Domov / / Rozštiepené končeky – čo vám n...

Rozštiepené končeky – čo vám napovie spôsob rozštiepenia vlasov

Posledná úprava 16.11.2016

Je pravda, že príčina každého rozštiepeného vlasu môže byť rovnaká – starnutie, postupné „zvetrávanie“ a poškodenie vlasu. To ale neznamená, že by každý jeden vlas nemal svoj vlastný príbeh, ktorý by mohol rozpovedať. V priemere strávia ženy jeden a pol roku života úpravou vlasov. Kombinujú rôzne spôsoby česania, umývania, farbenia, fénovania, vyrovnávania alebo natáčania. A z pohľadu odborníkov existuje nekonečné množstvo kombinácií rozštiepených končekov.

Poďme si objasniť, ako sa zo zdravého nedotknutého vlasu bez poškvrny stane rozštiepený a zničený vlas. Uvádzame šesť najbežnejších typov rozštiepených končekov.

1) Rozštiepené končeky – základný typ

Ide pravdepodobne o najbežnejší typ, je to príklad časného štiepenia končekov. V takýchto prípadoch kortikálne bunky ešte stále držia pohromade, veľké časti sa už ale začínajú oddeľovať.

O čom vypovedajú: vaše pramene vlasov potrebujú viac výživy, ale ešte pre ne nie je neskoro! Vyskúšajte ošetrenie, ktoré pomôže zoceliť a vyliečiť končeky.

2) Rozštiepené končeky – mini

Rovnako ako základný typ rozštiepených končekov je aj mini veľmi bežné a je príkladom rannej fázy štiepenia.

O čom vypovedajú: a znovu, vaše končeky sú „smädné“, ale na opravu nie je neskoro. Zaceľte a vyliečte končeky, než bude príliš neskoro.

3) Rozštiepené končeky – vidlička

Táto forma je o niečo menej bežná než základné jednoduché rozštiepenie a mini. Ide o väčšie poškodenie vlasového vlákna. Vidlička poukazuje na rozsiahlejšie poškodenie a oveľa výraznejšie rozštiepenie.

O čom vypovedajú: vaše vlasy potrebujú hlbšiu hydratáciu, resp. ošetrenie maskou a zároveň ich musíte počas roka viackrát podstrihnúť.

4) Rozštiepené končeky – strom

Stromové rozštiepenie vlasu poukazuje na to, že došlo k výraznejšiemu poškodeniu vlasového vlákna na jednej strane, k miernejšiemu na druhej. Výsledkom sú potom rôzne „konáre“ kortikálnych buniek, ktoré sa oddeľujú.

O čom vypovedajú: musíte sa čo najskôr objednať ku kaderníčke. Následne začnite používať produkty, ktoré chránia vlasy pred nadmerným „zvetrávaním“ (hľadajte formuly obsahujúce zložku OFPMA – octafluoropentyl metakrylát).

5) Rozštiepené končeky – sviečka

Sviečka je príkladom výraznej straty vonkajšej kutikuly, kde ešte nedošlo k rozštiepeniu končekov, ale vlas je už veľmi náchylný a môže sa začať kedykoľvek štiepiť.

O čom vypovedajú: potrebujete vlasy podstrihnúť, ale dovtedy začnite používať esenciálne oleje na ošetrenie a vyživenie končekov, a to ako prevenciu poškodenia.

6) Rozštiepené končeky – uzlík

Uzlíky na vlasoch možno ľahko vysvetliť. Kučeravé vlasy majú tento problém dosť často. Kučery sa zamotajú a uzlík je na svete. Samozrejme sa potom vlasy ľahšie lámu, hlavne keď na dané miesto narazíte počas česania.

O čom vypovedajú: ak máte kučeravé vlasy, musíte byť pri česaní obzvlášť opatrná, aby ste si sama vlasy zbytočne nelámala.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac