Rozštiepené končeky – čo vám napovie spôsob rozštiepenia vlasov

Posledná úprava 01.12.2021

Je pravda, že príčina každého rozštiepeného vlasu môže byť rovnaká – starnutie, postupné „zvetrávanie“ a poškodenie vlasu. To ale neznamená, že by každý jeden vlas nemal svoj vlastný príbeh, ktorý by mohol rozpovedať. V priemere strávia ženy jeden a pol roku života úpravou vlasov. Kombinujú rôzne spôsoby česania, umývania, farbenia, fénovania, vyrovnávania alebo natáčania. A z pohľadu odborníkov existuje nekonečné množstvo kombinácií rozštiepených končekov.

Poďme si objasniť, ako sa zo zdravého nedotknutého vlasu bez poškvrny stane rozštiepený a zničený vlas. Uvádzame šesť najbežnejších typov rozštiepených končekov.

Rozštiepené končeky – základný typ

Ide pravdepodobne o najbežnejší typ, je to príklad časného štiepenia končekov. V takýchto prípadoch kortikálne bunky ešte stále držia pohromade, veľké časti sa už ale začínajú oddeľovať.

O čom vypovedajú: vaše pramene vlasov potrebujú viac výživy, ale ešte pre ne nie je neskoro! Vyskúšajte ošetrenie, ktoré pomôže zoceliť a vyliečiť končeky.

Rozštiepené končeky – mini

Rovnako ako základný typ rozštiepených končekov je aj mini veľmi bežné a je príkladom rannej fázy štiepenia.

O čom vypovedajú: a znovu, vaše končeky sú „smädné“, ale na opravu nie je neskoro. Zaceľte a vyliečte končeky, než bude príliš neskoro.

Rozštiepené končeky – vidlička

Táto forma je o niečo menej bežná než základné jednoduché rozštiepenie a mini. Ide o väčšie poškodenie vlasového vlákna. Vidlička poukazuje na rozsiahlejšie poškodenie a oveľa výraznejšie rozštiepenie.

O čom vypovedajú: vaše vlasy potrebujú hlbšiu hydratáciu, resp. ošetrenie maskou a zároveň ich musíte počas roka viackrát podstrihnúť.

Rozštiepené končeky – strom

Stromové rozštiepenie vlasu poukazuje na to, že došlo k výraznejšiemu poškodeniu vlasového vlákna na jednej strane, k miernejšiemu na druhej. Výsledkom sú potom rôzne „konáre“ kortikálnych buniek, ktoré sa oddeľujú.

O čom vypovedajú: musíte sa čo najskôr objednať ku kaderníčke. Následne začnite používať produkty, ktoré chránia vlasy pred nadmerným „zvetrávaním“ (hľadajte formuly obsahujúce zložku OFPMA – octafluoropentyl metakrylát).

Rozštiepené končeky – sviečka

Sviečka je príkladom výraznej straty vonkajšej kutikuly, kde ešte nedošlo k rozštiepeniu končekov, ale vlas je už veľmi náchylný a môže sa začať kedykoľvek štiepiť.

O čom vypovedajú: potrebujete vlasy podstrihnúť, ale dovtedy začnite používať esenciálne oleje na ošetrenie a vyživenie končekov, a to ako prevenciu poškodenia.

Rozštiepené končeky – uzlík

Uzlíky na vlasoch možno ľahko vysvetliť. Kučeravé vlasy majú tento problém dosť často. Kučery sa zamotajú a uzlík je na svete. Samozrejme sa potom vlasy ľahšie lámu, hlavne keď na dané miesto narazíte počas česania.

O čom vypovedajú: ak máte kučeravé vlasy, musíte byť pri česaní obzvlášť opatrná, aby ste si sama vlasy zbytočne nelámala.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac