Pomáha kokosový olej s akné alebo akné zhoršuje?

Posledná úprava 12.12.2022

Akné je bežným kožným problémom, ktorý postihuje 80% ľudí. Toto kožné ochorenie je najbežnejšie u tínedžerov, avšak môže postihnúť aj dospelých ľudí.

Na liečbu akné začalo kokosový olej pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti používať mnoho ľudí, a to buď aplikovaním kokosového oleja priamo na tvár alebo jeho konzumovaním.

Čo spôsobuje akné?

K akné dochádza, ak tukové a odumreté kožné bunky upchávajú póry.

Póry sú malé dierky v koži, na vlasatej časti hlavy označované ako vlasové folikuly. Každý vlasový folikul je pripojený k mazovým žľazám, ktoré produkujú olejovitú hmotu, kožný maz.

Ak je tvorené príliš veľké množstvo mazu, maz dokáže vlasový folikul zaplniť a upchať. To spôsobuje množenie baktérie Propionibacterium acnes alebo P. acnes. Baktéria uviazne vo folikule, načo biele krvinky baktériu napadnú, dochádza k zápalu kože a tá vedie k akné.

Symptómy akné zahŕňajú biele pupence, uhry a vyrážky. Niektoré typy akné môžu byť naozaj závažné. Vznik akné ovplyvňujú mnohé faktory vrátane hormonálnych zmien, dedičnosti, stravy, stresu a infekcie.

Kokosový olej na akné

Mastné kyseliny v kokosovom oleji pomáhajú zbaviť sa baktérie, ktorá spôsobuje akné. Kokosový olej obsahuje najmä mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom. Tie majú silné antimikrobiálne účinky, čo znamená, že zabíjajú mikroorganizmy spôsobujúce choroby. Skoro 50% mastných kyselín obsiahnutých v kokosovom oleji je kyselina laurová so stredne dlhým reťazcom. Kyselina laurová pomáha zabíjať škodlivé baktérie, vírusy a huby, likviduje aj Propionibacterium acnes.

Kokosový olej tiež obsahuje kyselinu kaprinovú, kyselinu kapronovú a mastné kyseliny kaprylové so stredne dlhým reťazcom. Aj keď nie sú tak efektívne ako kyselina laurová, niektoré z týchto kyselín sú v boji proti baktériám spôsobujúcim akné rovnako účinné.

Táto schopnosť však funguje iba pri aplikácii kokosového oleja priamo na pokožku, keďže je to miesto, kde sa baktérie spôsobujúce akné vyskytujú. Kokosový olej pokožku hydratuje a pomáha s liečením.

Hydratácia pokožky je dôležitým krokom v udržaní si zdravej pokožky. Vaša pokožka totiž v boji proti infekciám a následne pri správnom hojení potrebuje adekvátne množstvo vlhkosti.

Kokosový olej je údajne efektívnejším hydratačným prostriedkom ako minerálne oleje. Okrem toho, kokosový olej vám môže pomôcť pri hojení pokožky a predísť jej zjazveniu.

Hydratovaním pokožky predchádzate riziku vzniku jaziev po akné. Konzumáciou kokosového oleja pomáhate v boji proti zápalu. Mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji vám môžu taktiež pomôcť v boji proti zápalu spôsobujúcom akné.

Aplikácia kokosového oleja na pokožku nie je odporúčaná pre ľudí s mastnou pleťou. Kokosový olej je vysoko komedonny, čo znamená že môže upchávať póry a v dôsledku toho spôsobiť ešte horšie akné. Konzumácia kokosového oleja je v poriadku pre väčšinu ľudí.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac