Peelingy s kyselinou glykolovou

Posledná úprava 30.12.2021

Peelingy s kyselinou glykolovou na pleť sú populárnou kozmetickou procedúrou, ktorá sa vykonáva v kúpeľoch, kozmetických salónoch, u dermatológov, dokonca aj doma. Oboje, kyselina glykolová aj kyselina mliečna sú AHA (alfahydroxykyseliny). Ale kyselina glykolová je oveľa bežnejšia.

Kyselina glykolová je priehľadná, bezfarebná, vodnatá kvapalina. Peeling sa vyrába v rôznych percentuálnych variáciách, zvyčajne začína od 30% a dosahuje až 75% koncentráciu.

30% peeling s kyselinou glykolovou je silnejší než 30% peeling s kyselinou mliečnou. Kyselina glykolová môže spôsobiť výraznejšie začervenanie tváre. Môže sa tak diať preto, že častice kyseliny glykolovej sú menšie než častice kyseliny mliečnej, takže prenikajú hlbšie do pokožky. V každom prípade sú peelingy z kyseliny glykolovej považované za ľahké alebo mierne peelingy.

Čo dokážu peelingy s kyselinou glykolovou?

Peelingy s kyselinou glykolovou dokážu upraviť a opraviť mnoho neželaných pleťových problémov. Vo všeobecnosti dokážu nasledovné veci:

  • pomáha zmierniť aktívne akné
  • pomáha eliminovať čierne uhry
  • hĺbkovo čistí póry
  • zlepšuje vzhľad jemných vrások
  • stimuluje prirodzenú tvorbu kolagénu
  • zjednocuje tón pleti
  • rozjasňuje pleť
  • zoslabuje akné a jeho príznaky
  • zoslabuje hyperpigmentáciu
  • vyhladzuje drsnú kožu

Nezabúdajte však, že každý benefit takéhoto ošetrenia kože závisí od vašej pokožky, od sily peelingu, aj od množstva peelingov, ktoré absolvujete. Zvyčajne budete potrebovať viac než iba jeden peeling, aby ste dosiahli požadované výsledky na pokožke.

Čo môžete očakávať od peelingu s kyselinou glykolovou?

Pri prvom peelingu s obsahom kyseliny glykolovej by ste mali začať s nižším percentuálnym zastúpením, zvyčajne približne 30%. Postupne sa môžete prepracovať k 75%, ak to vaša pokožka zvládne. Ak začnete s príliš silným peelingom, môžete si pokožku doslova spáliť a poškodiť. Ak doprajete pokožke čas, aby si navykla na peelingový roztok, bude ošetrenie bezpečné a efektívne. Keď sa pleť aklimatizuje, môže byť každý ďalší peeling silnejší než ten predošlý.

Ak s peelingami iba začínate, mali by ste nechať peelingový roztok na vašej pokožke pôsobiť iba krátko, približne jednu minútu. Keď podstúpite viac peelingov a vaša pleť sa kyseline prispôsobí, môžete nechať peeling pôsobiť po dlhšiu dobu. Toto by ale mala určiť osoba, ktorá vám peeling aplikuje. Tiež závisí na tom, koľko vaša pokožka skutočne znesie.

Aký je to pocit, keď si doprajete peeling s kyselinou glykolovou? Čím je peeling silnejší, tým budete pociťovať väčší diskomfort. Ak ste pokožku zvykali na peeling postupne, bude aj najsilnejšiu dostupnú koncentráciu peelingu tolerovať v pohode. Ak ste predtým nepodstúpili žiaden chemický peeling (akéhokoľvek druhu) a začali by ste rovno so 75% koncentráciou kyseliny glykolovej, bolo by to pravdepodobne riadne bolestivé.

Celkovo možno povedať, že môžete na koži cítiť mravčenie, pichanie, pokožka môže počas peelingu sčervenať. Silnejšie peelingy, napríklad 75% kyselina glykolová, môže dokonca páliť a môžu z nej slziť oči. Ak pôjdete na profesionálne ošetrenie, bude pravdepodobne pustený ventilátor, ktorý pomôže schladiť pokožku a uľaví od pocitu pálenia. Pravdepodobne aj pár hodín po kúre budete červená, niekedy začervenanie pretrváva dokonca aj niekoľko dní.

Studené obklady môžu pomôcť zmierniť začervenanie a podráždenie spôsobené peelingom s kyselinou glykolovou. Niekedy dermatológ či kozmetička aplikuje chladnú paru na pokožku pol hodiny po peelingu. Môžu vám zabaliť tvár do studeného uteráka a potom použiť chladiacu masku. Každý z týchto krokov pomáha zmierniť akékoľvek začervenanie a zápal, ktoré sa u vás môžu objaviť. Ak si robíte peeling doma a vaša pokožka je skutočne červená, môžete si navlhčiť uterák či papierový obrúsok a položiť si ich na pokožku. Tvár môžete zahaliť aj do chladivej hmly zo zvlhčovača. Papierové masky, populárne v Ázii, možno tiež použiť na upokojenie pokožky po peelingu s kyselinou glykolovou.

Existujú nejaké lehoty, ktoré je potrebné dodržiavať?

To, akú dlhú dobu budete potrebovať na zotavenie po peelingu s kyselinou glykolovou, závisí od vašej pokožky a od sily peelingu. Vaša pokožka sa spamätá rýchlejšie, ak ste už absolvovali viac peelingov. Ale čím je peeling silnejší, tým bude pokožka potrebovať viac času.

Glykolové peelingy nie sú považované za hlboké peelingy, takže sa z nich nebudete fyzicky „šúpať“. Vaša pokožka môže byť na dotyk suchá a šupinatá. Preto nemusíte po peelingu s kyselinou glykolovou čakať. Nebudete sa musiet vyhýbať spoločnosti ani si brať voľno v práci. Vedľajšie účinky peelingu možno zvyčajne prekryť mejkapom.

Napriek tomu je vhodné podstúpiť peeling cez víkend. Pokožka bude mať čas na zahojenie a vyrovnanie sa s možným podráždením. Ak sa vám po peelingu tvoria šupinky a trochu sa šúpete, nechajte pokožku odlúpnuť prirodzene, inak hrozí riziko, že si násilným odlupovaním pokožku zjazvíte. Tvárovú pokožku si nepoťahujte ani nevytláčajte a jednoznačne sa vyhnite drhnutiu tváre aj iným exfoliačným produktom, pokým sa pokožka plne nezahojí. Ak absolvujete akýkoľvek chemický peeling, mali by ste sa potom vyhýbať slnku a používať opaľovací krém. Chemický peeling urobí vašu pleť citlivejšou na slnko, mali by ste preto dbať na to, aby ste si pokožku nepoškodili slnečným žiarením.

Ako dlho trvá, kým uvidíte výsledky?

Po absolvovaní peelingu s kyselinou glykolovou nebudete vidieť očakávané výsledky okamžite. To ale neznamená, že chemický peeling nefungoval. Pokožka sa najskôr musí spamätať z peelingu, až potom môžete badať zlepšenie. Pleť bude vyzerať lepšie približne týždeň po peelingu. Ak však ani po niekoľkých týždňoch pokožka lepšie nevyzerá, mali by ste nabudúce zvoliť silnejší peeling.

Niektoré kožné problémy si vyžadujú viacero glykolových peelingov než sa zlepšia. Môže to teda trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, v závislosti od množstva peelingov, než zbadáte nejaké zmeny na pleti. Peeling s kyselinou glykolovou sa často používajú na vyblednutie hyperpigmentácie a červených fľakov. Po jednom peelingu nezmiznú, mali by ste však badať zlepšenie po treťom glykolovom peelingu.

Aby ste si udržali dobré výsledky, mali by ste podstúpiť peeling každé tri týždne. Peeling s 30% kyselinou glykolovou možno robiť každé dva týždne, ak chcete.

Niektorí ľudia si chcú osviežiť pleť pred svadbou alebo významnou udalosťou. Nie je však dobrým nápadom dať si urobiť peeling menej ako týždeň pred akciou. Okrem toho, že potrebujete čas na to, aby peeling zapôsobil a aby sa pokožka zahojila, môže u vás dôjsť k reakcii, môžu sa objaviť vyrážky alebo nadmerné začervenanie. Sú to všetko veci, ktoré vo svoj dôležitý deň riešiť určite nechcete.

Peelingy s kyselinou glykolovou sú výborným spôsobom ako zlepšiť drobné nedostatky pokožky a omladiť matnú pokožku. Pôsobia rýchlejšie, ako by ste si denne dávali gél na ošetrenie s kyselinou glykolovou. Majú však riziká a vedľajšie nežiadúce účinky. Ak si však urobíte glykolový peeling bezpečne, bude to veľmi účinné ošetrenie pre mnohé problémy s kožou.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac