacnejšie a menej časovo náročne, ako návšteva kúpeľov.

Aké sú teda špecifické prínosy a výhody pleťových masiek?

Hĺbkové prečistenie

Pleťové masky posúvajú vaše bežné čistenie pleti zase o krok ďalej. Dokážu totiž vytiahnuť maz a nečistoty z hĺbky pórov. Sú obzvlášť dobré v dni, kedy máte silný mejkap, keď ste vystavená prachu a smogu. Prípadne pri iných príležitostiach, kedy sa potrebujete „poriadne vydrhnúť“. Ak obsahujú enzýmy ovocných kyselín, poskytujú extra exfoliačné vlastnosti.

Detoxikácia a očista

Niekedy sa môžu póry zväčšiť kvôli nečistote, ktorá sa v nich nahromadí. A bežný exfoliátor ju odstrániť nedokáže. Pleťové masky so základom tvoreným napríklad bahnom a ílom sú výborné na vyčistenie zapchatých pórov. Absorbujú nahromadený maz a odstraňujú nečistoty z pleti. Ľudia s mastnou alebo aknóznou pokožkou môžu veľmi získať, ak použijú detoxikačnú masku. Znižujú tak riziko podráždenia a vzniku problému na pleti.

Tonizácia, prečistenie a rozjasnenie

Masky tiež môžu zosilniť účinok tonizačných prípravkov, teda pokožku vypnú a rozjasnia. Ak je pleť pohasnutá, matná a mdlá, tak aj vy vyzeráte staršie a unavenejšie, než by ste sa mohli v skutočnosti cítiť. Ak používate pravidelne plaťovú masku, pomôže vám vypnúť pleť a rozjasniť tmavé fľaky. Výsledkom je potom žiarivý vzhľad, ktorý odráža pohodu a dobrý kvalitný spánok.

Doplnenie živín

Pleťová maska môže byť napustená vitamínmi, esenciálnymi olejmi a prísadami spomaľujúcimi starnutie, aby pokožke doplnila určité živiny. V zmysle intenzity dokážu masky doplniť silný koktejl pre pleť veľmi dôležitých živín, a to za pár minút, počas ktorých je maska aplikovaná. Obzvlášť, ak ich po aplikácii nezmyjete, ale do pleti ešte vklepete.

Ukľudňujúci vplyv

Zvyčajne sa neodporúča prikladať prípravky na starostlivosť o pleť na začervenanú, podráždenú alebo citlivú kožu. Masky dokážu na postihnutú pokožku pôsobiť chladivo a upokojujúco. Je to výborné pre ľudí, ktorí si zvykajú na zmenu klimatických podmienok, ktorí trpia na akné, prípadne tých, ktorí sa zotavujú z mimoriadne silnej dermatologickej liečby, či majú od slnka spálenú pleť.

Hydratácia

A nakoniec, dôležitým prínosom, ktorý dokáže maska poskytnúť, je extra vrstva hydratácie. Pleťové masky sú často silnejšie, než hydratačné krémy a mlieka. Používajú sa pri výraznej potrebe hydratovania pokožky. Kvôli zvláčňujúcej a zjemňujúcej kvalite týchto masiek je najlepšie, ak ich používate striedmo, aby ste tak zabránili upchatiu pórov.

Nevýhody masiek na tvár

Používanie masiek na tvár so sebou neprináša príliš veľa nevýhod. Samozrejme, pokiaľ ich používate správne a s ohľadom na očakávaný výsledok. Pleťové masky nie sú žiadne zázračné kúry. Sú určené na podporu a doplnenie, nie ako náhrada vašich tradičných produktov starostlivosti o pleť. Je oveľa dôležitejšie, aby bola vaša bežná rutina v starostlivosti o pleť správna a vhodná. Až potom je dôležité, nájsť si tú správnu masku. Takto bude jednoduchšie zistiť, kde potrebujete extra starostlivosť a tomu prispôsobiť voľbu vhodnej pleťové masky.

Pokiaľ ide o cenu, masky nemusia byť vôbec drahé, no mnohé z nich drahé sú. Čiastočne je to preto, že sa masky a ich použitie spája s programom v kúpeľoch. Takže mix značkových mien, exoticky znejúce prísady a prísľub luxusnej starostlivosti môžu cenu pleťové masky ovplyvniť. Na druhú stranu, masky, ktoré si namiešate sama doma sú rovnako dobré a silné a nestoja veľa peňazí!

Väčšina pleťových masiek sa tiež po ukončení pôsobenia z tváre zmyjú, takže dávajte pozor na masky, ktoré tvrdia, že majú na pleť dlhotrvajúci vplyv. Napríklad, hydratačná maska, ktorú zmyjete, nemôže byť natoľko hydratujúca ako sérum s podobným zložením, ktoré na pleti zostáva. Čítajte pozorne štítky aj návod na použitie, len tak použijete masku správne a efektívne.

Typy masiek na tvár

Krém

Prínosy: hydratácia, spevnenie, doplnenie živín

Najlepšie pre: suchú, zrelú pleť

Masky na báze krému poskytujú pokožke intenzívnu hydratáciu. Často sú veľmi zjemňujúce a dokážu zaistiť ukľudňujúci a chladiaci efekt, obzvlášť na suchej alebo zrelej pleti. Ak chcete zvýšiť hydratáciu, aby ste vyplnili jemné línie, hľadajte produkty označené ako „spevňujúce“. Prípadne hľadajte prísady bohaté na vlhkosť, ako je kolagén a kyselina hyaluronová. Niektoré krémové pleťové masky je potrebné zmyť, iné možno po niekoľkých minútach vklepať do pokožky.

Dokonca, aj keď máte veľmi suchú pleť, je dôležité nepreháňať to s hydratačnými maskami, hlavne vtedy, ak ich po aplikácii z tváre zmyjete. Stála aplikácia a odstraňovanie môže vašu pokožku dráždiť a ešte viac ju vysušiť. Používajte kombináciu masky a nočného krému, aby bola vaša starostlivosť o pleť efektívnejšia!

Gél

Prínosy: hydratácia, exfoliácia, detoxikácia, spevnenie, vyhladenie, tonizácia a rozjasnenie

Najlepšie pre: normálnu až zmiešanú pleť, podráždenú pleť

Gélové masky sú viacúčelové masky, keďže ich možno použiť z rôznych dôvodov. Zlupovacie gélové masky, ktoré po aplikácii stuhnú na hmotu podobnú gume alebo vosku, sú vynikajúce na tonizáciu a rozjasnenie pokožky. Sú tiež dobré na ľahkú detoxikáciu (pre potreby hlbšieho prečistenia hľadajte ílovú masku). Gélové masky, ktoré zostávajú vláčne, sú dobré na hydratáciu a vypnutie pleti. Kvôli ich chladiacim vlastnostiam sú fantastické na upokojenie podráždenej pokožky.

Masky s obsahom ovocných enzýmov a iných exfoliačných prísad sú výborné na odstránenie starej kože, teda vrchnej vrstvy mŕtvych pleťových buniek. Koža zostane jasnejšia a je pripravená na hydratáciu. Tieto masky sa nazývajú „pílingové“ masky (na rozdiel od zlupovacích) a dokážu urobiť na pokožke zázraky, aj keď ich používate iba zriedka.

Gély je možné používať ako upokojujúce chladiace masky pre jemné oblasti tváre, ako napríklad oči. Opakovane použiteľné gélové masky sa držia v chlade v chladničke a jednoducho sa v prípade potreby priložia.

Olej

Prínosy: hydratácia, zmäkčenie pokožky, doplnenie výživných látok

Najlepšie pre: normálnu až zmiešanú / suchú pleť, citlivú pleť, zrelú pleť

Oleje sú veľmi dôležitými prísadami masiek na tvár, ale sú zároveň účinnými samostatnými maskami. Zvyčajne sa aplikujú teplé, jemnou masážou sa rozotrú po pokožke, zároveň s hydratáciou zvyšujú cirkuláciu pod pokožkou. Esenciálne oleje môžu byť dobrým hydratačným prípravkom pre citlivú pleť, pretože sú jemné a založené čisto na prírodnej báze. Po aplikácii olejovej masky si môžete všimnúť, že je vaša pleť neuveriteľne mäkká (a v závislosti od oleja môže tiež príjemne voňať!)

Olejové masky sa jemne odstraňujú teplou žinkou. Je tiež možné nechať ich na pleti pôsobiť a hydratovať ju aj počas noci. Na tvári by ste si ale mali nechávať iba nekomedogénne oleje (napríklad mandľový, jojobový, slnečnicový). Bohatšie oleje ako olivový a kokosový by sa mali používať len veľmi mierne a iba vtedy, ak si masku na konci ošetrenia zotriete.

Bahno / íl

Prínosy: hĺbkové čistenie, detoxikácia a prečistenie, rozjasnenie

Najlepšie pre: normálnu až veľmi mastnú pleť, mdlú pleť, podráždenú a aknóznu pleť

Bahenné a ílové masky sú práve tie masky, ktoré si človek predstaví, keď sa povie pleťová maska. Možno ste už vyplašili niektorého rodinného príslušníka, ktorý vám vtrhol do izby, keď ste ju mali na tvári. Jej aplikácia je zábava, sú to tiež veľmi silné a výkonné doplnky dennej starostlivosti o pleť. A to kvôli ich prečisťujúcim a čistiacim schopnostiam.

Keď vlhké bahno alebo íl na pokožke zaschne, vyťahuje nečistoty z hĺbky pórov a dostáva ich na povrch. Tieto nečistoty môže tvoriť všetko možné od nadbytočného mazu, cez špinu, odumreté kožné bunky a zvyšky starých čistiacich prostriedkov. Pri čistení pórov sú vhodné bahenné a ílové masky aj preto, že redukujú výskyt čiernych a bielych bodiek a iných typov akné.

Ílové masky, obzvlášť tie, ktoré používajú biely íl, dokážu tiež rozjasniť mdlú a povädnutú pleť. Skúste použiť niektorú z týchto masiek v strede týždňa. Prípadne kedykoľvek, keď vaša pleť bojuje s nástrahami každodenného nabitého programu. Tieto pleťové masky dokážu detoxikovať, spevniť a rozjasniť pokožku až na niekoľko dní. Keďže môže bahno a íl pri nadmernom používaní pokožku vysušiť, je nutné, aby ste ich užívali s mierou. Najlepšie raz týždenne alebo každý druhý týždeň, v závislosti od stupňa mastnosti vašej pokožky.

Zlupovacie masky

Prínosy: detoxikácia a prečistenie, vypnutie, rozjasnenie, doplnenie živín

Najlepšie pre: normálnu až zmiešanú pleť, mdlú / unavenú pleť

Ďalšia maska, s ktorou je zábava! Základom zlupovacích masiek býva krém, gél alebo nejaký typ vosku či parafínu. Aplikujú sa za vlhka a po zaschnutí sa menia na gumovitý, pevný film. Počas zasychania vypínajú pleť, vyťahujú čierne bodky a nečistoty z pórov. Pleť je následne hladšia, jasnejšia a na dotyk pružnejšia. Niektoré zlupovacie masky, ktoré obsahujú ovocné enzýmy alebo iné prísady s obsahom kyseliny, môžu z pokožky tiež odstrániť odumreté bunky.

Minisprievodca látkovými maskami

Látkové masky (tiež plátienkové masky, sheet masky, masky zo 100% bavlny) sú najpopulárnejšie v Ázii, hlavne v Kórei, kde boli vlastne vymyslené. Tak, ako iné trendy krásy pochádzajúce z Kórei, aj látkové masky sa rýchlo rozšírili po celom svete. Či už patríte k tým, ktorí pleťové masky využívajú často, alebo s nimi iba začínate, sú práve látkové masky výborným riešením, ako dodať pokožke nejaké živiny navyše.

Čo je látková maska?

Látková maska (sheet mask) sa označuje tiež plátienková maska, či maska zo 100% bavlny. Ide o predpripravenú masku vyrobenú z papiera alebo látky, ktorá je namočená v roztoku naplnenom „esenciami“ s prínosom pre pokožku. Niekedy môžu byť vyrobené aj z mäkkého plastu alebo gélu, cena takejto masky je už ale vyššia. Roztok je buď čistý gél alebo mliečna tekutina. Je to akoby ste sa zamotali do vášho obľúbeného séra, ibaže za oveľa prijateľnejšiu cenu!

Látkové masky sú na jedno použitie, každá je balená samostatne. Ľahko sa s nimi manipuluje, balenie je hygienické a jednoduché na použitie. Nenarobia taký „neporiadok“ ako zvyčajné pleťové masky, nie je potrebné z tváre ich strhávať. Môžete ich použiť prakticky kdekoľvek! Keďže pláty látky napustené roztokom ku koži priľnú, dostanú esenciu ku koži tak blízko, ako je to len možné. Z toho vyplýva, že vaša koža vstrebe z roztoku toľko dobrého, koľko len dokáže.

Prínosy látkových masiek

Látkové masky sú najvhodnejšie na intenzívnu hydratáciu, tonizáciu, prečistenie, rozjasnenie a spevnenie pokožky. Primárny prínos látkových masiek je uvedený na balení.

Hydratačné masky budú obsahovať vitamíny, kyselinu hyaluronovú a ázijskú tajnú zbraň medzi prísadami ako napríklad extrakt zo slimákov. Čistiace masky poskytujú osviežujúcu infúziu vitamínu C a alfa hydroxykyselín, aby zredukovali hyperpigmentáciu a začervenanie. Prípadne mix prírodných extraktov ako je hamamel a morské riasy, pomocou ktorých sa zdrhnú z pokožky mŕtve bunky. Spevňujúce masky môžu obsahovať kolagén na vyplnenie jemných línií. Čo je veľmi dobré vždy, keď vaša tvár potrebuje vzpruhu!

Ako používať látkovú masku

Pred použitím látkovej masky si tvár očistite a tonizujte, tak ako zvyčajne.

  1. Rozstrihnite vrecúško v hornej časti a opatrne vyberte a rozložte látkovú masku.
  2. Plát látky postupne ukladajte od krku a brady cez tvár. Uistite sa, že k dolnej polovici tváre riadne priľnula.
  3. Natiahnite ju dohora tak, aby bol vrch látkovej masky zarovno s vaším čelom a aby maska sedela aj po bokoch tváre. Uhlaďte ju tak, aby sedeli otvory pre oči a nos.
  4. Látkovú masku jemne potlačte končekmi prstov, aby ste sa uistila, že je k pleti úplne pritlačená. Môže to vyzerať dokonca desivejšie ako ílová maska. No ak chcete vyzerať ako kráska, musíte chvíľu vypustiť na povrch aj zviera vo vás.
  5. Po ukončení pôsobenia opatrne stiahnite masku dolu z pokožky. Zvyšnú tekutinu vklepte do tváre. Môžete použiť aj tekutinu, ktorá zostala v balení. Vytvoríte si tak ešte „pomaskové sérum“.

Zvyčajne v dni, kedy použijete látkovú masku, nemusíte pleť znovu hydratovať. Záleží od potrieb vašej pleti. Niektorí ľudia si látkovú masku pred použitím nechajú vychladiť v chladničke, čím získajú extra chladiaci a opuchy znižujúci efekt!

Ako často je vhodné používať látkovú masku?

Látkové masky by sa mali používať raz alebo dvakrát do týždňa, niektoré ženy ich však používajú každý večer. Ak máte mastnú pleť, bolo by najvhodnejšie striedať hydratačné látkové masky s ílovými maskami na hĺbkové prečistenie pleti. Ak máte veľmi suchú pleť, môžete použiť jemnejšie látkové masky niekoľkokrát do týždňa. Príležitostne môžete tiež pridať hĺbkovo hydratujúcu látkovú masku.

Pleťové masky, ktoré si môžete vytvoriť sama

Pamätáte sa na poznámku, že jednou z tienistých stránok masiek na tvár je ich cena? Ak si ju však urobíte sama doma, nebude vás to stáť takmer nič. Pozrime sa na hlavné ingrediencie, ktoré budete potrebovať, ak sa rozhodnete pre vlastnoručne namiešanú masku.

Med: z medu je hneď trojnásobný úžitok, pretože čistí, tonizuje a hydratuje. Je dostatočne jemný pre citlivú pleť a jeho antibakteriálne vlastnosti zabezpečujú, že vaša pleť bude super mäkká a čistá.

Avokádo: avokádo je plné prírodných olejov, takže hydratuje do hĺbky. Je tiež bohaté na vitamíny a minerály, môžete sa teda spoľahnúť, že avokádo vašej pleti počas hydratácie zároveň dodá živiny.

Vaječné bielky: našľahané vaječné bielky použité vo forme masky vašu pleť prirodzene tonizujú, dokážu ju spevniť a prečistiť.

Jogurt: ďalším trojnásobným ošetrením v jednom, ktoré spĺňa všetky požiadavky na starostlivosť o pleť, je jogurt. Obsahuje kyselinu mliečnu a živé kultúry, ktoré odstraňujú odumreté bunky a čistia pleť. Krémová konzistencia pôsobí ako upokojujúca hydratácia, obzvlášť v prípade zapálenej pokožky.

Môžete pridať aj niekoľko kvapiek prírodných olejov a tie vmasírovať do pokožky. Je však dôležité, aký typ oleja použijete. Vyhýbajte sa vonným siliciam, pretože môžu podráždiť jemnú kožu na tvári (ide napríklad o mentol, ružu a levanduľu). Držte sa radšej prírodných olejov pochádzajúcich z orechov. Možno nebudú voňať tak lahodne, no budú oveľa lepšie fungovať!

Ako použiť masku na tvár?

Teraz, keď už viete, ako si nájsť tú správnu masku na tvár (alebo ako si ju vyrobiť), je čas povedať si, ako ju správne použiť. Pre maximálny účinok sa riaďte návodom na použitie, ktorý maska obsahuje.

  1. Odstráňte všetok mejkap a poriadne si tvár očistite. Ak je to potrebné, môžete pleť tonizovať a exfoliovať. Masku na tvár by ste ale mali použiť ešte pred akýmkoľvek sérom a hydratačným prípravkom.
  2. Prstami naneste tenkú rovnomernú vrstvu masky po celej tvári. Vyhnite sa oblasti očí a úst. Môžete tiež použiť klasický plochý podkladový štetec (ten, čo vyzerá ako štetec na maľovanie) a ním naniesť masku na tvár. Začnite pri čeľusti a roztierajte ju smerom nahor a smerom von z tváre.
  3. Nechajte masku pôsobiť tak dlho, ako je udané na obale. Pri ílových maskách je zvykom nechať ich pôsobiť, pokým nezaschnú. Niektorí odborníci na krásu ale tvrdia, že je ílovú masku potrebné odstrániť podľa pokynov. Inak vašu pleť priveľmi vysuší. Každé riešenie je dobré, ak po aplikácii pokožku hydratujete!
  4. Ak je maska vytvorená tak, že po aplikácii môže zostať na pokožke, jednoducho vklepávajte jej zvyšky do pokožky, až kým ich celkom neabsorbuje.
  5. V prípade, že masku z tváre treba odstrániť, zmyte ju teplou vodou (alebo ju z tváre odlúpnite). Ak to ide ťažko, môžete použiť teplú žinku a zvyšky masky z tváre jemne „zdrhnúť“.
  6. Tvár jemne vysušte priložením uteráka a naneste sérum, či hydratačný prípravok. Kvôli lepšej absorpcii je najlepšie, ak je koža ešte mierne vlhká.

Ďalšie triky, ktoré môžete vyskúšať:

  • masky skladujte v chladničke, aby ste dosiahli chladiaci efekt navyše,
  • tvár pred nanesením masky naparte tak, že sa nahnete nad umývadlo plné horúcej vody, prípadne jemne pritlačte horúci uterák na tvár. Takto ešte viac zmäkčíte pokožku a umožníte lepší prienik živín do pleti. Niektorí ľudia sa pri naparovaní potia, iní to považujú za irelevantné. Najlepšie ako zistiť, či vám bude naparovanie vyhovovať, je systém pokus-omyl!

Pleťové masky môžete použiť v priemere raz alebo dvakrát do týždňa. Hoci ich možno s mierou použiť ako „núdzové kozmetické ošetrenie“, keď vás vaša pokožka hnevá, v prípade pričastého používania strácajú svoju účinnosť. Existuje toľko možností, ktoré môžete v rámci svojej každodennej starostlivosti o pleť vyskúšať. Nechajte preto pleťové masky, aby boli vaším občasným ošetrením, na ktoré sa môžete tešiť. Nielen, že bude vaša pleť v tip top forme, vďaka maskám na tvár sa môžete rozmaznávať podobne, ako by ste boli v kúpeľoch či salóne krásy, no všetko v teple domova!

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac