Domov / / / / Vypadávanie vlasov v tehotenst...

Vypadávanie vlasov v tehotenstve a po pôrode – príčiny a liečba

Posledná úprava 26.01.2017

Môže byť veľmi stresujúce, nachádzať veľké chuchvalce vlasov na hrebeni alebo v odtoku. Ale vypadávanie vlasov v tehotenstve – teda počas tehotenstva aj po pôrode – je typické.

Našťastie sa rastový cyklus vlasov po tehotenstve vráti do normálu. Čo ale medzitým môžete urobiť? Aké sú rady a tipy pre nastávajúce aj čerstvé mamičky, ktoré sa trápia s rednúcimi vlasmi?

Najčastejšie otázky na tému vypadávanie vlasov v tehotenstve

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov počas tehotenstva a po pôrode?

K vypadávaniu vlasov môže dochádzať počas tehotenstva a v období po pôrode kvôli hormonálnym zmenám. Tieto hormonálne modifikácie môžu interferovať s rastovým cyklom vlasov, čo mnohokrát vyústi až do padania vlasov. Niektorým ženám začnú vlasy výraznejšie padať 3 až 9 mesiacov po pôrode. Tento druh padania vlasov sa označuje ako postpartum alopecia (popôrodná alopécia). Vo všeobecnosti ide o dočasný problém. Cyklus vývoja vlasov sa vráti do normálu v rámci jedného roka.

Ak ženu trápi vypadávanie vlasov v tehotenstve, vrátia sa po ňom vlasy do normálu alebo vypadávanie vlasov pokračuje?

U väčšiny žien sa do dvanástich mesiacov po tehotenstve obnoví pre ne typická hustota vlasov. Ak sa tak nestane, treba sa obrátiť na lekára, aby zistil príčinu vypadávania vlasov. Ľuďom padajú vlasy z rôznych dôvodov a môže ich byť aj viac naraz.

Čo môže žena urobiť pre to, aby padanie vlasov zastavila alebo aspoň zmiernila?

  • Nechať si u lekára skontrolovať hladiny hormónov a prediskutovať najlepšie možnosti týkajúce sa nastolenia hormonálnej rovnováhy.
  • Snažiť sa o zdravý, vyrovnaný jedálniček. Tým môže pomôcť zachovať potrebné množstvo živín, ktoré vyžaduje vlasová pokožka a vlasové folikuly na to, aby dokázali zachovať maximálny rast vlasov.
  • Ovocie a zelenina obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú rast vlasov. (prečítajte si, ktorá zelenina a ovocie podporuje rast vlasov)

Ako sa môže žena s rednúcimi vlasmi o svoje vlasy starať?

  • Ošetrujte a upravujte svoje vlasy veľmi jemne. Kúpte si kvalitný šampón aj kondicionér, ktoré dokážu zásobovať vlasovú pokožku živinami, aby na nej mohli rásť vlasy.
  • Pri česaní používajte široký hrebeň, aby ste predišli zamotávaniu a uzleniu vlasov.
  • Snažte sa nevyčesávať vlasy dohora a spínať pevnými gumenými gumičkami. Radšej zvoľte jemnejšie látkové gumy prípadne čelenky.
  • Snažte sa obmedziť akýkoľvek nadmerný mechanický tlak na vlasy – napríklad nadmerné používanie žehličiek na vlasy, kuliem, prípadne zbytočne dlhé fénovanie.

Aká kozmetika na pridanie objemu rednúcim vlasom je pri vypadávaní vlasov v tehotenstve vhodná?

  • Používajte jemné prípravky na pridanie objemu pre pocit bohatších vlasov. Voľte šampóny a kondicionéry, ktoré sú vhodné pre váš typ vlasov. Vyhýbajte sa prípravkom, ktoré môžu vaše vlasy ničiť, alebo nie sú pre vaše vlasy vhodné.
  • Pri sušení vlasov ich príliš nešúchajte uterákom, pretože by mohlo dôjsť k nežiadúcemu krepovateniu vlasov. Radšej ich sušte voľne. Objem môžete vlasom pridať jemným nadvihovaním prameňov počas fénovania. Môžete tiež predkloniť hlavu a fén smerovať na korienky vlasov.
  • Požiadajte svojho kaderníka o radu a zvoľte účes, ktorý dokáže vlasom opticky pridať na objeme a hustote.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac