Domov / / Starostlivosť o pleť a vrásky...

Starostlivosť o pleť a vrásky – účinky vajec

Posledná úprava 14.11.2017

Ak sa zaujímate o prírodné kozmetické výrobky, prípadne také, ktoré si môžete vyrobiť sami doma, nepochybne ste už počuli, že vajcia sú skvelou zložkou produktov pre starostlivosť o pokožku. K dispozícii je nepreberné množstvo rád odporúčajúcich masky a prípravky na ošetrenie pleti z vajec, vrátane odporúčaní od celebrít a starovekej čínskej múdrosti. Môže však byť ťažké nájsť informácie o tom, ako presne vajcia vašej pokožke pomáhajú. Ako sa ukázalo, prínosy vajec pre pleť sú obmedzené, ale možno legitímne.

História

Vajcia sa používajú na kozmetické účely už po stáročia. Číňania začali používať vajcia ako lak na nechty už okolo 3000 p.n.l. Spomína sa istá Zhang Lihua, preslávená kráska, ktorá žila okolo roku 600 p.n.l. a používala krém vyrobený z vaječného bielka a práškovej rumelky. Okolo r. 1300 n.l. ženy v Anglicku začali používať vaječný bielok, aby ich koža vyzerala svetlejšie.

Využitie

Vaječný bielok sa odporúča používať aj ako masku proti akné. Vaječný bielok funguje skvelo na spevnenie pokožky, zníženie začervenania a zápalu a redukciu pupienkov. Existuje niekoľko domácich kozmetických receptov, v ktorých sa píše, že vaječné bielky a žĺtky zužujú póry a spevňujú kožu. Ani jeden z týchto zdrojov, ani mnoho ďalších článkovo domácich receptoch pre krásu, ktoré vychvaľujú prínosy masiek z vajec však nevysvetľuje, ako vlastne vajcia účinkujú.

Vedecký pohľad

Existujú aj články, ktoré píšu o vajciach a ich údajných kozmetických prínosoch. V článkoch sa často spomína , že vaječný bielok, alebo albumín, je kvapalina obsahujúca asi 15 percent proteínu a 85 percent vody. Pri aplikovaní bielku na tvár sa voda odparí a bielkoviny zmenia svoju štruktúru, čím sa vytvorí film. Preto sa Vaša pleť cíti napätá. Podľa opisov je to "ako natrieť si tvár farbou a nechať ju zaschnúť."

Mylné názory

Pocit spevnenej kože je to, čo môže viesť k presvedčeniu, že vaječná maska naozaj spevňuje pokožku. Pocity po aplikácii sa zhodujú v tom, že máte pocit "ako po použití Botoxu." Bielok obsiahnutý vo vajciach kožu vysušuje, čo môžu mať za následok, že koža bude na pocit dočasne čistejšia. Avšak, akonáhle si vajce z tváre zmyjete, spevňujúci film je preč, spolu so suchou kožou.

Užitočné ošetrenie pleti s použitím vajec

Napriek tomuto, vajcia môžu byť pre Vašu pokožku naozaj užitočné. Skúste vyšľahať vaječný bielok dotuha a potom aplikovať tenkú vrstvu pod oči na spevnenie vačkov pod očami a dočasný "očný facelift". Po tom, čo vaječný film vyschol naň naneste make-up; mal by vydržať niekoľko hodín. Vajcia môžu byť tiež použité ako tekutá báza pre iné masky, masti a ošetrenia pleti; zmiešajte prísady ako sú banány, ovsené vločky, med alebo ocot, pridajte vajcia na zlepšenie textúry tejto zmesi alebo, ak je to žiaduce, na dočasné spevnenie suchej a mastnej pleti.

Náš tip: Efekt rýchleho a dočasného vyhladenia vrások pomocou látky albumín dosiahnete aj pouzívaním séra na okamžité vyhladenie pokožky pod očami. Určite vyskúšajte.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac