Saw Palmetto: Tradičný liek na prostatu

Posledná úprava 16.02.2023

Saw Palmetto je doplnok výživy získaný z tmavofialových bobúľ Serenoa repens, trpasličej palmovitej rastliny, ktorá je pôvodom z Kalifornie a južných pobrežných oblastí Severnej Ameriky. Ako liek má Saw Palmetto dlhú históriu, ktorá siaha až k Indiánom, ktorí používajú bobule na liečbu močových problémov u mužov, rovnako ako problémov s prsníkmi u žien.

Dnes je tento doplnok často používaný na liečbu benígne zväčšenej prostaty (BHP), ochorenia, ktoré zvyčajne postihuje mužov pred päťdesiatkou. Nedávno sa tiež stal uznávaným alternatívnym druhom liečby vypadávania vlasov, dedičného vypadávania vlasov u mužov a všeobecne ochorení ako alopécia.

Prírodná liečba BHP

Benígne zväčšenie prostaty je nerakovinové ochorenie prostaty, pri ktorom sa prostata sama zväčšuje a spôsobuje nepohodlie a zvýšenú frekvenciu močenia. Niekedy sa proces močenia stane fyzicky namáhavý, s prerušovaným tokom moču a bolesťou v močovom trakte.

Hoci Saw Palmetto nezmenší veľkosť zväčšenej prostaty, zmierňuje príznaky. Štúdia účinkov Saw Palmetta ukázala zlepšenie prietoku moču v priemere o 43%, a zlepšenie nepohodlia v močovom trakte u 28% tých, ktorí ho užívali.

Saw palmetto je v súčasnej dobe aj najpopulárnejší prírodný liek na vypadávanie vlasov. Výskum jeho účinnosti stále prebieha, no malá štúdia z roku 2002 ukázala, že u 60% účastníkov sa dostavil nový rast vlasov a spomalenie ďalšieho vypadávania vlasov v porovnaní s tými, ktorým bolo podávané placebo. Zatiaľ čo výsledky výskumu zostávajú nejednoznačné, pretrvávajúca popularita tohto lieku poskytuje rastúce množstvo dôkazov, že Saw Palmetto funguje u tisícov ľudí, ktorí ho užívajú.

Poraďte sa so svojím lekárom pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov výživy. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali Saw Palmettu vyhnúť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac