Syntetická parochňa alebo parochňa z ľudských vlasov?

Posledná úprava 01.03.2023

Je pri vašom zdravotnom stave vhodnejšia syntetická parochňa alebo parochňa z ľudských vlasov? Prvým krokom je rozhodnúť sa, ktorá sa vám lepšie hodí. Začnime tým, že si ich porovnáme. Ako sa teda medzi nimi rozhodnúť? Ktorý typ parochne je pre vás vhodný závisí od vášho ochorenia. Všetko záleží na vašich požiadavkách.

Rozdiel medzi syntetickými / monofilnými parochňami a parochňami z ľudských vlasov

Parochne zo syntetických vlákien

Najčastejšou voľbou pri parochniach sú zvyčajne parochne vyrobené zo syntetických vlákien, pretože starostlivosť o ne je jednoduchšia a, samozrejme, sú relatívne lacnejšie. Hoci sú lacnejšie, neznamená to, že syntetické parochne nevyzerajú rovnako prirodzene ako tie skutočné.

Vďaka novým materiálom a technológiám môžu syntetické vlákna v dnešnej dobe vyzerať veľmi realisticky. Okrem toho, nie všetky syntetické parochne majú rovnakú kvalitu. Syntetické parochne vyššej kvality sú určené na každodenné použitie a môžu byť rovnako dobré ako parochne z ľudských vlasov. Veľké kozmetické spoločnosti, ako Aspen, Revlon a Norica produkujú veľmi prirodzene vyzerajúce parochne z umelých vlasov za veľmi rozumnú cenu.

Výhody

 • Jednoduchá starostlivosť a údržba
 • Ceny sú celkom rozumné

Nevýhody

 • Bez ohľadu na kvalitu parochne, syntetická parochňa nikdy nebude na pocit taká istá ako parochňa z ľudských vlasov
 • Nemôžete ju natáčať ani vyfúkať
 • Predupravená (ale niektoré je možno znovu upraviť)
 • V porovnaní s parochňami z ľudských vlasov, syntetické parochne nevydržia tak dlho

Ak hľadáte krátkodobé riešenie vášho zdravotného problému vypadávania vlasov a nechcete do parochne investovať príliš veľa, je vhodné uvažovať o syntetickej parochni.

Parochne z ľudských vlasov

Parochne z ľudských vlasov sú na pocit podobné vašim skutočným vlasom. Sú však drahšie, pretože je ich len obmedzené množstvo. Čím je parochňa dlhšia, tým bude drahšia. Ak uvažujete o parochni z ľudských vlasov, je najlepšie zaobstarať si krátku, nie je dlhšiu než po ramená. Bude sa jednoduchšie udržiavať, obzvlášť keď budete musieť podstúpiť ďalšiu liečbu najmä chemoterapiu a ožarovanie.

Väčšina ľudských vlasov pochádza z ázijských krajín, ako je Čína a Mongolsko. Tie kvalitnejšie zvyčajne pochádzajú z oblasti Indie a Strednej Ázie, pretože ženy tam majú prirodzene silnejšie a tmavšie vlasy.

Najvzácnejšie parochne najvyššej kvality sú z východoeurópskych krajín, ako je Chorvátsko a Rusko a samozrejme sú to najdrahšie parochne na trhu, pretože ženy zvyčajne nepredávajú svoje vlasy.

Ak hľadáte blond parochňu, ázijské vlasy budú musieť byť odfarbené a niekoľkokrát ošetrené. To bude mať za následok lámanie vlasov a ich zníženú robustnosť. Východoeurópske vlasy sú omnoho svetlejšie a nie je potrebné ich toľko ošetrovať, takže sú na pocit prirodzenejšie, mäkšie a hodvábnejšie.

Ak sa rozhodnete pre parochňu z ľudských vlasov, uistite sa, že poznáte pôvod vlasov, pretože sa očakáva, že zaň zaplatíte viac. Pokiaľ nie je uvedený, vlasy zrejme pochádzajú z ázijskej krajiny a majú nižšiu kvalitu.

Výhody

 • Vydrží dlhšie v porovnaní s jeho syntetickým náprotivkom
 • Prírodná a realistická
 • Môže byť upravená rovnako ako skutočné vlasy
 • Vlasy dýchajú, takže sa nebudete toľko potiť

Nevýhody

 • Je potrebné ju upraviť po každom umytí
 • Je nákladná na zaobstaranie a údržbu

Výber parochne naozaj záleží na vašom rozpočte. Ak však hľadáte dlhodobé riešenie vypadávania vlasov a prirodzený pocit, nič neprekoná parochňu z ľudských vlasov.

Konštrukcia parochne

Ďalším aspektom parochne, okrem materiálu z ktorého je vyrobená, je výrobný proces. Existujú 3 hlavné výrobné procesy.

Strojovo vyrobené

Strojovo vyrobené parochne sú najlacnejšie. Je to tiež najčastejší typ parochne pre všetky účely, ako sú párty, podujatia a pravidelné používanie. Stroje splietajú vlasy dokopy v priamych riadkoch. Často majú veľmi realistický vzhľad, pokiaľ za ne neťaháte alebo ich neupravujete sami. Sú to jedny z najpraktickejších a najľahšie nositeľných parochní, pretože konštrukcia vytvára otvory, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu k pokožke hlavy.

Ručne vyrobené

Ručne vyrábané parochne sú tou najprirodzenejšou prefabrikovanou možnosťou, pretože každý prameň je zviazaný individuálne, nie tkaný po riadkoch. Tieto parochne môžu byť upravené akýmkoľvek spôsobom, pretože nie je vidieť strojové útka. Vlasy tiež vyzerajú a pohybujú sa prirodzenejšie.

Vyrobené na zákazku

Parochne vyrobené na zákazku sú vyrobené presne pre vás. Vy rozhodnete o dĺžke, hustote a farbe vlasov. Samozrejme, že parochne na zákazku sú drahé a nie sú vhodné na dočasné použitie, napríklad pre pacientov s nádorovým ochorením. Požiadajte svojho kaderníka aby dohliadol na úpravu parochne a povedzte mu svoje preferencie pred tým než si parochňu dáte urobiť, pretože je nákladné pomýliť sa. Musíte tiež vedieť, že trvá najmenej 1-2 mesiace, vyrobiť parochňu na zákazku.

Ktorú parochňu si mám vybrať?

Je to celkom jednoduché, všetko závisí na vašom rozpočte a čase. Pre väčšinu ochorení spojených s vypadávaním vlasov je najlepšie zvoliť kvalitnú parochňu z ľudských vlasov na každodenné použitie. V dlhodobom horizonte sa to finančne oplatí, v porovnaní so syntetickými parochňami, ktoré budete musieť často vymieňať.

Na druhej strane, ak hľadáte krátkodobé riešenie, alebo chcete vyskúšať rôzne účesy pred tým, než urobíte konečné rozhodnutie, syntetické parochne sú lacnejšou alternatívou predtým, než investujete do parochne z ľudských vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy