29 fantastických účinkov hroznového oleja na pleť, vlasy a celkové zdravie

Posledná úprava 16.06.2023

Hroznový olej sa u ľudí na rebríčku najlepších esenciálnych olejov nenachádza práve vysoko. Skutočnosťou totiž je, že mnoho ľudí o ňom nikdy nepočulo, a to nehovoriac o jeho účinkoch. Ale účinky hroznového oleja na pleť a vlasy sú priam unikátne a naozaj stoja za vyskúšanie.

Pri pozitívnych účinkov na ľudské zdravie sa už odborná verejnosť rozdeľuje na dva tábory. Na jednu stranu si údajne dokáže poradiť s mnohými ochoreniami, na druhú stranu je považovaný pri konzumácii za menej zdravý a treba zostať pri klasickom masle či kokosovom oleji. Prínosy lokálnej aplikácie pre vlasy a pleť sú však skutočne veľké.

Obsah:

 1. Hroznový olej na pleť a jeho kozmetické účinky na pokožku
  1. 1) Hroznový olej podporuje zdravie pokožky
  2. 2) Hroznový olej odďaľuje príznaky starnutia
  3. 3) Hroznový olej poskytuje ochranu pred slnečným žiarením
  4. 4) Hroznový olej pleť hydratuje
  5. 5) Hroznový olej predchádza akné
  6. 6) Hroznový olej pomáha s vačkami pod očami
 2. Hroznový olej na vlasy a jeho účinky na podporu zdravia vlasov
  1. 7) Hroznový olej podporuje zdravie vlasov
  2. 8) Hroznový olej predchádza lupinám
  3. 9) Hroznový olej hydratuje suchú a svrbivú pokožku hlavy
  4. 10) Hroznový olej podporuje rast vlasov a silné vlasy
 3. Zdravotné účinky hroznového oleja
  1. 11) Hroznový olej podporuje zdravie srdca
  2. 12) Hroznový olej je efektívny pri cukrovke a s ňou spojenými ochoreniami
  3. 13) Hroznový olej posilňuje imunitu
  4. 14) Hroznový olej lieči kŕčové žily
  5. 15) Hroznový olej lieči a predchádza rakovine
  6. 16) Hroznový olej rýchlejšie hojí rany
  7. 17) Hroznový olej lieči artritídu
  8. 18) Hroznový olej znižuje vysoký krvný tlak
  9. 19) Hroznový olej lieči kognitívne poruchy vrátane demencie a Alzheimerovej choroby
  10. 20) Hroznový olej lieči príznaky astmy
  11. 21) Hroznový olej zlepšuje pevnosť kostí
  12. 22) Hroznový olej zmierňuje opuchy po operácii
  13. 23) Hroznový olej podporuje cirkuláciu krvi
  14. 24) Hroznový olej zlepšuje videnie
  15. 25) Hroznový olej podporuje orálne zdravie
  16. 26) Hroznový olej zlepšuje funkciu obličiek
  17. 27) Hroznový olej proti erektilnej dysfunkcii
  18. 28) Hroznový cukor zvyšuje hladinu testosterónu
  19. 29) Hroznový olej je efektívny v liečbe HIV
 4. Čo robiť, ak sa chystáte užívať hroznový olej
 5. Čo nerobiť, ak sa chystáte užívať hroznový olej

Hroznový olej na pleť a jeho kozmetické účinky na pokožku

1) Hroznový olej podporuje zdravie pokožky

Hroznový olej na pleť je jedným z najlepších olejov na liečbu kožných ochorení a podporuje celkové zdravie pleti. Nie je len bohatý na fenolové zlúčeniny a vitamíny, ale má aj antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky.

Hroznový olej je tiež zdrojom zlúčeniny, nazývanej kyselina linolová, ktorá je v starostlivosti o pleť číslom jeden. Kyselina linolová, ktorá je polynenasýtenou omega 6 mastnou kyselinou, sa pokladá za esenciálnu mastnú kyselinu. Je esenciálnou, pretože ju telo nedokáže syntetizovať, a preto sa potrebuje lokálne aplikovať alebo skonzumovať. Telo túto kyselinu využíva vo vnútri bunkových membrán a v prípade, že má telo nedostatok kyseliny linolovej, bunkové membránové štruktúry sú ohrozené. Ak bunková membrána prestane fungovať, nastanú mnohé kožné problémy, ako aj mnoho iných zdravotných problémov.

Kyselina linolová je jednoducho nevyhnutná pre našu pleť a ak túžite po žiarivej pleti, túto esenciálnu mastnú kyselinu budete rozhodne potrebovať.

2) Hroznový olej odďaľuje príznaky starnutia

Hroznový olej pomáha oddialiť bežné príznaky starnutia, ako sú vrásky a ovisnutá pokožka. Tento olej je totiž bohatý na antioxidanty, ktoré vám pomôžu v zbavení sa voľných radikálov, ktoré sú efektívne v rozbíjaní kolagénu v pokožke. Kolagén, ktorý je nevyhnutný na udržanie elasticity pokožky a na odstránenie mŕtvych kožných buniek, tiež udržiava mladistvý vzhľad pokožky. Hroznový olej obsahuje antioxidanty, nazývané flavonoidy, ktoré sú významne dôležité na spomalenie procesu starnutia. Tento olej má taktiež adstringentné vlastnosti, vďaka ktorým dokáže spevniť pleť a zanechať jej mladý vzhľad.

Tip: Vlejte si trochu hroznového oleja do dlane a aplikujte na tvár, predtým než pôjdete spať. Nezabudnite olej naniesť aj pod oči. Olejom jemne masírujte pleť po dobu niekoľkých minút.

3) Hroznový olej poskytuje ochranu pred slnečným žiarením

Hroznový olej je efektívny aj v boji proti spáleniu od slnka, spôsobenému ultrafialovým žiarením a pri citlivej pleti, a navyše poskytuje pleti prírodnú ochranu pred slnečným žiarením.

Protizápalový účinok vitamínu E, ktorého je v hroznovom oleji hojne, pomáha predchádzať kožným zápalom, spôsobeným vystavením sa UV žiareniu. Aj napriek tomu, že sa neodporúča na ochranu pokožky pred slnečným žiarením používať iba hroznový olej, na každodennú ochranu pleti na tvári postačí.

4) Hroznový olej pleť hydratuje

Hroznový olej je skvelým hydratačným prípravkom, keďže ľahko preniká do pokožky. Ľahkosť, s akou sa tento olej absorbuje, pomáha zaručiť, že antioxidanty v tomto oleji sa vstrebávajú hlboko pod vrchnú vrstvu pokožky. Vitamín E je taktiež efektívny na liečbu dermatitídy a suchej pokožky. Hroznový olej podporuje efektívne vstrebanie tohto vitamínu.

5) Hroznový olej predchádza akné

Protizápalové a antimikrobiálne účinky hroznového oleja taktiež pomáhajú v liečbe akné. Tento olej je totiž nekomedogénny, čo znamená, že neupcháva póry. Hydratáciou s hroznovým olejom nahradíte pokožke maz, ktorý prirodzene vylučuje. Baktérie, ktoré spôsobujú akné sa týmto mazom kŕmia a ak je maz nahradený hroznovým olejom, ich konzumácia je prerušená. Tento olej taktiež baktérie zabíja, takže pomocou hroznového oleja sa viete zbaviť folikulových infekcií. Keďže má tento olej protizápalové účinky, jeho hydratáciou zmiernite bolestivé vyrážky.

6) Hroznový olej pomáha s vačkami pod očami

Hroznový olej je taktiež účinný v liečbe vačkov pod očami. Vačky pod očami, taktiež známe aj ako opuchnuté oči, vznikajú v dôsledku starnutia. Stres, nedostatok spánku, nezdravý životný štýl a únava taktiež spôsobujú ich vznik. Účinky hroznového oleja sú na vačky pod očami efektívnym liekom.

Tip: Vlejte si malé množstvo hroznového oleja do dlane a jemne vmasírujte do pleti tváre a pokožky. Môžete ho taktiež pridať do masla a aplikovať na pokožku.

Hroznový olej na vlasy a jeho účinky na podporu zdravia vlasov

7) Hroznový olej podporuje zdravie vlasov

Jedným z najbežnejších problémov ľudí po celom svete je predčasné vypadávanie vlasov. Je bežné, že ľudia plešatejú už pred štyridsiatkou. Ak ste jedným z týchto ľudí, riešenie nájdete u hroznového oleja. Hroznový olej totiž predchádza predčasnému vypadávaniu vlasov.

Hroznový olej predchádza vypadávaniu vlasov, ktoré sa spája s vekom. Podporuje prísun krvi do vlasových folikulov, čím podporuje rast vlasov. Jeho antioxidačné účinky taktiež predchádzajú rednutiu vlasov. Kyselina linolová a vitamín E obsiahnuté v hroznovom oleji sú efektívnymi ingredienciami, ktoré podporujú celkové zdravie vlasov. Tokotrienoly z rodiny vitamínu E sú silnými antioxidantami, ktoré zase pomáhajú v zmenšení rizika alopécie alebo vypadávania vlasov, ktoré je spôsobené týmto autoimunitným ochorením kože.

8) Hroznový olej predchádza lupinám

Hroznový olej si vie poradiť i s lupinami. Svrbivá a šupinatá pokožka hlavy môže byť často spôsobená nedostatkom kyseliny linolovovej, pri ktorom sa poškodzujú bunkové membrány v pokožke hlavy a kožné bunky sa tým odlupujú. Hroznový olej dopĺňa a vyživuje kožné bunky v pokožke hlavy a predchádza lupinám. Tento olej je taktiež antimikrobiálny, takže si ľahko poradí s baktériami, ktoré môžu spôsobiť lupiny.

9) Hroznový olej hydratuje suchú a svrbivú pokožku hlavy

Vyššie sme vám spomenuli pozitívne účinky hroznového oleja na tvár a pokožku a vlasová pokožka nie je výnimkou. Hroznový olej je efektívnym domácim prípravkom na suchú a svrbivú pokožku hlavy.

10) Hroznový olej podporuje rast vlasov a silné vlasy

Hydratačné účinky hroznového oleja umožňujú antioxidantom a vitamínu E preniknúť hlboko pod vrchnú vrstvu pokožky hlavy, a tak ako tieto zlúčeniny vyživujú kožné bunky, vyživujú tiež vlasové folikuly, a tým podporujú rast silných vlasov.

Postup, ako využiť hroznový olej na rast vlasov:

Metóda 1

 1. Pripravte si asi 5 polievkových lyžíc hroznového oleja a pridajte ich k 2 čajových lyžičkám levanduľového oleja alebo rozmarínového oleja.
 2. Zmes zohrejte a aplikujte ju na pokožku hlavy alebo vlasy. Aplikujte olej od korienkov vlasov až po končeky. Po aplikácii pokožku hlavy jemne masírujte po dobu niekoľkých minút.
 3. Nechajte pôsobiť približne 30 minút, kým sa olej nevstrebe. Môžete nechať vlasy nezakryté alebo ich môžete prekryť uterákom.
 4. Dôkladne vlasy opláchnite. Ak je to potrebné, môžete tiež použiť jemný šampón.

Metóda 2

 1. Zohrejte 4 polievkové lyžice hroznového oleja.
 2. Vlasy navlhčite.
 3. Aplikujte teplý olej na vlhké vlasy.
 4. Po 20 minútach zmyte z vlasov teplou vodou a následne aj studenou vodou.

Opakujte jednu z týchto metód dvakrát týždenne pre najlepší výsledok.

Zdravotné účinky hroznového oleja

11) Hroznový olej podporuje zdravie srdca

Hroznový olej podporuje zdravie srdca zvýšením hladiny dobrého cholesterolu a znížením toho zlého. Antioxidačné účinky tohto oleja zase pomáhajú predchádzať poškodeniu krvných ciev, čím predchádzajú vysokému krvnému tlaku. Vďaka hroznovému oleju taktiež znížite riziko kardiovaskulárnych ochorení a angíny pectoris. Proanthocyanidin v hroznovom oleji je silný antioxidant, ktorý predchádza abnormálnemu zrážaniu krvi, a tým aj mŕtvici.

Odporúča sa užívať približne 300 mg hroznového oleja denne po dobu 12 týždňov pre optimálne výsledky. Dávku môžete taktiež rozdeliť na dve dávky denne.

12) Hroznový olej je efektívny pri cukrovke a s ňou spojenými ochoreniami

Cukrovka, jedna z najbežnejších chorôb, a s ňou spojené zdravotné problémy je možné zmierniť pomocou hroznového oleja. Hladina cukru v krvi a hladina glukózy v krvi sú u pacientov s diabetes mellitus, ktorí užívajú hroznový olej, kontrolované. Zlúčenina nazývaná proanthocyanidin, ktorá sa nachádza v hroznovom oleji, má za úlohu kontrolu hladiny cukru v krvi. Tento olej taktiež odďaľuje trávenie a vstrebávanie sacharidov, čím znižuje riziko zvýšenej hladiny glukózy v krvi.

Hroznový olej taktiež znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení u pacientov s cukrovkou 2. typu. Pomáha tiež s rýchlejších hojením vredov na nohách, ktoré vznikajú v dôsledku gangrény u ľudí s cukrovkou.

O správnom dávkovaní pre diabetikov sa poraďte u odborníka.

13) Hroznový olej posilňuje imunitu

Hroznový olej je imunitný posilňovač. Proanthocyanidin v hroznovom oleji pomáha s produkciou glutatiónu, silného antioxidantu, ktorý posilňuje imunitný systém. Pravidelné užívanie hroznového oleja chráni telo pred vírusmi, infekciami a inými škodlivými vplyvmi.

Extrakt z hroznového oleja posilňuje Th2, ktorá je jednou z 2 zložiek imunitného systému. Pozor! Th2 dominantní ľudia by sa mali užívaniu extraktu hroznového oleja vyvarovať, keďže môže viesť k nerovnováhe oboch zložiek imunitného systému.

14) Hroznový olej lieči kŕčové žily

Hroznový olej pomáha posilniť steny žíl, a tým zvýšiť cirkuláciu krvi, a práve preto je efektívnym domácim prípravkom na kŕčové žily. Proanthocyanidin v hroznovom oleji pomáha zmierniť opuch na nohách, ku ktorému dochádza v dôsledku kŕčových žíl. Hroznový olej taktiež pomáha znížiť únik tekutín a opraviť poškodené krvné cievy, čím posilní cirkuláciu krvi.

Tip: Masírujte si nohy olejom denne po dobu niekoľkých minút.

Pozor! Ľudia, ktorí užívajú lieky na zriedenie krvi a iné lieky, by sa mali o dávkovaní hroznového oleja poradiť s odborníkom, keďže s určitými predpísanými liekmi môže dôjsť k interferencii.

15) Hroznový olej lieči a predchádza rakovine

Hroznový olej sa považuje ešte za silnejšiu alternatívu liečby rakoviny ako chemoterapia. Tá najlepšia vec na užívaní hroznového oleja je, že nemá nežiadúce vedľajšie účinky. Proanthocyanidin v hroznovom oleji je vysoko efektívny v ničení rakovinových buniek. Má totiž pod kontrolou UVB indukované látky spôsobujúce rakovinu. Hroznový olej taktiež drží na uzde rast rakovinových buniek, spôsobujúc zastavenie bunkového cyklu v rakovinových bunkách, a tým predchádza ich rastu.

Hroznový olej sa používa na efektívnu liečbu rakoviny prsníka, kože, pľúc, hrubého čreva, žalúdka a rakoviny prostaty.

16) Hroznový olej rýchlejšie hojí rany

Hroznový olej lieči rany dvoma spôsobmi. Pomáha telu produkovať viac látky, ktorá pomáha v regenerácii poškodených krvných ciev a taktiež zvyšuje množstvo voľných radikálov v rane a voľné radikály ničia patogénne baktérie v rane. Okrem rýchlejšieho hojenia rán, užívaním hroznového oleja spôsobíte zhustenie novo vytvorených tkanív.

Aplikujte olej na ranu a nechajte absorbovať.

17) Hroznový olej lieči artritídu

Antioxidačné, cirkulačné a protizápalové účinky hroznového oleja pomáhajú v zmiernení príznakov artritídy. Hroznový olej bojuje proti zápalom, má pod kontrolou ničenie voľných radikálov a lubrikuje kĺby, čím podporuje ich flexibilitu.

Efektivitu hroznového oleja v liečbe reumatoidnej artritíde potvrdili i vykonané štúdie. Hroznový olej pomáha predísť lámavosti kostí a používa sa na liečbu osteoporózy.

Odporúča sa užívať 300 miligramov hroznového oleja denne po dobu 21 dní.

18) Hroznový olej znižuje vysoký krvný tlak

Polyfenoly v hroznovom oleji pomáhajú znížiť vysoký krvný tlak. Hroznový olej je efektívny na diastolický aj systolický krvný tlak. Je taktiež efektívny v znížení krvného tlaku u pacientov s metabolickým syndrómom. Metabolický syndróm je ochorenie, u ktorého sa vyskytuje kombinácia rôznych zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a obezita.

19) Hroznový olej lieči kognitívne poruchy vrátane demencie a Alzheimerovej choroby

Kognitívne poruchy ako je Alzheimerova choroba a demencia dokážu mať nepríjemný dopad na kvalitu života človeka. Štúdie potvrdili efektivitu hroznového oleja v podpore kognitívnych funkcií. Hroznový olej taktiež pomáha oddialiť nábeh Alzheimerovej choroby. Polyfenoly v hroznovom oleji sú potentné antioxidanty, ktoré pri konzumácii pred kognitívnou poruchou dokážu predísť alebo oddialiť dané ochorenie. Pri konzumácii po nábehu Alzheimerovej choroby, hroznový olej zmierňuje symptómy, ktoré sa spájajú s daným ochorením.

20) Hroznový olej lieči príznaky astmy

Hroznový olej je v liečbe príznakov astmy naozaj efektívny. Protizápalové účinky proanthocyanidinu, ktorý sa nachádza v hroznovom oleji pomáhajú vyliečiť alergické príznaky. Hroznový olej totiž znižuje odpor dýchacích ciest a výskyt zápalov. Keďže je aj imunitným posilňovačom, znižuje výskyt astmy.

Niektoré zo zmien v pľúcach ako je redukcia veľkosti pľúcneho vaku či zhrubnutie alveolárnej steny počas astmatického záchvatu sú pomocou hroznového oleja eliminované. Proanthocyanidin v hroznovom oleji je silný antioxidant, ktorý pomáha podporiť imunitu a zaručuje úľavu od astmy. V porovnaní s vitamínom C alebo vitamínom E, ktoré sú efektívne na astmu, je proanthocyanidin 20 až 50 krát silnejší a preto vysoko odporúčaný na liečbu astmy.

21) Hroznový olej zlepšuje pevnosť kostí

Hroznový olej je bohatý na vápnik, preto sa veľmi odporúča na posilnenie kostí a na liečbu osteoporózy a okrem toho taktiež podporuje tvorbu kostí. Štúdie ukazujú, že na zvýšenie hustoty kostí je účinné hrozno a granátové jablko.

22) Hroznový olej zmierňuje opuchy po operácii

K opuchu môže dôjsť z mnohých dôvodov od dlhých hodín státia alebo sedenia, hormonálnych zmien, určitých zdravotných ochorení, až po užívanie niektorých liekov. Antioxidačné účinky hroznového oleja pomáhajú vyliečiť chronickú žilovú insuficienciu, ochorenie, pri ktorom z dôvodu neúčinného fungovania žíl, ktoré spôsobuje náročný tok krvi z nôh do srdca, krv zaplavuje nohy.

23) Hroznový olej podporuje cirkuláciu krvi

Hroznový olej podporuje cirkuláciu krvi, a tým podporuje celkové zdravie. Proanthocyanidin a flavonoidy v hroznovom oleji podporujú funkciu kapilár, a tým podporujú mikrocirkuláciu krvi. Podporou cirkulácii krvi si hroznový olej dokáže poradiť s mnohými zdravotnými problémami vrátane kŕčových žíl a erektilnej dysfunkcie.

24) Hroznový olej zlepšuje videnie

Proanthocyanidin, potentný antioxidant, ktorý sa nachádza v hroznovom oleji, znižuje zápalové markery, a tým znižuje riziko šedého zákalu. Okrem toho chráni epiteliálne bunky ľudských šošoviek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Hroznový olej chráni očné nervy a vysoko sa odporúča na prevenciu makulárnej degenerácie, bežného dôvodu straty zraku. Hroznový olej sa bežne používa na liečbu šedého zákalu. Je taktiež efektívny na nočnú slepotu a na namáhané oči.

25) Hroznový olej podporuje orálne zdravie

Hroznový olej posilňuje zuby ich remineralizáciou, vďaka prítomnosti proanthocyanidinu. Tento olej taktiež zmierňuje zápal a poškodenie, ktoré sú spôsobené voľnými radikálmi v zuboch, a tým podporuje celkové zdravie zubov.

26) Hroznový olej zlepšuje funkciu obličiek

Štúdie potvrdili, že hroznový olej je účinný pri liečbe ochorení obličiek a pri podpore celkové zdravia obličiek. Tento olej zvyšuje rýchlosť glomerulárnej filtrácie (GF), ktorá je ukazovateľom funkcie obličiek. GF nad 60 sa považuje za normálnu hodnotu, avšak GF menšia ako 60 nám prezrádza oslabené zdravie obličiek. Zvýšením GF pomocou hroznového oleja podporíte funkciu obličiek.

Hroznový olej taktiež znižuje proteinúriu, stav pri ktorom moč obsahuje abnormálnu hladinu bielkovín. Tento olej taktiež zvyšuje hladinu antioxidantov v krvi a zabraňuje zápalom. Pravidelné užívanie hroznového oleja pomôže pacientom s chronickým ochorením obličiek predísť zlyhaniu obličiek.

27) Hroznový olej proti erektilnej dysfunkcii

Hroznový olej dokáže upokojiť tepny v tele, a to zvýšením hladiny oxidu dusnatého. Takto si vie poradiť s erektilnou dysfunkciou. Nedostatok oxidu dusnatého v cievnom systéme je jedným z najčastejších dôvodov vzniku impotencie, keďže spôsobuje erektilnú dysfunkciu vrátane ďalších zdravotných problémov. Ďalšou príčinou impotencie je nízka hladina HDL, inak známej aj ako hladina „dobrého“ cholesterolu. Kyselina linolová v hroznovom oleji pomáha zvýšiť hladinu HDL, a tým aj bojovať proti impotencii.

28) Hroznový cukor zvyšuje hladinu testosterónu

Testosterón, ktorý je u mužov nevyhnutný na sexuálny a reprodukčný vývoj, hrá v mužskom zdraví dôležitú úlohu. Nízka hladina testosterónu dokáže mať fyzický i psychický vplyv na človeka. Hroznový olej sa v zvýšení hladiny testosterónu považuje za naozaj účinný. Proanthokyanidín a prokyanidín v hroznovom oleji podporujú cirkuláciu, ktorá pomáha v zvýšení hladiny testosterónu. Avšak na potvrdenie účinkov hroznového oleja na zvýšenie hladiny testosterónu sú potrebné ešte ďalšie výskumy.

29) Hroznový olej je efektívny v liečbe HIV

Jedným z najobávanejších zdravotných stavov, ktorý dokáže zničiť telo i myseľ, je HIV. Avšak HIV neznamená koniec všetkých nádejí. Jedným z najlepších prípravkov na liečbu HIV je hroznový olej. Polyfenoly v hroznovom oleji pomáhajú odstrániť symptómy HIV. Štúdie potvrdzujú pri užívaní hroznového oleja na liečbu HIV sľubné výsledky.

Čo robiť, ak sa chystáte užívať hroznový olej

 • Kúpte si organický hroznový olej lisovaný za studena. Pred kúpou sa uistite, že olej je bez chemických prísad.
 • Pri kúpe hroznového oleja na kuchynské účely sa uistite, že je označený ako potravina.
 • Užívajte pravidelne len po kontrole alergických reakcií.

Čo nerobiť, ak sa chystáte užívať hroznový olej

 • Aj napriek tomu, že hroznový olej je bezpečný, tehotné či dojčiace ženy by sa jeho užívaniu mali vyvarovať.
 • Pri užívaní hroznového oleja môže dôjsť k interferencii s určitými liekmi, ako napríklad s liekmi na zriedenie krvi, ktoré možno užívate. Preto sa odporúča pred užívaním hroznového oleja poradiť s odborníkom.
 • Nadmerné užívanie hroznového oleja môže viesť k vedľajším účinkom ako je bolesť hlavy, svrbenie, nevoľnosť či hnačka. Nikdy neužívajte hroznový olej bez profesionálneho odporúčania o dávkovaní.
 • Neužívajte hroznový olej ak ste alergický na hrozno.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy