Uzlíky na vlasoch – 4 jednoduché kroky ako zabrániť zauzleniu a lámaniu vlasov

Posledná úprava 18.01.2023

Uzlíky na vlasoch sa označujú aj ako „vílie uzlíky“, pretože sú také malé, že by ich mohla zamotať iba malá víla. Sú to vlastne veľmi malé uzlíky, ktoré sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti vlasu. Keď sa vlas obtočí sám okolo seba, vytvorí sa uzol. Tieto uzlíky na vlasoch sú pre mnohé ženy príčinou frustrácie a nezdaru pri snahe o narastenie dlhých vlasov. Častejšie sa tvoria pri kučeravých vlasoch. Ak máte kučeravé alebo pevne stočené vlasy, je 10 až 15 percent z nich zauzlená. To svedčí o dvoch veciach. Po prvé, uzlíky na vlasoch nie sú výsledkom poškodenia vlasov. Takže vy, kto ste si mysleli, že niečo robíte zle, si môžete vydýchnuť. Po druhé, zauzlenie jednotlivých vlasov je v podstate prirodzená, neoddeliteľná súčasť kučeravých a pevných vlasov.

A hoci nedokážeme uzlíky na vlasoch eliminovať úplne, je niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť pre zredukovanie ich počtu. Je potrebné, aby sme mali minimum uzlíkov, pokiaľ si chceme nechať narásť dlhé vlasy. Uzlíky na vlasoch môžu spôsobiť viac poškodenia, zamotávania a môžu viesť k ďalším uzlíkom.

Poučte sa na chybách iných a zrýchlite objavenie správneho režimu na zmiernenie uzlenia vlasov. Ako teda môžete bojovať proti uzlíkom vo vlasoch?

Žiaden radikálny zostrih!

Čo majú spoločné radikálny zostrih a jednotlivé zauzlené pramene vlasov? Niekedy veru mnoho. Pri radikálnom zostrihu vlastne odstrihnete poškodené a chemicky upravované vlasy s tým, že si necháte ďalej rásť prirodzené vlasy.

Ak ste si vlasy vyrovnávali a teraz si chcete nechať svoju prirodzenú kučeravú textúru, je vhodné vyrovnávané vlasy neodstrihnúť, aby mali vlasy šancu podrásť a končeky sa neuzlili, keďže rovným vlasom tento problém v podstate nehrozí.

Ak ste si už ale svoju chemicky upravovanú časť vlasov odstrihli a chcete zabrániť vzniku, či už dokonca máte vo vlasoch uzlíky, sú nasledovné tipy pre vás.

Vlasy udržiavajte lubrikované

Pozor, nemyslíme hydratované vlasy. Hydratácia je síce vždy dobrá pre prirodzene kučeravé vlasy, pretože sú suché, dopraskané a dolámané. Nie je ale dosť, ak sú tieto vlasy hydratované a udržiavajú vlhkosť. Hydratácia je primárne prospešná vnútru vlasu, teda časti pod kutikulou. Hydratácia vlasov pomáha pri prevencii „opotrebovania“ vlasov, kam patria rozštiepené končeky a lámavosť vlasov. Vaše vlasy ale môžu dostávať maximum hydratácie a aj tak sa na nich budú tvoriť uzlíky… aby ste zauzleniu vlasov zabránili, je dôležité udržiavať konce vlasov lubrikované, teda pokryté penetračným olejom alebo nejakou hustou látkou.

Pokrytie končekov vlasov olejom alebo hustou látkou ako je napríklad bambucké maslo, spôsobí dve veci:

  • dodá váhu koncom vlasov, takže sa nebudú motať a trieť jeden o druhý,
  • jednotlivé pramene vlasov budú natoľko lubrikované, že budú príliš šmykľavé na to, aby sa motali a uzlili.

Končeky stačí nalubrikovať olivovým alebo kokosovým olejom (postačí jedna čajová lyžička), prípadne bambuckým maslom. A to každý deň. Zaraďte túto techniku do vašej dennej starostlivosti o vlasy a mali by ste zaznamenať výrazný rozdiel v množstve a počte zauzlených vlasov, ktoré sa vám tvoria vo vlasoch. A to už po siedmich dňoch!

Udržiavajte si konce vlasov vyrovnané, spletené k sebe alebo vypnuté nahor

Končeky vlasov sú najstaršou časťou vašich vlasov, preto bývajú najsuchšie a najviac náchylné na poškodenie v podobe uzlíkov na vlasoch. Navyše sa kučeravé vlasy zvyknú zauzliť aj preto, že sa ich konce vytáčajú nahor, stáčajú sa a točia sa okolo seba samých. Na konci vlasu totiž nie je dostatočná váha na to, aby sa vlny natiahli a vyrovnali. Je to podstata kučeravých, výrazne textúrovaných vlasov.

Najlepší spôsob ako zabrániť, aby sa uzlíky na vlasoch netvorili je, nedať končekom šancu krútiť sa okolo seba. Konce vlasov si češte do „ochranného účesu“, nebudú sa vám motať a uzliť. Ak ich budete mať z dosahu, vyhnete sa priveľkej fyzickej manipulácii a zaistíte, že neprídu do styku ani s inými elementami – napríklad ich nebude rozfukovať vietor, nebudú sa trieť o kabát a klesne šanca vzniku uzlíkov na vlasoch.

Povedzme si ale úprimne, udržať vlasy z dosahu po celý čas nie je iba neuskutočniteľné, nie je to ani potrebné. Krása prirodzene kučeravých vlasov je v tom, že existuje nekonečné množstvo účesov, ktoré nepodporujú uzlenie koncov. Konce vlasov si môžete narovnať alebo stočiť do klbka.

Keď hovoríme „narovnať konce“, nemáme na mysli vyrovnávanie s použitím priameho zahrievania, ale natáčanie či vyrovnávanie buďto natáčkami alebo vďaka špeciálnym účesom. Nezabúdajte, že si vlasy treba ošetrovať bez použitia tepla. Narovnanie končekov vďaka twistom, vrkočom a rôznym drdolom (teda vďaka ochranným účesom) pomôže prirodzene kučeravým ženám nechať si narásť dlhšie vlasy a nedovoliť, aby sa pri tom zauzlili.

Ďalším riešením je nechať končeky vlasov v jednej kope. Jednoducho si ich „nakrútite“ na prst ako na cievku alebo vytvoríte voľnú špirálu, kedy jednotlivé pramene nebudú mať priestor na to, aby sa na nich urobili uzlíky. Vytvoríte si akési ochranné hniezdo pre vlasové končeky, vlasy budú pevnejšie a menej náchylné k neželanému motaniu sa. Takéto riešenie je vhodné pre voľnejšiu textúru kučier.

Ruky preč od vlasov

Zlozvyk, pokiaľ ide o vlasy, a ktorý je dosť bežný, sa nazýva „syndróm rúk vo vlasoch“. Ženy si, možno inšpirované svojimi kučerami, natáčajú pramene vlasov na prsty. Pri čítaní, počúvaní hudby, snívaní...jednoducho, takmer neustále. Neuvedomujú si ale, že takéto skrúcanie vlasov má za následok tri veci:

  • Vždy, keď sa dotknete vlasov, odoberáte im prepotrebnú vlahu. Možno sa to nezdá, ale namotaný pramienok tu, popotiahnuté vlasy tam, z dlhodobejšieho hľadiska táto činnosť prispieva k tvorbe suchých vlasov.
  • Suchšie vlasy a zvýšená manipulácia znamenajú krepovité vlasy. Kučeravé vlasy sú už od podstaty náchylné ku krepovateniu. Už len pri pomyslení na tento stav sa mnohým robia na vlasoch uzlíky. Takže si viete predstaviť, ako zamotané a zauzlené musia vlasy byť, ak sa s nimi neustále hráte.
  • Kvôli ťahaniu a stáčaniu vlasov sa tieto vlastne „scvrkávajú“. Ich konce sa totiž k sebe stočia ešte tesnejšie.

Ak sa skombinujú všetky tri body, máme tu perfektné podmienky na uzlenie a lámanie vlasov. Podobne ako keď sa nemáte česať vtedy, ak ste naštvaná alebo sa ponáhľate, aj nekontrolovateľné pohrávanie sa s vlasmi by malo byť tabu. Nielen, že si nabaľujete jeden uzlík na druhý. Takéto zaobchádzanie s vlasmi porušuje všetky pravidlá pre rast dlhých, zdravých vlasov.

Zbaviť sa syndrómu rúk vo vlasoch určite nebude jednoduché. Dlhoročného zvyku sa z večera do rána nezbavíte. Treba si však vymyslieť nejakú náhradnú činnosť a to vždy, keď si uvedomíte, že dvíhate ruku a tá sa blíži ku vlasom.

Pretože suché a zauzlené vlasy sú lámavé vlasy. A zničené lámavé vlasy nikdy nebudú tou korunou krásy, po ktorej túži každá žena.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac