Správna starostlivosť o parochňu

Posledná úprava 24.03.2023

Či už ste zaobstarali syntetickú parochňu alebo parochňu z ľudských vlasov, je dôležité sa o ňu správne starať, aby ste tak predĺžili jej životnosť a zabránili zamotaniu vlasov v nej. Najčastejšou chybou, ktorú ľudia robia je používanie vlasových prípravkov alebo príslušenstva určených pre skutočné vlasy. Parochne, či už z ľudských vlasov alebo syntetické si vyžadujú rôzne spôsoby starostlivosti, vrátane používania špeciálnych produktov určených iba pre ne.

Správnou starostlivosťou o parochňu môžete predĺžiť jej životnosť, čo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze. Pozrime sa na spôsoby, ako sa o parochňu správne starať.

Správna starostlivosť o parochňu z ľudských vlasov

Umývanie

Parochňu z ľudských vlasov vždy umývajte v studenej alebo vlažnej vode. Ak ju používate každý deň, umývajte ju jemným šampónom a kondicionérom, aby ste znížili pravdepodobnosť zamotania vlasov. Snažte sa ju nedrhnúť ale namiesto toho ju niekoľkokrát otočte, aby ste ju tak rovnomerne umyli. Môžete ju tiež skúsiť jemne potľapkať, zatiaľ čo ju budete držať druhou rukou.

Sušenie

Parochňu nechajte usušiť na chladnom mieste, pokiaľ možno v otvorenom priestore. Neodporúča sa, aby ste ju sušili na priamom slnečnom svetle, pretože príliš veľa UV žiarenia môže časom poškodiť vlasovú štruktúru, rovnako ako je to pri skutočných vlasoch. Po uschnutí ju postriekajte špeciálnym sprejom na rozmotanie vlasov a lesk.

Natáčanie parochne

Ak chcete nastaviť parochňu, postupujte podľa nasledujúcich jednoduchých krokov.

 1. Parochňu prečešte, aby ste sa ubezpečili, že nie je zamotaná a aplikujte nátačky, natáčacie papiere a krém.
 2. Umiestnite ju do sušičky pri nízkej teplote na približne 45 minút až jednu hodinu. Ak nemáte sušičku vlasov, nechajte parochňu vyschnúť na stojane cez noc.
 3. Keď je parochňa dostatočne suchá, odstráňte natáčky a upravte parochňu podľa svojho vkusu.

Úprava parochne

Pokiaľ ide o úpravu, parochne z ľudských vlasov sú veľmi flexibilné, rovnako ako vaše skutočné vlasy. Môžete použiť:

 • Fény
 • Kulmy
 • Žehličky na vlasy
 • Akékoľvek ďalšie stylingové nástroje

Nezabudnite na to, že plastovú parochňovú čiapku môže nadmerné teplo roztaviť. Snažte sa vyhnúť vystavovaniu parochňovej čiapky prílišnému teplu. Ak vaša parochňa skrepovatie, použite sprej na dodanie lesku. Na úpravu vlasov parochne použite akýkoľvek sprej na parochne alebo stylingový gél.

Aj keď na úpravu parochne môžete použiť akýkoľvek hrebeň, je najlepšie použiť hrebeň na kučeravé a vlnité vlasy so širokými zubami. Parochňu nekefujte príliš často, inak môžete poškodiť jej povrch.

Skladovanie parochne

Pokúste sa zaobstarať si stojan alebo hlavu na parochňu, aby sa zabránilo jej zamotaniu a znečisteniu. Ak ste na cestách, parochňu upravte vopred a umiestnite ju do krabice na parochňu, aby ste ju nevyrovnali.

Správna starostlivosť o parochňu z umelých vlasov

Parochne z umelých vlasov sú oveľa jednoduchšie na údržbu a úpravu v porovnaní s parochňami z ľudských vlasov. Väčšina z týchto parochní je dostupná už predupravená, čo znamená, že jej opätovná úprava vám nezaberie veľa času.

Umývanie

Syntetické parochne vždy umývajte studenou vodou. Použitie šampón a kondicionér na syntetické parochne odporúčané predajcom. Rovnako ako pri parochniach z ľudských vlasov ju nedrhnite, ale len jemne pritláčajte. Aby ste ju umyli rovnomerne, môžete ju potľapkať.

Sušenie parochne

Parochňu nechajte vyschnúť na chladnom mieste, napríklad v obývačke a vyhnite sa slnečnému svetlu. Rovnako ako u parochní z ľudských vlasov, príliš veľa UV žiarenia môže poškodiť živosť a farbu vlákien. Po vysušení parochňu učešte a v prípade potreby aplikujte kondiciačný sprej.

Natáčanie syntetickej parochne

Nastavenie syntetickej parochne je rovnaké ako tej z ľudských vlasov. Postupujte podľa týchto základných krokov.

 1. Parochňu češte odspodu smerom ku končekom, presvedčte sa, že vlasy nie sú zamotané a potom nasaďte natáčky, natáčacie papieriky a spevňovací krém.
 2. Parochňu môžete umiestniť pod sušičku na 40 minút až 1 hodinu, ale odporúčame vám, aby ste ju radšej umiestnili na stojan alebo polystyrénový stojan. Teplo nie je pre syntetické parochne dobré, takže netreba pokúšať šťastie.
 3. Akonáhle parochňa vyschla, odstráňte natáčky a papieriky a upravte parochňu podľa vašich predstáv.

Úprava syntetickej parochne

Jediný podstatný rozdiel medzi parochňou z ľudských vlasov a syntetickou parochňou je to, že syntetická parochňa neznesie úpravu horúcimi nástrojmi. Nepoužívajte preto:

 • Fény (pokiaľ nie sú nastavené na studený vzduch)
 • Kulmy
 • Žehličky
 • Naparovač
 • Čokoľvek, čo parochňu zahrieva

Parochňu si môžete narovnať a upraviť na stojane a napariť ju naparovačom na látku (použite nízku teplotu) a zároveň ju česať. Aby ste predĺžili životnosť parochne, použite spreje alebo stylingové krémy na syntetické parochne. Niektoré laky na vlasy môžu poškodiť syntetické vlasové vlákna.

Aj keď na úpravu parochne môžete použiť akýkoľvek hrebeň, je najlepšie použiť hrebeň na kučeravé a vlnité vlasy so širokými zubami. Parochňu nekefujte príliš často, inak môžete poškodiť jej povrch. Pokiaľ máte na parochni špirálové kučery alebo dredy, prečešte ju prstami.

Uskladnenie parochne

Keď parochňu nepoužívate, uložte ju do sieťky na vlasy alebo na stojan na parochňu. Ak cestujete, zaobstarajte si krabicu na parochňu, aby ste zabránili jeho zamotaniu.

Správna starostlivosť o parochňu vám ušetrí čas i peniaze

Rovnako ako vaše auto, ak jazdíte správne, miniete menej na jeho údržbu a opravy (pokiaľ nemáte naozaj zlé auto). Parochne, nezáleží na tom, či syntetické alebo z ľudských vlasov, si vyžadujú rovnaké množstvo starostlivosti.

Správna starostlivosť o parochňu vám ušetrí peniaze, ktoré by ste minuli na nákup novej parochne nehovoriac o ťažkostiach a čase, ktorý by ste do kúpy museli investovať.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy