7 dôvodov, prečo pri vypadávaní vlasov vyskúšať jadierka z hrozna

Posledná úprava 27.03.2023

Mnoho ľudí sa pri ošetrovaní padajúcich vlasov obracajú na holistickú alebo prírodnú liečbu. Byliny proti vypadávaniu vlasov a čínske byliny proti vypadávaniu vlasov sa v posledných rokoch stali veľmi bežnými pomôckami pri riešení tohto problému. Ďalšia populárna forma liečby je zmena jedálnička tak, aby obsahoval viac výživných látok, ktoré sú pre zdravé vlasy potrebné. Je to veľmi prínosné pre celkové zdravie, keďže mnoho z týchto látok pomáha pri liečbe ďalších iných zdravotných problémov.

Dá sa nájsť nespočetné množstvo druhov výživných látok, ktoré môžu podporiť zdravý rast vlasov a zamedziť padaniu vlasov. Jedným z nich je extrakt z hroznových jadierok. Dá sa ľahko získať a je veľmi zdravý, a to pre každého z nás.

Extrakt z hroznových jadierok

Extrakt z hroznových jadierok je vlastne súbor derivátov vyrobených z celých hroznových jadierok. Extrakt je koncentrátom flavonoidov, kyseliny linolovej, vitamínu E a OPC, teda oligomérnych proanthocyanidínov. Posledné dve zložky sú známe tým, že zastavujú padanie vlasov a podporujú opätovný rast vlasov.

Hoci boli hroznové jadierka stredobodom záujmu medicínskeho výskumu, analýzy boli zamerané na antioxidačné vlastnosti polyfenolového obsahu extraktu. Existujú však povzbudivé náznaky, že extrakt z hroznových jadierok môže byť užitočný pri liečbe dlhého zoznamu neduhov, vrátane chorôb srdca, vysokého krvného tlaku, vysokých hladín cholesterolu, rakoviny kože a poškodenia kože ultrafialovým žiarením, osteoporózy, zubných kazov a opuchov. Extrakt z hroznových jadierok má tiež urýchľovať hojenie rán a chrániť pečeň.

Keď sa to tak vezme, väčšina možností využitia vyplývajúcich z účinku antioxidačných polyfenolov a ochrana kože poskytovaná proanthocyanidínmi tiež prispieva k mechanizmu, pri ktorom extrakt z hroznových jadierok bráni vlasom v padaní a podporuje ich opätovný rast.

Sedem dôvodov, prečo by ste pri vypadávaní vlasov mali vyskúšať extrakt z hroznových jadierok

 1. OPC, ktoré sa nachádzajú v hroznových jadierkach, tlmia produkciu DHT, jedného z hlavných faktorov pri padaní vlasov. OPC zároveň stimulujú vlasové folikuly, čím podporujú zdravý rast vlasov.
 2. Ak užívate extrakt z hroznových jadierok, nielenže je vynikajúci pri liečbe padania vlasov, môže tiež pomôcť „zvrátiť“ vplyv starnutia, a to kvôli jeho detoxikačným agentom. Vaša pleť bude vyzerať zdravšie, čo ako všetci vieme, spôsobí, že budete vyzerať mladšie. Rovnako, vaše vlasy budú vyzerať zdravšie, vďaka čomu budete vyzerať mlado.
 3. Extrakt z hroznových jadierok znižuje množstvo DHT vo vlasových folikuloch. To znamená, že to bude stimulovať folikuly, takže budú zdravé. Tak budú môcť rýchlejšie rásť nové, zdravé vlasy.
 4. Ak budete užívať extrakt z hroznových jadierok, môže to dosť pomôcť pri zlepšení vášho kardiovaskulárneho systému. Podporí to cirkuláciu krvi, takže vaše telo dostane množstvo kyslíku a živín. To, samozrejme, podporí zdravý rast vlasov.
 5. Olej z hroznových jadierok obsahuje vysoké hladiny vitamínu E a esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravé vlasy dôležité. Tieto živiny sú bohaté na antioxidanty a majú protizápalové vlastnosti, ktoré nielen podporujú zdravé vlasy, ale sú dobré aj pre celkové zdravie.
 6. Olej z hroznových jadierok sa užíva jednoducho. Možno ho brať orálne alebo aplikovať priamo na určené miesto. Existuje množstvo vodičiek a krémov, dokonca aj šampóny, ktoré obsahujú olej z hroznových jadierok.
 7. Olej z hroznových jadierok môže pomôcť pri spomalení procesu starnutia, takže ak ho používate, zistíte, že vyzeráte mladšie a zdravšie. Pomôže udržať zdravé a lesklé nielen vaše vlasy, žiariť bude aj vaša pokožka. Jednoducho, budete mať sami so seba dobrý pocit.

Okrem mnohých produktov, ktoré obsahujú túto živinu, je extrakt z hroznových jadierok dostupný v tekutej forme alebo vo forme toboliek. Ak sa rozhodnete pre tekutú formu, stačí používať malé množstvo extraktu a podporíte zdravý rast vlasov.

Ako podporuje extrakt z hroznových jadierok opätovný rast vlasov

Ciest, ktorými extrakt z hroznových jadierok podporuje opätovný rast vlasov a bráni vo vypadávaní vlasov, je viacero. Najdôležitejší je účinok proanthocyanidínov, ktoré sa v extrakte nachádzajú. Spomaľuje premenu testosterónu na dihydrotestosterón (DHT).

Vysoké hladiny DHT sú známou príčinou androgénnej alopécie, takže extrakt z hroznových jadierok môže byť použitý na zníženie rýchlosti straty vlasov. Navyše, proanthocyanidíny fungujú ako rastové stimulanty vlasových folikulov. Podľa japonskej štúdie, proanthocyanidíny extrahované z hroznových jadierok nielen, že vypadávanie vlasov zastavili, vďaka nim sa rast vlasových buniek zvýšil až o 200%. Aby sa dosiahol takýto účinok, proanthocyanidíny vyvolajú dva anagény (ide o fázu aktívneho rastu vlasov). Namiesto telogénnej fázy, počas ktorej rast vlasov nepreukazuje žiadnu aktivitu, proanthocyanidíny vyvolajú ďalšiu anagénovú fázu, čo vedie k zrýchlenému opätovnému rastu vlasov.

Extrakt z hroznových jadierok prispieva k opätovnému rastu vlasov aj tým, že podporuje zdravie pokožky. Napríklad, zlepšená mikrocirkulácia v kapilárach blízko pokožky znamená, že sú bunky vlasových folikulov adekvátne perfundované (premyté) živinami a kyslíkom. Tento účinok je navyše posilnený zvýšenou produkciou oxidu dusnatého v týchto miestach. Oxid dusnatý je známy vazorelaxant, ktorý rozširuje krvné cievy, čím sa zlepšuje cirkulácia krvi do kapilár, ktoré vyživujú bunky pokožky a vlasové folikuly.

A nakoniec zostáva antioxidačná schopnosť extraktu z hroznových jadierok, ktorá predčí dokonca vitamín C a E.

Tým, že extrakt z hroznových jadierok očisťuje od voľných radikálov, poskytuje anti-aging výhody a chráni integritu vlasových folikulových buniek pred oxidačným poškodením, čo umožňuje vlasom vydržať dlhšie, než nakoniec vypadnú.

Dávkovanie

Extrakt z hroznových jadierok je dostupný vo forme toboliek a tabliet. Väčšina ľudí uprednostňuje tobolkovú formu, pretože extrakt má trpkú chuť. Je dôležité zvoliť taký extrakt, ktorý obsahuje vyše 90% OPC a minimálne 40% proanthocyanidínov. Preparáty z hroznových jadierok zvyčajne obsahujú aj ďalšie zložky, ktoré podporujú opätovný rast vlasov. Extrakt z hroznových zrniek teda býva skombinovaný s inými látkami, ako napríklad s extraktom zo saw palmetta, zeleného čaju a zinku.

Štúdie preukázali, že je extrakt bezpečný, ak sa užíva v odporúčanej dávke. Napriek tomu bolo hlásených niekoľko vedľajších účinkov, napríklad nevoľnosť, bolesť hlavy, závraty a suchá, svrbiaca pokožka. Pacienti užívajúci lieky na riedenie krvi by sa mali extraktu z hroznových jadierok vyhnúť, a to kvôli obsahu proanthocyanidínov. Tie tlmia adhéziu krvných doštičiek, zodpovedných za zrážanlivosť krvi a predlžujú tak čas zrážania krvi.

Záverečné zhrnutie o extrakte z hroznových jadierok

 • Extrakt z hroznových jadierok je koncentrát rastlinných zložiek podporujúcich zdravie.
 • Oligomerické proanthocyanidíny v extrakte z hroznových jadierok sú zodpovedné za schopnosť extraktu zastaviť vypadávanie vlasov.
 • Proanthocyanidíny dokážu vyprovokovať nie jednu, ale dve dávky rastovej aktivity vlasov.
 • Extrakt z hroznových jadierok je veľmi účinný antioxidant, dokonca presahuje známe antioxidanty ako je kyselina askorbová a vitamín E.
 • Prípravky na vypadávanie vlasov s extraktom z hroznových jadierok sú efektívnejšie, ak sú skombinované s inými osvedčenými prostriedkami, ako napríklad s extraktom zo saw palmetta a zinkom.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac