Kegelove cviky na problémy s prostatou alebo hyperaktívnym močovým mechúrom

Posledná úprava 18.01.2022

Symptómy problémov s prostatou a hyperaktívneho močového mechúra

Problémy s prostatou a hyperaktívny močový mechúr sú dve rozdielne ochorenia. Avšak obe dokážu u mužov vyvolať časté a náhle nutkanie močiť.

Aj napriek tomu, že vás tieto ochorenia vedia potrápiť, sú liečiteľné. Okrem určených liekov existujú rôzne cvičenia, ktoré dokážu zmierniť nutkanie ísť na WC.

Niečo viac o problémoch s prostatou…

Prostata má približne veľkosť orecha. Obklopuje močovú rúru, ktorá odvádza moč z močového mechúra. Ako muži starnú, ich prostata zvykne narastať, čo spôsobuje stláčanie močovej rúry.

Zväčšená prostata je známa tiež ako benígna hyperplázia prostaty (BPH). BPH môže prispieť k častému nutkaniu močiť alebo pocitu, že potrebujete ísť znova močiť po tom, čo ste vyšli z WC.

Príčiny hyperaktívneho močového mechúra

K hyperaktívnemu močovému mechúru dochádza, keď svaly, ktoré kontrolujú mechúr nepracujú tak, ako by mali. Následkom je potom častý pocit, že potrebujete močiť.

Pitie príliš veľa tekutín – najmä kofeínových nápojov, alkoholu a citrusových džúsov – môžu spôsobiť časté močenie. Tlak na močový mechúr taktiež spôsobuje obezita. Niekedy je hyperaktívny močový mechúr následkom závažných neurologických ochorení ako je Parkinsonova choroba či skleróza multiplex (SM).

Príklady cvikov

Ako muži starnú alebo po liečbe rakoviny prostaty, svaly obklopujúce mechúr dokážu oslabnúť. Existujú rôzne cviky, ktoré môžu byť nápomocné pri problémoch s prostatou a hyperaktívnym močovým mechúrom.

Kegelove cviky dokážu posilniť a precvičiť svaly panvového dna, čo pomáha regulovať močenie. Ďalšími dôležitými formami cvičenia sú chodenie alebo behanie, plávanie, tenis alebo iné športy. Tieto aerobické cvičenia vám pomôžu udržať si zdravú váhu.

Kegelove cviky

Kegelove cviky sú často odporúčané pre ženy, najmä po pôrode. Cukrovka, operácia prostaty a hyperaktívny močový mechúr dokážu taktiež svaly panvového dna oslabiť. Cvičenia na posilnenie svalov panvového dna môžu byť nápomocné aj pre mužov.

Venovať sa Kegelovym cvikom môžete hocikedy a nevyžadujú si žiadne špeciálne zariadenia. Avšak na správne vykonanie týchto cvičení budete pravdepodobne potrebovať nejakú prax a dávku koncentrácie.

Ako na Kegelove cviky

Na nájdenie svalov panvového dna, prestaňte močiť pri strednom prúde a sústreďte sa na svaly, ktoré ste pri tom použili. Na vykonanie Kegelovych cvikov si vyprázdnite mechúr a ľahnite si na dlážku s pokrčenými a rozkročenými nohami. Na 3 sekundy stiahnite svaly panvového dna a potom na 3 sekundy uvoľnite. Opakujte niekoľkokrát. Uistite sa, že sa sústredíte výlučne na svaly panvového dna. Neskôr budete schopný vykonať tieto cvičenie postojačky alebo pri sedení.

Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie poskytuje mnoho zdravotných prínosov. Zdravie srdca a svalov závisia na pravidelnej fyzickej aktivite. Cvičenie vám pomôže zbaviť sa nadbytočných kíl a dosiahnuť zdravú hmotnosť. Udržanie si zdravej váhy zase znižuje riziko problémov s prostatou.

Cvičenie taktiež pomáha vyvážiť hormóny tela, ktoré ovplyvňujú prostatu. Na zmiernenie symptómov hyperaktívneho močového mechúra sa preto odporúča udržanie si zdravej váhy.

Ak potrebujete pomôcť

Kegelove cviky vedia byť namáhavé. Lekár vám teda môže pomôcť izolovať kľúčové svaly. Zmena životného štýlu alebo lieky môžu byť taktiež nápomocné.

Ak symptómy ako časté nutkanie močiť nebudú ustupovať, obráťte sa na svojho lekára. Tieto problémy vedia byť nepríjemné avšak správnymi postupmi a liečbou sa ich dokážete zbaviť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy