Bylinky na vlasy – najlepšie bylinky na rast vlasov a bylinky proti vypadávaniu vlasov

Posledná úprava 10.03.2023

Jeden deň hlava plná vlasov, na druhý deň zrazu vlasy začínajú miznúť. Mnoho mužov, ale aj žien, sa s týmto problémom stretáva, hlavne ak dosiahnu stredný vek. Viac ako polovica mužov trpí po päťdesiatke určitým stupňom plešatosti… [1] Celkovo až 40% žien sa s rovnakým problémom stretáva okolo sedemdesiatky. [2] Okrem chirurgického zásahu a liekov na predpis však existuje nádej pre husté vlasy aj v prírode… Ako môžu pomôcť vlasom správna výživa a bylinky na vlasy?

Čo je pri vlasoch normálne a čo už nie je?

Vlasy sú tvorené vo folikuloch, drobných priehlbinkách v tvare cibuľky, ktoré sa nachádzajú vo vlasovej pokožke. Väčšina týchto drobučkých tovární je zaneprázdnená tvorbou a rastom vlasov. V danom okamihu sa však vo fáze kľudu (oddychu) nachádza 10 až 15 percent z nich (pozri viac o rastovom cykle vlasov). [3] Po pár mesiacoch tieto oddychujúce folikuly vlasy vypudia, takže vlasy prirodzene vypadnú. Takto vypadne denne okolo 50 až 100 vlasov z viac ako 100 tisíc vlasov, ktoré má človek na hlave. [4] Ak však príliš veľa folikulov vstúpi do oddychovej fázy, prípadne sú tieto folikuly poškodené alebo úplne zničené a odumreté, nemusí stačiť rýchlosť, v akej sú vypadnuté vlasy nahrádzané novými. Potom môže dôjsť k viditeľnému rednutiu vlasov. Takéto nadmerné vypadávanie vlasov sa označuje ako alopécia.

Najčastejšou formou alopécie je postupné rednutie vlasov, ku ktorému dochádza v priebehu viacerých rokov. Androgénna alopécia, ako sa zvyčajne nazýva, je najzreteľnejšia u mužov, kedy ustupuje vlasová línia a tvorí sa plešaté temeno. Postihnuté však môžu byť aj ženy, ženské vlasy však rednú oveľa difúznejšie, rozptýlenejšie. [1] [5] Náchylnosť na androgénnu alopéciu je u mužov spájaná s génmi a s premenou mužského hormónu testosterón na DHT (dihydrotestosterón). [6] Kvôli nemu sa dostáva príliš veľa folikulov do „predčasného dôchodku“. U žien je androgénna alopécia podmienená hlavne hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza počas menopauzy, tiež vekom a zníženou činnosťou štítnej žľazy. Vypadávanie vlasov môžu zhoršiť aj mnohé lieky, vrátane betablokátorov, liekov proti cholesterolu a liekov na zrážanlivosť, resp riedenie krvi.

Pri menej bežnej forme padania vlasov, ktorá sa nazýva alopecia areata, zvyknú vlasy vypadávať v nepravidelných tvaroch, v chuchvalcoch. Dochádza k nej v priebehu týždňov až mesiacov, je výsledkom akútneho narušenia folikulov, ktoré sa dostanú do fázy nečinnosti, oddychu. Bežnými spúšťačmi sú chemoterapia, pokročilá infekcia, závažná alergia, autoimunitné vzplanutia či akútny emocionálny stres. Ak sa vám podarí odstrániť spúšťač, zvyknú vlasy opätovne dorásť. Práve v tomto prípade je vhodné dodať im tie správne živiny a pomôcť spamätať sa.

Stavebné bloky pre zdravý rast vlasov – inhibítory rastu vlasov

V súvislosti s vlasmi počuť často o flavonoidoch známych ako prokyanidíny. Sú to antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v mnohých rastlinách, napríklad v jablkách, v jačmeni, hroznových jadierkach, čučoriedkach, v zelenom čaji alebo v šípkach.

Keďže sú prokyanidíny, nazývané aj oligomérne proantokyanidíny, vlastne antioxidantmi, dokážu neutralizovať škodlivé voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť zápal a poškodzovať vlasové folikuly. Voľné radikály tiež narúšajú rast vlasov, pretože bránia v tvorbe či pôsobení vlasových rastových inhibítorov, ktoré vznikajú z testosterónu. Tieto inhibítory sa viažu k vlasovým folikulom, čím ich nasmerujú od aktívneho rastu k oddychu. Prokyanidíny by mohli dokázať pomôcť s alopéciou aj ženám, ak je táto spôsobená nerovnováhou medzi estrogénom a testosterónom. Týka sa to najmä obdobia menopauzy.

Čomu sa treba pri padaní vlasov vyhýbať

Niektoré potraviny môžu vypadávanie vlasov ešte zhoršiť. Napríklad nasýtené tuky pôsobia zápalovo, preto je múdre obchádzať rezne, burgery aj hranolky. U niektorých ľudí vyvolávajú zápaly alergie na mliečne alebo živočíšne produkty, a následne môže nastať aj padanie vlasov. Aj megadávky vitamínu A, či liekov s obsahom vitamínu A, napríklad na akné, môžu byť problematické.

Éterické oleje prečisťujú a stimulujú

Rozmarín je od pradávna používaný ako domáci prostriedok proti vypadávaniu vlasov. Bylinkári ho vrelo odporúčajú aj na podporu rastu vlasov. Lokálne (topikálne) aplikovaný rozmarín údajne dokáže podporiť rast nových buniek na vlasovej pokožke. Obmedzuje totiž hromadenie mazu na vlasovej pokožke, ktorý zvykne zapchávať folikuly.

Rozmarín obsahuje aj antioxidačnú a protizápalovú zlúčeninu nazývanú kyselina rozmarínová. Táto hlavná zložka znižuje tvorbu leukotriénu B4, zápalovej chemickej látky produkovanej v tele, ktorej pôsobenie môže poškodiť folikuly a prispieť k nadmernému vypadávaniu vlasov. Kyselina rozmarínová pôsobí aj antivírusovo a antibioticky, pomáha dezinfikovať pokožku na hlave. Je dobre vstrebateľný z kože aj z tráviaceho traktu. Preto aj popíjanie rozmarínového čaju môže vlasom nepriamo prospievať.

Rozmarín môže pomôcť opätovne pokryť holé miesta na hlave vlasmi. Levanduľa a cédrové drevo sú považované za prevenciu ďalšieho padania vlasov. Pravdepodobne je to vďaka ich antiseptickým vlastnostiam.

Ak chcete použiť rozmarínový alebo iný éterický olej, pridajte 3 až 4 kvapky éterického oleja do jednej polievkovej lyžice ľahkého nosného oleja. Napríklad jojobový, hroznový, mandľový alebo olivový olej. Vmasírujte jemne do vlasovej pokožky, neťahajte prsty cez vlasové korienky. Nechajte pôsobiť približne hodinu, potom vlasy zmyte ako zvyčajne. Prípadne môžete nakvapkať niekoľko kvapiek éterického oleja (bez nosného oleja) do šampónu.

Bylinky a výživné látky podporujú cirkuláciu

Vlasové folikuly na svoje správne fungovanie potrebujú vhodné živiny. Uistite sa, že zo stravy získavate dostatok vitamínov na rast vlasov. Esenciálne mastné kyseliny okysličujú bunkové tkanivá, zmierňujú zápaly transportujú k folikulom vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch. Omega-3 mastné kyseliny v strave často chýbajú. Najlepšími potravinovými zdrojmi sú pritom ľanové semienka (2 až 4 polievkové lyžice denne), olej z ľanových semienok (1 polievkovú lyžicu denne) alebo studenovodné ryby ako losos alebo sleď (2 až 3 porcie za týždeň). Ďalšími dobrými zdrojmi je avokádo, orechy a oleje z orechov.

B vitamíny pomáhajú pri mnohých funkciách, vrátane schopnosti stráviť a presúvať výživné látky. Ich deficit je bežný, ak je človek pod stresom a to môže prispievať k padaniu vlasov. Vhodné je jesť pšeničné klíčky alebo pivovarské kvasnice. Tiež je možné vyskúšať potravinové doplnky s postupným uvoľňovaním (viď Biotín).

Zinok podporuje syntézu proteínov (napríklad vlasové keratíny). Deficit tohto minerálu môže prispieť k celiakii a iným zápalovým stavom, ktoré zhoršujú padanie vlasov. Zinok možno získať z ustríc (je to najbohatší zdroj) a iných mäkkýšov, chudého červeného mäsa, hydiny bez kože a nízkotučného syru. Prípadne môžete využiť výživový doplnok (30 mg denne).

Železo presúva kyslík k vlasovým folikulom. Jeho nedostatkom trpia väčšinou ženy so silným menštruačným cyklom. Medzi zdroje železa patrí chudé mäso, ryby, strukoviny. Výživové doplnky sa odporúča užívať iba vtedy, ak je diagnostikovaná anémia. Preferovaná je chelátová forma.

Kyselina kremičitá (oxid kremičitý) pomáha udržiavať integritu stien žíl, čím podporuje správne prúdenie krvi. Najlepšími zdrojmi sú nespracovaný, nerafinovaný ovos a ostatné celozrnné obilniny. Kyselina ortokremičitá je vysoko biologicky dostupná forma, ktorá sa nachádza vo výživových doplnkoch. Praslička roľná (Equisetum arvense) je rastlina bohatá na oxid kremičitý. Niektorí odborníci ju však neodporúčajú, pretože veľmi ľahko absorbuje z pôdy ťažké kovy.

Zásoby B vitamínov, esenciálnych mastných kyselín, oxidu kremičitého a ďalších potrebných výživných látok môže poskytnúť zopár vajec a avokádo raz do týždňa. Tiež ovsené vločky s ľanovými semenami. Zaradiť ich do stravy určite nebude príliš ťažké.

Saw palmetto - stále opradené tajomstvom?

Bobule saw palmetta (Serenoa repens) sú tradičným liekom pri zväčšenej prostate. Odporúča sa zároveň ako liek proti holej hlave. Zložky v rastlinke narušujú tvorbu DHT (dihydrotestosterónu) z testosterónu. Práve DHT totiž prispieva k mužskému vzorovému plešateniu. Môže pomôcť mužom s miernym až stredne ťažkým stupňom plešatosti. Protizápalovo pôsobia aj bobule saw palmetta. Možno ich dostať sušené, prípadne ako čaj, kapsule, tinktúry či iné výťažky.

Ktoré bylinky použiť pri vypadávaní vlasov?

Zoznam rastlinných prípravkov, ktoré starí bylinkári používali pri problémoch je rozsiahly. Predstavíme tie najlepšie z nich, aj so spôsobom ako ich používať. Ktoré sú teda tie správne bylinky proti vypadávaniu vlasov a bylinky na rast vlasov?

1) Aloe vera

Enzýmy v aloe vera rozpúšťajú odumreté kožné bunky aj maz, ktorý by mohol upchávať folikuly. Aloe obsahuje kyselinu salicylovú, čo je protizápalová látka a pôsobí aj ako mierne antibiotikum. Gél z aloe vera je tiež vynikajúca hydratačná látka. Molekulárna štruktúra je podobná keratínu, čo je hlavný proteín, z ktorého sa tvorí pokožka a vlasy.

2) Egreš amla

Egreš (indický egreš, amla) obsahuje viacero antioxidantov vrátane vitamínu C, ktorý je potrebný pre tvorbu kolagénu. Navýšené hladiny kolagénu pomáhajú urýchliť tvorbu nových vlasov, súčasne vlasy spevňujú. Ak zmiešate egrešový prášok s hydratačnou látkou ako napríklado kokosový olej, máte výbornú zmes na masáž vlasovej pokožky.

Mimochodom, egreš je tiež výborným prírodným prostriedkom proti predčasnému šediveniu vlasov.

3) Bazalka

Bazalka je bohatá na magnézium, čo je často prehliadaný prvok, pritom je potrebný pre stovky procesov v rámci ľudského tela. Ak bazalku (ako bylinný oplach) aplikujete na vlasy a vlasovú pokožku, pôsobí protizápalovo, posilňuje vlasy proti lámavosti, zlepšuje cirkuláciu vo vlasových folikuloch, a tým podporuje rast vlasov. Práve preto možno bazalku s prehľadom zaradiť medzi bylinky na vlasy.

4) Bhringraj

Táto ajurvédska bylinka na rast vlasov, bežne označovaná ako maka (Eclipta alba), je považovaná za jednu z najlepších na podporu rastu vlasov.

5) Koreň lopúcha

Koreň lopúcha má v bylinkárstve viacero využití. Pomáha napríklad aj proti zápalom a na ošetrovanie vlasovej pokožky. Je bohatý na mastné kyseliny, preto sa olej z lopúcha používa napríklad aj v kombináciami s inými bylinkami proti padaniu vlasov. V kombinácii s rozmarínom môže podporiť zdravie vlasovej pokožky a rast pevnejších vlasov.

6) Nechtík lekársky

Kvety nechtíka (Calendula officianalis) sú bohaté na minerály a antioxidanty. Nechtíkový olej, ktorý sa aplikuje na vlasovú pokožku, podporuje rast pevnejších, silnejších vlasov tým, že zvyšuje tvorbu kolagénu a cirkuláciu vo vlasových folikuloch. Nechtíkový olej možno použiť samostatne alebo v kombinácii s ďalším hydratačným olejom.

7) Senovka grécka

Senovka grécka tiež patrí medzi bylinky proti vypadávaniu vlasov aj bylinky na rast vlasov. A to vďaka tomu, že dokáže podporiť cirkuláciu a stimulovať rast vlasov. Semienka senovky treba cez noc namočiť do vody a potom namlieť na jemnú pastu. Táto pasta sa nanáša priamo na vlasovú pokožku. Zmiešať ju môžete aj s hustým jogurtom, získate navyše aj kyselinu mliečnu, čo je alfa-hydroxy exfoliant. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, potom hlavu zmyte.

8) Ľanové semienka

Ľanové semienka sú plné mastných kyselín a antioxidantov, ktoré pomáhajú odbúravať toxíny a odumreté bunky z vlasovej pokožky. Nechajte zovrieť namleté ľanové semienka, aby vznikol gél. Ten naneste na vlasy a vlasovú pokožku ako hydratačný prostriedok, ktorý pomáha stimulovať rast a spevniť vlasy.

9) Zázvorový koreň

Zázvorový koreň zlepšuje cirkuláciu vo vlasových folikuloch, podporuje rýchlejší rast pevných vlasov. Pôsobí tiež antisepticky a zvlhčujúco. Výborne dokáže očistiť vlasy od lupín, pomáha aj pri ďalších kožných problémoch, ktoré bránia v zdravom raste vlasov.

10) Gotu kola

Niekedy sa nazýva aj brahmi (Centella asiatica) a ide o tradičnú bylinu používanú stovky rokov na rôzne vonkajšie aj vnútorné zdravotné problémy. Zmiešajte výťažok z gotu kola s olivovým olejom a vmasírujte ho do vlasovej pokožky. Zlepšíte cirkuláciu a podporíte rast silnejších a pevnejších vlasov.

11) Ibištek

Kvety ibišku obsahujú vitamíny a antioxidanty, ktoré zlepšujú vlasovú pokožku a zdravie vlasov. Pridajte čerstvé alebo sušené kvety ibišku ku kokosovému oleju a rozmiešajte na jemnú pastu. Ak budete túto zmes nanášať pravidelne na vlasovú pokožku a vlasy, môžete podporiť rast vlasov a súčasne sa obrníte proti predčasnému šediveniu vlasov a lupinám. Aby zmes zaúčinkovala čo najlepšie, nechajte zmes pôsobiť na vlasovej pokožke aspoň dve hodiny.

12) Chmeľ

Kvety chmeľu (Humulus lupus) obsahujú výživný olej, ktorý sa považuje za stimulant rastu vlasov. Tiež dokáže vlasy spevniť. Navyše, chmel je prírodným antiseptikom, preto dokáže bojovať proti infekciám vlasovej pokožky a vlasových folikulov, ktoré sú základom pre zdravý rast.

13) Praslička roľná

Na minerály bohatý rebríček (Equisetum arvensa) je veľmi populárne prírodné riešenie na podporu rastu vlasov a zdravú vlasovú pokožku. Praslička roľná funguje tak, že stimuluje žily, ktoré dodávajú k vlasovým folikulom kyslík. Tiež obsahuje kvercetín, čo je flavonoid s protialergickými a protivírusovými vlastnosťami. Tiež kremík, čo je výživná látka pomáhajúca pri opravách poškodení. Rovnako môže posilniť vlasy proti lámavosti a štiepeniu. Ak skúsite bylinky na rast vlasov, sparte jeden diel sušeného rebríčka vo dvoch dieloch vody – nechajte lúhovať jednu hodinu, aj viac. Keď výluh zlejete a necháte vychladnúť na izbovú teplotu, môžete naniesť na vlasy aj vlasovú pokožku.

14) Levanduľa

Olej z levandule (Lavandula augustifolia) má silné protizápalové, antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti. Levanduľový olej podporuje cirkuláciu vo vlasovej pokožke, aj rast nových vlasov, pomáha vyrovnať tvorbu prirodzených olejov na vlasovej pokožke. Preto je populárnou voľbou u ľudí všetkých typov pleti. Bonusom navyše je, že levanduľový olej pôsobí aj ako repelent proti hmyzu. Tento olej je vhodné zmiešať s nosným olejom, takže aj levanduľa patrí medzi bylinky proti vypadávaniu vlasov a bylinky na rast vlasov.

15) Sladké drievko

Glykozidy, triterpénové saponíny a flavonoidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v koreni sladkého drievka, vyživujú vlasovú pokožku a dokážu zahojiť poškodenie spôsobené hubovými infekciami, ekzémami, environmentálnymi alergénmi a vystavovaním sa chemickým látkam. Sladké drievko nechajte po zovretí vody na slabom ohni variť minimálne hodinu. Potom zlejte a vychlaďte na telesnú teplotu, následne môžete nanášať na vlasy a vlasovú pokožku.

16) Ibiš lekársky (preskiernik)

Korene ibišu (Althea officinalis) obsahujú kyselinu laurovú, čo je mastná kyselina so stredne dlhým reťazcom. Nachádza sa napríklad v kokosovom oleji a dodáva mu tým úžasné prínosy pre zdravie. Koreň ibišu je tiež bohatý na sliz, čo z neho robí vynikajúci prírodný rozmotávač vlasov. Uvarte sušený ibiš, približne 15 minút, potom zlejte, aby ste získali spomínaný sliz. Ten môžete následne zmiešať so svojím obľúbeným kondicionérom.

17) Ovos siaty

Ovos siaty, Avena sativa, je ďalší rastlinný zdroj kremíka a magnézia, ktoré podporujú zdravie vlasovej pokožky a rast vlasov. Urobte si bylinný oplach – ovos varte na miernom ohni niečo vyše hodiny. Prípadne môžete výluh piť ako čaj.

18) Petržlen

Petržlen záhradný, Petroselinium crispum, je bežná rastlinka používaná v kuchyni. Je plný vitamínov a antioxidantov, ktoré zvyšujú tvorbu keratínu a kolagénu aj vo vlasovej pokožke. Tiež zvyšuje cirkuláciu, podporuje rast zdravých vlasov, chráni pleť a vlasy pred poškodením voľnými radikálmi. Petržlen obsahuje aj zinok a meď, ktoré spolu regulujú metabolizmus a syntetizujú melanín, čo je farbivo chrániace pokožku a vlasy pred poškodením od slnka. Urobte si bylinný výluh sparením petržlenu, alebo nasekajte čerstvý petržlen a vymixujte ho spolu s vodou do jemnej pasty, ktorú nanesiete na vlasovú pokožku a na vlasy. Petržlen môžete pridať aj do čajov a šalátov, tehotné ženy by to s ním však nemali preháňať.

19) Mäta pieporná

Hydratujúci olej, ktorý sa nachádza v mätových lístkoch pôsobí protiplesňovo a protizápalovo. Ak sa nanesie na vlasovú pokožku, môže mätový olej pomôcť pri hojení chemického, mikrobiálneho alebo environmentálneho poškodenia, tiež stimuluje rast vlasov podporením cirkulácie a stimulovaním vlasových folikulov.

20) Šípky

Plody Rosa canina, divokej šípovej ruže, sú jedným z najlepších zdrojov vitamínu C. Obsahujú ho takmer o 50 % viac ako pomaranče. Tým sa aj šípky radia medzi bylinky na vlasy. Vsypte šípky do vriacej vody. Varte, pokým nezmäknú natoľko, aby sa dali ľahko rozdrviť. Zmiešajte ich s hydratačným prostriedkom, aby vznikla pasta. Tú môžete aplikovať priamo na vlasy a vlasovú pokožku. Pozor, aby ste ich príliš dlho nevarili, vitamín C je citlivý na teplo a pri varení sa ničí.

21) Rozmarín

Rosemarinus officianalis je stálezelená bylinka, rastúca takmer všade. Rozmarínový olej je bohatý na vitamíny, pôsobí antibakteriálne aj antioxidačne. Tiež patrí k tým najpopulárnejším a najúčinnejším bylinkám podporujúcim zdravie vlasovej pokožky a rast vlasov. Vmasírujte jednu až dve čajové lyžičky rozmarínového oleja priamo na vlasovú pokožku alebo zmiešajte s inými olejmi, ktoré sa používajú na ošetrovanie pokožky.

22) Šalvia

Šalvia má mnoho liečivých vlastností. Táto bylinka obsahuje vitamíny B a C, tiež magnézium, zinok a draslík. Všetky tieto vitamíny zlepšujú rast a silu vlasov. Šalvia je antibiotická, antialergická, antiseptická, je preto ideálna na liečenie kožných ochorení, ktoré bývajú zodpovedné za zastavenie rastu vlasov. Pridajte si šalviový olej do hydratačného prípravku, alebo si urobte výluh na opláchnutie vlasov – stačí zaliať sušenú šalviu horúcou vodou.

23) Shikakai

Acacia concinna, krík, ktorý pochádza z horúcich plání Ázie, sa používala už stovky rokov na umývanie vlasov. Sušené plody shikakai možno rozomlieť na prášok alebo zaliať horúcou vodou. Zmyte vlasy alebo si pastu vmasírujte do vlasov aj vlasovej pokožky, podporíte tým rast vlasov, posilníte korienky, zlepšíte zdravie vlasovej pokožky. Shikakai sa mnohokrát kombinuje s egrešmi amla – kvôli antioxidačným a antimikrobiálnym vlastnostiam, aj tmavej farbe amly.

24) Mydlové orechy

Plody Sapindus mukorossi, čo je strom z rodu lyči (lychee), sa využívali ľuďmi z rôznych kultúr už od staroveku na výrobu mydla. Odtiaľ je aj názov mydlové orechy. Prírodný čistiaci prostriedok vyrobený z plodov mydlovníka má protizápalové aj antimikrobiálne vlastnosti. Preto je výbornou voľbou pre výživu vlasovej pokožky a vlasových folikulov, tiež pre rast pevnejších a zdravších vlasov.

25) Tymián

Thymus vulgaris je známy antiseptickými a antifungálnymi vlastnosťami. Tymián obsahuje aj prvky ako magnézium, draslík, selén, a tie podporujú rast vlasov. Olej z tymiánu možno zmiešať s nosným olejom alebo zaliať za hrsť sušeného tymiánu prevretou vodou. Preto je samozrejmé, že aj tymián patrí medzi bylinky proti vypadávaniu vlasov a bylinky na rast vlasov.

26) Žerucha

Nasturtium officianale je bohatá na vitamíny a minerály, vrátane biotínu, ktorý má preukázateľný prínos pre zdravie pokožky a rast pevnejších vlasov.

27) Rebríček

Rebríček je bylinka s protizápalovými, antiseptickými a astringentnými vlastnosťami, preto je ideálna na ošetrenie ochorení vlasovej pokožky. Obsahuje veľké množstvá prírodných saponínov a mastných kyselín, preto je výťažok z rebríčka výborný na očistu vlasov. Tiež je možné zmiešať olej z rebríčka s nosným olejom a naniesť ho na vlasovú pokožku, čím podporíte rast nových vlasov.

28) Juka

Yucca schidigera je sukulent pochádzajúci z púští na západe Severnej Ameriky. Juka má mnoho tradičných využití pre zdravie a hygienu. Slúži aj ako prírodný prostriedok na umývanie vlasov a vlasovej pokožky.

29) Žihľava

Žihľava, Urtica dioica, je na vypadávanie vlasov účinné riešenie, pretože stimuluje vlasovú pokožku a zlepšuje prúdenie krvi. Tiež posilňuje vlasové vlákna. Žihľava slúži ako prevencia vypadávania vlasov, zlepšuje prúdenie krvi, zmierňuje poškodenie a lámanie vlasov.

30) Neutrálna henna

Neutrálna, bezfarebná henna vlastne ani nie je henna, ide o obdobnú rastlinu – cassia obovata. Cassia sa používa ako kondicionér pre suché vlasy. Blond henna, ako sa niekedy nazýva, dodáva šedivým vlasom zlatavý odlesk. Má tiež antibakteriálne prínosy, ošetruje vlasy a zmierňuje vypadávanie vlasov.

31) Kostihoj

Kostihoj je vhodný na rast vlasov, výťažok z neho sa používa na rozmotávanie vlasov. Obsahuje vitamíny a minerály podporujúce rast zdravých vlasov. Tiež stimuluje a upokojuje vlasovú pokožku. Chráni vlasy pred vysúšaním a lámaním. Používa sa ako oplach na vlasy.

32) Harmanček

Už len vôňa harmančeku pôsobí na človeka upokojujúco. Často sa pije ako čaj, externe sa však používa aj pri starostlivosti o vlasy. Vyživuje a upokojuje vlasovú pokožku, podporuje zdravý rast vlasov. Tiež ho možno použiť na zosvetlenie vlasov.

33) Arnika

Protizápalové vlastnosti arniky z nej robia užitočnú bylinku pre zdravú vlasovú pokožku. Výborne sa hodí na boj proti lupinám. A zdravá vlasová pokožka väčšinou znamená rast zdravých vlasov. Na masáže sa používa olej z arniky, pôsobí proti zápalom a v konečnom dôsledku podporuje rast vlasov.

34) Púpava

Púpava obsahuje veľa vitamínu A aj železo. Obe tieto látky sú dôležité pri riešení problémov s vlasovou pokožkou, drží lupiny pod kontrolou. Neraz už bolo spomenuté, že zdravý skalp znamená rast zdravých vlasov.

35) Moringa olejodárna

Moringa obsahuje tiokyanát, ktorý posilňuje folikuly a bráni vypadávaniu vlasov. Používa sa ako kondicionér, ktorý podporuje rast nových vlasov.

36) Ginko biloba

Ginko je účinné pri vypadávaní vlasov, pretože zlepšuje prísun krvi k vlasovej pokožke. Zároveň vlasom dodáva lesk a podporuje rast nových vlasov.

Zdroje

Čítajte ďalej Zinok a vypadávanie vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy